Προς το περιεχόμενο

Total War: Warhammer


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, totalius είπε

Καλημέρα παιδιά . Παίζω με empire medium difficulty κ είμαι  στο 18 turn όποτε μου έβγαλε μνμ ότι εμφανίζονται οι Chaos στο βορά κ να προετοιμαστώ κατάλληλα  . Λίγο νωρίς δεν είναι . Νόμιζα ότι εμφανίζονται μετά το 100 turn . 

Να φανταστώ δεν google για spoilers?! Έχει τρία stages, είσαι στο πρώτο.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 177
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Thanks για την απάντηση . Κ κατι άλλο . Νότια εχω καναδυο συμμαχίες . Προς τα που ειναι καλύτερα να επεκταθώ ? Εχω ξεκινήσει προς τα βόρεια Middenland.

Ξεκίνησα χαλαρά μετα απο χρόνια που απείχα απο το Gaming συγκεκριμενα μετα την απογοήτευση του Rome 2 το οποίο το ειχα προπαραγειλει κιόλας κ πανω στα νεύρα μου το έριξα στο τζάκι (αναμενο) 😡. Απο τότε κ για 4 χρόνια δε ξαννεπιασα σοβαρα game μονο λίγο Witcher 3. Τεσπα επειδή μου έλειψε το αίσθημα του one more turn  κ αναβάθμισα το pc της υπογραφής είπα να δοκιμάσω με το Warhammer για το οποίο διάβασα καλές κριτικές αν και με χαλάει λίγο το Fanrasy theme αφου είμαι κυριως της ιστορίας της πραγματικής .Δε μπορω να πω οτι εχω ενθουσιαστεί  με το Warhammer κυριως γιατι εστιάζει παρα πολυ στις μάχες  κ λιγότερο στο στρατηγικό κοματι . Η αλήθεια ειναι επίσης οτι εχω σκουριάσει αλλα παρόλα αυτα εχθές με κράτησε ξύπνιο μεχρι τις 4 το ξημέρωμα πράγμα που μονο με total war games το παθαίνω .

 

Επεξ/σία από totalius
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Welcome back τότε :) Βασικά το 2 είναι κλάσεις καλύτερο, τελειωσε το και move on στο επόμενο. Από εκεί και πέρα οι συμμαχίες είναι λίγο ανούσιες γιατί με το που σκάσουν οι Chaos όλοι θα θέλουν να γίνετε φίλοι. Τώρα άμα θες να κανεις συμμαχίες και να τις κρατήσεις τότε θα πρέπει να φτιάξεις καλο στρατό για να push back το invasion γιατί οι υπόλοιποι είναι φλώροι και τον πίνουν θεαματικά γρήγορα. Οποτε το να έχεις συμμαχίες θα σε βοηθήσει ώστε να ξεκινήσεις μάχες με support από allies. Φυσικά υπάρχει και η επιλογή να μην κανεις τίποτα και just watch the world burn :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έχει το gpu σου?! Και εγώ 960 έχω μην μασάς. ;) Βασικά θα σου έλεγα να δεις κάνα review αλλα με λίγα λόγια έχει καλύτερο story campaign το οποιο σε κρατάει περισσότερο, καλύτερο gameplay και διαφορετικό gameplay το κάθε main faction και επιλογή για Mortal Empires που συνδυάζει και τους δυο χάρτες/factions. ;)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 960 και εγω επαιζα το 2.Μην εμπιστευσε τα καταρεμενα χοντροκεφαλα νανακια.Μιλαμε για πολυ ξεροκεφαλα ατομα😄

Επεξ/σία από gildo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Εμπρός λοιπόν καλό μου φτυάρι!

Αυτό είναι το μόνο TW: Warhammer που έχω και είδα ότι είναι σε έκπτωση 50% τα DLC του. Με δεδομένο το ότι ετοιμάζεται να βγει το 3, αξίζει τον κόπο να αγοράσω κάποιο από αυτά, και τι προσφέρουν? Προσφέρει κάποιο από αυτά ουσιαστικές αλλαγές στο gameplay ή πρόκειται μόνο για φυλές κλπ (Norsca, Wood Elves, Beastmen, Chaos Warriors)?

Επίσης, το παιχνίδι από μόνο του στέκεται ή να προσπεράσω και να πάω κατευθείαν στο 2? Δυστυχώς ο χρόνοςμου δεν είναι άπειρος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Tobajara said:

Εμπρός λοιπόν καλό μου φτυάρι!

Αυτό είναι το μόνο TW: Warhammer που έχω και είδα ότι είναι σε έκπτωση 50% τα DLC του. Με δεδομένο το ότι ετοιμάζεται να βγει το 3, αξίζει τον κόπο να αγοράσω κάποιο από αυτά, και τι προσφέρουν? Προσφέρει κάποιο από αυτά ουσιαστικές αλλαγές στο gameplay ή πρόκειται μόνο για φυλές κλπ (Norsca, Wood Elves, Beastmen, Chaos Warriors)?

Επίσης, το παιχνίδι από μόνο του στέκεται ή να προσπεράσω και να πάω κατευθείαν στο 2? Δυστυχώς ο χρόνοςμου δεν είναι άπειρος.

 

Το Τotal War 2 έχει το δικό του campaign και έχει και το χάρτη mortal empires οπού είναι πιο sandbox και σου επιτρέπει να παίξεις τις φυλές και από το 2 αλλά και από το 1. Αν ακολουθήσουν την ίδια λογική και στο 3 τότε προκειμένου να παίξεις φυλές είτε από το 1 είτε από το 2 θα πρέπει να τα έχεις ήδη.

Ουσιαστικές διαφορές στο gameplay τι ακριβώς εννοείς? Γενικά έχουν τη λογική ότι dlc μπαίνουν μόνο φυλές και lords/heroes και άλλες αλλαγές μπαίνουν σαν patches.

Προσωπικά το έχω φχαριστηθεί αρκέτα αν και σίγουρα έχει τα σπαστικά του ως παιχνίδι. Ενδεικτικά θα ανέφερα τα siege battles, ΑΙ player bias και γενικά το AI έχει τα θεματάκια του καθώς και αρκετά παλιά engine που ζορίζεται αρκετά στο performance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μοναδικός λόγος να αγοράσεις το πρώτο είναι να παίξεις στο δεύτερο Mortal Empires. Αλλιώς είναι ανούσιο γιατί το campaign mode είναι το ίδιο, οποτε καλύτερα να το παίξεις στο 2. Πάρε την Savage Edition που είναι cheap και έχει τα καλά DLC.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ, με μπερδέψατε όμως λίγο.

1) Αγοράζω τις φυλές σε DLC μόνο αν με ενδιαφέρει το sandbox του TW:WH 2 και προφανώς το campaign του 1, αλλά πέρα από τις φυλές και τα mechanics/ στυλ τους δεν υπάρχουν αλλαγές και βελτιώσεις στο core gameplay (AI, εισαγωγή μηχανισμών, χάρτες, modes κλπ). Σωστά?

2) Το Campaign του 2 είναι ίδιο με αυτό του 1 δηλαδή...? Τι τρέχει με το σενάριο? Έχει νόημα να ασχοληθώ με το 1 από αυτή την άποψη, ή το 2 είναι ένα αναβαθμισμένο 1 με ακριβώς το ίδιο σενάριο, χάρτη κλπ? Πάει καιρός που διάβασα το σχετικό θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Tobajara είπε

Σας ευχαριστώ πολύ, με μπερδέψατε όμως λίγο.

1) Αγοράζω τις φυλές σε DLC μόνο αν με ενδιαφέρει το sandbox του TW:WH 2 και προφανώς το campaign του 1, αλλά πέρα από τις φυλές και τα mechanics/ στυλ τους δεν υπάρχουν αλλαγές και βελτιώσεις στο core gameplay (AI, εισαγωγή μηχανισμών, χάρτες, modes κλπ). Σωστά?

2) Το Campaign του 2 είναι ίδιο με αυτό του 1 δηλαδή...? Τι τρέχει με το σενάριο? Έχει νόημα να ασχοληθώ με το 1 από αυτή την άποψη, ή το 2 είναι ένα αναβαθμισμένο 1 με ακριβώς το ίδιο σενάριο, χάρτη κλπ? Πάει καιρός που διάβασα το σχετικό θέμα.

Το πρώτο δεν έχει "campaign", το δεύτερο έχει. Στο δεύτερο επίσης υπάρχει το Mortal Empires mode, που συνδυάζει τους δυο χάρτες. ’μα έχεις το πρώτο game αγορασμένο τότε μπορείς να το παίξεις αυτό το mode, και ανάλογος ποίες φυλές έχεις αγοράσει παίρνεις πρόσβαση σε αυτές. Το mode στηρίζεται στο "campaign" του πρώτου που γίνετε Chaos Invasion. Εννοείτε έχουν αλλάξει πολλά, από καινούργια units, μέχρι καινούργιους lords, και φυσικά καλύτερα graphs.

Τώρα για το campaign του 2, υπάρχουν κάποιες βασικές φυλές που έχουν το βασικo Vortex campaign, με δικά τους objectives, κτλ. Από εκεί και πέρα υπάρχουν DLC φυλές που έχουν unique objectives και δεν περνούν μέρος στο main campaign, αλλα κάνουν τα δικά τους.

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με το 2 και να παίξεις κανονικά. Όταν βαρεθείς το main campaign, αγόρασε το πρώτο σε bundle η κάποιο edition με extras, και παίξε το Mortal Empires. Αυτά σε γενικές γραμμές, το game έχει άπειρο ψωμί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι τραγικό ότι ακόμα και τώρα με την έλευση του 3ου μέρους το 1ο στο steam έχει ακόμα 60€!!!

 

On topic, το 2 λένε ότι είναι το 1 όπως έπρεπε να βγει. Όχι ότι είναι άσχημο το 1. Θα χάσεις πολλές ώρες ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...