Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia ανακοίνωσε επίσημα την GeForce GTX 960. Από $199,99


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εξακολουθειτε να γραφετε οτι ναναι.. λες και δε γνωριζετε πως λειτουργει η αγορα...

 

η  GTX 970 οταν πρωτοβγηκε πριν 2,5 μηνες ηταν 50 ευρω επανω, τωρα τη βρισκεις και με 350

 

καποιος πριν ποσταρε link οπου ηδη πωλειται η GTX960 σε ευρωπαικο μαγαζι στα 199ευρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά κι εσύ πόσταρες πόσο είχε η 280 τον περασμένο οκτώβριο 

 

περίμενα πάντως σε επιδόσεις κάτι καλύτερο, επιδόσεις 770+

 

εκεί θα έλεγα ας πάει στο διάολο και το 250αρι και τα 2GB, αλλά να κονταροχτυπιέται με κάρτες 3ετιας και να έχει ως φοβερό πλεονέκτημα τη κατανάλωση είναι για γέλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά κι εσύ πόσταρες πόσο είχε η 280 τον περασμένο οκτώβριο 

 

περίμενα πάντως σε επιδόσεις κάτι καλύτερο, επιδόσεις 770+

 

εκεί θα έλεγα ας πάει στο διάολο και το 250αρι και τα 2GB, αλλά να κονταροχτυπιέται με κάρτες 3ετιας και να έχει ως φοβερό πλεονέκτημα τη κατανάλωση είναι για γέλια

 

σε σπηλια ζεις ή παριστανεις τον ανιδεο;

 

γιατι η 760 σε σχεση με τη 660 παρομοιες  διαφορες δεν ειχε;

ομοιως και η R9 280-290 με αυτες που αντικατεστησε; 

που και ποτε ειδατε τραγικες διαφορες απο γενια σε γενια;

οχι τπτ αλλο για να το μαθω κι εγω δηλαδη...

στη τελικη ποιος υποχρεωνει  και υπαγορευει να αγοραζεις καρτα  ή επεξεργαστη ανα γενια για να γινεται σε αυτη τη βαση κριτικη; 

 

εξηγησε μου σε παρακαλω γιατι να κοιταζει την 960 καποιος που ηδη εχει την 760?

αυτη πιστευεις θαναι η επομενη αναβαθμιση του;  :-D

 

αν ομως εισαι 2-3 γενιες πισω με fullhd monitor και δε σε παιρνει για παραπανω εχεις εξτρα και το hdmi2.0 τη χαμηλη καταναλωση, μειωση θορυβου, το Dx12 και τα λοιπα καλουδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Παιδιά εγώ προσωπικά βλέπω μια κάρτα με ένα δυνατό πυρήνα για τη κατηγορία της και μάλιστα σε συνάρτηση με τη κατανάλωση της η οποία είναι χαμηλή, αλλά ταυτόχρονα πετσοκομμένη λόγω διαύλου και μεγέθους μνήμης.

  Είναι κρίμα διότι βλέπουμε ότι το chip έχει δυνατότητες και μεγάλο oc potential τις οποίες δε μπορεί να εκμεταλλευτεί πλήρως. Είναι άσχημο να βλέπεις σκόπιμα σακατεμένα προϊόντα και μάλιστα σε μη ανταγωνιστικές τιμές όπως αυτές που βλέπουμε.

   Εγώ έχοντας μια GTX 660 gaming oc της  MSI τη περίμενα την 960 αλλά τελικά θα προσπεράσω περιμένοντας να δώ τι μέλλει γενέσθαι με την AMD τους επόμενους μήνες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο ειναι οτι περισσοτερα games θα ζητανε vram ανω των 2Gb που σημαινει θα τρωει αρκετα ακυρα απο αυτο και μονο.

 

Γενικα η nvidia ηταν παντα τσιγγουνα οσο αφορα την vram στα προιοντα της, αντιθετα με την amd.

 

Αν ηταν στα 128bit και 3Gb πιστευω θα ηταν περισσοτερο ευπεπτη στην τιμη της. Και για καποιον που ειναι με την 660 και την περιμενε την 960, πιστευω πως το σκεφτεται πολυ τωρα. Στα ιδια χρηματα υπαρχουν καλυτερες επιλογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΚαι για καποιον που ειναι με την 660 και την περιμενε την 960, πιστευω πως το σκεφτεται πολυ τωρα. Στα ιδια χρηματα υπαρχουν καλυτερες επιλογες.

οπως εγω..μα δεν υπαρχει κατι να σκεφτεις καν...η διαφορα στης επιδοσεις (αλλα και στην καταναλωση) ειναι αμελητεα

δηλαδη τι 145w dtp τι 120 και κατι χεστηκε η φοραδα στ' αλωνι

δηλαδη υπαρχει κατι που δεν θα παιζει η 660ti και θα το παιζει η 960?με 15% παραπανω επιδοσεις?

γενικα την περιμενα για να παιξει αναβαθμηση αλλα αστεια πραγματα ειναι αυτα οχι αναβαθμηση

αν βαλεις και την τιμη στην εξισωση δε γελαει και το παρδαλο κατσικι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε σπηλια ζεις ή παριστανεις τον ανιδεο;

 

γιατι η 760 σε σχεση με τη 660 παρομοιες  διαφορες δεν ειχε;

ομοιως και η R9 280-290 με αυτες που αντικατεστησε; 

που και ποτε ειδατε τραγικες διαφορες απο γενια σε γενια;

οχι τπτ αλλο για να το μαθω κι εγω δηλαδη...

στη τελικη ποιος υποχρεωνει  και υπαγορευει να αγοραζεις καρτα  ή επεξεργαστη ανα γενια για να γινεται σε αυτη τη βαση κριτικη; 

 

εδώ δε μιλάμε από γενιά σε γενιά μιλάμε για 2 σειρές διαφορά και κυρίως τόσα χρόνια διαφορά και τα λεφτά τα ίδια μαζί με τις επιδόσεις επί της ουσίας

 

η 970 για παράδειγμα γιατί είναι ΤΟΣΟ καλύτερη από την 770 και 670 που ήταν σε ανάλογη κατηγορία χρημάτων;

 

όσο για τις amd οι 290 έχουν σαφείς διαφορές από τις 7950/7970 και τις 280 που είναι οι rebranded εκδόσεις των δεύτερων

 

όμως και πάλι βλέπεις ότι οι συγκεκριμένες που σου προσφέρουν επιδόσεις 3ετιας δεν κάνουν πλέον τα χρήματα που έκαναν όταν βγήκαν, έχουν πέσει πάρα πολύ σε σχέση με τις τιμές που πρωτοπουλήθηκαν οι 79xx

 

η nv από την άλλη σου παρουσιάζει ένα προϊόν με νέα αρχιτεκτονική (που έχουμε δει ότι τα σπάει στην 970) με κουτσουρεμένα τα επιμέρους χαρακτηριστικά και τιμή πιο ακριβή από αυτή των αντιπάλων της έχοντας τελικά όχι και τόσο φοβερές επιδόσεις

 

πες μου λοιπόν ποιο το νόημα αυτού του προϊόντος; η χαμηλή κατανάλωση; αυτό δεν είναι επιχείρημα

 

φυσικά και δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει κάρτα όποιος ήδη έχει αντίστοιχου βεληνεκούς, όμως το θέμα είναι ποιο το νόημα της "νέας" κάρτας αν αυτή δεν είναι όσο δυνατή πρέπει..

γιατί να είναι μια από τα ίδια στη τελική ή αν είναι γιατί να μην κάνει εξ'αρχής κάτω από 200€ ;

και γιατί να την επιλέξει κανείς σε σχέση με άλλα πράγματα που μπορεί να βρει είτε κοιτώντας μεταχειρισμένα ή ακόμα και καινούρια

 

θες απλά να βρεις κάτι καλό να πεις για την nvidia, αλλά στη προκειμένη περίπτωση η λογική δεν είναι με το μέρος σου

 

είδες κανένα να παραπονιέται για την 970; (πέρα από μερικούς που τις αγόρασαν και είχαν coil whine)

όχι, γιατί είναι καλό και "τίμιο" προϊόν, ακόμα και αν είναι ακριβό για τους περισσότερους, κάτι που δεν είναι η 960, παρόλου που θεωρείται προσιτή

 

δηλαδή αν είναι να έχεις επιδόσεις 3ετίας, βγες και πάρε μια μεταχειρισμένη tahiti με 150 και κάνα χρόνο ακόμα εγγύηση να κάνεις τη δουλειά σου, η 960 σε κάνα χρόνο θα χαροπαλεύει (με τους επερχόμενους τίτλους) , οπότε και δεν αξίζει αυτά τα χρήματα 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν κάτι τεστ 2 ετών που δείχνουν ότι τα 4gb κάνουν τη διαφορά μετά την fullhd ανάλυση.

Η πλειοψηφία του κόσμου(στατιστικά steam) δεν έχει uhd monitors και τηλεοράσεις ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ δε μιλάμε από γενιά σε γενιά μιλάμε για 2 σειρές πίσω και κυρίως τόσα χρόνια πίσω και τα λεφτά τα ίδια 

 

η 970 για παράδειγμα γιατί είναι ΤΟΣΟ καλύτερη από την 770 και 670 που ήταν σε ανάλογη κατηγορία χρημάτων;

 

ζντουπ!!!

 

καθε σειρα οποτε βγαινει εχει παντα την ιδια τιμη με τον προκατοχο της τη χρονικη στιγμη που ειχε βγει κι εκεινος

 

δε συγκρινεται σε σχεση με την επιδοση και την τιμη που ηδη εχει διαμορφωσει η προηγουμενη και η προπροηγουμενη γενια! 

 

που σημαινει οτι 560-660-760-960 οποτε κι αν πρωτοβγηκαν ειχαν ιδιες τιμες ασχετως επιδοσης με τους προκατοχους τους!

 

κι αν δεις τις διαφορες που εχει η 970 vs770 ειναι ±15%

τι ειχες γιαννη μου τι ειχα παντα!

 

να δω τι αλλο μενει να διαβασω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για youtube HD videos και για LoL στα 1080p@60fps καλη ειναι καρτα!

Εχω και γω 128bit θελω να παιξω ενα Diablo3 και αρχιζω και κοβω απο δω και απο κει για να ειναι ανθρωπινο στα 1080p.

256bit 2gb RAM+ και αγιος ο θεός, για τις μερες μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

που σημαινει οτι 560-660-760-960 οποτε κι αν πρωτοβγηκαν ειχαν ιδιες τιμες ασχετως επιδοσης με τους προκατοχους τους!

 

κι αν δεις τις διαφορες που εχει η 970 vs770 ειναι ±15%

τι ειχες γιαννη μου τι ειχα παντα!

 

να δω τι αλλο μενει να διαβασω

 

Μου έπιασες κι εσύ όλα τα παραδείγματα στη σειρά τα οποία με έκαναν να φύγω από τους πράσινους και να πάω σε κόκκινους :lol:

 

Τώρα με την 970 έχω μπει σε σκέψεις, αλλά περιμένω να δω τι θα έχει να πει ο ανταγωνισμός καθώς και επιπλέον μείωση τιμών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καποιος πριν ποσταρε link οπου ηδη πωλειται η GTX960 σε ευρωπαικο μαγαζι στα 199ευρω 

 

Στο Πλαίσιο ε? :P

 

Τι δεν είναι overpriced στην χώρα μας ρε παιδιά για να μην είναι οι κάρτες γραφικών,εδώ σουπερμάρκετ πας...

Να δώσω δηλαδή 300 euro και να πιάνω 45 fps στα 1080p,ας πάρω κονσολίτσα καλύτερα.Για μένα η κάρτα αυτή αξίζει 150 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ρε παιδιά, αλλά αν ανοίγοντας τον υπολογιστή μας, είναι σαν να ανοίγουμε θερμοσίφωνα από άποψη κατανάλωσης ρεύματος, τότε τι να το κάνουμε;

 

Θα φτάσουμε κάποια στιγμή να χρειαζόμαστε τριφασικό ρεύμα για το PC;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καντε ενα κοπο και διαβαστε τα σχολια απο τη παρουσιαση της R9 280 να μη τα παραθετω ενα-ενα γιατι ειναι πολλα! 

σα την ημερα της μαρμοτας ενα πραμα!  :lol:

 

Νέα κάρτα γραφικών Radeon R9 280 από την AMD στα $279

 

http://www.insomnia.gr/_/articles/hardware/amd/%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-radeon-r9-280-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-amd-%CF%83%CF%84-r6198

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ρε παιδιά, αλλά αν ανοίγοντας τον υπολογιστή μας, είναι σαν να ανοίγουμε θερμοσίφωνα από άποψη κατανάλωσης ρεύματος, τότε τι να το κάνουμε;

 

Θα φτάσουμε κάποια στιγμή να χρειαζόμαστε τριφασικό ρεύμα για το PC;

 

Το γκάστρωσες. Πως έφτασες από τα 500 watt (πάνω-κάτω η κατανάλωση ενός μέσου gaming συστήματος) στα 2000+ watt (κατανάλωση ενός θερμοσίφωνα), μόνο εσύ ξέρεις.

Ναι, ΟΚ, για πολλούς είναι σοβαρός παράγοντας η κατανάλωση, αλλά μην κάνουμε σύγκριση που δεν ισχύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...