Προς το περιεχόμενο

Οι ελάχιστες και προτεινόμενες απαιτήσεις συστήματος για να "τρέξεις" το The Witcher 3: Wild Hunt στο PC σου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις δίκιο, αλλά αυτό ήταν παλιά

 

Πάρε τώρα ένα pc του 2010 με μια κάρτα του 2012 (το δικο μου setup) και θα δεις ότι παίζεις καλύτερα, μαγεία; :P

 

Η μόνη επένδυση σε HW που έκανα περισυ ήταν να πάρω τηλεόραση για το pc για κονσολοφάση κάτι που πολλοί έχουν κάνει χρόνια τώρα

Είναι ανεξάντλητο το θέμα έτσι κι αλλιώς. Εμένα, όπως είπα και πριν, τα τελευταία χρόνια με έχει βολέψει ο συνδυασμός: κονσόλα για παιχνίδια, φτηνό pc για τα υπόλοιπα. Είναι θέμα προτιμήσεων και επιλογών :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 223
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι είναι ανεξάντλητο και να σου πω την αλήθεια όλες οι μεριές έχουν τα δίκια τους. απλά δε δέχομαι ότι για να παίζεις σε pc πρέπει να πουλήσεις τα νεφρά σου και να ζεις στο δρόμο γιατί κάθε χρόνο δίνεις 600αρια σε gpu.. κάποιες στιγμές μπορεί να δίνεις κάποια σημαντικά ποσά, αλλά σε γενικές γραμμές αν αγοράζεις ψύχραιμα και ατενίζοντας το μέλλον έχεις μια πιο καλή εμπειρία σε λογικό κόστος.

επίσης καλό είναι να είσαι και λίγο τσιγκούνης, απλά όχι σε υπερβολικό βαθμό (γιατί και το πολύ φθηνό hw μαλακία είναι) 

 

το μόνο που δέχομαι είναι ότι για πολλούς είναι μπελαλίδικη η φάση του να ασχολούνται με hardware, drivers, bugs και ασυμβατότητες αλλά δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα, ειδικά αν κινείσαι σε νόμιμα πλαίσια (βλέπε steam που στα patch-αρει όλα μόνο του και εσύ ασχολείσαι μόνο με το να βάζεις driver ανά διαστήματα) 

 

μάλιστα επειδή κάποια προβλήματα γενικά υπάρχουν και θα υπάρχουν είμαι και της άποψης να στοχεύεις σε δοκιμασμένα πράγματα και να μην ψάχνεσαι με παράξενα..

 

για αυτό πχ είμαι κατά ιδεών όπως gaming amplifiers, 21:9 οθονών, ακόμα και multi monitor ή sli/cf 

φυσικά με αποκαλούν οπισθοδρομικό μπάρμπα δεινόσαυρο μερικοί συμφορουμίτες, αλλά είμαι τέτοιος γιατί πολύ απλά ξέρω ότι ήδη έχεις πράγματα να ασχοληθείς και δε θα ήθελα να φορτωθώ κι άλλα για να γίνω πειραματόζωο κάποιων εταιρειών 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σκασουν οι pc gamers ( πλακα κανω) εγω εχω ενα ps3  5μιση χρονων και ακομα εχει πολυ ψωμί οπως φαινεται ολα τα παιχνιδια βγαίνουν και για αυτο και τα απολαμβανω στην 46αρα μου τελεια χωρις να ψάχνω για drivers patch και ολα τα κουλα των πισι.....επισης παταω το ον και σε 10 sec παιζω........απο την αλλη μαζι με το ps3 τοτε ειχα παρει και ενα πισι τουμπανο 3 φορες πιο ακριβο απο το πσ3 και τωρα ισα που τρεχει το office.....
Λοιπον αυτην την κοροιδια δεν την ανέχομαι φτάνει εχω σκάσει ενα σωρό λεφτα σε μνήμες gpu τροφοδοτικα για πιο λόγο για να παίξω ενα παιχνίδι σε καλουτσικη ανάλυση με 10 fps παραπάνω που στην ουσια κανενα δεν θα καταλάβω. ......το πισι ειναι αναγκαίο αλλα για ορισμένες δουλειές και για πολυ συγκεκριμένα παιχνιδια......και η κονσολα μονο για παιχνιδια.........και επειδη πολυ λενε για μεταχειρισμενα πι σι και το πσ4 το βρισκεις κομπλέ νε κατω απο 300....


ΑαΑΑΑ και ναμην ξεχασω εγω στις κονσολες παιζω ενα παιχνιδι και το  βλεπω ακριβως στο 100% οπως εχει σχεδιαστει για το συγκεκριμενο μηχανημα χωρις να κοψω τιποτα απο εδω η απο κει......... εφφε φιλτρα κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σκασουν οι pc gamers ( πλακα κανω) εγω εχω ενα ps3  5μιση χρονων και ακομα εχει πολυ ψωμί οπως φαινεται ολα τα παιχνιδια βγαίνουν και για αυτο και τα απολαμβανω στην 46αρα μου τελεια χωρις να ψάχνω για drivers patch και ολα τα κουλα των πισι.....επισης παταω το ον και σε 10 sec παιζω........απο την αλλη μαζι με το ps3 τοτε ειχα παρει και ενα πισι τουμπανο 3 φορες πιο ακριβο απο το πσ3 και τωρα ισα που τρεχει το office.....

Λοιπον αυτην την κοροιδια δεν την ανέχομαι φτάνει εχω σκάσει ενα σωρό λεφτα σε μνήμες gpu τροφοδοτικα για πιο λόγο για να παίξω ενα παιχνίδι σε καλουτσικη ανάλυση με 10 fps παραπάνω που στην ουσια κανενα δεν θα καταλάβω. ......το πισι ειναι αναγκαίο αλλα για ορισμένες δουλειές και για πολυ συγκεκριμένα παιχνιδια......και η κονσολα μονο για παιχνιδια.........και επειδη πολυ λενε για μεταχειρισμενα πι σι και το πσ4 το βρισκεις κομπλέ νε κατω απο 300....

ΑαΑΑΑ και ναμην ξεχασω εγω στις κονσολες παιζω ενα παιχνιδι και το  βλεπω ακριβως στο 100% οπως εχει σχεδιαστει για το συγκεκριμενο μηχανημα χωρις να κοψω τιποτα απο εδω η απο κει......... εφφε φιλτρα κτλ

Ισχύει αυτό...πόσες φορές ειδικά πιο παλιά άλλα βλέπαμε στα reviews και άλλα βλέπαμε με τα μάτια μας στο σπίτι...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν δω 720p σε 50αρα θα ξερασω, 29ppi δεν βλεπονται. Και τα 1080p λιγα ειναι σε αυτο το μεγεθος. Τα 720p ειναι το πολυ για μεχρι 19αρα. Για 50αρα μονο σε 4Κ, αν θες ποιοτητα.

Εκτος αν παρεις 50αρα για να την βαλεις στα 5 μετρα...

 

Τι ακούω θεέ μ.

Σε 50άρα δεν κάθεσε στα 30-40-50 cm αλλά σε κάποια μέτρα.

Σε αυτά τα μέτρα το μάτι δεν το πειράζει τόσο το ppm.

Αλλιως θα είχαμε πετάξει όλοι τους full hd προτζέκτορες μας και θα παίζαμε παιχνίδια σε οθόνες κινητών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν δω 720p σε 50αρα θα ξερασω, 29ppi δεν βλεπονται. Και τα 1080p λιγα ειναι σε αυτο το μεγεθος. Τα 720p ειναι το πολυ για μεχρι 19αρα. Για 50αρα μονο σε 4Κ, αν θες ποιοτητα.

Εκτος αν παρεις 50αρα για να την βαλεις στα 5 μετρα...

το θέμα είναι να κάθεσαι στη σωστή απόσταση...

 

50αρα 1080p = 2m

 

50αρα 720p = 3m

 

http://www.flatpanelshd.com/focus.php?id=1229341535&subaction=showfull

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ναι

last of us

uncherd 1,2,3

god of war 1,2

ναι εχεις δικιο τελικα.

Ένα δίκιο το έχω το last of us είναι κορυφαίο παιχνίδι και πάει το ps3 στα άκρα αλλά για σήμερα δε λες ότι έχει καλά γραφικά
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη ρε παιδιά είμαι 35 χρονών Gamer από το 1994 με και πέρυσι αναμένοντας τη νέα γενιά των GPU τα πείρα στην ΚΡΑΝΑ και αγόρασα ένα xbox 360 250gb HD με 2 Παιχνίδια δώρα + 2 λόγω ένα μήνα GOLD στα 169 ευρώ!Σε αυτά τα λεφτά το πολύ να αγόραζα μία R9 270!Επειδή είχα άλλα 2 ασύμαρτα χειριστήρια Microsoft για το ΗΤPC δεν αγόρασα τίποτα άλλο!

Λοιπόν σας πληροφορώ ότι στον ελάχιστο διαθέσιμο χρόνο μου έχω λιώσει στο καναπέ μαζί με τη σύζυγο στο Diablo 3...Lego Lord of The Rings κτλ και μόνος μου με το Mass Effect Trilogy και Tomb Raider...Batman...Halo 4 κτλ!

Υπάρχει βασικό PC της υπογραφής με 6xPhenom,8gb Ram,hd4850 512mb και στο Σαλόνι το HTPC με ahtlon II 250,4gb ram,hd6450! Χρησιμοποιώ και το Steam Gaming Streaming πλέον το οποίο στα 720p δουλεύει απροβλημάτιστα με cable lan με βασικό Pc to 6πυρινο!

Μια χαρά παίζουν όλα και να σας πω ότι το τελευταίο καιρό παίζω πιο πολύ στο σαλόνι παρά στο γραφείο είτε με το Xbox 360 είτε μέσω Steam Streaming!

Όταν ήμουν φοιτητής και εργένης μια χαρά ήταν το PC στο γραφείο για παιχνίδια αλλά τώρα που έχω παντρευτεί θέλω τελικά να παίζω τα παιχνίδια στο σαλόνι με χειριστήριο και φυσικά τα ολα τα παιχνίδια που αγοράζω στο PC θέλω να υποστηρίζουν οπωσδήποτε χειριστήριο αλλιώς δεν τα αγοράζω!

Η πιο λογική εξέλιξη που θέλει να φέρει η Valve στο Steam OS ή Steam Machines προσωπικά για εμένα δεν είναι το λειτουργικό αλλά η προώθηση των Indie Games και το χειριστήριο με τα pads το οποίο θα αντικαταστήσει το πληκτρολόγιο!

Υπάρχουν ανάγκες και αντίστοιχες αγορές πάντα για αυτό και η αγορά είναι τόσο πολυμορφική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη ρε παιδιά είμαι 35 χρονών Gamer από το 1994 με και πέρυσι αναμένοντας τη νέα γενιά των GPU τα πείρα στην ΚΡΑΝΑ και αγόρασα ένα xbox 360 250gb HD με 2 Παιχνίδια δώρα + 2 λόγω ένα μήνα GOLD στα 169 ευρώ!Σε αυτά τα λεφτά το πολύ να αγόραζα μία R9 270!Επειδή είχα άλλα 2 ασύμαρτα χειριστήρια Microsoft για το ΗΤPC δεν αγόρασα τίποτα άλλο!

Λοιπόν σας πληροφορώ ότι στον ελάχιστο διαθέσιμο χρόνο μου έχω λιώσει στο καναπέ μαζί με τη σύζυγο στο Diablo 3...Lego Lord of The Rings κτλ και μόνος μου με το Mass Effect Trilogy και Tomb Raider...Batman...Halo 4 κτλ!

Υπάρχει βασικό PC της υπογραφής με 6xPhenom,8gb Ram,hd4850 512mb και στο Σαλόνι το HTPC με ahtlon II 250,4gb ram,hd6450! Χρησιμοποιώ και το Steam Gaming Streaming πλέον το οποίο στα 720p δουλεύει απροβλημάτιστα με cable lan με βασικό Pc to 6πυρινο!

Μια χαρά παίζουν όλα και να σας πω ότι το τελευταίο καιρό παίζω πιο πολύ στο σαλόνι παρά στο γραφείο είτε με το Xbox 360 είτε μέσω Steam Streaming!

Όταν ήμουν φοιτητής και εργένης μια χαρά ήταν το PC στο γραφείο για παιχνίδια αλλά τώρα που έχω παντρευτεί θέλω τελικά να παίζω τα παιχνίδια στο σαλόνι με χειριστήριο και φυσικά τα ολα τα παιχνίδια που αγοράζω στο PC θέλω να υποστηρίζουν οπωσδήποτε χειριστήριο αλλιώς δεν τα αγοράζω!

Η πιο λογική εξέλιξη που θέλει να φέρει η Valve στο Steam OS ή Steam Machines προσωπικά για εμένα δεν είναι το λειτουργικό αλλά η προώθηση των Indie Games και το χειριστήριο με τα pads το οποίο θα αντικαταστήσει το πληκτρολόγιο!

Υπάρχουν ανάγκες και αντίστοιχες αγορές πάντα για αυτό και η αγορά είναι τόσο πολυμορφική!

Και που κολλαει αυτο με το topic που ειναι για το Witcher 3? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο το λογο πουλανε οι κονσολες...και επιδη θα πει καποιος να δεις φουλ γραφικα σε pc οκ μαζι του αλλα και εκει που ειναι τωρα οι κονσολες ειναι υπερ ικανοποιητικες κατα την γνωμη μου...

Ε αμα ειναι οι κονσολες υπερ ικανοποιητικες κατα τη γνωμη σου τοτε και οι ελαχιστες απαιτησεις υπερ ικανοποιητικες δεν ειναι? Γιατι εχεις 2 μετρα και 2 σταθμα? Τα specs για τις ελαχιστες απαιτησεις εχουν βγει πολλα χρονια πριν βγουν οι κονσολες. Για παραδειγμα ο i5 2500k εκανε 170 ευρω τον Γεναρη του 2011. Αν μη τι αλλο, θα επρεπε να γραψεις το αναποδο λοιπον, οτι για να παιζεις παιχνιδια στο PC δεν χρειαζεσαι εξοπλισμου του 2014, σου κανει και ο 5ετιας..

Και τον επόμενο χρόνο αναβάθμιση. Ενώ με την κονσόλα δεν χρειάζεται μέχρι να βγει καινούργια. Είναι διαφορετικά πράγματα. Σταματηστε να τα συγκρίνετε.

Συγνωμη ετσι, αλλα τα spces που ζηταει ειναι του 2011. Περασαν 4 χρονια. Στον επομενο χρονο οπως λες θα ειναι 5. Για ποια αναβαθμιση μιλας λοιπον?

Φθηνο Pc με αυτα τα specs που χρειαζονται τα σημερινα παιχνιδια δεν φτιαχνεις συν οτι πρεπει να εχεις και οθονη υψηλης αναλυσης που δεν εχουν ολοι οποτε το budget πρεπει να ειναι αρκετα πιο υψηλο...ενω σχεδον ολοι εχουν τηλεοραση υψηλης αναλυσης σπιτι και σε μεγαλο μεγεθος...Κανενα προβλημα απλα την γνωμη μου ειπα...

Με 400-500 ευρω φτιαχνεις PC καλυτερο απο καθε κονσολα (στο ρελαντι κιολας). Οσο για την τηλεοραση, το ξερεις οτι ακριβως οπως κουμπωνεις τη κονσολα στη τηλεοραση, κουμπωνεις και το PC?

 

Eλεος με το θαψιμο πια, κατανταει αστειο. Αμα γουσταρεται κονσολα παρτε κονσολα, αλλα μη γραφουμε παπατζες εξηγησεις που δεν στεκουν. Τα minimum ειναι επεξεργαστης του 2009 (!!!!!!!!!!!) που μαλιστα ηταν και ΦΤΗΝΟ τοτε που βγηκε (κατω απο 200$), και καρτα που πριν 2 χρονια την πηρα στα 150 (με 2 παιχνιδια δωρο!!!). Μη trollarete, κατανταει αστειο

Λοιπον για να τελειωνει με ορισμενους το παραμυθι σε αυτο το θεμα παμε να δουμε ποσο θελει ενα Pc αν αγορασεις απο τις αγγελιες Cpu,μητρικη,Gpu και Ram και τα υπολοιπα καινουργια απο μαγαζια.

 

Υπαρχει πακετακι i5 4460+μητρικη+ψυκτρα Coolermaster στα 200ευρω με εγγυηση!

Κουτι Raijintek arcadia στα 30ευρω

Ram στα 55-60ευρω Lifetime εγγυηση

Σκληρος Wd caviar Blue 1tb στα 49ευρω

Τροφοδοτικο Thermaltake 630 53ευρω

Gpu 7970 ή R9 280x στα 150 με 160ευρω

Συνολο περιπου στα 500ευρω

Και ειχα πετυχει πιο παλια ακομα φθηνοτερο Set CPu+mobo i5 2500k στα 130ευρω δηλαδη ακομα φθηνοτερα.

Φυσικα το παραπανω Pc παιζει ολα τα παιχνιδια ακομα και το Witcher 3 High ρυθμισεις.

 

Θεωρω αστειο να συγκρινουμε το παραπανω PC με κονσολα ομως xD.  Tι 7970 και 280x, εδω η 7770 παει ισα πανια ισα βαρκα με το PS4!! Μιλαμε για καρτα που καινουργια κανει 70-80 ευρω (και την θεωρω και ακριβη!!)

Φιλε μου φιλικα μεταχηρισμενο PS4 εχω βρει σε αγγελιες 280-300 3μηνων(σχεδον καινουριο)με 2 controller ,βαλε στην τιμη σου και 2 απο αυτα να σου παει αλλο ενα 100 αρα εισαι 600 ευρω και η κονσολα 300..

Οπως λες και εσυ και πολλοι αλλοι ας σταματισει και το αστειο με τα παιχνιδια που τα παιρνετε τζαμπα η πιο φθηνα γιατι και στην κονσολα υπαρχει τροπος να παρεις παιχνιδια ολοκαινουρια day one με 20ρικακια,η τζαμπα οπως εσεις αμα την πεσω  σε καννα μαγαζι και τα κλεψω (βλεπε θειος)

1) Στη τιμη του PS4 βαλε και την τιμη του PC απο το οποιο ποσταρες ομως.

2) Τα 500 ευρω ειναι αμα αγοραζεις σημερα PC και δεν εχεις καθολου. Αν ηδη εχεις ενα PC, εστω και του 2007, κρατας 5 πραματα (σκληρο / κουτι / ισως τροφοδοτικο) καισ ου βγαινει αρκετα φθηνοτερα

3) Χειριστηρια δεν αγοραζεις καθε φορα που αλλαζεις PC, σε αντιθεση με την κονσολα. Εχω χειριστηρια απο το 2000 εγω. 

4) Βαλε και τα 50 ευρω το χρονο για online * 5 χρονια, να τη η διαφορα καλυφτηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γιατι δεν παντρευομαι :P

βρες γυναίκα που γουστάρει τα παιχνίδια και δε θα έχεις θέμα

 

εγώ έχω ήδη ξεκαθαρίσει το θέμα pc στο σαλόνι και γιγάντια τηλεόραση στο δωμάτιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...