Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου Η/Υ σε μέρη. Συμβατότητες μερών και δυνατοτήτων


TRoas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Ονομάζομαι Αλέξανδρος και μετά από 8 χρόνια με laptop (τα 5 εξ' αυτών χωρίς οθόνη :wacko: , χρησιμοποιούσα εξωτερική), αποφάσισα να αγοράσω PC σε μέρη (για πρώτη φορά), για να κατέβει το κόστος όσο περισσότερο γίνεται.

 

Γνωρίζω τα βασικά κομμάτια που θέλω, ομως έχω κάποιες απορίες συμβατότητας και ανταπόκρισης της δυναμικότητας των πιο ασήμαντων μερών όπως, μνήμες RAM κτλπ. Και φυσικά θα χρειαστώ την άποψή σας για κάποια από αυτά.

 

Στα γρήγορα:

Κουτί: CoolerMaster HAFX                      Χωράνε τα μέρη μέσα ή θα χρειαστεί να αφαιρώ cages?

Τροφοδοτικό: Corsair RM750                  Κάνει τόση διαφορά το full modular? Αρκούν τα 750?

Μητρική: Maximus VII Ranger                 Αξίζει για διαφορά 10 ευρώ να πάρω πχ την Hero?

Επεξεργαστής: Intel i5 4690k                   Overcloacking, αλλά μήπως υπάρχει φθηνότερο μοντέλο;

Κάρτα γραφικών: GTX 970 G1 Gaming   Ασυζητητί για προσωπικούς λόγους. Εδώ βασίζεται το PC

Μνήμη RAM: ?                                         2x4 είναι αρκετό. Ταχύτητα; Μάρκα; Ταιριάζουν όλες;

DVD/RW: ?                                              Λογικά οτι να ναι... Έχω external Blu Ray

Cooling parts: ?                                       ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ

Άλλα μέρη: ?                                            Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο;

 

Παρακαλώ προς τη μη χλεύη, των λιγοστών μου γνώσεων για αυτά τα θέματα...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά... Με τιμή Αλέξανδρος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να κανεις o.c. και εχεις τα λεφτα αυτος ο επεξεργαστης ειναι οτι πρεπει

Το κουτι ακριβο αλλα καλο

Ψυχτρα για τον επεξεργαστη μιας και θα κανεις o.c. κοιτα σε καποια καλη αεροψυξη η υδροψυξη 

Πχ coolermaster nepton 280L η  nepton 120xl (γενικως πες το budget που εχεις)

Δες αυτο το τροφοδοτικο http://www.skroutz.gr/s/4633378/EVGA-SuperNOVA-750-G2.html?from=autocomplete&keyphrase=evga+supernova+750+g2(αν και 750w ειναι τεραστιο overkill,ουτε 400 δεν θα τραβας :P)

Μνημες παρε οποιες σου αρεσουν αρκει να δεις να εχουν χαμηλα cl times.Πχ 2133/c10 (χρονισμος,cl) επισης αν παρεις αεροψυξη να παρεις low profile μνημες

Ιδια ειναι σχεδον η hero με την ranger απλα η hero εχει κανα δυο καγκουριες παραπανω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες στο φόρουμ Αλέξανδρε. Αυτό που πρέπει να αναρωτηθείς αρχικά είναι αν θες να κάνεις overclocking, γιατί αν όχι, τότε βγαίνει αρκετά πιο φθηνό σύστημα. Επίσης θα ήθελα να μου πεις ποια οθόνη έχεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

Ονομάζομαι Αλέξανδρος και μετά από 8 χρόνια με laptop (τα 5 εξ' αυτών χωρίς οθόνη :wacko: , χρησιμοποιούσα εξωτερική), αποφάσισα να αγοράσω PC σε μέρη (για πρώτη φορά), για να κατέβει το κόστος όσο περισσότερο γίνεται.

 

Γνωρίζω τα βασικά κομμάτια που θέλω, ομως έχω κάποιες απορίες συμβατότητας και ανταπόκρισης της δυναμικότητας των πιο ασήμαντων μερών όπως, μνήμες RAM κτλπ. Και φυσικά θα χρειαστώ την άποψή σας για κάποια από αυτά.

 

Στα γρήγορα:

Κουτί: CoolerMaster HAFX                      Χωράνε τα μέρη μέσα ή θα χρειαστεί να αφαιρώ cages? 

 

Xωράει τα πάντα το εν λόγω, αλλά αφού έχεις external blue ray δες και το NZXT H440. Εκπληκτικό κουτί.

 

Τροφοδοτικό: Corsair RM750                  Κάνει τόση διαφορά το full modular? Αρκούν τα 750?

 

Σου αρκεί και πολύ μικρότερο. Λόγω oc, δες ένα καλό 650άρι π.χ. http://www.skroutz.gr/s/4056011/CoolerMaster-V650-Semi-Modular.html, εκτός αν σκέφτεσαι sli στο μέλλον, οπότε το 750άρι για 2 gtx 970 πιστεύω είναι ΟΚ (για σιγουριά, δες 850άρι σε αυτή την περίπτωση)

 

Μητρική: Maximus VII Ranger                 Αξίζει για διαφορά 10 ευρώ να πάρω πχ την Hero?

 

Για μένα στα λεφτα που κοιτάς, πηγαίνεις στην Asus Ζ97-Pro http://www.skroutz.gr/s/4874803/Asus-Z97-Pro.htmlή στην http://www.skroutz.gr/s/4858177/Gigabyte-Z97X-UD5H.html. Πολύ καλές οι ROG, αλλά κόβουν το sata express που δεν ξέρω αν θα σου φανεί χρήσιμο στο μέλλον. 

 

Επεξεργαστής: Intel i5 4690k                   Overcloacking, αλλά μήπως υπάρχει φθηνότερο μοντέλο;

 

Αυτός. Για λίγο πιό φτηνά χωρίς μεγάλες διαφορές, δες τον λίγο πιό παλιόν 4670Κ 

 

Κάρτα γραφικών: GTX 970 G1 Gaming   Ασυζητητί για προσωπικούς λόγους. Εδώ βασίζεται το PC

 

Μια χαρά είναι. Αφού είναι και ασυζητητί...

Μνήμη RAM: ?                                         2x4 είναι αρκετό. Ταχύτητα; Μάρκα; Ταιριάζουν όλες;

 

Για gaming μόνο; Τότε ναι, μια χαρά είναι και 2x4. Δες κάτι πιό τσαχπίνικο π.χ. http://www.skroutz.gr/s/3394635/G-Skill-Ares-8GB-DDR3-2400MHz-F3-2400C11D-8GAB.html

 

DVD/RW: ?                                              Λογικά οτι να ναι... Έχω external Blu Ray

Cooling parts: ?                                       ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ

 

Το κουτί που διάλεξες και αυτό που σου πρότεινα, χωράνε τα πάντα. Αν θέλεις αερόψυκτρα για oc πας με κλειστά τα μάτια εδώ http://www.skroutz.gr/s/4454939/Cryorig-R1-Universal.html. Αν πάς σε ΑΙΟ υδρόψυξη, δες κάποια από τις Corsair H105, CM Nepton 240M ή 280Μ, Seidon 240M, Swiftech H220 κ.λπ. 

 

Άλλα μέρη: ?                                            Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο;

 

Παρακαλώ προς τη μη χλεύη, των λιγοστών μου γνώσεων για αυτά τα θέματα...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά... Με τιμή Αλέξανδρος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Σάκη και Physiciant, σας ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη ανταπόκριση/απάντηση. 

 

Διαβάζω αυτά που μου προτείνατε και αυτά που μου ζητάτε, για αυτό λίγο καθυστερώ. Συνεχίζω και σας παραθέτω κάποια νέα δεδομένα που μου ζήτησατε και κάποιες απορίες πάνω στις προτάσεις σας:

 

Εξτρά πληροφορίες:

1) Budget: όσο λιγότερο χρειάζεται για να μην ξεφύγω στα 1500... Υπολογίζω γύρω στα 1300 να είναι καλά...

2) Οθόνη: Dell u2412m

3) Περιφερειακά: MousePad Razer Vespula, Ακουστικά Razer Starcraft II Banshee, Πληκτρολόγιο Razer Starcraft II Marauder, Ποντίκι Razer Starcraft II Spectre Ηχεία Philips SPA 5300 ( Η ηλικία μου είναι 30 χααχαχ)

 

Απαντήσεις και απορίες:

Το overcloacking δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ προσωπικά, αλλά θα το κάνω για το συγκεκριμένο PC. Για αυτό θέλω να έχω (όλες) τις δυνατότητες να το κάνω και να μάθω να το κάνω για να ασχοληθώ περαιτέρω και να μάθω πράγματα πάνω στο Hardware.

 

SLI ναι, το θέλω και θα το κάνω στο όχι και πολύ μακρινό μέλλον, απόλυτο gaming με σωστά εργαλεία είναι ο στόχος (περίπου), στο μέλλον θα προσθέσω 1-2 οθόνες για παραπάνω δυνατότητες στο multitasking και τη δουλειά...

 

Το low profile στην RAM παραπέμπει στο μέγεθος λόγω ψύκτρας κτλπ; Θα ήταν αχρείαστο το 750W τροφ.; Να πάρω κάτι μικρότερο;

 

Από ότι καταλαβαίνω ένα πολύ δυνατό σύστημα ψύξης θα ήταν ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για το overcloack κτλπ;

 

Όταν λέμε χαμηλά cl εννοούμε οτι το 2133/10 είναι χαμηλό και το 1300/9 υψηλό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για sli κοιτας το evga που σου προτεινα στα 750w.Με  2 970 θα ειναι μια χαρα το 750αρι

 

Ναι για 1333 χρονισμο κοιτας σε 1333/cl8.Καπως ετσι ειναι η βαση.1600/cl9.2133/cl10 2400/cl11.ΦΥσικα υπαρχουν και πιο καλοι χρονισμοι με την αναλογη τιμη.Ναι low profile εννοω το υψος της ψυχτρας καθως σε αεροψυξεις θα εχεις προβλημα με high profile.Κατα τα αλλα ολες ιδιες ειναι.εφορου ζωης εγγυηση παιρνεις οποια σου αρεσει η ταιριαζει με το συστημα (αν κοιτας και χρωμα κτλ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάκη και Νίκο, είδα τα μηνύματά σας. Αύριο από την δουλειά θα μπορέσω να απαντήσω ξανά, αφού πρώτα με έναν παγωμένο φραπέ, διαβάσω και επεξεργαστώ όλες τις απαντήσεις που πιθανόν να δωθούν έως τότε και καλμάρει το θέμα. Δεν προλαβαίνω να σας απαντάω όλους μαζί :) 

 

Προς το παρών ύπνος...... 1000 ευχαριστώ! Καλό σας βράδυ! Θα τα πούμε από αύριο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις απόψεις και τα φώτα που μου δώσατε. Αναμείνατε φωτό με το εργαλείο, μακάρι να σας αρέσει! Θα αργήσει λίγο φυσικά λόγω διαθεσιμότητας κάποιων εξαρτημάτων αλλά ελπίζω να αξίζει τον κόπο!!!!!! Σας ευχαριστώ ξανά για όλα! Καλό βράδυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας! ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ, ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΕΙ

 

Ο υπολογιστής είναι ΠΑΝέτοιμος! Τα βασικά κομμάτια είναι αυτά που σας παρέθεσα στην αρχή, λόγω διαθεσιμότητας σε συγκεκριμένα καταστήματα, και λόγω design κτλπ κτλπ. Ας μην τα πολυλογώ:

 

HARDWARE

Κουτί: CoolerMaster HAFX

Τροφοδοτικό: Corsair RM750

Μητρική: Asus ROG Maximus VII Ranger

Επεξεργαστής: Intel i5 4690k

Κάρτα γραφικών: GTX 970 G1 Gaming

Κάρτα ήχου: Asus ROG Xonar Phoebus Gaming

Μνήμη RAM: Kingston Hyper-X Savage LP 2x4GB 1866MHz CL9

Σκληρός δίσκος: Samsung Evo 240GB SSD (Υπήρχε ήδη)

DVD/RW: Απλό κινεζία

Πάνελ: Asus ROG Front Dual Bay Panel

 

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ

Οθόνη: DELL U2412M (Υπήρχε ήδη) 

Πληκτρολόγιο: Razer Starcraft II Marauder (Υπήρχε ήδη)

Ποντίκι: Razer Starcraft II Spectre (Υπήρχε ήδη)

Mouse pad: Razer Vespula (Υπήρχε ήδη)

Ακουστικά: Razer Starcraft II Banshee (Υπήρχε ήδη) & Razer Tiamat Elite 7.1

Ηχεία: Philips SPA 5300 (Υπήρχε ήδη)

Εxternal Blu Ray Drive: LG BE12LU30 (Υπήρχε ήδη)

Εκτυπωτής/Πολυμηχάνημα: Samsung SL-C460FW (Υπήρχε ήδη)

 

ΕΞΤΡΑ ΑΧΡΕΙΑΣΤΑ ΓΟΥΣΤΑ

Gaming Keypad: Razer Nostromo (Υπήρχε ήδη)

Mouse cord controller: Razer Armadillo 2 (Υπήρχε ήδη)

Κάρτα ασύρματου δικτύου: TP-Link TL-WN722N

Bluetooth Adaptor: Konig Mini Bluetooth Dongle

USB HUB: TP-Link UH720

 

ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΚΙΑ 

Μπροστά: 1x 230mm Red LED (Υπήρχε ήδη)

Επάνω: 2x Coolermaster Megaflow 200mm Red LED Silent (Το ένα υπήρχε ήδη σε μαύρο και αντικαταστάθηκε για ομοιομορφία) 

Πλάγια: 1x Coolermaster Megaflow 200mm Red LED Silent (Υπήρχε ήδη σε μαύρο και αντικαταστάθηκε για ομοιομορφία)

Σκληρού δίσκου: Xilence Hard Drive Cooler

Μνήμης RAM: Kingston Hyper-X Cooling Fan Black

Επεξ/σία από TRoas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αγορασες ηδη???αν οχι βγαλε την καρτα ηχου,δεν χρειαζεσαι για gaming γιατι η ενσωματωμενη ειναι παραπανω απο καλη και δεν θα καταλαβεις διαφορα,παρα μονο 150 ευρω παραπανω στην τσεπη σου...επισης το πανελ δεν πιστευω να το χρειαζεσαι τοσο πολυ,τωρα αυτα προσωπικα γουστα ειναι οποτε μπορεις να επιλεξεις αν θες να το βαλεις να πουλησεις και λιγο μουρη :P ,αλλα για την καρτα ηχου το θεωρω μεγαλη σπαταλη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-171780-0-26058500-1423688722_thumb.jpgSyggnwmh gia ta greeklish alla den mporesa na balw ellhnika akomh... H karta hxou einai 7.1 kyriws gia na mporesw na balw kai ta Razer Tiamat Elite 7.1.  Kai fysika gousto... To Dual bay mono gousto, makari na mou fanei xrhsimo... tha to doume... Elpizw na sas aresei

 

post-171780-0-53855300-1423688310_thumb.jpgpost-171780-0-10799100-1423688344_thumb.jpgpost-171780-0-65022400-1423688372_thumb.jpgpost-171780-0-66413900-1423688395_thumb.jpgpost-171780-0-74068200-1423688460_thumb.jpgpost-171780-0-80563400-1423688481_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά τόσα πήρες..μια ψύκτρα δεν έβαλες;

Tha paei me to OC se kana 2-3 xronakia :D Den brhka kati pou na mou aresei akomh...

Επεξ/σία από TRoas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...