Προς το περιεχόμενο

Αγορά wifi router


sirboux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα να ξεφορτωθώ το router μου tp link TD-8840 

 κυρίως διότι έχουμε ένα tablet στο σπίτι και 

θέλουμε wifi..

το θέμα είναι ότι το σπίτι αποτελείτε από ισόγειο,όροφο και σοφίτα και το router το θέλω στην σοφίτα όπου είναι το desktop και για να το συνδέω κατευθείαν στο κουτί απέξω λόγο καμένων καλωδίων στο σπίτι(κεραυνός), επίσης το μισό σπίτι είναι από πέτρα οπότε χρειάζομαι δυνατό wifi..

παίζω online games και κατεβάζω πολλά torrents..

 

λόγο περιοχής θα πάρω από e-shop ή από public (για την εγγύηση) (max budget 40-55 και πολλά που λέω)

έχω βάλει στο μάτι αυτό

 

 

                             τι πιάνει τώρα το router 

his information reflects the current status of your DSL connection.

Line Rate - Upstream (Kbps): 1022 Line Rate - Downstream (Kbps): 11202

4082528182.png

σύνδεση τηλεφώνου ΟΤΕ connx 24 mbps

Επεξ/σία από sirboux
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες εμβελεια πρεπει να παρεις ενα modem-router 300αρι ή 600αρι με κοστος κοντα στα 70. Διαφορετικα κατεβαζεις καλωδιο στο ισογειο και βαζεις ενα access point.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες εμβελεια πρεπει να παρεις ενα modem-router 300αρι ή 600αρι με κοστος κοντα στα 70. Διαφορετικα κατεβαζεις καλωδιο στο ισογειο και βαζεις ενα access point.

300αρι έβαλα στο ποστ παραπάνω με 55 ευρω δεν παίζουν τόσα λεφτά ήδη το ξεπέρασα το αρχικό budget(35-40 ευρώ χαχα) + ισόγειο δν παίζει είναι καμένα τα καλώδια το είχα βάλει και ι ταχύτητα μισή και packet loss..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σοφίτα θα είναι το router και εκεί θα εχεις σήμα καμπάνα. 

Σε όλους τους άλλους χώρους θα εχεις σήμα ... μπανανα (εξαίρεση ίσως στον όροφο ακριβώς κάτω από τον router που θα εχεις καμπανίτσα). Τα παραπάνω ισχύουν για το 95% των router της αγοράς (το υπόλοιπο 5% θα εχει χειρότερες επιδόσεις)

 

Αν θες πλήρη κάλυψη θα ρίξεις καλώδιο ethernet από τη σοφίτα για όροφο και υπόγειο και εκεί θα συνδέσεις access points. 

Εναλλακτικά και αν το θέμα σου ειναι μόνο η κάλυψη του tablet, θα αγοράσεις ενα ζευγάρι powerlines όπου το ένα θα ειναι wifi και ετσι θα «κουβαλάς» το Internet σε όποιο όροφο θες (προυπόθεση το σπίτι να εχει κοινο ρολόι ρευματος).

 

Μη ρωτήσεις τι ειναι το powerline, απλά google it λίγο. Αυτές ειναι οι πρακτικές λύσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι να μη πετάξεις το tp link TD-8840,να διαλέξεις και να συνδέσεις απάνω του ένα ρουτερ από εδώ , http://www.e-shop.gr/routers-l?table=PER&category=ROUTER&filter-9895=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτα τα λεφτα μονο το 8970 παιζει της tp link που ειδες.απο εκει και περα δεν σημαινει οτι θα καλυψεις ολο το σπιτι.επισης οτι εσυ στελνεις με 5dbi κεραια δεν σημαινει οτι και το tablet εχει τοσο καλο wifi και οτι μπορει να στειλει πισω το σημα.οποτε δεν ειναι σιγουρο οτι θα καλυψεις ολα τα πατωματα οποτε εκει παιζεις με powerline ή με access point.αν το ρουτερ εμπαινε στον μεσαιο οροφο θα ηταν ολα τα πραγματα πολυ καλυτερα .


Γνώμη μου είναι να μη πετάξεις το tp link TD-8840,να διαλέξεις και να συνδέσεις απάνω του ένα ρουτερ από εδώ , http://www.e-shop.gr/routers-l?table=PER&category=ROUTER&filter-9895=1

ειναι αρκετα παλιο το adsl router του οποτε ας το αλλαξει και αυτο μαζι παρεα.μπορει να κερδισει και σε συγχρονισμο.συν οτι θα μπλεξει λιγακι αμα δεν ξερει να γυρισει το adsl router σε bridge mode.οχι οτι ειναι δυσκολο αλλα ποσο πιανουν τα χερια του καθενος.


Αν θες εμβελεια πρεπει να παρεις ενα modem-router 300αρι ή 600αρι με κοστος κοντα στα 70. Διαφορετικα κατεβαζεις καλωδιο στο ισογειο και βαζεις ενα access point.

 απο 300 σε 600 κτλ δεν θα δει και μεγαλη διαφορα στο wireless.συν οτι τα 600 μπορει να τα δινει 300 στα 2,4 ghz και 300 στα 5 ghz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[ειναι αρκετα παλιο το adsl router του οποτε ας το αλλαξει και αυτο μαζι παρεα.μπορει να κερδισει και σε συγχρονισμο.συν οτι θα μπλεξει λιγακι αμα δεν ξερει να γυρισει το adsl router σε bridge mode.οχι οτι ειναι δυσκολο αλλα ποσο πιανουν τα χερια του καθενος]               Πουλινε, τόσα μαθηματα που έχεις παραδώσει, ΕΔΩ ΜΕΣΑ, κατι μάθαμε !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[ειναι αρκετα παλιο το adsl router του οποτε ας το αλλαξει και αυτο μαζι παρεα.μπορει να κερδισει και σε συγχρονισμο.συν οτι θα μπλεξει λιγακι αμα δεν ξερει να γυρισει το adsl router σε bridge mode.οχι οτι ειναι δυσκολο αλλα ποσο πιανουν τα χερια του καθενος]               Πουλινε, τόσα μαθηματα που έχεις παραδώσει, ΕΔΩ ΜΕΣΑ, κατι μάθαμε !!

:P .απλα για πολλους ειναι μπελας το να υπαρχουν δυο συσκευες , να αλλαζουν ip ,να γυρνανε σε bridge το adsl router κτλ.αν θελει να το κανει μπορει να το κανει βεβαια.Το μονο καλο ειναι οτι αν παρει ρουτερ και παει αργοτερα σε vdsl το βαζει και εκεινο σε bridge mode και παλι θα παιξει.

απο την αλλη ΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ αν και ο ts δεν θελει να παει σε παραπανω λεφτα  θα ηταν να παρει το tp link 9980 ωστε να ειναι και vdsl για μελλοντικη χρηση.γιατι τα περισσοτερα vdsl ρουτερ που δινουν δωρεαν οι παροχοι με εξαιρεση τα technicolor ειναι ψιλο πεταμα.(zte και κατι τετοια) οποτε θα αξιζε να εχει κατι καλυτερο..αυτος θα αποφασισει τι τον βολευει και με βαση τα λεφτα που θελει να δωσει.

και ναι επειδη το adsl router ειναι λιγο παλιο μπορει με ενα πιο νεο ρουτερ να εχει καλυτερο sync λογω πιο νεου chipset.δεν μπορει να του το εγγυηθει κανεις αυτο βεβαια αλλα συνηθως ισχυει.αν βρει απο κανα φιλο κανα δανεικο 8970 πχ θα μπορουσε να το δει.αν τωρα κρατησει το παλιο ας το κανε και ενα firmware update.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σκέφτηκα και εγώ για vdsl αλλά μένω σε οικισμό ούτε καν χωριό οπότε δν το βλέπω...εδώ πριν 5 χρόνια αποκτήσαμε adsl

οπότε σε καμία 10ετια βλέπουμε για vdsl χεχε

θα δανειστώ router από ένα φίλο ένα από τα standar του ΟΤΕ να πάρω μια ιδέα για το πως το wifi συμπεριφέρεται με τους τοίχους και τα πατώματα άτομο που να έχει καλό router δεν ξέρω για να δανειστώ θα ποστάρω μόλις το δοκιμάσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 99% των wifi router εχουν μέγιστη ένταση εκπομπής 100mW οπότε μην περιμένεις σημαντικές διαφορές. Σε πυκνοκατοικημένες περιοχές/διαμερίσματα το πιο αποτελεσματικό ειναι να βρεις ενα καναλι που εκπέμπουν ελάχιστα (ή καθόλου ) αλλα γειτονικά wifi και να ρυθμίσεις αυτό στο router σου. Π.χ. σε σπίτι φίλου μου, τα κανάλια 3 και 9 είχαν τις μεγαλύτερες μοναξιές, ενώ τα κανάλια 10-11 και 4-6 ήταν «πυκνοκατοικημένα». Του άλλαξα τη ρύθμιση σε 3 και είδε αρκετη βελτιωση στην ποιότητα του σήματο (η εμβέλεια παρέμεινε η ίδια). 

 

Εννοείται οτι ειναι έξυπνο να δοκιμάσεις με αλλα router αλλά πρακτικές και αποτελεσματικές λύσεις, στις εγραψα νωρίτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασα το zxv10 w300 του ΟΤΕ και το έβαλα σοφίτα...σοφίτα και πρώτος όροφος καμπάνα...ισόγειο ούτε το βλέπει αλλά η κεραία του είναι μινιόν λέτε με το tp link 8970 να φτάσει μέχρι κάτω?

α και btw το ίντερνετ μου έγινε ποιο γρήγορο  :-D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασα το zxv10 w300 του ΟΤΕ και το έβαλα σοφίτα...σοφίτα και πρώτος όροφος καμπάνα...ισόγειο ούτε το βλέπει αλλά η κεραία του είναι μινιόν λέτε με το tp link 8970 να φτάσει μέχρι κάτω?

α και btw το ίντερνετ μου έγινε ποιο γρήγορο  :-D 

σιγουρα θα παιξει καλυτερα το tp link 8970 αλλα ναι δεν μπορω να πω αν θα πιανει μεχρι κατω.αν μπορουσε να μπει στο ενδιαμεσο οροφο ναι θα ηταν καλυτερα.τωρα ναι μπορει το zte να συγχρονισε πιο πολυ απο το tp link λογω οτι το tp link ειναι πολυ παλιο.

το σκέφτηκα και εγώ για vdsl αλλά μένω σε οικισμό ούτε καν χωριό οπότε δν το βλέπω...εδώ πριν 5 χρόνια αποκτήσαμε adsl

οπότε σε καμία 10ετια βλέπουμε για vdsl χεχε

θα δανειστώ router από ένα φίλο ένα από τα standar του ΟΤΕ να πάρω μια ιδέα για το πως το wifi συμπεριφέρεται με τους τοίχους και τα πατώματα άτομο που να έχει καλό router δεν ξέρω για να δανειστώ θα ποστάρω μόλις το δοκιμάσω 

ενταξει αν ειναι ετσι τοτε παρε adsl και αστο το vdsl σε 5-6 χρονια.

Το 99% των wifi router εχουν μέγιστη ένταση εκπομπής 100mW οπότε μην περιμένεις σημαντικές διαφορές. Σε πυκνοκατοικημένες περιοχές/διαμερίσματα το πιο αποτελεσματικό ειναι να βρεις ενα καναλι που εκπέμπουν ελάχιστα (ή καθόλου ) αλλα γειτονικά wifi και να ρυθμίσεις αυτό στο router σου. Π.χ. σε σπίτι φίλου μου, τα κανάλια 3 και 9 είχαν τις μεγαλύτερες μοναξιές, ενώ τα κανάλια 10-11 και 4-6 ήταν «πυκνοκατοικημένα». Του άλλαξα τη ρύθμιση σε 3 και είδε αρκετη βελτιωση στην ποιότητα του σήματο (η εμβέλεια παρέμεινε η ίδια). 

 

Εννοείται οτι ειναι έξυπνο να δοκιμάσεις με αλλα router αλλά πρακτικές και αποτελεσματικές λύσεις, στις εγραψα νωρίτερα. 

Να συμπληρωσω στο Post αυτο οτι ενα προγραμμα για αυτην την δουλεια ειναι το inssider που βλεπει τα αλλα δικτυα που παιζουν αν και υπαρχουν και αλλα τοσα.επισης λιγο προσοχη με τα καναλια 12 και 13.μπορει να τα δεις αρκετα αδεια αλλα συσκευες που μπορει να εχουν ερθει απο αμερικη πολλες φορες δεν τα βρισκουν.εκει παιζουν μεχρι 11 ενω εμεις εδω μεχρι 13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

arc, on 24 Jan 2015 - 1:39 PM, said:snapback.png

Το 99% των wifi router εχουν μέγιστη ένταση εκπομπής 100mW οπότε μην περιμένεις σημαντικές διαφορές. Σε πυκνοκατοικημένες περιοχές/διαμερίσματα το πιο αποτελεσματικό ειναι να βρεις ενα καναλι που εκπέμπουν ελάχιστα (ή καθόλου ) αλλα γειτονικά wifi και να ρυθμίσεις αυτό στο router σου. Π.χ. σε σπίτι φίλου μου, τα κανάλια 3 και 9 είχαν τις μεγαλύτερες μοναξιές, ενώ τα κανάλια 10-11 και 4-6 ήταν «πυκνοκατοικημένα». Του άλλαξα τη ρύθμιση σε 3 και είδε αρκετη βελτιωση στην ποιότητα του σήματο (η εμβέλεια παρέμεινε η ίδια). 

 

Εννοείται οτι ειναι έξυπνο να δοκιμάσεις με αλλα router αλλά πρακτικές και αποτελεσματικές λύσεις, στις εγραψα νωρίτερα. 

Να συμπληρωσω στο Post αυτο οτι ενα προγραμμα για αυτην την δουλεια ειναι το inssider που βλεπει τα αλλα δικτυα που παιζουν αν και υπαρχουν και αλλα τοσα.επισης λιγο προσοχη με τα καναλια 12 και 13.μπορει να τα δεις αρκετα αδεια αλλα συσκευες που μπορει να εχουν ερθει απο αμερικη πολλες φορες δεν τα βρισκουν.εκει παιζουν μεχρι 11 ενω εμεις εδω μεχρι 13.

 

 

 

ακούω κινέζικα :-D 

πάντως άλλα wifi δεν παίζουν γύρω μου ο κοντινότερος γείτονας έχει απόσταση 20 μέτρα

 

ωραία οπότε το παραγγέλνω και εάν δεν πιάνει κάτω τότε το βάζω στον όροφο...

ελπίζω να πιάνει γιατί αλλιώς θα αναγκαστώ να βάλω τρυπάνι :fear: 

θα ενημερώσω το ποστ μόλις το πάρω και το συνδέσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

σήμερα ήρθε επιτέλους το TD-W8970 φτάνει το σήμα στο ισόγειο από την σοφίτα  :-D (λίγο χαμηλό σήμα αλλά είμαι ευχαριστημένος)

το ίντερνετ πάει σφαίρα 

τώρα όσο αφορά το setup δεν το έχω κοιτάξει πολύ καθώς δεν έχω ξανασχοληθεί με wifi οπότε οι ρυθμίσεις του μου φαίνονται λίγο κινέζικα εάν κάποιος μπορει να μου δώσει κάνα tip για μέγιστη απόδοση θα το εκτιμούσα (wifi+ethernet)

έχω βάλει

Wifi  

Region:Greece

Mode:11gbn mixed
Channel:13
Channel Width:40
Transmit Power:100%
Beacon Interval:100(25-1000)
RTS Threshold:2346(1-2346)
Fragmentation Threshold:2346(256-2346)
DTIM Interval:1(1-255)
Enable Short GI:Yes
Enable Client isolation:No
Enable WMM:Yes
Wireless MAC Filtering: Disabled

 

Ethernet  

WAN Settings

ATM Configuration
VPI(0-255):8
VCI(32-65535):35
Encapsulation Mode:LLC
ATM QoS Type:UBR
PCR:0 frames/s
SCR:0 frames/s
MBS:0 frames/s
WAN Service Setup
Connection Type:PPPoE
PPP Username:
PPP Password:
Confirm password:
Connection Mode:                               Always on
Max Idle Time: minutes                       15 (0 means remain active at all time)
Authentication Type:                           Auto_auth
Enable IPv4:                                       YES
Enable IPv6:                                       YES
IPv6 Autoconfiguration Type:              DHCP V6
Default Gateway:                                pppoe_8_35_0_d
IPv6 Default Gateway:                        pppoe_8_35_0_d
Service Name:                                    -------                      (do not change unless necessary)
Server Name:                                     -------                      (do not change unless necessary)
MTU(Bytes): (1480 as default, do not change unless necessary)
Enable Fullcone NAT:                           NO
Enable SPI Firewall:                              NO
Enable IGMP Proxy:                             YES
Use IP address specified by ISP:          NO
Echo request interval:                             30     (0-120 seconds, 0 means no request)
Set DNS server manually:                     NO
Use IPv6 address specified by ISP:      NO
Set IPv6 DNS Server manually:            NO

 

 

 

tests

Test Internet surfing
Test xDSL Synchronization Pass
ATM OAM Segment Ping Pass
ATM OAM end to end Ping Pass
Test PPP Server connection Pass
Test authentication with ISP Pass
Test the assigned IP address Pass
Ping default gateway Pass
Ping primary Domain Name Server Pass
Test DNS Root Fail
Network Connection Status Inspect(NCSI) Pass
Diagnostics completes

test WAN interface connection
pppoe_8_35_0_d
Test xDSL Synchronization Pass
ATM OAM Segment Ping Pass
ATM OAM end to end Ping Pass
Test PPP Server connection Pass
Test authentication with ISP Pass
Test the assigned IP address Pass
Ping default gateway Pass
Diagnostics completes


 

 

 

firmware έχω βρει 2 δεν ξέρω ποιο κάνει και ποιο οχι:

http://www.tp-link.com/gr/support/download/?model=TD-W8970&version=V1#tbl_j  ελληνικό site

http://uk.tp-link.com/support/download/?model=TD-W8970&version=V1#tbl_j          αγγλικό   site

                                                                     Firmware Version:

0.6.0 2.13 v000c.0 Build 140919 Rel.52310n

                Hardware Version:

              TD-W8970 v1 00000000

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...