Προς το περιεχόμενο

Οι ελάχιστες και προτεινόμενες απαιτήσεις συστήματος για να "τρέξεις" το The Witcher 3: Wild Hunt στο PC σου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού παίζεις από τόσο παλιά θα θυμάσαι ότι ήθελε ρυθμίσεις, αναλύσεις, δοκιμές κλπ (και drivers πολλές φορές :P ). Τα παιχνίδια που είναι για κονσόλα δε νομίζω ότι γίνονται Review σε pc! Τέλος πάντων, είναι η γνώμη μου και η γνώμη σου, σεβαστές και οι δύο :)

 

edit, όχι δεν κάνω πλάκα fulgore :)  Έτσι το βλέπω. Μπορεί να μου περάσει και να γυρίσω στο pc gaming δεν ξέρω, αυτή τη στιγμή όμως προτιμώ τις κονσόλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 223
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αφού παίζεις από τόσο παλιά θα θυμάσαι ότι ήθελε ρυθμίσεις, αναλύσεις, δοκιμές κλπ (και drivers πολλές φορές :P ). Τα παιχνίδια που είναι για κονσόλα δε νομίζω ότι γίνονται Review σε pc! Τέλος πάντων, είναι η γνώμη μου και η γνώμη σου, σεβαστές και οι δύο :)

Γινονται review σε Pc μονο αν υπαρχει καποια αξιοσημειωτη διαφορα που να αιτιολογει τον λογο να κανεις review και σε κονσολες και σε Pc εκτως του γραφικου τομεα.Το ιδιο ισχυει και στις κονσολες,αν δεις πχ στο BF4 στο review απλα ανεφεραν πως ετρεχε το παιχνιδι σε καθε κονσολα και αν ειχε τιποτα διαφορες σε Mods. Btw παιζω απο εποχες gameboy και Atari μεχρι και Ps3 και 360(προσφατα αγορασα και Wii U)απλα προς το παρον δεν θελησα να ακολουθησω τις κονσολες και πηγα προς Pc μερια γιατι δεν μου αρεσει ετσι οπως εχουν καταντησει.ΑΛλωστε το Pc με βολευει και για αλλα πραγματα αρα ειναι 2 σε 1.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού παίζεις από τόσο παλιά θα θυμάσαι ότι ήθελε ρυθμίσεις, αναλύσεις, δοκιμές κλπ (και drivers πολλές φορές :P ). Τα παιχνίδια που είναι για κονσόλα δε νομίζω ότι γίνονται Review σε pc! Τέλος πάντων, είναι η γνώμη μου και η γνώμη σου, σεβαστές και οι δύο :)

 

edit, όχι δεν κάνω πλάκα fulgore :)  Έτσι το βλέπω. Μπορεί να μου περάσει και να γυρίσω στο pc gaming δεν ξέρω, αυτή τη στιγμή όμως προτιμώ τις κονσόλες

Ρε συ, με δεδομενο οτι εχεις ενα Χ hardware για 4-5 χρονια, ξερεις τι ρυθμισεις χρειαζονται. Ξερεις οτι το 16xΑΑ δεν θα δουλεψει στην 4850 του 2008, και ουτω καθεξης. Σιγα τις γνωσεις και το χρονο που χρειαζοσουν για να ρυθμισεις τα γραφικα. 5 λεπτα max?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού παίζεις από τόσο παλιά θα θυμάσαι ότι ήθελε ρυθμίσεις, αναλύσεις, δοκιμές κλπ (και drivers πολλές φορές :P ). Τα παιχνίδια που είναι για κονσόλα δε νομίζω ότι γίνονται Review σε pc! Τέλος πάντων, είναι η γνώμη μου και η γνώμη σου, σεβαστές και οι δύο :)

 

edit, όχι δεν κάνω πλάκα fulgore :)  Έτσι το βλέπω. Μπορεί να μου περάσει και να γυρίσω στο pc gaming δεν ξέρω, αυτή τη στιγμή όμως προτιμώ τις κονσόλες

Παλια ηταν οντως πιο περιπλοκα τα πραγματα απο πλευρας Drivers,patch κλπ στο Pc,αλλα τα τελευταια χρονια που τα περισσοτερα παιχνιδια ειναι Multiplattform και στο Pc,(βλεπε Metal Gear Solid 5 και πιθανως Final Fantasy 15)και μιας και οι κονσολες εχουν πλεον αρχιτεκτονικη Pc, τα πραγματα εχουν γινει πιο απλα γιαυτο και επιμενουμε τοσο πολυ στο οτι το pc gaming εχει αλλαξει προς την καλυτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το πάτε, σε λίγο θα με πείσετε να αρχίσω να παίζω πάλι σε pc! :D

Οι κονσολες παντα εχουν την τιμητικη τους στα exclusives,βλεπε Nintendo.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Googlare R7 260 vs ps4, θα σου βγαλει ενα benchmark απο eurogamer, οπου η 260 (καρτα της **ουτσας) κανει χαβαλε στο ps4 σε ΟΛΑ τα multiplats. Ελα μετα παλι και πες μου οτι το ps4 αποδιδει καλυτερα απο την 270,  και οτι οι κοσνολες εχουν καλυτερο optimization. Γελαει ο κοσμος

Επειδή μου δίνεις την εντύπωση πως νομίζεις πως είμαι fanboy κονσολών θα ξεκαθαρίσω ΠΑΛΙ πως PC έχω και όχι κονσόλα.Για να μην έχεις αμφιβολίες ορίστε ένα λινκ απο ινσόμνια που δείχνω το κουτί μου http://www.insomnia.gr/topic/467542-%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%BE%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%AF-%CF%83%CE%B1%CF%82/page-252  R9 270X τρέχει πήγενε στην 252 σελίδα..Λοιπόν τώρα που το ξεκαθάρησα αυτό πάω παρακάτω.Εγώ λέω αυτό που βλέπω δεν μενοιάζουν τα bench που λένε ότι θέλει ο καθένας ανάλογα την σελίδα και αυτό που ίσως θέλουν να προωθήσουν..Εγώ βλέπω καλύτερα γραφικά στο PS4 που έχω κάνει σύγκρηση δίπλα δίπλα μόνος μου με παρέα.Το PS4 το έφερε φίλος..Δοκιμάσαμε την 270Χ που έχω καθώς και  την 280Χ φίλου μου σε ικανοποιητικό σύστημα (8gb ram cl 8 1600,SSD Samsung Evo,i5 4690) με όλους τους drivers που πρέπει.Δοκιμάσαμε Tomb Rider και Battlefield.Και οι 3 μας συμφωνήσαμε πως το οπτικό αποτέλεσμα μας άρεσε περισσότερο στο PS4.Τα FPS μπορεί να ήταν λιγότερα καθώς και η ανάλυση,παρόλα αυτά το οπτικό αποτέλεσμα όπως είπα ήταν καύτερο για εμας.Περιττό να πω πως στην 270X με όλα ON(Anti-Aliasing,Anisotropic κλπ δεν ήταν καν playable οπότε μείναμε στο preset high settings,όχι ότι η  διαφορά με όλα ON MAX ήταν κάτι το τρομακτικό,ίσα που καταλάβαινες τι κάνει το anti aliasing) τέσπα μην χρονοτριβώ άλλο..Εγώ θα σου πρότινα να αφήσεις τα bench στο ίντερνετ και να κάνεις δικά σου.Είμαι σίγουρος πως η 260 είναι χειρότερη απο 270-280Χ οπότε τι να σου πω...Αν τώρα εσένα σου αρέσει περισσότερο αυτό που βλέπεις pc έχει καλός.Εμάς πάντος δεν,και δεν είμαστε και χθεσινοί,μια ζωή games παίζουμε ξέρουμε τι να κοιτάξουμε και τι είναι καλύτερο.Τέλος,εγώ δεν έχω κονσόλα αλλά αν είχα τα χρήματα να πάρω θα έπερνα.Προτιμώ το PC επειδή είναι πολυμηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μου δίνεις την εντύπωση πως νομίζεις πως είμαι fanboy κονσολών θα ξεκαθαρίσω ΠΑΛΙ πως PC έχω και όχι κονσόλα.Για να μην έχεις αμφιβολίες ορίστε ένα λινκ απο ινσόμνια που δείχνω το κουτί μου http://www.insomnia.gr/topic/467542-%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%BE%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%AF-%CF%83%CE%B1%CF%82/page-252  R9 270X τρέχει πήγενε στην 252 σελίδα..Λοιπόν τώρα που το ξεκαθάρησα αυτό πάω παρακάτω.Εγώ λέω αυτό που βλέπω δεν μενοιάζουν τα bench που λένε ότι θέλει ο καθένας ανάλογα την σελίδα και αυτό που ίσως θέλουν να προωθήσουν..Εγώ βλέπω καλύτερα γραφικά στο PS4 που έχω κάνει σύγκρηση δίπλα δίπλα μόνος μου με παρέα.Το PS4 το έφερε φίλος..Δοκιμάσαμε την 270Χ που έχω καθώς και  την 280Χ φίλου μου σε ικανοποιητικό σύστημα (8gb ram cl 8 1600,SSD Samsung Evo,i5 4690) με όλους τους drivers που πρέπει.Δοκιμάσαμε Tomb Rider και Battlefield.Και οι 3 μας συμφωνήσαμε πως το οπτικό αποτέλεσμα μας άρεσε περισσότερο στο PS4.Τα FPS μπορεί να ήταν λιγότερα καθώς και η ανάλυση,παρόλα αυτά το οπτικό αποτέλεσμα όπως είπα ήταν καύτερο για εμας.Περιττό να πω πως στην 270X με όλα ON(Anti-Aliasing,Anisotropic κλπ δεν ήταν καν playable οπότε μείναμε στο preset high settings,όχι ότι η  διαφορά με όλα ON MAX ήταν κάτι το τρομακτικό,ίσα που καταλάβαινες τι κάνει το anti aliasing) τέσπα μην χρονοτριβώ άλλο..Εγώ θα σου πρότινα να αφήσεις τα bench στο ίντερνετ και να κάνεις δικά σου.Είμαι σίγουρος πως η 260 είναι χειρότερη απο 270-280Χ οπότε τι να σου πω...Αν τώρα εσένα σου αρέσει περισσότερο αυτό που βλέπεις pc έχει καλός.Εμάς πάντος δεν,και δεν είμαστε και χθεσινοί,μια ζωή games παίζουμε ξέρουμε τι να κοιτάξουμε και τι είναι καλύτερο.Τέλος,εγώ δεν έχω κονσόλα αλλά αν είχα τα χρήματα να πάρω θα έπερνα.Προτιμώ το PC επειδή είναι πολυμηχάνημα.

Αυτο πως γινεται πες μου σε παρακαλω.Καλα για τα Fps ενταξυ δεν εχουν και πολυ σημασια,εκτως αν ειναι 30 και εχει το παιχνιδι γενικα Frame drops αλλα με την αναλυση πες μου σε παρακαλω τι εννοεις γιατι δεν καταλαβαινω.Πως γινεται ενα παιχνιδι σε χαμηλοτερη αναλυση να ειναι οπτικα καλυτερο απο ενα σε υψηλοτερη????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@albilosha

 

δε ξέρω τι βλέπει το δικό σου μάτι, αλλά επειδή έχω δει παιχνίδια στο pc και αμέσως μετά σε κονσόλα το δικό μου μάτι πάντα βλέπει τη διαφορά προς τα κάτω... 

 

πολλές φορές δεν είναι σημαντική, ΝΑΙ, αλλά καλύτερο το οπτικό αποτέλεσμα δεν είναι ποτέ, ειδικά στις κάρτες που ανέφερες μη παραπληροφορείς 

 

επίσης δε ξέρω τι συγκρίσεις μπορεί να έχεις στο μυαλό σου.. πχ μόνιτορ vs τηλεόραση (που  στη τηλεόραση πάντα είναι πιο εντυπωσιακό) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο πως γινεται πες μου σε παρακαλω.Καλα για τα Fps ενταξυ δεν εχουν και πολυ σημασια,εκτως αν ειναι 30 και εχει το παιχνιδι γενικα Frame drops αλλα με την αναλυση πες μου σε παρακαλω τι εννοεις γιατι δεν καταλαβαινω.Πως γινεται ενα παιχνιδι σε χαμηλοτερη αναλυση να ειναι οπτικα καλυτερο απο ενα σε υψηλοτερη????

Βάλε και τα δύο πλάι πλάι και εξήγησε το μου εσύ πως γίνεται.Για αυτό το λόγο λέω να μην κοιτάει κανείς τα νούμερα.Γιατί και γω όταν πήρα την R9 έψαξα στα φόρουμ για κάτι που θα εχει καλύτερα γραφικά απο τις νέας γενιάσ κονσόλες..Και αυτή ήταν καλή οικονομική πρόταση...¨οταν την έβαλα όμως δεν είδα κάτι τέτοιο.Και πριν απο αυτην είχα και 7870 αλλά επειδή είχε λήξει εγγύηση είπα να πάω σε κάτι ελάχιστα καλύτερο και απο αυτήν και απο pS4 υποτίθεται...Αλλά....

@albilosha

 

δε ξέρω τι βλέπει το δικό σου μάτι, αλλά επειδή έχω δει παιχνίδια στο pc και αμέσως μετά σε κονσόλα το δικό μου μάτι πάντα βλέπει τη διαφορά προς τα κάτω... 

 

πολλές φορές δεν είναι σημαντική, ΝΑΙ, αλλά καλύτερο το οπτικό αποτέλεσμα δεν είναι ποτέ μη παραπληροφορείς 

Δεν παραπληροφορώ κάποιον όταν τονίζω ότι αυτή είναι δική μου γνώμη.Εγώ αυτό που λέω είναι να τα δοκιμάσει κάποιος μόνος του και μετά να αποκτίσει γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε και τα δύο πλάι πλάι και εξήγησε το μου εσύ πως γίνεται.Για αυτό το λόγο λέω να μην κοιτάει κανείς τα νούμερα.Γιατί και γω όταν πήρα την R9 έψαξα στα φόρουμ για κάτι που θα εχει καλύτερα γραφικά απο τις νέας γενιάσ κονσόλες..Και αυτή ήταν καλή οικονομική πρόταση...¨οταν την έβαλα όμως δεν είδα κάτι τέτοιο.Και πριν απο αυτην είχα και 7870 αλλά επειδή είχε λήξει εγγύηση είπα να πάω σε κάτι ελάχιστα καλύτερο και απο αυτήν και απο pS4 υποτίθεται...Αλλά....

Δεν παραπληροφορώ κάποιον όταν τονίζω ότι αυτή είναι δική μου γνώμη.Εγώ αυτό που λέω είναι να τα δοκιμάσει κάποιος μόνος του και μετά να αποκτίσει γνώμη.

Τρομερη μεταβαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτό το θέμα δε χωράει γνώμη, δεν είναι τέχνη ή ακόμα και το καλλιτεχνικό μέρος ενός παιχνιδιού (πχ εμένα μου άρεσε από καλλιτεχνική άποψη πιο πολύ το metro από το crysis και ας είχε καλύτερα γραγικά το crysis) για να λέμε τη γνώμη μας

 

είναι μετρήσιμα πράγματα τα γραφικά και οι ρυθμίσεις που έχει το ένα σύστημα και το άλλο 

 

όταν βλέπεις χειρότερα textures, φίλτρα, ανάλυση και fps τι το καλύτερο μπορεί να έχει αυτό;

και αυτά κάνουν μπαμ δεν είναι ότι δε μπορεί να τα δει κάποιος ή πρέπει να έχει σούπερ εκπαιδευμένο μάτι

Τρομερη μεταβαση...

ναι βασικά πήρες το ίδιο πράγμα 2 φορές... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοείς πλάι πλάι;

 

οθόνη vs monitor; 

ναι είναι ταυτόχρονα σε οθόνες με ίδια specs αυτό εννοώ.Kαι δεν θα ασχοληθώ άλλο παιδιά συγνώμη,εγώ είπα την ειλικρινή μου γνώμη και μάλιστα απο την αντίπερα όχθη.Δεν υποστιρίζω τυφλά αυτό που έχω.Σε όποιον αρέσει.Αν νομίζετε πως είναι καλύτερα στο pc παιξτε στο pc,αν σας αρέσει η κονσόλα διαλέξτε κονσόλα.Καλη σας μέρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...