Προς το περιεχόμενο

Σε ισχύ το νέο καθεστώς ΦΠΑ για αγορές ηλεκτρονικών υπηρεσιών στην Ευρωπαϊκή Ένωση


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η απαντηση μου πηγαινε για 2-3 διαφορετικα ατομα,

Σχετικα με το 23% και τροφιμα

Ειδη πρωτης αναγκης ειναι, Ψωμι, κρεας, νερο, ρευμα, γαλα, φρουτα,μακαρονια, κτλ κτλ. Αν θες φυσικο χυμο φτιαξτον μονο σου (13%), - οκ λιγο παρατραβηγμενο αλλα :P , εκ καιρο κρισης δεν θα επρεπε να τρως εξω αλλα να τα μαγειρευεις σπιτι (οικονομια) -.

 

 

Μαλλον δεν καταλαβες καθολου τι λεω.

Το μετρο αυτο βγηκε για να βοηθησει τις εταιριες οχι τις χωρες. ΒΟΗΘΟΝΤΑΣ τις εταιριες ομως ΒΟΗΘΑΣ και το αντιστοιχο κρατος (αυτο παει στα ποστ περι "ΟΥ ΟΥΥ ΟΥΥ το μετρο βοηθαει τις εταιριες! εγω θα πληρωνω παραπανω! ΟΥ ΟΥ ΟΥ λοποδητες αμερικανοι θανατος του ελληνικου λαου"

 

Και σου το ξανα λεω πιο απλα

Το μετρο αυτο δεν θα φερει ξενες εταιριες στην ελλαδα.

 

Το μετρο αυτο θα επαναπατρισει ελληνες καταναλωτες στην ελλαδα.

 

ειχες 2 επιλογες για webhosting ετησιο

Λουξεμβουργο 115 Ευρω

Ελλαδα 123 Ευρω

ακριβως τα ιδια πραγματα και διαλεγες του Λουξεμβουργου. Η Ελλαδα επαιρνε 0 ευρω.

 

Πλεον γινεται 123 καισ τις δυο περιπτωσεις

οποτε ενα μεγαλο ποσοστο ελληνων θα αγορασει απο την ελληνικη εταιρια

αρα 50Ευρω μπαινουν στα ταμεια του Ελληνικου κρατους.

 

Γενικά, αυτό που είπα και πριν πιστεύω ότι ισχύει. Δηλαδή ότι οι εταιρείες που θα επιστρέψουν θα είναι πολύ λίγες.

Επίσης, το παράδειγμα μου μάλλον δεν ήταν σωστό τελικά, γιατί οι τιμές για web host (με ίδιες παροχές) σε Ελλάδα και εξωτερικό δεν πλησιάζουν η μια στην άλλη, όπως επίσης και οι ταχύτητες (όταν μιλάμε για traffic από εξωτερικό όμως).

 

Η Ελλάδα θα μπορούσε να προστατέψει την οικονομία της και να έκανε κινήσεις, όταν ανέβασε ΦΠΑ πολλοί ήταν αυτοί που άρχισαν να βλέπουν τη λύση του εξωτερικού για την εταιρεία τους (δεν είμαι ένας από αυτούς), και πολλοί ήταν αυτοί που υλοποίησαν μια τέτοια αλλαγή.

Λάθος κίνηση από την Ελλάδα; Μάλλον... Το Λουξεμβούργο και το κάθε Λουξεμβούργο δε νομίζω να είναι χαζό (εμείς μάλλον είμαστε). Άρα αυτό που λέω είναι ότι το παιχνίδι είχε αρχίσει να χάνεται όταν η Ελλάδα δεν προστάτεψε τα έσοδα της και τις εταιρείες της (αύξηση ΦΠΑ), και το παιχνίδι σχεδόν τελείωσε τώρα που δε μπορεί να υπάρξει κάποιο όφελος (μετά από μείωση ΦΠΑ) για νέες εταιρείες και επίσης για να γυρίσει κάποιος χρειάζεται να ξοδέψει.

 

Αν νομίζουμε ότι με 10-100 εταιρείες, με αυτόν το τζίρο που κάνουν, θα σώσουν την κατάσταση, είμαστε γελασμένοι. Αυτό όμως είναι άλλο κεφάλαιο

 

 

Υ.Γ Αναφέρομαι σε νέες εταιρείες γιατί με τις ελληνικές (που ήδη βρίσκονται εδώ αλλά και άλλες που έχουν "μετακομίσει" στο εξωτερικό) και μόνο αυτές, δε γίνεται τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μαλλον δεν καταλαβες το επιχειρημα μου

 

Και του λουξεμβουργου η εταιρια

και της ελλαδας  ειναι resellers της ιδιας γερμανικης εταιριας Hosting

 

Ιδια τιμη ιδια χαρακτηριστικα ιδια ταχυτητα ιδια τοποθεσια server

 

Το μετρο αυτο ερχεται να διορθωσει το παραλογο (που μαλλον κρυβονται καποια συμφεροντα ή παράμετροι απο πισω) των διαφορετικων συντελεστων στην Ευρωπαικη Ενωση. Το ποσο θα βοηθησει δεν το γνωριζω και θελει οικονομικα στοιχεια, αλλα σιγουρα θα βοηθήσει

 

Εσυ μπορει να πληρωσεις 4-8 Ευρω παραπανω αλλα στην ελλαδα θα μπουνε 35-50 ευρω (σε αγορα υπηρεσιας 100 ευρω καθαρη αξια).

 

Δεν προκειται να εποφεληθουν οι νέες εταιριες απο αυτο (να ερθουν ελλαδα λογω του νεο καθεστωτος)

 

Σαν επιχειρηματιας δεν σε νοιαζει τοσο ο ΦΠΑ (οταν πουλας και χονδρικη και λιανικη) οσο η φορολογια.

Οσο η ελλαδα εχει 26%-33% φορολογια κερδων και 10% να τον παει τον φπα δεν θα ερθει κανεις.

Κι εγω σκεφτομαι να ανοιξω δευτερη εταιρια βουλγαρια (πρωτη μου ειναι Θεσσαλονικη) για να εχω το 10% φορολογια αντι του 26% της ελλαδος.

 

ΥΓ. καποιος οικονομολογος:

Γιατι εχουμε διαφορετικους ΦΠΑ στην ΕΕ ? και οχι εναν flat?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, αυτό που είπα και πριν πιστεύω ότι ισχύει. Δηλαδή ότι οι εταιρείες που θα επιστρέψουν θα είναι πολύ λίγες.

Επίσης, το παράδειγμα μου μάλλον δεν ήταν σωστό τελικά, γιατί οι τιμές για web host (με ίδιες παροχές) σε Ελλάδα και εξωτερικό δεν πλησιάζουν η μια στην άλλη, όπως επίσης και οι ταχύτητες (όταν μιλάμε για traffic από εξωτερικό όμως).

 

Η Ελλάδα θα μπορούσε να προστατέψει την οικονομία της και να έκανε κινήσεις, όταν ανέβασε ΦΠΑ πολλοί ήταν αυτοί που άρχισαν να βλέπουν τη λύση του εξωτερικού για την εταιρεία τους (δεν είμαι ένας από αυτούς), και πολλοί ήταν αυτοί που υλοποίησαν μια τέτοια αλλαγή.

Λάθος κίνηση από την Ελλάδα; Μάλλον... Το Λουξεμβούργο και το κάθε Λουξεμβούργο δε νομίζω να είναι χαζό (εμείς μάλλον είμαστε). Άρα αυτό που λέω είναι ότι το παιχνίδι είχε αρχίσει να χάνεται όταν η Ελλάδα δεν προστάτεψε τα έσοδα της και τις εταιρείες της (αύξηση ΦΠΑ), και το παιχνίδι σχεδόν τελείωσε τώρα που δε μπορεί να υπάρξει κάποιο όφελος (μετά από μείωση ΦΠΑ) για νέες εταιρείες και επίσης για να γυρίσει κάποιος χρειάζεται να ξοδέψει.

 

Αν νομίζουμε ότι με 10-100 εταιρείες, με αυτόν το τζίρο που κάνουν, θα σώσουν την κατάσταση, είμαστε γελασμένοι. Αυτό όμως είναι άλλο κεφάλαιο

 

 

Υ.Γ Αναφέρομαι σε νέες εταιρείες γιατί με τις ελληνικές (που ήδη βρίσκονται εδώ αλλά και άλλες που έχουν "μετακομίσει" στο εξωτερικό) και μόνο αυτές, δε γίνεται τίποτα

 

 

Μάλλον έχεις λίγο μπερδεμένο το τι είναι το ΦΠΑ. Καμία ελληνική εταιρεία δεν πήγε στο εξωτερικό γιατί αυξήθηκε το ΦΠΑ στην Ελλάδα. Η ελληνική εταιρεία που πήγε στη Βουλγαρία και πουλάει το προϊόν της στην Ελλάδα, ΠΑΛΙ 23% ΦΠΑ αποδίδει στο κράτος για τις πωλήσεις που κάνει στην Ελλάδα.

 

Το ΦΠΑ το μόνο που κάνει είναι να αυξάνει την τιμή του προϊόντος. Όσο μεγαλύτερο το ΦΠΑ, τόσο μεγαλύτερη η τελική τιμή. Οι εταιρείες φεύγουν (οι ελληνικές στη Βουλγαρία εν προκειμένω) γιατί έχουν μικρότερη φορολογία των κερδών τους. Αν εγώ σαν ελεύθερος επαγγελματίας πρέπει να αποδώσω π.χ. 40% στην Ελλάδα, στη Βουλγαρία όπου και θα φορολογούμαι πλέον, θα αποδίδω 10%. Το ΦΠΑ μου θα το πληρώνω κανονικά 23% στην Ελλάδα και δεν θα με νοιάζει κιόλας πόσο θα είναι γιατί πολύ απλά δεν βγαίνει από την τσέπη μου. Τα παίρνω από τον πελάτη και τα δίνω στο κράτος κάθε τέλος του μήνα. Αν κόψω απόδειξη that is.

 

 

Όσο για τον φίλο πιο πάνω που ανέφερε την περίπτωση δραχμής/ευρώ, απλά για εγκυκλοπαιδικούς σκοπούς, ο τουρισμός είναι ΕΞΑΓΟΜΕΝΟ προϊόν και έχοντας σαν νόμισμα τη δραχμή και σαν έσοδο το ευρώ (θα πληρώνουν σε ευρώ οι τουρίστες φυσικά), η κατάσταση θα είναι καλύτερη απ' ό,τι τώρα στο συγκεκριμένο κομμάτι. Σε άλλον τομέα, π.χ. στο πετρέλαιο που είναι αποκλειστικά εισαγόμενο, τα πράγματα θα είναι τρεις φορές πιο ακριβά. Αντίστοιχα παραδείγματα είναι π.χ. τα γεωργικά προϊόντα που θα εξάγονται και οι αγρότες θα πληρώνονται σε ευρώ και θα γίνουν "πλούσιοι" αλλά από την άλλη θα πληρώνουν πιο ακριβά το πετρέλαιό τους. Φαύλος κύκλος που δύσκολα σπάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν καταλαβες το επιχειρημα μου

 

Και του λουξεμβουργου η εταιρια

και της ελλαδας  ειναι resellers της ιδιας γερμανικης εταιριας Hosting

 

Ιδια τιμη ιδια χαρακτηριστικα ιδια ταχυτητα ιδια τοποθεσια server

 

Ok, αυτό δεν το είχα σκεφτεί, μίλαγα κυρίως για μεγαλύτερες εταιρείες.

Και πάλι (όπως λες κι εσύ παρακάτω) το 26% είναι αποτρεπτικό

 

Το μετρο αυτο ερχεται να διορθωσει το παραλογο (που μαλλον κρυβονται καποια συμφεροντα ή παράμετροι απο πισω) των διαφορετικων συντελεστων στην Ευρωπαικη Ενωση. Το ποσο θα βοηθησει δεν το γνωριζω και θελει οικονομικα στοιχεια, αλλα σιγουρα θα βοηθήσει

 

Εσυ μπορει να πληρωσεις 4-8 Ευρω παραπανω αλλα στην ελλαδα θα μπουνε 35-50 ευρω (σε αγορα υπηρεσιας 100 ευρω καθαρη αξια).

 

Δεν προκειται να εποφεληθουν οι νέες εταιριες απο αυτο (να ερθουν ελλαδα λογω του νεο καθεστωτος)

 
Και συνεχίζω με το 26%, το οποίο είναι ενσωματωμένο στην τιμή των προϊόντων είναι κάτι παραπάνω από 4-8 ευρώ, δηλαδή 8-16 ευρώ.
Επίσης κι εγώ αυτό λέω, δε θα επωφεληθούν οι νέες εταιρείες, ούτε οι ελληνικές που είναι έξω. Άρα γιατί να το κάνουν;

 

Σαν επιχειρηματιας δεν σε νοιαζει τοσο ο ΦΠΑ (οταν πουλας και χονδρικη και λιανικη) οσο η φορολογια.

Σαν επιχειρηματίας δε σε νοιάζει καθόλου ο ΦΠΑ, τον παίρνεις και τον αποδίδεις. Τον πελάτη πειράζει (όταν δεν είναι τιμολόγιο πάντα)

 

 

Κι εγω σκεφτομαι να ανοιξω δευτερη εταιρια βουλγαρια (πρωτη μου ειναι Θεσσαλονικη) για να εχω το 10% φορολογια αντι του 26% της ελλαδος.

Καλά κάνεις (για τους λόγους που λέμε, και για το ότι η εταιρεία σου πρέπει να είναι βιώσιμη)..απλά να υπενθυμίσω ότι δεν είναι τόσο σωστό να κράζουμε αυτούς που το κάνουν και να το σκεφτόμαστε κι εμείς οι ίδιοι....

Μάλλον έχεις λίγο μπερδεμένο το τι είναι το ΦΠΑ. Καμία ελληνική εταιρεία δεν πήγε στο εξωτερικό γιατί αυξήθηκε το ΦΠΑ στην Ελλάδα. Η ελληνική εταιρεία που πήγε στη Βουλγαρία και πουλάει το προϊόν της στην Ελλάδα, ΠΑΛΙ 23% ΦΠΑ αποδίδει στο κράτος για τις πωλήσεις που κάνει στην Ελλάδα.

 

Το ΦΠΑ το μόνο που κάνει είναι να αυξάνει την τιμή του προϊόντος. Όσο μεγαλύτερο το ΦΠΑ, τόσο μεγαλύτερη η τελική τιμή. Οι εταιρείες φεύγουν (οι ελληνικές στη Βουλγαρία εν προκειμένω) γιατί έχουν μικρότερη φορολογία των κερδών τους. Αν εγώ σαν ελεύθερος επαγγελματίας πρέπει να αποδώσω π.χ. 40% στην Ελλάδα, στη Βουλγαρία όπου και θα φορολογούμαι πλέον, θα αποδίδω 10%. Το ΦΠΑ μου θα το πληρώνω κανονικά 23% στην Ελλάδα και δεν θα με νοιάζει κιόλας πόσο θα είναι γιατί πολύ απλά δεν βγαίνει από την τσέπη μου. Τα παίρνω από τον πελάτη και τα δίνω στο κράτος κάθε τέλος του μήνα. Αν κόψω απόδειξη that is.

 

Τον ΦΠΑ τον πληρώνει ο πελάτης και στην τσέπη του πελάτη φαίνεται (μιας και δεν τον παίρνει πίσω), και άρα η εταιρεία θα έχει λιγότερους πελάτες και λιγότερα έσοδα.

Ακριβώς το ίδιο λέμε....

 

Το παρόν topic δε μιλάει για προϊόντα αλλά για υπηρεσίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν επιχειρηματιας σε νοιαζει ο ΦΠΑ οταν το πουλας στην λιανικη γιατι οταν εχεις τον ανταγωνιστη λουξεμβουργο να εχει -8 ευρω διαφορα μειωνεις την αξια πωλησης 3-4 ευρω μπας και το αγορασουν απο σενα ( αλλα τελικα το ιδιο προιον(υπηρεσια) το πουλας 96 ευρω οχι 100).

 

Ειχα πει σε προηγουμενο ποστ(σβηστηκε) μετακομισε στο λουξεμβουργο (για να εποφεληθεις) το ιδιο πραγμα λεω (σκεφτομαι να μετακομισω βουλγαρια, για να εποφεληθω)

κραζω για την νοοτροπία αντιθεσης σε ενα μετρο διορθωσης.

Θα μπω στο αμαξι και να οδηγησω κι ας εχω ξεχασει το διπλωμα μου, αν με σταματησει αστυνομικος και με γραψει δεν θα αρχισω να οριομαι μετα οτι ειναι αδικο που με εγραψε.

Πολλοι παρανομουμε (πουλαμε τα χρησιμοποιημενα μας πραγματα σαν ιδιωτες χωρις να δηλωσουμε τα εσοδα, κτλ κτλ) απλα αν βγαινουν ρυθμίσεις που τερματιζουν τετοιες τεχνικες (bugs) ας μην κλαιγομαστε και λεμε οτι ειναι λαθος η ρυθμιση. Οσο μπορεσαμε να γλεντησουμε γλεντησαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν επιχειρηματιας σε νοιαζει ο ΦΠΑ οταν το πουλας στην λιανικη γιατι οταν εχεις τον ανταγωνιστη λουξεμβουργο να εχει -8 ευρω διαφορα μειωνεις την αξια πωλησης 3-4 ευρω μπας και το αγορασουν απο σενα ( αλλα τελικα το ιδιο προιον(υπηρεσια) το πουλας 96 ευρω οχι 100).

 

Ειχα πει σε προηγουμενο ποστ(σβηστηκε) μετακομισε στο λουξεμβουργο (για να εποφεληθεις) το ιδιο πραγμα λεω (σκεφτομαι να μετακομισω βουλγαρια, για να εποφεληθω)

κραζω για την νοοτροπία αντιθεσης σε ενα μετρο διορθωσης.

Θα μπω στο αμαξι και να οδηγησω κι ας εχω ξεχασει το διπλωμα μου, αν με σταματησει αστυνομικος και με γραψει δεν θα αρχισω να οριομαι μετα οτι ειναι αδικο που με εγραψε.

Πολλοι παρανομουμε (πουλαμε τα χρησιμοποιημενα μας πραγματα σαν ιδιωτες χωρις να δηλωσουμε τα εσοδα, κτλ κτλ) απλα αν βγαινουν ρυθμίσεις που τερματιζουν τετοιες τεχνικες (bugs) ας μην κλαιγομαστε και λεμε οτι ειναι λαθος η ρυθμιση. Οσο μπορεσαμε να γλεντησουμε γλεντησαμε

 

 

Δεν ξέρω αν φάνηκε, από την αρχή που ξεκίνησα να γράφω σε αυτό το topic.

Απλά να το δηλώσω ότι σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι το συγκεκριμένο μέτρο δεν είναι σωστό, ίσα-ίσα μάλιστα, διορθώνει κάποια πράγματα που δε μπόρεσαν/κατάφεραν/σκέφτηκαν/ενδιαφέρθηκαν να διορθώσουν χώρες για τους επιχειρηματίες που δραστηριοποιούνται στην επικράτεια τους. Απλά αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι, ούτε θα μας σώσει αυτό το μέτρο, ούτε θα βοηθήσει (αναγκαστικά) στο να επιστρέψουν εταιρείες, (για πολλούς λόγους όπως είπα και αρκετά νωρίτερα, οικονομικοί: μεταφορά έδρας, ΦΟΡΟΙ κτλ)

 

Το "κράξιμο" το λέω γιατί (προφανώς) δεν κατάλαβα καλά τι είχες πει σε αυτό το σβησμένο ποστ, που "έκραζες" για το 15% και 23% (στην αρχή-αρχή του post σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευρηματικό και μνημονιακής οσφυοκαμψίας το επιχείρημα. Θα το έλεγα και "Πρετεντερισμό" :

 

Πολλοι παρανομουμε (πουλαμε τα χρησιμοποιημενα μας πραγματα σαν ιδιωτες χωρις να δηλωσουμε τα εσοδα, κτλ κτλ) απλα αν βγαινουν ρυθμίσεις που τερματιζουν τετοιες τεχνικες (bugs) ας μην κλαιγομαστε και λεμε οτι ειναι λαθος η ρυθμιση. Οσο μπορεσαμε να γλεντησουμε γλεντησαμε

 

Ο ΦΠΑ δεν είναι ρύθμιση για τις εταιρίες και την ανταγωνιστικότητά τους, είναι εισπρακτικός μηχανισμός για τα έσοδα των κρατών-μελών. Στην ουσία είναι νταβατζιλίκι του κράτους στα προιόντα μεταξύ του σταδίου της παραγωγής και του σταδίου της πώλησης στον τελικό καταναλωτή. Ο μόνος σκοπός του ΦΠΑ είναι αυτός:

 

The purpose of VAT is to generate tax revenues to the government similar to the corporate income tax or the personal income tax. (Πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/Value-added_tax)

 

Δεν μας εξηγείς με ποιά λογική ένας υψηλός συντελεστής ΦΠΑ αποτρέπει την επιχείρηση να παρανομήσει, όπως χαρακτηριστικά επισήμανες. Αν ο ΦΠΑ είναι ψηλός θα κόβουν αποδείξεις; δεν θα δηλώνουν ζημιές, πλημμύρες, φωτιές για να γλιτώσουν την απόδοση του ΦΠΑ; Θα σταματήσουν τα πλαστά τιμολόγια; :blink: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Αγγλία είναι ειδική περίπτωση γιατί η οικονομία της στηρίζεται κυρίως στον χρηματοπιστωτικό τομέα όχι στην παραγωγή και την καινοτομία, αλλά και εκεί έχουν πάθει ζημιά (http://www.bbc.com/news/business-28332400).

Η Κίνα θεωρείς ότι χάνει ή κερδίζει από το επιθετικά υποτιμημένο Γουάν; (ένα θέμα για το οποίο διεξάγεται ένα τεράστιος οικονομικός πόλεμος με τις ΗΠΑ αυτή την στιγμή). Ένα φθηνό νόμισμα είναι καλό για τις οικονομίες γενικά (ιδίως αυτές που περνάνε κρίση) και κακό για τους καταναλωτές. Μια οικονομία δεν ζει από τις φθηνές εισαγωγές, όπως έδειξε και η εμπειρία εδώ που δανειζόμασταν και ξοδεύαμε 15 χρόνια σαν να μην υπάρχει αύριο, αλλά από τις ανταγωνιστικές εξαγωγές.

ναι αλλά αυτο σημαίνει αυτομματα

τράπεζες κερδίζουν οικονομία ανεβαίνει και κόσμος πεινάει, κατι σαν την κινα μια πλούσια χώρα με φτωχούς  ανθρώπους

 

 

Δραστικές λύσεις χρειάζονται, δουλειά χωρίς μισθό και φαγητό μόνο 4 μέρες την εβδομάδα. Τότε να δεις ανάπτυξη και εμβάσματα που θα φεύγουν Ελβετία.

 

 

πλάκα πλακα με την φορολογία που έχουμε μόνο κάτι τέτοιο θα μπορούσε να κρατήσει εταιρείες και αν..........

 

+με δραχμή το μόνο που θα αλλάξει είναι ότι θα μπορούμε να αποκτάμε ευκολότερα τοπικά προϊόντα (τα προϊόντα εισαγωγής....... δλδ σχεδόν τα πάντα θα είναι κάτι σαν όνειρο θερινής νύχτα.... πχ κάτι ηλεκτρονικά κλπ ούτε για αστείο πλέον)

και καταλήγουμε πάλι στα ίδια....... αν πάνε όλα άψογα θα είμαστε μια πλούσια χώρα με φτωχούς ανθρώπους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά αυτο σημαίνει αυτομματα

τράπεζες κερδίζουν οικονομία ανεβαίνει και κόσμος πεινάει, κατι σαν την κινα μια πλούσια χώρα με φτωχούς  ανθρώπους

 

Όχι, φθηνό νόμισμα δεν συνεπάγεται αυτό που λες. Η ανταγωνιστικότητα και η δυνατή οικονομία δεν σχετίζεται με το πως διανέμεται ο πλούτος, όμως είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να υπάρχει αυτός πρώτα για να διανεμηθεί.

 

πλάκα πλακα με την φορολογία που έχουμε μόνο κάτι τέτοιο θα μπορούσε να κρατήσει εταιρείες και αν..........

 

+με δραχμή το μόνο που θα αλλάξει είναι ότι θα μπορούμε να αποκτάμε ευκολότερα τοπικά προϊόντα (τα προϊόντα εισαγωγής....... δλδ σχεδόν τα πάντα θα είναι κάτι σαν όνειρο θερινής νύχτα.... πχ κάτι ηλεκτρονικά κλπ ούτε για αστείο πλέον)

και καταλήγουμε πάλι στα ίδια....... αν πάνε όλα άψογα θα είμαστε μια πλούσια χώρα με φτωχούς ανθρώπους

 

Με μια πληθωριστική δραχμή και τα εντόπια προϊόντα θα είναι απλησίαστα. Θυμίζω την κατοχή, ή τις εικόνες από την Αργεντινή με τον κόσμο να τρώει από τις χωματερές την ώρα που παράγει το μισό κρέας του κόσμου (που λέει ο λόγος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τον φίλο πιο πάνω που ανέφερε την περίπτωση δραχμής/ευρώ, απλά για εγκυκλοπαιδικούς σκοπούς, ο τουρισμός είναι ΕΞΑΓΟΜΕΝΟ προϊόν και έχοντας σαν νόμισμα τη δραχμή και σαν έσοδο το ευρώ (θα πληρώνουν σε ευρώ οι τουρίστες φυσικά), η κατάσταση θα είναι καλύτερη απ' ό,τι τώρα στο συγκεκριμένο κομμάτι.

misconception - η κατάσταση θα είναι πολύ καλύτερη απότι σε άλλους τομείς όπως ήταν και όταν είμασταν στη δραχμή, δεν θα είναι καλύτερη όμως από ότι είναι έχοντας ευρώ

ο τουριστικός τομέας ναι θα νιώθει άρχοντας στην ελλάδα, αλλά συνολικά το βιοτικό του επίπεδο θα είναι πιο χαμηλό

και μιλάω για σύγκριση περιόδων 'σταθεροποίησης', όχι για την περίοδο αλλαγής που είναι προφανές

δεν ξέρω αν το εννοούσες ή απλά γράφτηκε, αλλά αυτά που λέγονται στις τηλεοράσεις για το θέμα είναι τραγικά - αυτά ισχύουν μόνο αν υπάρχει εγχώρια ανεπτυγμένη βιομηχανία...

ότι μα ότι λέγεται στη τηλεόραση βασίζεται σε αυτή τη λεπτομέρεια, που... λείπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, αυτό όμως θα μπορούσε κάλλιστα να είναι και ένα κίνητρο για να αναπτυχθεί η εγχώρια βιομηχανία. Φυσικά, δεν αναφέρομαι σε βαριά βιομηχανία. Ούτε τα πλέον απλά δεν παράγουμε πλέον. Σοκαρίστηκα (κάποτε, γιατί τώρα έμαθα) όταν έμαθα ότι μόνο το 20% των φυστικιών Αιγίνης που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά είναι Ελληνικά(!). Για να μην πάμε στο πλαφόν στην αγροτική παραγωγή λόγω ΕΕ που για να βρω ελληνικό λεμόνι κάνω τάμα...

 

Όλα έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους, το θέμα είναι τι θέλουμε εμείς σαν πολίτες μιας χώρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...