Προς το περιεχόμενο

HP Pavilion Mini desktop με Pentium ή Core i3 και κόστος μόλις $320


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

A και ο Gigabyte brix στο amazon δεν ειναι 270$,αλλα 255$!

Παλι πας να κλεψεις τον εαυτο σου! :D

 

Αλλα αν ηθελα ενα μικρο τερατακι για να κανω την πιο απαιτητικη δουλεια στα 300-400$ σιγουρα θα επενδουσα σ'αυτο!

Αν ηταν να παρω για να εχω απλα ενα media center και οχι κατι για miniPC,πανω απο 200$ ειναι πεταμενα λεφτα και ο pentium,ΔΕΝ κανει για κατι περισσοτερο απο απλο media center!

 

Και τα brix εχουν και την θηκη να "καρφωνουν" πισω απο την ΤV,και να μην πιανει τοπο,οπως το ταπερακι της HP και γι'αυτους που εχουν κρεμασμενη την TV και δεν εχουν καποιο επιπλο απο κατω!

αυτο που εβαλα εγω εχει και mSata slot που εχει και το εν λογω της HP ενω το δικο σου ΟΧΙ

 

ελπιζω τωρα να αρχιζεις να  καταλαβαινεις γιατι και απο που ανεβαινει το κοστος

 

Αλλα αν ηθελα ενα μικρο τερατακι για να κανω την πιο απαιτητικη δουλεια στα 300-400$ σιγουρα θα επενδουσα σ'αυτο!

Αν ηταν να παρω για να εχω απλα ενα media center και οχι κατι για miniPC,πανω απο 200$ ειναι πεταμενα λεφτα και ο pentium,ΔΕΝ κανει για κατι περισσοτερο απο απλο media center!

 

θα επενδουσες σαυτο? γιατι βρε αγορι πεταμενα λεφτα δε παιρνεις ενα λαπτοπ καλυτερα; εχει και οθονη :-D

 

το ποιος οριζει ποιο οριο χρηματων ειναι ανεκτο ειτε για media center ειτε htpc σιγουρα δε θα μας το πεις εσυ και μαλιστα ως θεσφατο κι απο πανω!

 

η πλακα ειναι οτι εχω ηδη στησει 2 htpc με παρομοια Pentium σε 8αρια και πηγαινουν σφαιρα και καθομαι εδω και  τοση ωρα και ακουω τρολλαρισματα και ιστοριες για αγριους απο μυρωδιαδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

αυτο που εβαλα εγω εχει και mSata slot που εχει και το εν λογω της HP ενω το δικο σου ΟΧΙ

 

ελπιζω τωρα να αρχιζεις να  καταλαβαινεις γιατι και απο που ανεβαινει το κοστος

 

 

Δε παει πουθενα το κοστος.

Δες αυτο που σου ποσταρα,οτι δε χρειαζεται tray για τον msata!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε παει πουθενα το κοστος.

Δες αυτο που σου ποσταρα,οτι δε χρειαζεται tray για τον msata!

 

 

το αμαζον βλεπε που εχει τιμες τις οποιες παραθετεις απο κει οχι τον κατασκευαστη

 

δε γινεται αγορινα να μου στελνεις αλλο λινκ για τιμη κι αλλο για specs

ψαξου καλυτερα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αμαζον βλεπε που εχει τιμες τις οποιες παραθετεις απο κει οχι τον κατασκευαστη

 

δε γινεται αγορινα να μου στελνεις αλλο λινκ για τιμη κι αλλο για specs

ψαξου καλυτερα

 

To ενα ειναι μοντελο (270$)για να εχεις ενα ssd και ενα hdd και το αλλο ειναι το πιο λεπτο μοντελο(255$) με μονο θεση για ssd!

Αυτη ειναι ουσιαστικα η διαφορα τους!

Και mSata slot,εχουν ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ!

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4742#sp

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4859#ov

 

Το HP mini pc ποσους δισκους υποστηριζει να εχει,για να δουμε τι συγκρινουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ενα ειναι μοντελο (270$)για να εχεις ενα ssd και ενα hdd και το αλλο ειναι το πιο λεπτο μοντελο(255$) με μονο θεση για ssd!

Αυτη ειναι ουσιαστικα η διαφορα τους!

Και mSata slot,εχουν ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ!

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4742#sp

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4859#ov

 

Το HP mini pc ποσους δισκους υποστηριζει να εχει,για να δουμε τι συγκρινουμε!

 

3

- HDD

- SSD

- mSATA

 

επειδη χαθηκα γιατι πραγμα συνεχιζεις να το παλευεις εδω και ωρα; για κατι  που αρχικα θεωρησες υπερτιμημενο παλευεις για να αποδειξεις οτι υπαρχει καπου κατι που αν καταφερεις να το βρεις θα ειναι ισο ή  φθηνοτερο κατα μολις 10$ ?

 

καλο κουραγιο και συγχαρητηρια προκαταβολικως και μονο για το κοπο σου! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχει αρκετό καιρό που ψάχνομαι για καλό HTPC σύστημα, η προσωπική μου εμπειρία δείχνει ότι δεν μπορώ να φτιάξω πιό οικονομικό HTPC από αυτές τις έτοιμες λύσεις ( Nuc, Brix, HP mini) και να διατηρήσω επιδόσεις, καλαισθησία, χαμηλό θόρυβο και χαμηλή κατανάλωση.

 

Το laptop που λένε άλλοι φίλοι εδώ πέρα δέν είναι HTPC. Δεν είναι αυτή η δουλειά του και δεν προσφέρει seamless HTPC εμπειρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν είναι, απλά χρησιμοποιεί παρόμοιο hw. Για τη τιμολόγηση γίνεται η όλη κουβέντα, γιατί να μην ξεκιναει από 200; Εκτός και αν το μικρό κουτί πρέπει να κοστίσει τόσο πολύ πια.

Βέβαια και τα htpc κουτιά είναι πάντα αδικαιολόγητα ακριβά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι οι τιμές είναι τσιμπημένες, όμως μου φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό για την ώρα.

 

Όταν θα μπούν πιό καλά στην αγορά και ο ανταγωνισμός αυξηθεί, τότε θα πέσουν κάπως οι τιμές τους.

 

Για μένα όμως (και από ότι βλέπω και για άλλους), αυτά τα κουτάκια ήδη είναι πολύ ελκυστικά, παρά την αυξημένη τιμή όσον αφορά το hardware τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι και δεν είναι εύκολο να στήσεις κάτι τέτοιο πιο οικονομικά, εκτός αν έχεις περισσευούμενο HW από δω κι από κει και απλα αγοράζεις κουτάκια htpc και στηνεις έτσι.

 

Εγώ για παράδειγμα σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο με έναν c2d που μου έχει ξεμείνει και ίσως του πετάξω και κάναν ssd για γρήγορο boot έτσι για τη φάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...