Προς το περιεχόμενο

PS4 χειριστήριο / DualShock 4 controller στο PC


@ngelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, Miatakias είπε

Θελω να αγοράσω dual shock 4 gamepad να το χρησιμοποιήσω ασυρματα σε pc αλλα εχω καποιες απορίες 

 - Οποιοδηποτε BT  version 4  dongle δουλεύει με το DS4? 

 - Χρειάζεται κάποια συγκεκριμένη διαδικασία καθε φορα που θες να παίξεις η απαξ και έχεις κάνει εγκατάσταση τους  drivers συνδεσει BT κτλ μονο πατας το PS button και το ανοιγεις? 

 - Αν κανω εγκατάσταση αυτο το Ds4windows για να το διαβάζει σαν xbox gamepad (xinput drivers) θα μπορω να χρησιμοποιω κανονικα και το xbox360 gamepad που εχω ηδη η θα το επηρεάσει καθώς απο οτι ειδα τροποποιεί τους xinput drivers. 

 - Aν το συνδέσω στο Steam χωρις τo Ds4windows τα παιχνίδια στο Steam τα διαβάζει ολα αυτόματα και στο λειτουργεί σαν xinput gamepad? Καπου ειδα οτι τα triggers δουλεύουν σαν click buttons και οχι αναλογικά. 

 - Δουλευουν στο pc καποιες απο τις λειτουργίες οπως motion sensor,  ακουστικό (πχ στο gta v  οταν ειναι συνδεδεμένο στο ps4 ακους τα μηνύματα απο κει),   δόνηση,  touch bar κτλ (πάντα για ασύρματη σύνδεση μιλάμε). 

Γενικα αξιζει να ασχοληθώ η ειναι μπελάς δεδομενο ότι εχω xbox360 gamepad που δουλεύει άψογα? 

Δουλευει μεν αλλα ειναι μπελας δε.Εν κατακλειδι εαν μιλουσαμε πχ απο κοντα θα σου ελεγα  κατευθειαν να πας για το xbox 360 που ηδη εχεις(και εγω αυτο εχω και δουλευει αψογα σε γνησια και μη παιχνιδια) αλλα εαν θες οντως ασυρματη λειτουργια θα σου προτεινα το xbox one χειριστηριο.Αυτα.Ξερω οτι υπαρχουν πολλα βιντεο για το πως να συνδεθει το dualshock με το pc κλπ αλλα εχω ακουσει απο φιλους να τους κανει νουμερα σε ορισμενα μη γνησια παιχνιδια αλλα και σε γνησια.Συν οτι δεν αναγνωριζεται αυτοματα μερικες φορες και θες προγραμμα αλλο για να περαστουν τα κουμπια και μετα να εισαι ετοιμος.Με λιγα λογια μια μικρη μανουρα που με xbox εισαι αρχοντας.Να αιτιολογηθω γιατι εισαι αρχοντας,γιατι ειναι της microsoft οπως και τα windows και γιαυτο αναγνωριζονται ανετα τα της microsoft .Με λιγα λογια μεινε με το xbox 360.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το steam το αναγνωρίζει μια χαρά πλέον δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Το δουλεύω πριν από το steam να το αναγνωρίσει και δούλευε και με το ds4windows μια χαρά. 

Επεξ/σία από kti23
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jerry banana είπε

Δουλευει μεν αλλα ειναι μπελας δε.Εν κατακλειδι εαν μιλουσαμε πχ απο κοντα θα σου ελεγα  κατευθειαν να πας για το xbox 360 που ηδη εχεις(και εγω αυτο εχω και δουλευει αψογα σε γνησια και μη παιχνιδια) αλλα εαν θες οντως ασυρματη λειτουργια θα σου προτεινα το xbox one χειριστηριο.Αυτα.Ξερω οτι υπαρχουν πολλα βιντεο για το πως να συνδεθει το dualshock με το pc κλπ αλλα εχω ακουσει απο φιλους να τους κανει νουμερα σε ορισμενα μη γνησια παιχνιδια αλλα και σε γνησια.Συν οτι δεν αναγνωριζεται αυτοματα μερικες φορες και θες προγραμμα αλλο για να περαστουν τα κουμπια και μετα να εισαι ετοιμος.Με λιγα λογια μια μικρη μανουρα που με xbox εισαι αρχοντας.Να αιτιολογηθω γιατι εισαι αρχοντας,γιατι ειναι της microsoft οπως και τα windows και γιαυτο αναγνωριζονται ανετα τα της microsoft .Με λιγα λογια μεινε με το xbox 360.

Αμα ειναι μπελάς δεν θα το παρω γιατι εχω ενα xbox 360  και ενα Gamesir G3s που δουλεύει ασύρματα με xinput κι αυτό αψογα... Περιμένω περισσότερες γνώμες 

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Miatakias είπε

Αμα ειναι μπελάς δεν θα το παρω γιατι εχω ενα xbox 360  και ενα Gamesir G3s που δουλεύει ασύρματα με xinput κι αυτό αψογα... Περιμένω περισσότερες γνώμες 

ναι φιλε στο λεω σαν να ειμασταν εξω για καφε.Το ιδιο πραγμα να σου ελεγα.Φυλαξε τα χρηματα σου για κατι που το εχεις πραγματικα αναγκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, jerry banana είπε

ναι φιλε στο λεω σαν να ειμασταν εξω για καφε.Το ιδιο πραγμα να σου ελεγα.Φυλαξε τα χρηματα σου για κατι που το εχεις πραγματικα αναγκη.

Οκ απλα εχω καποιες συγκεκριμενες αποριες που γραφω παραπανω που θα ηθελα να μου τις απαντησει κποιος αν ξερει.. Του χρονου που θα βγουν και οι νεες κονσολες θα βγουν και τα χειριστηρια με τις νεες τεχνολογιες και μαλλον θα ηταν καλυτερα να περιμενω .. Στα πιο πολλα παιχνιδια με βολευει του xbox360  απλα στα PES - FIFA και μερικα ακομα προτιμω dual shock

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Ναι οποιοδήποτε BT4 adapter δουλεύει, αλλά για να χρησιμοποιήσεις τα επίσημα pstv και remote ps4 apps θα χρειαστείς το official dongle που είναι λίγο πιο ακριβό και κάνει 20+. Εγώ επειδή μερικές φορές χρησιμοποιώ το pc για να παίζω ps4 games πήρα το official δηλαδή.

2) Απλά πρέπει να κάνεις ζεύξη των συσκευών από τα windows. Στο official adapter γίνεται πολύ εύκολα, πατάς προς τα κάτω το dongle στη θύρα usb για να μπει σε search mode και μετά ανοίγεις το ds4 με ps button + share button πατημένα και κάνουν pair σε dt.

3) Δε τροποποιεί τίποτα το ds4 windows. Οι drtvers που περνάς πρώτη φορά από το πρόγραμμα είναι για να δουλέψει σωστά το ds4. Μια χαρά θα παίζουν και τα 2 ή και περισσότερα gamepads. Απλά στο DS4windows θα πρέπει να τσεκάρεις την επιλογή hide ds4 gamepad, γιατί αλλιώς το ds4 θα έχει διπλά inputs σε παιχνίδια που έχουν και dinput+xinput.

4) Θα πρέπει να ενεργοποιήσεις από το steam big picture το ds4 compatibility και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα δουλεύει πάντα σε όλα τα xinput games. για αυτό χρησιμοποιούμαι το ds4windows για σιγουριά. Αυτό με τα triggers δε το γνωρίζω γιατί προτιμώ να χρησιμοποιώ το ds4windows που δεν έχει τέτοια θέματα.

5)Όχι

 

 

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον φορτώνει controller configs το steam και χωρίς το big picture. Απλά ανοίγω κάθε φορά το game. Ελάχιστα είναι αυτά που δεν λειτουργεί και σε κάποια δουλεύει αλλά μπορεί να σου δείχνει xbox input στα κουμπιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Thanks Ilos για την αναλυτική απάντηση και τους υπολοιπους κατέληξα οτι δεν αξίζει να το παρω αφου δεν εχει ολοες τις λειτουργίες που έχει στο ps4  + δεν το διαβαζουν ολα τα παιχνίδια,  ακουγεται μπελαλίδικο απο την στιγμη που έχω xbox360 controller που υο προτιμω σε racing που παιζω πιο πολυ λογο τον καλυτερων triggers και sticks χωρις dead zone, θα περιμένω τα gamepads των νέων κονσολών που θα εχουν νέες τεχνολογίες του χρόνου που θα βγουν... 

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...