Προς το περιεχόμενο

Καίγομαι…. Απαράδεκτος ΟΤΕ … Εμπειρία με Δορυφορικό Internet Forthnet ή ΟΤΕ κάποιος ;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα και χρειάζομαι συμβουλές αλλά κυρίως εμπειρίες για να βρω άμεσα μια λύση αφού ο ΟΤΕ κατόπιν εορτής μου λέει ότι δεν έχει διαθέσιμο καλώδιο (χαλκό) για να μου κάνει μεταφορά τηλεφώνου/adsl στο νέο σπίτι (παρόλο που με είχε ενημερώσει για το ανάποδο πριν τη μετακόμιση) !!!! .

 

Σημειώστε ότι είμαι επαγγελματίας και το internet είναι το απαραίτητο και σχεδόν αποκλειστικό εργαλείο δουλειάς οπότε μοναδική λύση προς το παρόν που βλέπω είναι Internet μέσω δορυφόρου.

 

Γνωρίζω ότι είναι πανάκριβο, με πολλά ψιλά γράμματα και με πολλούς περιορισμούς όπως bandwidth, μεγάλο ping οπότε ξεχνάμε VOIP τηλεφωνία και λύσεις τύπου Skype (που χρειάζονται αλλά κομμάτια να γίνει μέχρι να βρεθεί λύση).

 

Η ερωτήσεις μου είναι : Είναι αξιόπιστο ; Το έχει δοκιμάσει κάποιος για να έχει πραγματική εμπειρία ;;;

Θα μπορώ να έχω κανονικά internet σε όλα τα PC του σπιτιού μου και να δουλεύω με άνεση τα παρακάτω ;

 

1.       VPN σύνδεση με το γραφείο (file sharing και HTTP)

2.       Θα μπορώ να δω γρήγορα και χωρίς τραγικές καθυστερήσεις web sites (κοινώς web browsing).

3.       Remote Desktop (είτε από WRD είτε από Team Viewer) ;

4.       Θα μπορώ με άνεση να δω ένα video στο youtube ;

5.       Υπάρχει κάποια περίπτωση να δουλεύουν σε ανεκτά επίπεδα οι 3 voip γραμμές που έχω από το γραφείο ή έστω το Skype ;

 

Λύσεις με 3G στικάκι τις ξεχνάμε (έτσι είμαι τώρα) γιατί είναι αναξιόπιστη η σταθερότητα του δικτύου και επιπρόσθετα δεν μπορώ να δώσω αποτελεσματικά δίκτυο σε όλα τα PC με ethernet + Wifi αφού τα μηχανήματα μου είναι σε διαφορετικούς ορόφους και παρεμβάλλεται και microtik + extra switch για το VPN.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Θα κινηθώ ακόμα και δικαστικά εναντίον του ΟΤΕ (όποιος δεν βαριέται ας διαβάσει την ιστορία παρακάτω και ας ρίξει καμιά ιδέα)

 

 

Η ιστορία περιληπτικά έχει ως εξής :

 

 

Μετακόμισα σε νέο σπίτι. Στο προηγούμενο είχα ΟΤΕ ADSL 24 και όλα μια χαρά, πριν κλείσω το συμβόλαιο με το νέο σπίτι και πραγματοποιήσω τη μετακόμιση (τεραστίων διαστάσεων και μάλιστα τις ημέρες της απίστευτης κακοκαιρίας…) καλώ τoν ΟΤΕ και τους ρωτάω για μεταφορά και διαθεσιμότητα στο νέο σπίτι (δυστυχώς είναι έξω από την πόλη και δεν υπάρχει οδός / αριθμός) και με διαβεβαιώνουν ότι υπάρχει διαθεσιμότητα internet έως 24 Mbit (Η διαθεσιμότητα Internet ήταν η 1η και σημαντικότερη προϋπόθεση για το νέο σπίτι αφού είμαι επαγγελματίας και δουλεύω 60% μέσω internet).

 

Πραγματοποιείται η μετακόμιση και εχθές Σάββατο (9/1/2015) έρχεται το συνεργείο του ΟΤΕ στο νέο σπίτι για να πραγματοποιήσει τη σύνδεση και τρώω  ένα άκυρο τεραστίων διαστάσεων.

 

-          ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΝΔΕΣΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ !!!!!

 

Δεν υπάρχει καθόλου ελεύθερος χαλκός (καλώδιο δηλαδή) για τη σύνδεση σας με το τηλεφωνικό δίκτυο (σημειώστε ότι το σπίτι είχε κανονικά τηλέφωνο / adsl πριν από 1.5 χρόνο όπου και το άφησε ο ιδιοκτήτης).

 

Το καφάο του ΟΤΕ απέχει περίπου 400-500 μέτρα από το σπίτι και μάλιστα εκεί καταλήγει οπτική ίνα αλλά ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ διαθέσιμο ελεύθερο χάλκινο καλώδιο για το σπίτι μου !

 

Οι λύσεις που μου πρότειναν τα παλικάρια του ΟΤΕ από το συνεργείο ήταν :

 

Α.) Περιμένεις από 3-4 μήνες έως του Αγίου @@@@ ανήμερα μήπως και κάποιος από εδώ κοντά κόψει τη σύνδεση του και πάρεις γραμμή.

 

Β.) Αλλάζεις σπίτι…  !!!!!!!!!!!!

 

Με δεδομένο ότι το Α το ξεχνάμε γιατί ως επαγγελματίας δεν έχω αυτή τη πολυτέλεια της αναμονής και προσπαθώ να αποφύγω το Β αφού μόνο εύκολο δεν είναι να βρω νέο σπίτι και να πραγματοποιήσω ακόμα μια μετακόμιση μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα τι στο καλό μπορώ να κάνω από τη πλευρά του ΟΤΕ ο οποίος ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ διαθέσιμες τηλεφωνικές γραμμές στη περιοχή ;

 

Πώς μπορώ να κινηθώ (ακόμα και νομικά) για να βρω άκρη και να περάσουν γραμμή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι αντίστοιχο είχε πάθει στα γιαννενα γνωστός μου και έμεινε για 1.5 χρόνο χωρίς τηλέφωνο.
δεν έχω λογια για να περιγράψω την κατασταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως αν ρωτήσεις σε άλλη εταιρία έχει ελεύθερες γραμμές και μπορέσεις να έχεις ίντερνετ!

Τώρα να μου πεις όλες η εταιρίες δια μέσω ΟΤΕ παίρνουν και νοικιάζουν γραμμές αλλά ποτέ δεν ξέρεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, εναλλακτικοί πάροχοι δεν υπάρχουν εφόσον ο ΟΤΕ δεν έχει χαλκό στη περιοχή και ιδιόκτητα δίκτυα δεν υπάρχουν ούτε για πλάκα στη περιοχή μου. Το βασικό ερώτημα μου είναι σχετικά με το δορυφορικό internet…. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανάκριβο και ασταθές,δεν αποτελεί λύση.

Το μόνο που θα κοιτάξεις είναι μέσω εταιρειών κινητής τηλεφωνίας,ή με κάποιον τρόπο να αναγκάσεις τον ΟΤΕ να σου τραβήξει μισό χιλιόμετρο καλώδιο μέσα από κανα χωράφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου και την λυση να κανεις link με κανενα αλλο σπιτι στο κεντρο ή οπου αλλου μπορει να χεις κανα γνωστο να χει internet αν εχεις οπτικη επαφη απο το οποιο θα εχεις την συνδεση ιντερνετ.

Σε γειτονικο φορουμ αναφερει πως το πετυχε με αποσταση 11km

http://www.adslgr.com/forum/threads/638195-%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%85-link-%CF%83%CF%84%CE%B1-3-%CF%87%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανάκριβο και ασταθές,δεν αποτελεί λύση.

Το μόνο που θα κοιτάξεις είναι μέσω εταιρειών κινητής τηλεφωνίας,ή με κάποιον τρόπο να αναγκάσεις τον ΟΤΕ να σου τραβήξει μισό χιλιόμετρο καλώδιο μέσα από κανα χωράφι.

 

Το ότι είναι ακριβό το γνωρίζω αλλά μπροστά στο θέμα του να κάνω τη δουλειά μου είναι μονόδρομος οπότε δεν τίθεται τέτοιο θέμα .

 

Το ότι είναι ασταθές το λες από προσωπική εμπειρία ή έτσι έχεις ακούσει / διαβάσει ; Μπορείς να το κάνεις λίγο πιο «λιανά» όταν λες ότι είναι ασταθές ; Για τι καταστάσεις αστάθειας μιλάμε ;

 

Μέσω κινητής τηλεφωνίας ξεκαθάρισα πώς δεν με καλύπτει (έτσι είμαι τώρα). Το να τραβήξω wireless σήμα δεν γίνεται γιατί δεν έχω οπτική επαφή με κατάλληλο σημείο (διαφορετικά, ναι ξέρω… έχω τραβήξει link μέχρι και σχεδόν 20 Km…)

 

Ξεκαθαρίζω.  Δεν ψάχνω εναλλακτικές λύσεις. Ρωτάω για το δορυφορικό internet αφού προφανώς έχω σκεφτεί όλες τις εναλλακτικές με wireless link από άλλο σημείο, υπηρεσίες κινητής τηλεφωνίας, κ.τ.λ.

 

Το πώς θα αναγκάσω τον ΟΤΕ να περάσει επιπλέον καλώδια δεν το ξέρω ακόμα…

 

 

Υγ : Η λύση του μου δανείζει κάποιος internet και εξαρτώμαι από κάποιον τρίτο (π.χ. διακοπές ρεύματος, κώλυσε το router του, κατεβάζει torrents κ.τ.λ.) θέλω να το αποφύγω ακόμα και αν χρειάζεται να πληρώνω 100 ευρώ το μήνα. Έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις και το θέμα της αυτονομίας και της ασφάλειας της σύνδεσης μου (στο μέτρο του δυνατού) είναι σημαντικά ζητήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε εδώ

 

Δεν ήμουν σε σταθερό σημείο,οπότε δεν θα έχουμε λογικά και παρόμοια εμπειρία χρήσης.

 

Όταν λέμε αστάθεια,εννοούμε αποσυνδέσεις,μαστίγωμα του μαύρου στο υπόγειο να ρίξει κάρβουνο στο καζάνι να ανοίξει η σελίδα,αυτά..

 

 

Δικαστικά δεν μπορείς να κινηθείς εναντίον του ΟΤΕ,εκτός και αν έχεις ηχογραφήσει,με την άδειά του,εκπρόσωπο του ΟΤΕ να αναφέρει πως μπορεί να σου βάλει καλώδιο στο νέο σπίτι,ή έχεις γραπτή βεβαίωση για το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλώ τoν ΟΤΕ και τους ρωτάω για μεταφορά και διαθεσιμότητα στο νέο σπίτι (δυστυχώς είναι έξω από την πόλη και δεν υπάρχει οδός / αριθμός) και με διαβεβαιώνουν ότι υπάρχει διαθεσιμότητα internet έως 24 Mbit (Η διαθεσιμότητα Internet ήταν η 1η και σημαντικότερη προϋπόθεση για το νέο σπίτι αφού είμαι επαγγελματίας και δουλεύω 60% μέσω internet).

//

Πώς μπορώ να κινηθώ (ακόμα και νομικά) για να βρω άκρη και να περάσουν γραμμή ;

Απ, οτι κατάλαβα κάλεσες στο εμπορικό τμήμα του 13888, το οποίο φυσικά μπορεί να σου πεί μόνο αν υποστηρίζει η περιοχή internet και όχι αν υπάρχουν ελεύθερα ζευγάρια χαλκού. Γενικότερα στο 13888 δεν γνωρίζουν για τη διαδεσιμότητα καλωδιών. Θα έπρεπε να ζητήσεις επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα της περιοχής σου να σου πούν απο εκεί.

//

Όσον αφορά το θέμα, να κινηθείς νομικά μίλησε με την Ε.Ε.Τ.Τ. που είναι αρμόδια σε θέματα τηλεπικοινωνιών να σου πούν αν υπάρχει παράθυρο να κινηθείς νομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος μου είχε το αντίστοιχο πρόβλημα και η λύση είναι μία : router 3g. Παίρνει κάρτα sim και έχεις κανονικά wifi στο σπίτι. Το δορυφορικό έχει υπερβολικά μεγάλο ping για remote και vpn νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υγ : Η λύση του μου δανείζει κάποιος internet και εξαρτώμαι από κάποιον τρίτο (π.χ. διακοπές ρεύματος, κώλυσε το router του, κατεβάζει torrents κ.τ.λ.) θέλω να το αποφύγω ακόμα και αν χρειάζεται να πληρώνω 100 ευρώ το μήνα. Έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις και το θέμα της αυτονομίας και της ασφάλειας της σύνδεσης μου (στο μέτρο του δυνατού) είναι σημαντικά ζητήματα. 

Η ασύρματη λύση, δεν είναι να σε δανείσει κάποιος σύνδεση, αλλά να βάλεις δικιά σου γραμμή σε γνωστό σου και να την στείλεις ασύρματα στο δικό σου σπίτι.

Απαραίτητη προϋπόθεση να υπάρχει καλή οπτική επαφή μεταξύ των 2 σημείων, οπότε η απόσταση μπορεί να είναι μεγάλη (π.χ. 10 χλμ).

 

Στην περίπτωση αυτή υπάρχουν δικλείδες ώστε μόνο εσύ να χρησιμοποιείς την γραμμή και βάζεις και ένα UPS ώστε να έχεις την σύνδεση ακόμη και σε διακοπή της ΔΕΗ, τουλάχιστον για λίγες ώρες (ανάλογα το UPS). Ακόμη και μεταφορά της τηλεφωνίας μπορεί να γίνει, αν σ' ενδιαφέρει.

Όσον αφορά το δορυφορικό Internet είναι αξιόπιστο και έχεις εγγυημένη ταχύτητα όσο παίζεις μέσα στο όριο ογκοχρέωσης του πακέτου σύνδεσης.

Είχα μόνο γνώσεις από περιγραφές και αναφορές άλλων χρηστών, μέχρι που το είδα στην πράξη 2 καλοκαίρια πριν, στη νότιο πλευρά της Νισύρου.

 

Πρόβλημα σύνδεσης μπορεί να υπάρξει σε περίπτωση κακοκαιρίας, αλλά εξαλείφεται με χρήση κατόπτρου μεγαλύτερης διαμέτρου (1-1,2 μέτρα).

Το μόνο πραγματικό θέμα είναι η μεγάλη απόσταση από τον δορυφόρο (~36.000 χλμ), άρα έχουμε αυξημένους χρόνους ping που σημαίνει λίγο μεγαλύτερη καθυστέρηση (ανεπαίσθητη) στον άνοιγμα των σελίδων, σοβαρό θέμα στα παιχνίδια και ανεκτό στις κλήσεις μέσω voip. Όχι ότι δεν παίζει το voip, αλλά δεν μπορούν να μιλούν ταυτόχρονα και οι 2. Ακούς τον άλλο πεντακάθαρα και απλά υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση, που μπορεί να φθάσει και το δευτερόλεπτο. Μάλιστα μέσω sip είναι καλύτερα από το Skype.

 

Forthnet και ΟΤΕ παρέχουν στη χώρα μας, εκτός κι αν πας σε άλλη λύση της Tooway, μέσω της οποίας βγαίνουν έξω όλοι. Το σπουδαιότερο είναι να δεις της ανάγκες σου σε μηνιαίο bandwidth ώστε να βρεις το κατάλληλο πακέτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η forthnet δινει δορυφορικο διαμεσω tooway.το ping ειναι μεγαλυτερο απο 3g.στο τηλεφωνο μιλας αλλα υπαρχει delay και το καταλαβαινεις.ιντερνετ δινουν μεχρι και 20 mbit οποτε απο θεμα ταχυτητας δεν θα εχεις θεμα αλλα ναι θα εχεις λιγο delay.εφοσον εισαι σε αυτην την κατασταση ναι αξιζει το δορυφορικο.αρκετος κοσμος το χρησιμοποιει.μετα υπαρχει και hellas sat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Hellas Sat τέρμα για το καταναλωτικό κοινό, από πέρυσι τέτοια εποχή.

Δύο χρόνια (2013) πριν ο ΟΤΕ τον πούλησε στους Άραβες, οπότε το 2014, ξεκίνησε την συνεργασία με την Tooway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα ψιλομονοδρομος η tooway.ειτε forthnet παρει ειτε οτε παλι tooway θα εχει.


O Hellas Sat τέρμα για το καταναλωτικό κοινό, από πέρυσι τέτοια εποχή.

Δύο χρόνια (2013) πριν ο ΟΤΕ τον πούλησε στους Άραβες, οπότε το 2014, ξεκίνησε την συνεργασία με την Tooway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...