Προς το περιεχόμενο

Data Recovery from SAS HDD


valantis315

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Θέλω να πάρω τα δεδομένα απο κάποιους δίσκους SAS χωρις να τους κουμπώσω στον server (έχει προβλημα η μητρική).

Γνωρίζει κανεις με ποιον τρόπο θα μπορούσα να πάρω τα δεδομένα απο τους δίσκους με την χρήση κανονικού Η/Υ;

Έχει κάποιος χρησιμοποιήσει adapter sas to sata;

 

Θα μπορούσε να κάνει δουλειά κάτι τέτοιο;

http://www.delock.de/produkt/62469/pdf.html?sprache=de

 

Παρακαλώ να απαντήσει μόνο αν γνωρίζει και εχει ανακτήσει δεδομένα κάποιος απο δίσκο SAS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σχεδόν σίγουρος (>99%) ότι χρειάζεσαι και κάποιον SAS controller για PC. Εξάλλου αν θυμάμαι καλά τα Γερμανικά μου, το "Systemvoraussetzungen" στο link που έδωσες είναι "System Requirements" (αναφέρει SAS controller εκεί). 

 

Πες μου λίγο τι server είναι. Μήπως έχει έξτρα κάρτα SAS PCIe (η οποία δεν είναι on-board)? Αν έχει, υπάρχει πιθανότητα να την βγάλεις και να την βάλεις σε consumer PC μαζί με τους δίσκους. 

 

Επίσης πόσους δίσκους είχες επάνω και σε τι raid mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σχεδόν σίγουρος (>99%) ότι χρειάζεσαι και κάποιον SAS controller για PC. Εξάλλου αν θυμάμαι καλά τα Γερμανικά μου, το "Systemvoraussetzungen" στο link που έδωσες είναι "System Requirements" (αναφέρει SAS controller εκεί). 

 

Πες μου λίγο τι server είναι. Μήπως έχει έξτρα κάρτα SAS PCIe (η οποία δεν είναι on-board)? Αν έχει, υπάρχει πιθανότητα να την βγάλεις και να την βάλεις σε consumer PC μαζί με τους δίσκους. 

 

Επίσης πόσους δίσκους είχες επάνω και σε τι raid mode.

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Είναι HP ML350 G5 tower έχει 2 δίσκους, όσο για το raid δεν ξέρω αφού το επιασα στα χέρια μου αφου είχε καψει μητρική.

Και εμένα o controller με προβληματίζει. Γνωρίζεις εαν υπάρχει κάποιο case με ενσωματωμένο controller;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περίπτωσή σου είναι δύσκολη. o ML350 G5 tower, έρχεται στο basic configuration με ενσωματωμένο (integrated) SAS controller στο board (Smart Array 200i). Δες τα καλώδια των δίσκων, πάνε πάνω στην μητρική, ή μήπως σε κάποια PCIe κάρτα (π.χ κάποιον extra controller).

 

Τι εννοείς case με ενσωματωμένο controller? Ο controller είτε είναι on-board είτε σε κάρτα PCI-x/PCIe. Εμάς θα μας βόλευε αφάνταστα το 2ο ...

 

<Edit/Update>

Δες εδώ λίγο τα χαρακτηριστικά  του Ε200 που έχεις και του P400 (PCIe). Αναφέρει:

 

Instant Upgrades to other Smart Array Controllers Yes, SAS Smart Array controllers

 

Αυτό απλά σημαίνει ότι αγοράζεις μία P400 κάρτα, συνδέεις δίσκους και κάνεις import το raid info από τους δίσκους στο νέο controller. Να ξέρεις ότι το raid info "γράφεται" και στον controller αλλά και στους δίσκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει καρτα pci, ειναι onboard o controller. Αυτό σημαίνει πως ακόμα και αν βρω ίδιο server και τοποθετήσω τους δίσκους και πάλι δεν θα μπορει να διαβάσει το raid οπότε δεν θα μπορεσω να τραβήξω τα δεδομένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει καρτα pci, ειναι onboard o controller. Αυτό σημαίνει πως ακόμα και αν βρω ίδιο server και τοποθετήσω τους δίσκους και πάλι δεν θα μπορει να διαβάσει το raid οπότε δεν θα μπορεσω να τραβήξω τα δεδομένα;

 

Διάβασε λίγο προσεχτικά το προηγούμενό μου post. Να σου συνοψίσω τις 2 λύσεις που έχεις, ώστε να έχεις καλή πιθανότητα να μην χάσεις δεδομένα:

1. Αγορά άλλου (ίδιου board) ή τοποθέτηση των δύο δίσκων σε ΙΔΙΟ server

2. Αγορά ενός SAS Controller (πχ HP P400), τοποθέτηση σε κανονικό PC, σύνδεση των δίσκων.

 

Και στις δύο περιπτώσεις θα πρέπει να γίνει import το raid info από τους δίσκους στον εκάστοτε controller. Σημειώνω πάλι πως το raid info "γράφεται" και στον controller αλλά και στους δίσκους.

 

Βέλιστη λύση είναι η 1η, καθώς το μηχάνημα θα σηκωθεί (λογικά) αμέσως όπως ήταν (αν υποθέσουμε ότι τα components του νέου board θα είναι στο ίδιο firmware level), με το λειτουργικό που είχε (win/linux). 

 

Στην 2η λύση θα σου κρατήσει/δημιουργήσει το raid info από τους δίσκους, αλλά και πάλι δεν ξέρουμε τι λειτουργικό είχε επάνω. Αυτή η λύση έχει περισσότερο tweaking που θα χρειαστώ αρκετό χρόνο να σου εξηγήσω. Δες αν μπορείς να κάνεις αλλαγή board (αν δηλαδή θέλεις να κρατήσεις τον server), αν όχι εξετάζουμε την 2η λύση με μεγαλύτερη λεπτομέρεια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...