Προς το περιεχόμενο

Project Spartan: Οι πρώτες επίσημες πληροφορίες για το νέο browser της Microsoft


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως λίγοι δουλεύουν επαγγελματικά το pc τους εδώ μέσα όπως τυχαίνει να κάνω εγώ, και πρέπει να πω ότι έχω πολλούς φόβους για τα 10 έτσι όπως τα βλέπω και με όλα αυτά που ακούω.  Τα 8 είναι με διαφορά το πιο σταθερό λειτουργικό που έχω δουλέψει και νομίζω θα περιμένω λίγο να τα αντικαταστήσω.
Τα 10 μου θυμίζουν πάρα μα πάρα πολυ τα 7, λειτουργικό για να κερδίσουμε πελάτες με features&ομορφιά και όχι λειτουργικό με στόχο την σταθερότητα... 
Τες πα, my opinion, ο καιρός θα δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτήστε όμως και τους ριμαδο web developers τι περνούσαν/περνάν για να τρέξει η σελίδα στο IE?? Που εκεί που νομίζεις πως όλα είναι έτοιμα, άνοιγες τον IE και σκεφτεσαι να πέσεις από το μπαλκόνι..στις καινούργιες εκδόσεις έχουν διορθωθεί κάπως τα πράγματα αλλά όλοι ξέρουμε πόσα άτομα χρησιμοποιούν ακόμα (δυστηχώς) IE 6

Η Microsoft έκανε αυτό το τραγικό λάθος την εποχή της παντοδυναμίας του IE6 και μέχρι τον ΙΕ9 κοιμόταν εντελώς. Έδωσε έτσι την ευκαιρία στο Firefox αρχικά και μετά στην Google με τον Chrome να φτιάξουν καλύτερους browsers, με χαρακτηριστικά που τα ήθελαν οι χρήστες ενώ αυτή κοιμόταν τον ύπνο του δικαίου. Ο ΙΕ6 ήταν ο καλύτερος browser της εποχής του αλλά 7 και 8 ήταν καταστροφή.

 

Από τον 9 και μετά άρχισε να βελτιώνει τα πράγματα, όταν είδε ότι μένει πολύ πίσω από τον ανταγωνισμό. Η αντίδρασή της ήταν υποτονική όμως και αρτιοσκληρωτική: ούτε έβγαζε νέες εκδόσεις γήγορα, ούτε νέα features (π.χ. extensions), απλά καλυτέρευε αργά την rendering engine της ώστε να είναι όσο το δυνατό πιο συμβατή με τα standards. Και έφτασε σε σημείο με τους IE10 και ΙΕ11 να έχει μια αξιοπρεπή μηχανή, που δουλεύει πάρα πολύ καλά και ταυτόχρονα είναι ίσως η γρηγορότερη απ' όλες. H Trident (έτσι λέγεται η rendering engine του IE) είναι από μετρήσεις που βλέπω στα Google Analytics δεκάδων sites ίσως η πιο γρήγορη αυτή τη στιγμή, μπροστά από Gecko (Firefox), Webkit και Blink.

 

Παρόλα αυτά ο νέος CEO κατάλαβε ότι αυτό και μόνο δεν φτάνει για να ξανακερδίσει πίσω τους χρήστες. Θέλει και πράγματα, όπως τα extensions ή functionality όπως αυτό που παρουσιάζει στο Spartan για annotation, που θα τους τραβήξει και θα τους ξεκολλήσει από τη λογική "μα δεν έχει τα extensions που μου αρέσουν". Φροντίζει λοιπόν να τα παρέχει κάνοντας την ενσωμάτωσή τους όσο το δυνατόν πιο απλή: διαλέγει το μοντέλο του Chrome, παίρνει από εκεί τα extensions και λέει, νά τα, εδώ είναι. Πιθανά του Firefox να ήταν καλύτερα αλλά θα υπάρχουν λόγοι πολυπλοκότητας ή άλλοι που επέλεξε τον Chrome (μπορεί και γιατί στοχεύει σε μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς).

 

ΙΕ6 δεν χρησιμοποιεί σχεδόν κανένας φίλε μου, δεν ξέρω που το βλέπεις αυτό. Το μερίδιό του είναι κάτω από 0,2% στα δικά μου στοιχεία. Αυτό που είναι σχετικά μεγάλο είναι το μερίδιο του ΙΕ8, περίπου 7-10%, μιλάω πάντα για τους χρήστες που χρησιμοποιούν ΙΕ. Αυτό πρέπει να εκλείψει γιατί αφενώς είναι ένας κακός browser, αφετέρου δίνει ακόμα το κακό στίγμα στην Microsoft. Η κίνηση για δωρεάν αναβάθμιση των Windows θα βοηθήσει και αυτή σε μια τέτοια κατεύθυνση όπως και το ολοένα μειούμενο ποσοστό των Windows XP.

Τέλος να πω ότι καλά κάνει και δημιουργεί νέο browser. Οι λόγοι:

 

1. O IE έχει συνδεθεί τα τελευταία χρόνια ως ένας κακός browser, που δεν ακολουθεί τα standards. Μπορεί ο ΙΕ10 και ΙΕ11 να είναι μια χαρά αλλά η ρετσινιά έχει μείνει.

 

2. Πολλά από τα προβλήματα του IE υπάρχουν γιατί έπρεπε να διατηρεί την προς τα πίσω συμβατότητα (π.χ. ActiveX). Και αυτό για περιβάλλοντα εταιρικά που είχαν εφαρμογές γραμμένες ειδικά για IE6 π.χ. Θυμάμαι ότι π.χ. το eBanking της Eurobank παλαιότερα χωρίς IE δεν έπαιζε, τώρα το έχουν φτιάξει. Πλέον τους λέει αν θέλετε να τρέχετε αυτές τις εφαρμογές χρησιμοποιήστε ΙΕ. Για όλους τους υπόλοιπους υπάρχει ο Spartan (ή όπως αλλιώς θα τον πει) και ο οποίος θα είναι πλέον αυτό που θα εξελλίσουμε. Αλλά εσείς χρησιμοποιήστε ΙΕ για όσο καιρό θέλετε μέχρι να κάνετε μετάβαση στις εφαρμογές σας. Το να προσπαθείς και να μείνεις στις εξελίξεις και να κρατάς την προς τα πίσω συμβατότητα, και να είσαι και #1 μάλλον είναι αδύνατο, το κατάλαβαν πλέον.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα σε ότι λες...μάλλον έκανα λάθος με τις εκδόσεις (6/8), πιο πολύ το post μου πήγαινε σαν απάντηση στο ότι χάρης τη MS κάποιοι βγάζουν πιο εύκολα το ' ψωμί ' τους(συμφωνώ) αλλά ας μην ξεχνάμε ότι χάρης αυτήν κάποιοι άλλοι εβγαζαν το ψωμί τους πολύ πιο δύσκολα, πάντα υπάρχει και η άλλη πλευρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O IE έχει συνδεθεί τα τελευταία χρόνια ως ένας κακός browser, που δεν ακολουθεί τα standards. Μπορεί ο ΙΕ10 και ΙΕ11 να είναι μια χαρά αλλά η ρετσινιά έχει μείνει.

 

ΌΟΟΧΙ, μια χαρά δεν είναι! Ψάξε να δεις πόσα πράγματα πχ της html5 δεν παίζουν σε IE 11.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΌΟΟΧΙ, μια χαρά δεν είναι! Ψάξε να δεις πόσα πράγματα πχ της html5 δεν παίζουν σε IE 11.

Είμαι developer και νομίζω κάτι ξέρω. Είναι απόλυτα αξιοπρεπείς browser, ας το επιβεβαιώσουν όσοι είναι web developers και όχι αν το διάβασαν κάπου. Τέλοιοι μπορεί να μην είναι αλλά είναι πολύ κοντά σε ότι πρέπει. Άλλωστε η HTML5 δεν είναι ακόμα defacto standard, σε 2-3 χρόνια ίσως, κανένα maistream site δεν φτιάχνεται με ελάχιστες απαιτήσεις HTML5 (εκτός προφανώς από εξαιρέσεις).

 

Όλοι οι browsers προσθέτουν σταδιακά χαρακτηριστικά της HTML5 μιας και το final spec βγήκε τον Οκτώβρη του 2014, 3 μήνες πριν δηλαδή. Και είχε ξεκινήσει σαν draft to 2008, επομένως καταλαβαίνεις ότι το να είναι κάποιος browser 100% HTML5 compatible είναι σχεδόν αδύνατο. Αυτά κρατάνε καιρό, εδώ υπάρχουν ακόμα χρήστες που χρησιμοποιούν ΙΕ6!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι developer και νομίζω κάτι ξέρω. Είναι απόλυτα αξιοπρεπείς browser, ας το επιβεβαιώσουν όσοι είναι web developers και όχι αν το διάβασαν κάπου. Τέλοιοι μπορεί να μην είναι αλλά είναι πολύ κοντά σε ότι πρέπει. Άλλωστε η HTML5 δεν είναι ακόμα defacto standard, σε 2-3 χρόνια ίσως, κανένα maistream site δεν φτιάχνεται με ελάχιστες απαιτήσεις HTML5 (εκτός προφανώς από εξαιρέσεις).

 

Όλοι οι browsers προσθέτουν σταδιακά χαρακτηριστικά της HTML5 μιας και το final spec βγήκε τον Οκτώβρη του 2014, 3 μήνες πριν δηλαδή. Και είχε ξεκινήσει σαν draft to 2008, επομένως καταλαβαίνεις ότι το να είναι κάποιος browser 100% HTML5 compatible είναι σχεδόν αδύνατο. Αυτά κρατάνε καιρό, εδώ υπάρχουν ακόμα χρήστες που χρησιμοποιούν ΙΕ6!

 

Και εγώ developer είμαι και έχω αντιμετωπίσει προβλήματα συμβατότητας με τον IE που δεν έχω αντιμετωπίσει με Chrome ή Firefox. Ίσως φταίει που δεν φτιάχνω μια σελίδα αλλά εφαρμογή που πρέπει να τρέχει και σε browser και ως app σε Android & iOS μετά από πέρασμα από το Phonegap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει πολύ συχνό release cycle, αλλά αδιάφορο είναι. Με τόσες emerging web tech s , οι browsers χρειάζονται συνέχεια ενημέρωση.

 

Όσο για Microsoft και web development, αν εξαιρέσεις το asp.net τα περισσότερα εργαλεία δεν έχουν καμία σχέση με Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τα χωνετε στην google γιατι χωρις τον φοβο των ιουδαιων ακομα με την παλια νοοτροπια της αυτοκρατορικης αρτηριοσκληρωτικης ms θα ημασταν

 

συνολικα kudos στην ms που επιτιθεται δυναμικα σε ολα τα μετωπα με ινοβεησιον κ ουσιαστικα κ χρησιμα πραγματα

 

υγ εχοντας κανει προσφατα switch σε windows phone μονο θετικα εχω να πω,απλοτητα ,ταχυτητα κ αξιοπιστια ,ουτε lag ουτε ενα καρο αχρηστες βλακειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά βλέποντας το ρυθμό υλοποίησης νέων τεχνολογιών θα έμενα χιλιόμετρα μακρυά από IE.

Βλέποντας στο caniuse για το shadowdom (και κατα συνέπεια για τα τα webcomponents που έρχονται ταχύτατα) υποστήριξη μηδέν. Σε status: under consideration...

Με τους ρυθμούς που κινούνται αυτοί, ευτυχώς που υπάρχει η google γιατί θα είμασταν σε web tech ακόμη σε τραγικό επίπεδο υλοποίησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...