Προς το περιεχόμενο

PS4 χειριστήριο / DualShock 4 controller στο PC


@ngelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το dualshock 4 θα το αγοράσω καινούργιο! μαζί με αυτό χρειάζεται να αγοράσω και αντάπτορα bluetooth για να παίζει ασύρματα?

Αν δεν εχεις playstation 4 να πεις οτι το κρατας για 2πλο δεν αξιζει με την καμια απο οποια πλευρα και αν το δεις.Και για την τιμη του,και για την κακη ποιοτητα κατασκευης σου και για την τραγικη αυτονομια μπαταριας.

 

Το καλυτερο controller αυτη την στιγμη για pc σαν συνολο ειναι το

https://www.skroutz.gr/s/7876499/Microsoft-Xbox-One-Wireless-Controller-for-Windows.html?from=catspan

το οποιο παιζει και ασυρματα και ενσυρματα και εχει την χαμηλοτερη(ή απο τις χαμηλοτερες)τιμη στην Ευρωπη και κοστιζει σχεδον 15ευρω αν τα παρεις ξεχωριστα.

 

Αλλιως φθηνη ενσυρματη λυση του Xbox360 το Controller στα μισα χρηματα.

 

Και αυτο το λεω σαν κατοχος του παραπανω controller αλλα και του DS4 απο το Playstation 4.

xbox 360 ή xbox one χειριστήριο για pc

Μαλλον δεν ειδες την ημερομηνια οτι ειναι πριν 1 χρονο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ίσως χαζή ερώτηση... Θα υπάρρξει κάποιο πρόβλημα στο χειριστήριο του ps4 εαν το χρησιμοποιώ σε pc και στην κονσολα εναλλάξ; Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
  • Moderators

Καλησπερα παιδια για να συνδεσω το sony dualshock 4 του ps4 στο pc αναγκαστικα χρειαζομαι wireless adapter?

Όχι απαραίτητα. Υπάρχουν 3 πιθανοί τρόποι σύνδεσης:

 

1) με USB καλώδιο (micro USB cable),

2) με απλό bluetooth dongle (μπορεί το PC σου ήδη να έχει bluetooth δυνατότητες και να μην το χρειάζεσαι),

3) με τον adapter που έβγαλε πρόσφατα η Sony για αυτό το σκοπό.

 

http://www.techradar.com/how-to/gaming/how-to-use-the-ps4-dualshock-4-controller-on-a-pc-1309014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απαραίτητα. Υπάρχουν 3 πιθανοί τρόποι σύνδεσης:

 

1) με USB καλώδιο (micro USB cable),

2) με απλό bluetooth dongle (μπορεί το PC σου ήδη να έχει bluetooth δυνατότητες και να μην το χρειάζεσαι),

3) με τον adapter που έβγαλε πρόσφατα η Sony για αυτό το σκοπό.

 

 

 

http://www.techradar.com/how-to/gaming/how-to-use-the-ps4-dualshock-4-controller-on-a-pc-1309014

Σχετικά με αυτές τις 3 λύσεις (επειδή θελω κ γω να συνδέσω το DS4 αφου εχω 2 & δεν λεει να αγορασω καινούργιο )ποια ειναι η καλυτερη λύση;

Η μητρική μου δεν υποστηρίζει BT οποτε πάμε στις άλλες λύσεις.

Καλώδιο δεν θελω ωστόσο για λιγο μπορεί να συμβιβαστώ!αν του βάλω το καλώδιο χρειάζεται κ κάποιο προγραμμα να εγκαταστήσουμε ;

Στην λύση με το BT usb ειναι το ιδιο καλη με αυτο που παρουσίασε πρόσφατα η Sony κ απλά το πουλάει πιο ακριβά λόγω ονόματος;

Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων παιδιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σχετικά με αυτές τις 3 λύσεις (επειδή θελω κ γω να συνδέσω το DS4 αφου εχω 2 & δεν λεει να αγορασω καινούργιο )ποια ειναι η καλυτερη λύση;

Η μητρική μου δεν υποστηρίζει BT οποτε πάμε στις άλλες λύσεις.

Καλώδιο δεν θελω ωστόσο για λιγο μπορεί να συμβιβαστώ!αν του βάλω το καλώδιο χρειάζεται κ κάποιο προγραμμα να εγκαταστήσουμε ;

Στην λύση με το BT usb ειναι το ιδιο καλη με αυτο που παρουσίασε πρόσφατα η Sony κ απλά το πουλάει πιο ακριβά λόγω ονόματος;

Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων παιδιά

Κοίταξες καθόλου το link που παρέθεσα; Απαντά στα περισσότερο αν όχι σε όλα τα ερωτήματά σου.

Αν δεν πας με τη λύση της Sony, τότε χρειάζεσαι να έχεις κάποιο 3rd party software/ driver για να βλέπει το PC σωστά τo DS4. Στο link παραπάνω αναφέρουν το DS4Windows. Υπάρχουν και εναλλακτικές λύσεις.

Αυτό ισχύει είτε συνδέσεις το DS4 με USB, είτε με Bluetooth.

 

Αν πας σε ασύρματη σύνδεση, στη λύση με δικό σου Bluetooth πρέπει να προσέξεις να είναι συμβατό dongle, αλλά τα περισσότερα σήμερα είναι, και αυτό που προτείνουν στο link είναι σίγουρα.

 

Η διαφορά με το dongle της Sony είναι ότι η λύση της Sony θα είναι πιο φιλική και εύκολη στην εγκατάσταση και θα υποστηρίζει κάποια special χαρακτηριστικά του controller που ενδεχομένως δεν τα χρειάζεσαι τόσο πολύ (τα αναφέρει το link για τον adapter).

Ένα 3rd party bluetooth dongle από την άλλη μπορεί να φανεί χρήσιμο για τη σύνδεση και άλλων συσκευών (smartphone, άλλο bluetooth controller κλπ).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξες καθόλου το link που παρέθεσα; Απαντά στα περισσότερο αν όχι σε όλα τα ερωτήματά σου.

 

Αν δεν πας με τη λύση της Sony, τότε χρειάζεσαι να έχεις κάποιο 3rd party software/ driver για να βλέπει το PC σωστά τo DS4. Στο link παραπάνω αναφέρουν το DS4Windows. Υπάρχουν και εναλλακτικές λύσεις.

Αυτό ισχύει είτε συνδέσεις το DS4 με USB, είτε με Bluetooth.

 

Αν πας σε ασύρματη σύνδεση, στη λύση με δικό σου Bluetooth πρέπει να προσέξεις να είναι συμβατό dongle, αλλά τα περισσότερα σήμερα είναι, και αυτό που προτείνουν στο link είναι σίγουρα.

 

Η διαφορά με το dongle της Sony είναι ότι η λύση της Sony θα είναι πιο φιλική και εύκολη στην εγκατάσταση και θα υποστηρίζει κάποια special χαρακτηριστικά του controller που ενδεχομένως δεν τα χρειάζεσαι τόσο πολύ (τα αναφέρει το link για τον adapter).

Ένα 3rd party bluetooth dongle από την άλλη μπορεί να φανεί χρήσιμο για τη σύνδεση και άλλων συσκευών (smartphone, άλλο bluetooth controller κλπ).

 

Σ ευχαριστω πολυ για την απάντηση σου , τώρα είδα τα κατάλληλα λινκ που εχουν παρατεθεί ..

Μάλλον θα πάω σε λύση που ειναι ένα για ολα για τα τα "premium features" μου ειναι σχετικά αδιάφορα κ κοστίζει ...

 

Αφου υπάρχουν προγράμματα που θα εχω μια ομαλή λειτουργία ολα καλά..

Και παλι ευχαριστω φιλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

αφού σε απάντησε ο φίλος.

Πάμε ξανά άλλη μια φορά....

To ds4 συνδέεται κανονικότατα πλέον στο steam αλλά ΜΟΝΟ με καλώδίο

εγω ρωτάω για Ασυρματη συνδεση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...