Προς το περιεχόμενο

κωτσοβολος και δοσεις


Runner25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πώ κι εγώ το παράπονο μου, έχω υποβάλλει τα απαραίτητα έγγραφα για αγορά που σε σχέση με το ύψος της έχω προσχεδιάσει να την αποπληρώσω πολύ σύντομα, με συνηθισμένο βασικό ετήσιο εισόδημα σε πολύ αξιόπιστο εργοδότη, με χρόνια εργασίας.

Να σημειώσω ότι έχω ξαναπάρει δάνεια απο άλλα μαγαζιά και δεν έχω απορίες για το εάν τα οικονομικά μου είναι τα απαραίτητα για να εγκριθεί κάτι τέτοιο αλλά με τον Κωτσόβολο έχω το εξής θέμα: έχουν περάσει 10 μέρες απο την ημέρα που υπέβαλα το αίτημα μου.

Αυτοί με κάλεσαν την επόμενη εργάσιμη, εγώ φυσικά δε μπορούσα αν απαντήσω γιατί εν ώρα εργασίας δε μπορώ να μιλήσω στο τηλέφωνο -πράγμα για το οποίο τους ενημέρωσα και τους ζήτησα να το σημειώσουν- και τώρα μετά απο 10 μέρες δε μπορώ να βρώ κανέναν για να ενημερωθώ. Παίρνω στο νούμερο απο όπου δέχτηκα τη κλήση, τζίφος, προφανώς δεν απαντάνε! Παίρνω στα κεντρικά, μου λένε το αίτημα είναι υπο επεξεργασία, θα σας καλέσουν εκείνοι!

Ε πότε ρε παιδιά; Τι; Πάμε και αγοράζουμε έτσι για τη πλάκα μας; Τα χρειαζόμαστε τα πράγματα! Φταίω εγώ να ακυρώσω τη παραγγελία και να πάω αλλού όπου σε 20 λεπτά η σε 1 εργάσιμη θα έχω απάντηση ΚΑΙ απο τη τράπεζα να τελειώνουμε; 

Επεξ/σία από nammo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 237
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σας, θα ηθελα να παρω το αιφον 11 το απλο με δοσεις.
εχω εκκαθαριστικο 3.000+ και η αποδειξη πληρωμης μου είναι στα 700ε μοικτα από την εταιρια.

΄Λετε να εχω καμια πιθανοτητα? Η όπως είναι μεχρι τωρα το 2020 θα παρω το τριτο και το μακρυτερο?
 

Στις ‎27‎/‎11‎/‎2019 στις 9:37 ΠΜ, Skandalf είπε

Παιδιά εγώ είμαι χρόνια πελάτης του Κότσου και επειδή πάντα πλήρωνα τις δόσεις μου,μου είχε φτάσει ένα ανοιχτό πλάνο δόσεων ως 2100 ευρώ...Όταν χρειάστηκε λοιπόν να εξοπλίσω σπίτι με ηλεκτρικές συσκευές  πήγα σε κατάστημα, έκανα ένα λογαριασμό γύρω στα 2000 ευρώ και μάλιστα μου έκαναν άτοκες τις δόσεις (εκτός από τα έξοδα φακέλου κτλ που τα πλήρωσα κανονικά)

Γενικά θεωρώ πως αν αγοράσεις μερικά πράγματα και είσαι κομπλέ στις δόσεις , μετά ο  Κοτσος σε <<εμπιστεύεται>> και μπορείς να κάνεις περισσότερα πράγματα...

Πχ Τρίτη απόγευμα προχτές , μέσα στη βδομάδα τη Black Friday , πήρα του αδερφού μου το Galaxy S10 128gb στα 699 ευρώ με δόσεις,είδε ο υπάλληλος πως είμαι καλός πελάτης,πήγε να τις περάσεις άτοκες,δεν γινόταν μέσω του συστήματος επείδη ήταν ήδη σε προσφορά το κινητό ,και μου έδωσε ο Διευθυντής του καταστήματος δωροεπιταγή 50 ευρώ για μελλοντική αγορά (το ποσό δηλαδή του  τόκου που θα πλήρωνα στο κινητό...)

Γενικά (δικός μου κανόνας) δεν βάζω μεγάλες δόσεις, προτιμώ την σύντομη αποπληρωμή και πάντα προσπαθώ (στο μέτρο του δυνατού) να πληρώνω με το που παίρνω το μισθό μου , ώστε να ξέρω τι λεφτά μου μένουν για να βγάλω το μήνα..

Εσυ εισια πολύ φιλος μου και λογικα περιμενω την δικη σου απαντηση στο πανω ερωτημα μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
24 λεπτά πριν, Insidious24 είπε

Καλησπέρα σας, θα ηθελα να παρω το αιφον 11 το απλο με δοσεις.
εχω εκκαθαριστικο 3.000+ και η αποδειξη πληρωμης μου είναι στα 700ε μοικτα από την εταιρια.

΄Λετε να εχω καμια πιθανοτητα? Η όπως είναι μεχρι τωρα το 2020 θα παρω το τριτο και το μακρυτερο?
 

Εσυ εισια πολύ φιλος μου και λογικα περιμενω την δικη σου απαντηση στο πανω ερωτημα μου :P

εκκαθαριστικο 3κ με μισθοδοσια 700 δεν πανε μαζι εκτος αν περσι δεν δουλευες

αν δεν εισαι μαυρισμενος πουθενα ισως στο εγκρινουν με εγγυητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

εκκαθαριστικο 3κ με μισθοδοσια 700 δεν πανε μαζι εκτος αν περσι δεν δουλευες

αν δεν εισαι μαυρισμενος πουθενα ισως στο εγκρινουν με εγγυητη

Η αληθεια είναι ότι εχω ένα χρεως στην γιουρομπανκ για πιστωτικη αλλα την δουλεια την εποιασα τωρα αυτην με τα 700 μοικτα.
απλα ηλπιζα να επιανε σαν ένα συν παραπανω για να το θεωρησουν πιο "επίσημο" να το πω και ετσι.

δηλαδή με τα 3.000 σκετο δεν παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
23 λεπτά πριν, Insidious24 είπε

Η αληθεια είναι ότι εχω ένα χρεως στην γιουρομπανκ για πιστωτικη αλλα την δουλεια την εποιασα τωρα αυτην με τα 700 μοικτα.
απλα ηλπιζα να επιανε σαν ένα συν παραπανω για να το θεωρησουν πιο "επίσημο" να το πω και ετσι.

δηλαδή με τα 3.000 σκετο δεν παιζει?

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ GOOGLE IT....ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΑ 3000Ε ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΕΟΣ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, Insidious24 είπε

Η αληθεια είναι ότι εχω ένα χρεως στην γιουρομπανκ για πιστωτικη αλλα την δουλεια την εποιασα τωρα αυτην με τα 700 μοικτα.
απλα ηλπιζα να επιανε σαν ένα συν παραπανω για να το θεωρησουν πιο "επίσημο" να το πω και ετσι.

δηλαδή με τα 3.000 σκετο δεν παιζει?

Άμα δεν πληρώνεις το χρέος και οφείλεις δόσεις είναι πολύ χλωμό να εγκριθεί κάτι πόσο μάλλον όταν θέλεις συσκευή 1κ+ με εκκαθαριστικό 3κ είναι πολύ απίθανο

ίσως αν ζητήσουν εγγυητή και βρεις κάποιον με πολύ μεγάλο εκκαθαριστικό και να μην έχει κανένα χρέος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η χειροτερη εταιρεια ειναι ο κωτσοβολοςειχα πάρει ενα κινητο το οποιο χάλασε και μέχρι να μου επισκευασουν  το σκαρτο με άφησαν χωρις κινητο και επρεπε μονος μου να ψάξω να βρω να καλυψω την καθημερινοτητα μου με κινητο. Εννοειται δεν εφταιγα εγω για την βλαβη. 

 

Εστειλα παραπονα για αυτο , ουτε καν απάντησαν. 

 

Μακρυά απο αυτους. Δε προκειται να αγοράσω ξανα ουτε συνδετηρα απο εκει μέσα. 

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Magic_Nature είπε

Η χειροτερη εταιρεια ειναι ο κωτσοβολοςειχα πάρει ενα κινητο το οποιο χάλασε και μέχρι να μου επισκευασουν  το σκαρτο με άφησαν χωρις κινητο και επρεπε μονος μου να ψάξω να βρω να καλυψω την καθημερινοτητα μου με κινητο. Εννοειται δεν εφταιγα εγω για την βλαβη. 

Εστειλα παραπονα για αυτο , ουτε καν απάντησαν. 

Μακρυά απο αυτους. Δε προκειται να αγοράσω ξανα ουτε συνδετηρα απο εκει μέσα. 

Για βλαβη δεν εχει σχεση το καταστημα αγορας .Στο service το στελνει κατι που μπορουμε απο μονοι μας για πιο γρηγρα . Τι μαρκα ηταν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Για βλαβη δεν εχει σχεση το καταστημα αγορας .Στο service το στελνει κατι που μπορουμε απο μονοι μας για πιο γρηγρα . Τι μαρκα ηταν ?

HUAWEI PLITE 20 

εγω δεν λεω οτι έχει σχέση εγω λέω οτι θα μπορουσαν εστω να προσφερθούν να δώσουν ενα άλλο κινητο μέχρι να φτιαχτει το δικο μου. 

Άσε φιλε αμα με ξαναδουν να μου γράψουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Magic_Nature είπε

HUAWEI PLITE 20 

εγω δεν λεω οτι έχει σχέση εγω λέω οτι θα μπορουσαν εστω να προσφερθούν να δώσουν ενα άλλο κινητο μέχρι να φτιαχτει το δικο μου. 

Άσε φιλε αμα με ξαναδουν να μου γράψουν. 

Οπου και να το επερνες ιδια αντιμετωπιση θα ειχες . Για αυτο εγω επιμενω σε samsung με επισκευη σε μια ωρα στο δικο τους service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Magic_Nature είπε

HUAWEI PLITE 20 

εγω δεν λεω οτι έχει σχέση εγω λέω οτι θα μπορουσαν εστω να προσφερθούν να δώσουν ενα άλλο κινητο μέχρι να φτιαχτει το δικο μου. 

Άσε φιλε αμα με ξαναδουν να μου γράψουν. 

Φαντάζομαι όταν σε ρώτησαν αν θέλεις την έξτρα εγγύηση με άμεση αντικατάσταση +30-40 ευρώ είπες όχι ε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, panostza είπε

Φαντάζομαι όταν σε ρώτησαν αν θέλεις την έξτρα εγγύηση με άμεση αντικατάσταση +30-40 ευρώ είπες όχι ε;

Ασχετα απο τους καταχρηστικους ορους που μπορει να βάζουν αυτες οι εταιρειες υπάρχουν οι νομοι με τις νομιμες εγγυησεις οι οποιοι λένε πως αν το κινητο χαλάσει χωρις δικη σου υπαιτιοτητα πριν το 6μηνο πρέπει να σου το αλλάξουν με νέο. Οποτε για ποιο λογο να πληρωσω τις ανοησιες τους ; 

 

https://www.e-nomothesia.gr/sunegoros-tou-katanalote/n-2251-1994.html

 

Άρθρο 5 παρ. 4 

 

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Magic_Nature είπε

Ασχετα απο τους καταχρηστικους ορους που βάζουν αυτες οι κολοεταιρειες υπάρχουν οι νομοι με τις νομιμες εγγυησεις οι οποιοι λένε πως αν το κινητο χαλάσει χωρις δικη σου υπαιτιοτητα πριν το 6μηνο πρέπει να σου το αλλάξουν με νέο. Οποτε για ποιο λογο να πληρωσω τις ανοησιες τους ; 

https://www.e-nomothesia.gr/sunegoros-tou-katanalote/n-2251-1994.html

Άρθρο 5 παρ. 4 

Αν κατά τη διάρκεια της εγγύησης εμφανισθεί στο προϊόν ελάττωμα και ο προμηθευτής αρνείται την επισκευή ή βραδύνει υπερβολικά, ο καταναλωτής δικαιούται να ζητήσει την αντικατάσταση του προϊόντος με νέο ή την αναστροφή της πώλησης.

Αρα δεν ισχυει  γενικα χωρις να λεει για 6μηνο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν κατά τη διάρκεια της εγγύησης εμφανισθεί στο προϊόν ελάττωμα και ο προμηθευτής αρνείται την επισκευή ή βραδύνει υπερβολικά, ο καταναλωτής δικαιούται να ζητήσει την αντικατάσταση του προϊόντος με νέο ή την αναστροφή της πώλησης.

Αρα δεν ισχυει  γενικα χωρις να λεει για 6μηνο .

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/astikos-kodikas/arthro-537-astikos-kodikas-eythyni-gia-elleipseis

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/ya-5338-1712018/arthro-1-ypoyrgiki-apofasi-5338-1712018-kodikopoiisi

4. Σε περίπτωση αντικατάστασης του αγαθού ή ανταλλακτικού του, η εμπορική εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη τη διάρκεια της ως προς το νέο αγαθό ή ανταλλακτικό, εκτός αν σε αυτή ορίζεται διαφορετικά. Αν κατά τη διάρκεια ισχύος της εμπορικής εγγύησης, η οποία παρέχει επισκευή καταναλωτικού αγαθού, το αγαθό εμφανίσει κάποιο ελάττωμα και ο απαιτούμενος χρόνος επισκευής του υπερβαίνει τις δεκαπέντε (15) εργάσιμες ημέρες, ο καταναλωτής δικαιούται να ζητήσει την προσωρινή αντικατάστασή του για όσο χρόνο διαρκεί η επισκευή.

 

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...