Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση κεραίας wifi


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω εγκαταστήσει τα ubunty 14.10 και έχω μια κεραία wifi, την turbo x wln150. Στο cd έχει drivers για linux αλλά δεν βλέπω κάποιο εκτελέσιμο αρχείο οπότε η εγκατάσταση θα γίνει μέσω τερματικού ε;

 

Μπορείτε να μου πείτε πως θα την εγκαταστήσω γιατί δεν έχω ιδέα από linux.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε πρωτα τα οσα εχω γραψει εδω, επειδη δεν θα γινει καποια εγκατασταση, και μετα ποσταρε το πως τη βλεπει το lsusb.

 

http://www.insomnia.gr/topic/437309-hardware-και-drivers-στο-linux/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Τον διάβασα τον οδηγό αλλά για μλενα είναι λίγο μπερδεμένος που δεν γνωρίζω από linux. Η εντολή που μου ζήτησες. Η ασύρματη κάρτα είναι η Ralink.

post-219161-0-64808200-1420962934_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα σου πεφτει στην περιπτωση "hardware που δεν υποστηριζεται προς το παρον και (λογικα) θα υποστηριχτει στο μελλον". Αν θελεις σωνει και καλα να την κανεις να δουλεψει, κανε οτι λεει εδω. Απλα να σε ενημερωσω πως σε καθε update του πυρηνα, πχ απο 3.16.0-23 που ειναι τωρα σε 3.16.0-24 καποια μερα στο αμεσο μελλον.

http://askubuntu.com/questions/457061/ralink-148f7601-wifi-adaptor-installation

 

Η γνωμη μου εινια να μην ασχοληθεις και να παρεις μια αλλη καρτα που θα παιζει απροβληματιστα, πχ την tp link 722n.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήθηκε ένα πρόβλημα.   Τα windows 7 τα έχω σε dual boot με τα ubunty και σε κάθε εκκίνηση με ρώταγε πιο λειτουργικό θέλω να επιλέξω.   Τα ubunty τα φόρτωνε κανονικά αλλά τα windows όχι. Συγκεκριμένα όταν πάταγα να φορτώσει τα windows έκανε ένα "μπιπ" ο υπολογιστής και η οθόνη έμενε μωβ χωρίς να φορτώνει τα windows.

 

 

Δοκίμασα να κάνω repair με το vd των windows αλλά δεν έφτιαξε οπότε άνοιξα μέσα από το cd το cmd και έτρεξα τις εντολές:  bootrec /fixmbr  και bootrec /fix boot. 

 

Αυτό έχει σαν συνέπεια να φορτώνει μόνο τα windows και να μην με ρωτάει πιο λειτουργικό από τα 2 θέλω να φορτώσει,


Η καρτα σου πεφτει στην περιπτωση "hardware που δεν υποστηριζεται προς το παρον και (λογικα) θα υποστηριχτει στο μελλον". Αν θελεις σωνει και καλα να την κανεις να δουλεψει, κανε οτι λεει εδω. Απλα να σε ενημερωσω πως σε καθε update του πυρηνα, πχ απο 3.16.0-23 που ειναι τωρα σε 3.16.0-24 καποια μερα στο αμεσο μελλον.
http://askubuntu.com/questions/457061/ralink-148f7601-wifi-adaptor-installation

Η γνωμη μου εινια να μην ασχοληθεις και να παρεις μια αλλη καρτα που θα παιζει απροβληματιστα, πχ την tp link 722n.

Ναι αλλά γιατί στο cd με τους driver έχει και για linux. Αυτός ναι μεν έχει κάποια προβλήματα αλλά την έκανε να δουλέψει.   Ρίξε και μια ματιά στο πρόβλημα που δημιουργήθηκε με το dual boot,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαδικασια που εκανες ειναι για να επαναφερεις τον bootloader των windows, ο οποιος αντιλαμβανεται μονο την εγκατασταση των windows, η οποια ειναι μια, οποτε εκκινει αυτοματα σε αυτη. Για να επιστρεψεις στο dual boot που ειχες ψαξε βρες πως θα επαναφερεις τον grub2 (= o bootloader της διανομης που εχεις).

 

Για την καρτα.

Αυτο που εχει το δισκακι ειναι η "συνταγη" για να τον φτιαξεις για τη διανομη σου. Η ιδια διαδικασια, με διαφορετικους τροπους, περιγραφεται στο ubuntu.gr και* στο θεμα που λεω. Το αποτελεσμα ειναι ομως το ιδιο: δεν υπαρχει driver, αρα πρεπει να τον "φτιαξεις" εσυ, αρα σε καθε ενημερωση τουπυρηνα πρεπει να τον ξαναφτιαχνεις απο την αρχη. Οκ, αυτο το τελευταιο δεν το λεει καπου, το λεω εγω απο την πειρα/εμπειρια μου.

 

Με μια προχειρη αναζητηση, ουτε στην 15.04 (alpha) εχει μπει ακομα ο συγκεκριμενος driver.

 

* Αυτος στο ubuntu.gr δεν εχει την ιδια καρτα με τη δικη σου, ουτε καν το ιδιο τσιπακι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κοιτάξω το link και αν τα καταφέρω έχει καλός αλλά και να μην τα καταφέρω δεν με πειράζει.

 

 

Και τέλος μένει να φτιάξω τον grub για το dual boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To stickακι το πήρα για την σχολή που τρέχουμε dual boot xp και lubunty. Στα xp δουλεύει οπότε δουλειά θα γίνεται. Έτσι και αλλιώς πιο πολύ σε windwos είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...