Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia ανακοίνωσε επίσημα την GeForce GTX 960. Από $199,99


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Σου έφερα ήδη επαρκή στοιχεία με προηγούμενο post μου. Αν δεν σου φτάνει, ψάξε εσύ. Δεν είμαι υπηρέτης σου να ψάχνω. Και όπως είπα στον gsis, χρησιμοποιώ πάντα worst case scenario.

έγραφε total system consumption στο guru3d και δεν το πρόσεξα? μόνο επαρκή δεν τα λες...

 

Επειδή όμως έχουμε ξεφύγει, πιαστήκατε όλοι στα πόσα watt έγραψα για κατανάλωση συστήματος ως απάντηση σε κάποιον που σύγκρινε την κατανάλωση του pc με θερμοσίφωνα. Σας πείραξε το λίγο παραπάνω που έβαλα εγώ, και όχι το 6πλάσιο που έγραψε ο άλλος. Το δέσατε μετά με το "ε και" ως απάντηση στο εντελώς άσχετο post σχετικά με την κατανάλωση ενός Playstation 3, και από εκεί και πέρα μαμήθηκε το θέμα. Καθόμαστε και ασχολιόμαστε αν ένα pc καίει 300, 400 ή 500 watt, λες και θα λύσουμε το ενεργειακό πρόβλημα του κόσμου.

δνε πιαστήκαμε στο άλλο γιατί συμφωνούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά σε αυτό το τελευταίο μαζί σου είναι ανούσιο να μιλάμε για κατανάλωση που έχει νόημα μόνο σε φορητές συσκευές. Σε desktop είναι αδιάφορη και οι διαφορές μεταξύ καρτών μικρές

 

Αυτο. Και 10 ωρες καθε μερα να το τρεχεις το PC σε full load gaming με τα 300watt καταναλωση, ειναι 3kWh και με 0,07€/kWh ειναι 0,21€ την ημερα, 6€ το μηνα για 300 ωρες heavy gaming.

Περισσοτερα χαλαω το μηνα σε χαρτι υγειας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μπουρτζόβλαχοι που κατηγορείτε για πάνω απο 1080p αναλύσεις ότι δεν θα τα πάει καλά,πάρτε μια με 400 ευρώ αν θέλετε τέτοιες επιδόσεις,με 200 ευρώ παίρνεις μια mid-range κάρτα γραφικών και παίζεις τα πάντα πολύ άνετα.

εγώ έχω την 5850 και παίζω far cry 4 με medium@1600χ900 και δεν κολλάει τίποτα,αν βάλω αυτή την συγκριτικά γομάρα σύμφωνα με το passmark (στο περίπου σημαίνει αυτό) έχει 2.5 φορές περισσότερη δύναμη,άρα και σε high θα το τρέχει μια χαρά με 1080p

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 10 ωρες καθε μερα να το τρεχεις το PC σε full load gaming με τα 300watt καταναλωση, ειναι 3kWh και με 0,07€/kWh ειναι 0,21€ την ημερα, 6€ το μηνα.

Περισσοτερα χαλαω το μηνα σε χαρτι υγειας.

 

Στις φορητές συσκευές σε νοιάζει η κατανάλωση γιατί είσαι με μπαταρία, δεν είναι χρηματικό το θέμα εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις φορητές συσκευές σε νοιάζει η κατανάλωση γιατί είσαι με μπαταρία, δεν είναι χρηματικό το θέμα εκεί.

 

Για desktop μιλαμε. Στις φορητες (gaming laptops) BTW δεν παιζεις με μπαταρια συνηθως λογω επιδοσεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μπουρτζόβλαχοι που κατηγορείτε για πάνω απο 1080p αναλύσεις ότι δεν θα τα πάει καλά,πάρτε μια με 400 ευρώ αν θέλετε τέτοιες επιδόσεις,με 200 ευρώ παίρνεις μια mid-range κάρτα γραφικών και παίζεις τα πάντα πολύ άνετα.

εγώ έχω την 5850 και παίζω far cry 4 με medium@1600χ900 και δεν κολλάει τίποτα,αν βάλω αυτή την συγκριτικά γομάρα σύμφωνα με το passmark (στο περίπου σημαίνει αυτό) έχει 2.5 φορές περισσότερη δύναμη,άρα και σε high θα το τρέχει μια χαρά με 1080p

 

1ον, "μπουρτζόβλαχος" είσαι και φαίνεσαι.

2ον, κακές επιδόσεις σε αναλύσεις άνω του 1080p σήμερα σημαίνει κακές επιδόσεις στα 1080p σύντομα, που θα έχουν βαρύνει τα γραφικά. Θες να σου κρατήσει και λίγο καιρό παραπάνω η κάρτα.

 

Για desktop μιλαμε. Στις φορητες (gaming laptops) BTW δεν παιζεις με μπαταρια συνηθως λογω επιδοσεων.

 

Στα φορητά υπολογίζω και τα κινητά και tablets. Εκεί πραγματικά σε νοιάζει η κατανάλωση. Ακόμη και στα laptops, σε νοιάζει επειδή θερμαίνεται όλος ο φορητός. Έχω δει (παλιά) laptop που έπαιζε ο άλλος Warcraft 3 και δεν μπορούσες να αγγίξεις το μισό πληκτρολόγιο από την θερμοκρασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο. Και 10 ωρες καθε μερα να το τρεχεις το PC σε full load gaming με τα 300watt καταναλωση, ειναι 3kWh και με 0,07€/kWh ειναι 0,21€ την ημερα, 6€ το μηνα για 300 ωρες heavy gaming.

Περισσοτερα χαλαω το μηνα σε χαρτι υγειας.

http://bitcoinx.gr/%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B2%CE%B1%CF%84%CF%8E%CF%81%CE%B1%CF%82/

 

δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο απλα το ειχα βρει πριν κατι μερες και το θυμηθηκα τωρα,οχι οτι ανεβαινει το κοστος πολυ απλα απο τα 6ευρο παει κοντα στα 20.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι ότι όπως έχουν πλέον τα πράγματα το να μιλάμε για υπολογιστές που καίνε πολύ ρεύμα, ακόμα και να αγγίζουν αυτό που λέμε "high end" είναι άκυρο 

 

καλά κάνουν οι εταιρείες και εξελίσσουν το θέμα της κατανάλωσης, αλλά αυτό αφορά κυρίως τα λάπτοπ και τα mobile στα οποία προσπαθούν να μπουν πολλοί , στα desktop η συζήτηση δεν έχει νόημα 

 

ευπρόδεκτες οι βελτιώσεις, αλλά αδιάφορες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον, "μπουρτζόβλαχος" είσαι και φαίνεσαι.

2ον, κακές επιδόσεις σε αναλύσεις άνω του 1080p σήμερα σημαίνει κακές επιδόσεις στα 1080p σύντομα, που θα έχουν βαρύνει τα γραφικά. Θες να σου κρατήσει και λίγο καιρό παραπάνω η κάρτα.

 

 

Στα φορητά υπολογίζω και τα κινητά και tablets. Εκεί πραγματικά σε νοιάζει η κατανάλωση. Ακόμη και στα laptops, σε νοιάζει επειδή θερμαίνεται όλος ο φορητός. Έχω δει (παλιά) laptop που έπαιζε ο άλλος Warcraft 3 και δεν μπορούσες να αγγίξεις το μισό πληκτρολόγιο από την θερμοκρασία.

θα σου κρατήσει να παίζεις τα πάντα και για 5 χρονια ακομα τουλάχιστον με 200 ευρώ,αυτό που ζητάς να καλύπτει τα τέλεια γραφικά με μεγάλες αναλύσεις και σε βάθος χρόνου το κάνουν μόνο οι high end κάρτες,200 ευρώ κάρτα θα βάλεις σε 600-700 ευρώ σύστημα και θα έχεις ένα αξιοπρεπές μηχάνημα όχι τα τέλεια που αξιώνεις και αν τα αξιώνεις αυτά με αυτό το κόστος καλά κανεις αλλά δεν είναι και λογικό ετσι? 

 

και όσο για τα φορητά δεν έχουν καμία δουλειά εδώ μέσα αφού η είδηση αφορά κάρτα γραφικών σε desktop καθαρά με άλλες προδιαγραφές-άλλες χρήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δουλειά έχει η μετοχή με αυτό που σου λέει; Κι άλλος dj taurus μας βρήκε;

Ρε ασε τον dj taurus και λεγε τις μετοχες τις εχεις δει? Εχεις κανει κουβεντα με τους υπαλληλους στην ΑMD? Οι καθαριστριες ακομα απληρωτες ειναι.   NVIDIA ουγκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πόσες ώρες είναι ανοιχτό είπαμε;

 

δεν το χω μετρήσει γιατί είναι δύσκολο χωρίς μετρητές αλλά στο δικό μου ρεύμα εμπειρικά νομίζω πως το pc ξεπερνάει το θερμοσίφωνο σε μια περίοδο χρήσης

 

6€ το μηνα για 300 ωρες heavy gaming.

χμμ, τελικά είναι άσχετο το παράδειγμα μου

αρχικά νόμιζα ότι το μηχάνημα που έχω δεν θα πρεπε να έχει παραπάνω κατανάλωση από αυτά που υπολόγισε ο φίλος πιο πάνω, παρότι έχει πολύ απαιτητικούς επεξεργαστές και μητρική και κάνει επεξεργαστική δουλειά, γιατί και ο φίλος υπολόγισε υποθετική περίπτωση full gaming 10/7 οπότε θα πρεπε να υπερκαλύπτει τη διαφορά της έλλειψης επιπλέον επεξεργαστή κτλ

αλλά συγκρίνοντας λογαριασμούς καλοκαιρινής περιόδου που δεν ανοίγω καθόλου θερμοσίφωνα με αντίστοιχες περιόδους που έλειπα υπάρχουν αρκετά μεγάλες διαφορές (που σίγουρα περιλαμβάνουν και άλλες συσκευές, μάλλον πρέπει να συμπίπτουν και με αυξήσεις τελών και αλλαγής κλίμακας κοστολόγησης αλλά και πάλι κάτι δεν κολλάει)

το σκέφτηκα και η άλλη μεγάλη διαφορά που έχει το μηχάνημα είναι στις μνήμες που δεν υπολόγιζα αρχικά γιατί οι μνήμες γενικά δεν καίνε τπτ τρελό αλλά από την άλλη σε μένα έχουν τρελές θερμοκρασίες

ε τελικά στο spec sheet των μνημών που είναι fb γράφει περίπου 25w ανά dimm (και για μικρότερες χωρητικότητες βασικά) δλδ μιλάμε συνολικά για πολλά watt κι επειδή είναι τιγκαρισμένες παίζει να καταναλώνουν αρκετά σε καθημερινή βάση, συν της χρήσης που είναι μεγαλύτερη από 10 ώρες

βέβαια μέχρι να πάρω μετρητή συσκευής για να το δω επί τόπου δεν ξέρω τι ποσοστό οφείλεται στον υπολογιστή και τι σε κάτι άλλο (αυξήσεις κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι πραγματικά το κούρασαν πολύ το θέμα.

Έγραψα πολύ πιο πριν καταναλώσεις που έχει ενα μέσο pc .υπαρχουν συστήματα που σε idle δεν ξεπερνάνε καν τα 100 watt.

Αν κάποιοι θέλουν να μας πείσουν οτι αυτη η κάρτα αξίζει μόνο και μόνο για την κατανάλωση που εχει είναι αστείο.

Στις κάρτες γραφικών κοιτάμε επιδόσεις και χαρακτηριστικά σε συνάρτηση με την τιμη τους. Αν κάποιοι κοιτάνε μόνο κατανάλωση τότε υπάρχουν πολυ λιγότερο ενεργοβορες κάρτες εδω και πολλά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...