Προς το περιεχόμενο

Ο Hugo Barra εξηγεί τους λόγους που οι συσκευές της Xiaomi είναι τόσο φθηνές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την ώρα που η Samsung αντιμετωπίζει προβλήματα στην προσπάθεια της να διατηρηθεί σε τροχιά κερδοφορίας, η Κινέζικη Xiaomi -σχεδόν αθόρυβα- σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση των μεγαλύτερων κατασκευαστών σε παγκόσμιο επίπεδο, χάρη στον υψηλό λόγο απόδοσης/ τιμή που χαρακτηρίζει τις συσκευές της.Πως όμως η εταιρεία καταφέρνει να πουλάει φθηνά τις συσκευές της; Στο συγκεκριμένο ερώτημα αλλά και σε άλλα απάντησε ο Senior Vice President of Global Operations της εταιρείας, Hugo Barra.

 

Ο Barra είπε ότι η εταιρεία του δεν ξοδεύει τεράστια ποσά στην προώθηση των προϊόντων της εταιρείας, αφού ουσιαστικά προωθεί τα προϊόντα της από στόμα σε στόμα (word of mouth) και χρησιμοποιώντας ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης για να δημιουργήσει "hype" γύρω από τα προϊόντα της.

 

Επίσης είπε ότι η εταιρεία του δεν έχει φυσικά καταστήματα, και έτσι εξοικονομούνται σημαντικοί πόροι (χώροι, προσωπικό κ.ά) αφού τα προϊόντα της πωλούνται κυρίως online και απευθείας χωρίς να μεσολαβούν διανομείς, λιανοπωλητές ή άλλοι μεσάζοντες (που φουσκώνουν τις τιμές).

 

Ένας ακόμη σημαντικός λόγος, είναι ότι κατά την διάρκεια του κύκλου ζωής ενός smartphone ή κάποιου άλλου προϊόντος της Xiaomi, που μπορεί να είναι για παράδειγμα δεκαοκτώ ή και εικοσιτέσσερις μήνες, η τιμή του θα πέσει τρεις ή και τέσσερις φορές στο μεσοδιάστημα, αφού όσο περνάει ο καιρός πέφτει (σχεδόν στο μισό ένα χρόνο μετά) το κόστος του υλικού (του hardware) που απαιτείται για την κατασκευή του, κάτι που οφείλεται στην ραγδαία εξέλιξη της τεχνολογίας (η μείωση της τιμής στο υλικό, επιτρέπει στην Xiaomi να εξοικονομεί χρήματα, που τις επιτρέπουν μετέπειτα να προχωρήσει σε μειώσεις τιμών).

 

Σημαντικό είναι επίσης ότι η εταιρεία διαθέτει το δικό της app store, το οποίο περιέχει πολλές χιλιάδες εφαρμογές και premium περιεχόμενο, το οποίο φέρνει σημαντικά έσοδα στην εταιρεία.

 

 

Link.png Site: PhoneArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

"Ένας ακόμη σημαντικός λόγος, είναι ότι κατά την διάρκεια του κύκλου ζωής ενός smartphone ή κάποιου άλλου προϊόντος της Xiaomi, που μπορεί να είναι για παράδειγμα δεκαοκτώ ή και εικοσιτέσσερις μήνες, η τιμή του θα πέσει τρεις ή και τέσσερις φορές στο μεσοδιάστημα, αφού όσο περνάει ο καιρός πέφτει (σχεδόν στο μισό ένα χρόνο μετά) το κόστος του υλικού (του hardware) που απαιτείται για την κατασκευή του, κάτι που οφείλεται στην ραγδαία εξέλιξη της τεχνολογίας. "

 

Τί εννοεί με το συγκεκριμένο επιχείρημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοει οτι οι συσκευες τις μενουν ισως και δυο χρονια στην αγορα και οτι δεν κατασκευαζει αβερτα τηλεφωνα αλλα εναν συγκεκριμενο αριθμο καθε φορα ετσι αντι να της μενει και στοκ κατεβαζει την τιμη γτ οσο περναει ο καιρος τα εξαρτηματα που αγοραζει για τα κινητα της εχουν και αυτα χαμηλοτερη τιμη

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω για την Xiaomi συγκεκριμμενα, αλλα 

 

Εχω ενα ταμπλετ LG κι ενα κινεζικο. Η διαφορα στην τιμη τους ειναι 50 ευρω. Το LG εχει ερθει φορτωμενο με ενα καρο drivers. Εχει γινει πολυ δουλεια απο τους προγραμματιστες.

Αναγνωριζει και τον Αγιο Παντελεημωνα στα 2 χιλιομετρα. Δεν ξεχωριζει, κινεζικα και μη, περιφερειακα που του βαζω.

  Το κινεζακι ηρθε με 3 drivers, βασικους. Δεν μπορει να δει οτι ετσι οπως παει θα καταληξει "στα διαλα".

 

Για την ποιοτητα κατασκευης.... (δικο σας, τα ξερετε τα λογια).

Για την μπαταρια... (δικο σας).

Για τον επεξεργαστη....(δικο σας).

Για το touch...(δικο σας, αν κι εγω δεν εχω δει χειροτερο, το εσπασα απο τα νευρα μου. Δυστυχως μονο το touch εσπασε, το υπολοιπο ταμπλετ ζει για να με ταλαιπωρει)

 

Εννειται οτι δε ξανακοιταω specs. Οι κινεζοι εχουν δικιες τους μοναδες μετρησης.

Εννοειται οτι με κερδισε η LG. Tα εβγαλε τα λεφτα του.

 

 

Πηρα λοιπον 1 προιον. Ειδα κι απο-ειδα. Δεν ξαναπλησιαζω. Χαμενος βγηκα.

Για να καταληξω, οχι στο ακριβο, στο επωνυμο. Το κινεζικο βγηκε πιο ακριβο στο τελος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος πάρει xiaomi όπως και εγώ δύσκολα θα πάρει άλλη συσκευή απλά κορυφαία και το miui έρωτας.

Και όποιος δεν γουστάρει miui μπορεί να βάλει μια άλλη ρομ από τις πολλές που υπάρχουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να εξελιχθει η MLS να μην δινουμε λεφτα στα κινεζακια και αμερικανακια....xiaomi,τσιουτσιου και πρασινα αλογα

 

Είναι άλλωστε γνωστή η Ελλάδα σαν χώρα παραγωγής κινητών.

  • Like 26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω για την Xiaomi συγκεκριμμενα, αλλα 

 

Εχω ενα ταμπλετ LG κι ενα κινεζικο. Η διαφορα στην τιμη τους ειναι 50 ευρω. Το LG εχει ερθει φορτωμενο με ενα καρο drivers. Εχει γινει πολυ δουλεια απο τους προγραμματιστες.

Αναγνωριζει και τον Αγιο Παντελεημωνα στα 2 χιλιομετρα. Δεν ξεχωριζει, κινεζικα και μη, περιφερειακα που του βαζω.

  Το κινεζακι ηρθε με 3 drivers, βασικους. Δεν μπορει να δει οτι ετσι οπως παει θα καταληξει "στα διαλα".

 

Για την ποιοτητα κατασκευης.... (δικο σας, τα ξερετε τα λογια).

Για την μπαταρια... (δικο σας).

Για τον επεξεργαστη....(δικο σας).

Για το touch...(δικο σας, αν κι εγω δεν εχω δει χειροτερο, το εσπασα απο τα νευρα μου. Δυστυχως μονο το touch εσπασε, το υπολοιπο ταμπλετ ζει για να με ταλαιπωρει)

 

Εννειται οτι δε ξανακοιταω specs. Οι κινεζοι εχουν δικιες τους μοναδες μετρησης.

Εννοειται οτι με κερδισε η LG. Tα εβγαλε τα λεφτα του.

 

 

Πηρα λοιπον 1 προιον. Ειδα κι απο-ειδα. Δεν ξαναπλησιαζω. Χαμενος βγηκα.

Για να καταληξω, οχι στο ακριβο, στο επωνυμο. Το κινεζικο βγηκε πιο ακριβο στο τελος.

Φιλαρακι δεν πρεπει να βαζεις ολα τα κινεζικα στον ιδιο κουβα. Οπως και δεν πρεπει να βγαζεις συμπερασματα για ολα τα κινητα με προελευση την κινα επειδη πηρες ενα tablet της κακιας ωρας. Δεν μας ειπες, τι μαρκα ειναι το tablet?

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...