Προς το περιεχόμενο

Ο Hugo Barra εξηγεί τους λόγους που οι συσκευές της Xiaomi είναι τόσο φθηνές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω για την Xiaomi συγκεκριμμενα, αλλα 

 

Εχω ενα ταμπλετ LG κι ενα κινεζικο. Η διαφορα στην τιμη τους ειναι 50 ευρω. Το LG εχει ερθει φορτωμενο με ενα καρο drivers. Εχει γινει πολυ δουλεια απο τους προγραμματιστες.

Αναγνωριζει και τον Αγιο Παντελεημωνα στα 2 χιλιομετρα. Δεν ξεχωριζει, κινεζικα και μη, περιφερειακα που του βαζω.

  Το κινεζακι ηρθε με 3 drivers, βασικους. Δεν μπορει να δει οτι ετσι οπως παει θα καταληξει "στα διαλα".

 

Για την ποιοτητα κατασκευης.... (δικο σας, τα ξερετε τα λογια).

Για την μπαταρια... (δικο σας).

Για τον επεξεργαστη....(δικο σας).

Για το touch...(δικο σας, αν κι εγω δεν εχω δει χειροτερο, το εσπασα απο τα νευρα μου. Δυστυχως μονο το touch εσπασε, το υπολοιπο ταμπλετ ζει για να με ταλαιπωρει)

 

Εννειται οτι δε ξανακοιταω specs. Οι κινεζοι εχουν δικιες τους μοναδες μετρησης.

Εννοειται οτι με κερδισε η LG. Tα εβγαλε τα λεφτα του.

 

 

Πηρα λοιπον 1 προιον. Ειδα κι απο-ειδα. Δεν ξαναπλησιαζω. Χαμενος βγηκα.

Για να καταληξω, οχι στο ακριβο, στο επωνυμο. Το κινεζικο βγηκε πιο ακριβο στο τελος.

 

Γαμησε μας ρε οικονομοπουλε...διάβασε κανά wiki για τους drivers και ΑΣΕ τους κινέζους ήσυχους γιατι γελάνε τα τσιμέντα !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτο τι σχέση παίζει οεο?

βασικα πλακα εκανα, αλλα και σοβαρα να το παρεις αν και μεγαλη Κινεζικη εταιρεια η Xiaomi δεν εχει τα κοστη που εχουν οι αλλες μεγαλες εταιρειες αν αναλογιστεις οτι δεν χρειαζετε να εχουν γραφεια σε πολλες χωρες, ουτε τα πολυαριθμα development teams, marketing κτλ οπως και να το κανουμε για να θρεψουν ολον αυτο το λαο οι μεγαλοι κατασκευαστες περνανε στην τιμη και αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p><em><span style="color:rgb(85,85,85);font-family:Arial;">"Ένας ακόμη σημαντικός λόγος, είναι ότι κατά την διάρκεια του κύκλου ζωής ενός smartphone ή κάποιου άλλου προϊόντος της Xiaomi, που μπορεί να είναι για παράδειγμα δεκαοκτώ ή και εικοσιτέσσερις μήνες, η τιμή του θα πέσει τρεις ή και τέσσερις φορές στο μεσοδιάστημα, αφού όσο περνάει ο καιρός πέφτει (σχεδόν στο μισό ένα χρόνο μετά) το κόστος του υλικού (του hardware) που απαιτείται για την κατασκευή του, κάτι που οφείλεται στην ραγδαία εξέλιξη της τεχνολογίας. "</span></em></p>

<p> </p>

<p>Τί εννοεί με το συγκεκριμένο επιχείρημα;</p>

 

Εννοεί πως μετά από κάποιο διαστημα κυκλοφοριας τα κινητά της γίνονται πιο οικονομικά γιατί είναι μικρότερο πλέον το κόστος κατασκευης επειδη α. Ειναι πλέον πιο οικονομική η πρώτη ύλη β. Είναι πλέον πιο οικονομικά τα μηχανήματα παραγωγής λόγω της εξέλιξης της τεχνολογιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορες μπερδεύουμε  τις "Κινεζιές" από τα Κινέζικα , και  η Xiaomi.. και  η Huawei και  η Lenovo έχουνε  παρα πολύ  καλά  κινητά αλλα και  κινητά  value for  money. Στην δεύτερη  κατηγορία δεν θα  πρέπει  να  έχουμε και πολλές απαιτήσεις. Όσον αφορά για  ότι  κλέβει  η μια  την  άλλη αυτό είναι ( τρανό παράδειγμα  η διαμάχη της   Samsung με την Apple ) κάτι που μετά σε  βάζει  σε  σκέψεις  .. όταν πλέον για την  ίδια  την  Apple, στον επεξεργαστή  της  A7 - A9 έβαλε  το  χεράκι  της  η  Samsung. Ο κλέψας του κλέψαντος για design και όχι μονο, σίγουρα θα γίνετε για να  βλέπουμε  εταιρίες  να  μάχονται  στα  δικαστήρια  μέχρι  να μάθουμε πως η  μια  δουλεύει  για  την άλλη πάλι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κόλλημα έχετε φάει με την mls δεν έχω καταλάβει. Όποιος είναι μάγκας ας φτιάξει δικό του επεξεργαστή, δική του οθόνη και δικές του μνήμες, και να πει ότι είναι ελληνικό προιόν. 

Δηλαδή οι χιλιάδες κινέζικες μάρκες που βγάζουν τα ίδια προϊόντα είναι αυθεντικές? 

Ρε αφήστε και κανέναν Έλληνα να κάνει κάτι. 

Αλλά όχι, είμαστε κωλολαός. Θέλουμε να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα, όχι να έχουμε και εμείς μια. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κόλλημα έχετε φάει με την mls δεν έχω καταλάβει. Όποιος είναι μάγκας ας φτιάξει δικό του επεξεργαστή, δική του οθόνη και δικές του μνήμες, και να πει ότι είναι ελληνικό προιόν. 

Δηλαδή οι χιλιάδες κινέζικες μάρκες που βγάζουν τα ίδια προϊόντα είναι αυθεντικές? 

Ρε αφήστε και κανέναν Έλληνα να κάνει κάτι. 

Αλλά όχι, είμαστε κωλολαός. Θέλουμε να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα, όχι να έχουμε και εμείς μια. 

Μα ο λογος που εκραξαν σε εισαγωγικά τα παιδιά πιο πάνω δεν ειναι για το εγχειρημα της mls αλλά επειδή η συγκεκριμένη εταιρεια δεν κατασκευάζει hardware, ουτε συναρμολογεί! παραγγέλνει μερικές χιλιαδες φθηνα κινέζικα τηλέφωνα τους περνάει το λογισμικό της και μετά τα πουλάει σε διπλάσια τιμή και βάλε. ειναι απλά αστειο να λες οτι η mls κατασκευάζει ελληνικά κινητά. μονο ελληνικό software τους περνάει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με το Xiaomi MiPad έμεινα υπερδυσαρεστημένος με την Miui 6 (dev).

 

Χθες πέρασα CM11 και το Tablet φυσάει πλέον.

 

Αν βλέπαμε και CM12 θα χαιρόμουν πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ο λογος που εκραξαν σε εισαγωγικά τα παιδιά πιο πάνω δεν ειναι για το εγχειρημα της mls αλλά επειδή η συγκεκριμένη εταιρεια δεν κατασκευάζει hardware, ουτε συναρμολογεί! παραγγέλνει μερικές χιλιαδες φθηνα κινέζικα τηλέφωνα τους περνάει το λογισμικό της και μετά τα πουλάει σε διπλάσια τιμή και βάλε. ειναι απλά αστειο να λες οτι η mls κατασκευάζει ελληνικά κινητά. μονο ελληνικό software τους περνάει.

 

Σίγουρα δεν κατασκευάζει αλλα δε νομίζω πάντως να μας πέφτει και λίγη η MLS

 

Υ.Γ. Ελπίζω να μην το πάρεις ως προσωπική επίθεση  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που το έφερε η κουβέντα, τα mls πωλούνται κι αλλού ή μόνο εδώ στην Ελλάδα?

 

Η Τουρκία είναι μεγάλος πελάτης της MLS. 1 εκ. δολάρια το 2011

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12860&subid=2&pubid=112826641

 

+ 34 % τα κέρδη τον τελευταίο 9 μηνο του 2014

 

http://www.mls.gr/default.asp?pid=23&la=1&nw=939

 

 

Και σιγά μη μείνει Ελληνική... :(

 

http://www.mls.gr/default.asp?pid=23&la=1&nw=959

 

Και παιδιά προς θεού μαλώνετε άσκοπα. ΌΛΑ είναι κινεζικής κατασκευής. Τουλάχιστον αν μπορεί να γίνεται συναρμολόγηση στην Ελλάδα ακόμα καλύτερα.

Το iphone που κρατώ στα χέρια μου γράφει στην πλάτη, 

"Designed by Apple in California, Assembled in China"

Τι καθόμαστε και συζητάμε; Και στην Κίνα μπορείς να βρεις καλό προϊόν αλλά και αυτό το θα το πληρώσεις παραπάνω. Ακόμα όμως και αυτό το παραπάνω είναι φθηνότερο από το αντίστοιχα καλό σε π.χ. Ευρωπαϊκές χώρες ή στο Αμέρικα. Τώρα όσον αφορά τα προϊόντα τεχνολογίας όλα φτιάχνονται εκεί, με μικρές εξαιρέσεις κυρίως για custom κατασκευές.

Το μόνο που αλλάζει είναι το όνομα πάνω στο προϊόν...

Δυστυχώς η Κίνα τείνει να γίνει ο μοναδικός παραγωγός πολλών προϊόντων στον ΚΟΣΜΟ.

Με τις υγείες μας (για το μέλλον)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν κατασκευάζει αλλα δε νομίζω πάντως να μας πέφτει και λίγη η MLS

 

Υ.Γ. Ελπίζω να μην το πάρεις ως προσωπική επίθεση  ;)

ναι ρε κλάιν. απλά εξηγησα γιατι δεν την λες και κατασκευάστρια την MLS.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κόλλημα έχετε φάει με την mls δεν έχω καταλάβει. Όποιος είναι μάγκας ας φτιάξει δικό του επεξεργαστή, δική του οθόνη και δικές του μνήμες, και να πει ότι είναι ελληνικό προιόν. 

Δηλαδή οι χιλιάδες κινέζικες μάρκες που βγάζουν τα ίδια προϊόντα είναι αυθεντικές? 

Ρε αφήστε και κανέναν Έλληνα να κάνει κάτι. 

Αλλά όχι, είμαστε κωλολαός. Θέλουμε να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα, όχι να έχουμε και εμείς μια. 

Το (κινεζικο) MLS ειναι τιμολογιακα ακριβό και ποιοτικά φθηνό. Όπως κάθε τι αιλινοικω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...