Προς το περιεχόμενο

κωτσοβολος και δοσεις


Runner25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρθρο 1 - Υπουργική Απόφαση 5338/17.1.2018 - Κωδικοποίηση του ν. 2251/1994 (Α΄ 191)

 

ΜΕΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ - ΓΕΝΙΚΟΙ ΟΡΟΙ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ

Άρθρο 2

Γενικοί όροι συναλλαγών - Καταχρηστικοί γενικοί όροι

 

ιβ) περιορίζουν την ευθύνη του προμηθευτή για κρυμμένα ελαττώματα του πράγματος,

 

Θα περάσω απο τα κεντρικά και θα τα πούμε γιατι απο το σαιτ δεν απαντάνε κάν. Κατ' ιδιαν να έχω προσωπο με ποιον μιλάω. 

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 237
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
15 ώρες πριν, Magic_Nature είπε

Άρθρο 1 - Υπουργική Απόφαση 5338/17.1.2018 - Κωδικοποίηση του ν. 2251/1994 (Α΄ 191)

ΜΕΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ - ΓΕΝΙΚΟΙ ΟΡΟΙ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ

Άρθρο 2

Γενικοί όροι συναλλαγών - Καταχρηστικοί γενικοί όροι

ιβ) περιορίζουν την ευθύνη του προμηθευτή για κρυμμένα ελαττώματα του πράγματος,

Θα περάσω απο τα κεντρικά και θα τα πούμε γιατι απο το σαιτ δεν απαντάνε κάν. Κατ' ιδιαν να έχω προσωπο με ποιον μιλάω. 

Δεν καταλαβαινω τι θες να πεις με αυτο , ποσο μαλλον στο παρων θεμα

Αν εχεις θεμα με την εγγυηση υπαρχει η γενικη γραμματεια καταναλωτη και αλλες παρομοιες οργανωσεις να σε βοηθησουν

επισης στις περισσοτερες περιπτωσεις αν δεν εχεις εξτρα εγγυηση εινια καλυτερα να πηγαινεις αμεσως στην εκαστοτε αντιπροσωποια για επισκευη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Inuyasha είπε

Δεν καταλαβαινω τι θες να πεις με αυτο , ποσο μαλλον στο παρων θεμα

Αν εχεις θεμα με την εγγυηση υπαρχει η γενικη γραμματεια καταναλωτη και αλλες παρομοιες οργανωσεις να σε βοηθησουν

επισης στις περισσοτερες περιπτωσεις αν δεν εχεις εξτρα εγγυηση εινια καλυτερα να πηγαινεις αμεσως στην εκαστοτε αντιπροσωποια για επισκευη

Τι δεν καταλαβαινεις δηλαδη, κινεζικα γράφω;  παρεθεσα νομοθεσια που αναφέρει τους καταχρηστικους ορους που ενδεχεται να σε βάλουν οι εταιρειες να υπογράψεις. 

Οχι δεν θα πάω εγω να ψαξω για το θέμα που άλλοι μου δημιουργησαν και να χαλασω βενζινες να ψάχνω τις αντιπροσωπειες θα πάνε αυτοι. Εγω το κατάστημα ξέρω δεν ξέρω ουτε παρομοιες οργανωσεις ουτε τις εκαστοτε αντιπροσωπειες για επισκευη. 

Ακου να πάω εγω  το κινητο για επισκευη το οποιο πηρα καινουργιο. Καλο και αυτό. ΔΕΝ ΤΟ ειχα σκεφτει. Θα πάω τη Τριτη απο τα κεντρικά θα μου εξηγησουν καταρχην για ποιο λογο δεν απαντησαν στην αναφορά , δευτερον για ποιο λογο δεν έχουν κουτι παραπονων οπως προβλέπεται απο τη νομοθεσια και τριτον τι θα γινει ακριβως με το οτι θα μεινω χωρις κινητο οσο το άλλο επισκευάζεται. Καταλαβες φιλε μου; θα παω στους κατεξοχην υπευθυνους να μου δωσουν απαντησεις. Και οχι στην εκατοστε αντιπροσωπεια ή στους "παρομοιους" φορεις. 

 

Επισης τι θα πει "εξτρα" εγγυηση; εχω ηδη εκτυπωμενους νομους μαζι που λένε οτι αν ένα κινητο βγει σκάρτο πριν την 2ετια μπορει ακομη και να αλλαχθει με νέο, οπως επισης πριν το 6μηνο οπωσδηποτε με βάση τον Αστικο Κώδικα. 

Εγω μπαλάκι δε γινομαι. Θα σοβαρευτουν. 

 

Επεξ/σία από Magic_Nature
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Magic_Nature είπε

Τι δεν καταλαβαινεις δηλαδη, κινεζικα γράφω;  παρεθεσα νομοθεσια που αναφέρει τους καταχρηστικους ορους που ενδεχεται να σε βάλουν οι εταιρειες να υπογράψεις. 

Οχι δεν θα πάω εγω να ψαξω για το θέμα που άλλοι μου δημιουργησαν και να χαλασω βενζινες να ψάχνω τις αντιπροσωπειες θα πάνε αυτοι. Εγω το κατάστημα ξέρω δεν ξέρω ουτε παρομοιες οργανωσεις ουτε τις εκαστοτε αντιπροσωπειες για επισκευη. 

Ακου να πάω εγω  το κινητο για επισκευη το οποιο πηρα καινουργιο. Καλο και αυτό. ΔΕΝ ΤΟ ειχα σκεφτει. Θα πάω τη Τριτη απο τα κεντρικά θα μου εξηγησουν καταρχην για ποιο λογο δεν απαντησαν στην αναφορά , δευτερον για ποιο λογο δεν έχουν κουτι παραπονων οπως προβλέπεται απο τη νομοθεσια και τριτον τι θα γινει ακριβως με το οτι θα μεινω χωρις κινητο οσο το άλλο επισκευάζεται. Καταλαβες φιλε μου; θα παω στους κατεξοχην υπευθυνους να μου δωσουν απαντησεις. Και οχι στην εκατοστε αντιπροσωπεια ή στους "παρομοιους" φορεις. 

Επισης τι θα πει "εξτρα" εγγυηση; εχω ηδη εκτυπωμενους νομους μαζι που λένε οτι αν ένα κινητο βγει σκάρτο πριν την 2ετια μπορει ακομη και να αλλαχθει με νέο, οπως επισης πριν το 6μηνο οπωσδηποτε με βάση τον Αστικο Κώδικα. 

Εγω μπαλάκι δε γινομαι. Θα σοβαρευτουν. 

Αλλαγή με νέο γίνεται μόνο εφόσον κριθεί ότι δεν συμφέρει η επισκευή το κατάστημα πρέπει να σου δώσει συσκευή προσωρινής αντικατάστασης μόνο εάν η επισκευή διαρκέσει πάνω από 15 μέρες

Στις έξτρα εγγυήσεις σου παρέχουν αρκετές ευκολίες πχ επισκευή ακόμα και αν σπάσεις την οθόνη 3 αλλαγές επί τόπου ότι και να γίνει με την συσκευή κτλ κτλ

Επεξ/σία από Inuyasha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/6/2020 στις 5:11 ΜΜ, Inuyasha είπε

Αλλαγή με νέο γίνεται μόνο εφόσον κριθεί ότι δεν συμφέρει η επισκευή το κατάστημα πρέπει να σου δώσει συσκευή προσωρινής αντικατάστασης μόνο εάν η επισκευή διαρκέσει πάνω από 15 μέρες

Στις έξτρα εγγυήσεις σου παρέχουν αρκετές ευκολίες πχ επισκευή ακόμα και αν σπάσεις την οθόνη 3 αλλαγές επί τόπου ότι και να γίνει με την συσκευή κτλ κτλ

Αγαπητε μου φιλε ! Κανεις δεν μου παρέχει τιποτα, στις έξτρα εγγυησεις που λές ουσιαστικα πληρώνω απο πριν για κατι που ενδέχεται να γινει.

Τις περισσοτερες φορές δεν γινεται και ειναι κερδισμένοι αυτοι. Για να δεις για τι φόλα μιλάμε, ουτε καν προτειναν ηθικά έστω και ενω δικο τους προιον καινουργιο χάλασε να δωσουν μια δανειστικη συσκευη και ενω εχουν ΗΔΗ πληρωθει για εγγυηση κλοπης η οποια κλοπη δεν θα γινει ποτέ. Στο υπογράφω εκτος και αν πέσω θυμα ληστων επιτοπου στο δρομο.

Δεν εχω δεχθει κανενα τηλεφωνο ενημερωσης , μονο εγω τους παιρνω και τους στελνω στο φβ. Μιλαμε οι άνθρωποι ειναι απιστευτοι. Αν τα ηξερα αυτά δεν θα εκανα αγορά απο εκει ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ.

 

Ελπιζω άλλος να μην ειπωστει τη ταλαιπωρια που πέρασα εγω , παλι καλα που ειχα τη παλια συσκευη γιατι τωρα θα εβγαινα εξω χωρις κινητο τηλέφωνο. Η σωστη εταιρεια στη δυσκολη στιγμη φαινεται και ο Κωτσοβολας ηταν και ειναι τελειως απών απλα παιρνει το κινητο που χάλασε επειδη ο νομος τον υποχρεώνει και το στέλνει για επισκευη.

 

Αν το καθυστερησουν και άλλο ενω το εχω αφησει ηδη 5 ημέρες χωρις να εχω ενημέρωση θα στειλω αναφορα στο συνηγορο του καταναλωτη. Να τους πιέσει αυτος. Οι άνθρωποι δεν ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Απλά τι αλλο να πώ. Ο Προισταμενος σε ενα καταστημα μαλιστα αναρωτηθηκε τι ειδους ταλαιπωρια έχω τραβηξει , ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ.

 

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
22 ώρες πριν, Magic_Nature είπε

Αγαπητε μου φιλε ! Κανεις δεν μου παρέχει τιποτα, στις έξτρα εγγυησεις που λές ουσιαστικα πληρώνω απο πριν για κατι που ενδέχεται να γινει.

Τις περισσοτερες φορές δεν γινεται και ειναι κερδισμένοι αυτοι. Για να δεις για τι φόλα μιλάμε, ουτε καν προτειναν ηθικά έστω και ενω δικο τους προιον καινουργιο χάλασε να δωσουν μια δανειστικη συσκευη και ενω εχουν ΗΔΗ πληρωθει για εγγυηση κλοπης η οποια κλοπη δεν θα γινει ποτέ. Στο υπογράφω εκτος και αν πέσω θυμα ληστων επιτοπου στο δρομο.

Δεν εχω δεχθει κανενα τηλεφωνο ενημερωσης , μονο εγω τους παιρνω και τους στελνω στο φβ. Μιλαμε οι άνθρωποι ειναι απιστευτοι. Αν τα ηξερα αυτά δεν θα εκανα αγορά απο εκει ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ.

Ελπιζω άλλος να μην ειπωστει τη ταλαιπωρια που πέρασα εγω , παλι καλα που ειχα τη παλια συσκευη γιατι τωρα θα εβγαινα εξω χωρις κινητο τηλέφωνο. Η σωστη εταιρεια στη δυσκολη στιγμη φαινεται και ο Κωτσοβολας ηταν και ειναι τελειως απών απλα παιρνει το κινητο που χάλασε επειδη ο νομος τον υποχρεώνει και το στέλνει για επισκευη.

Αν το καθυστερησουν και άλλο ενω το εχω αφησει ηδη 5 ημέρες χωρις να εχω ενημέρωση θα στειλω αναφορα στο συνηγορο του καταναλωτη. Να τους πιέσει αυτος. Οι άνθρωποι δεν ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Απλά τι αλλο να πώ. Ο Προισταμενος σε ενα καταστημα μαλιστα αναρωτηθηκε τι ειδους ταλαιπωρια έχω τραβηξει , ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ.

 Διαβασε το νομο

συσκευη αντικαταστασης περνεις μονο αν η επισκευη ξεπερασει της 15 μερες

στην εξτρα εγγυηση δεν περνεις συσκευη αντικαταστασης αλλα αν βρεθει οτι εχει βλαβη το κινητο στη προκειμενη περιπτωση βγαζουν απο το ραφι μια νεα συσκευη και στην δινουν και τελειωνει η υποθεση

τωρα για την εγγυηση κλοπης δφεξερω γιατι την αναφερεις , την κανεις μονο αν κυκλοφορεις σε μεροι με μεγαλο κινδινο να σου κλεψουν το κινητο . πχ μετακινησε αρκετα με μμμ, κινησε συνεχεια σε πολυσυχναστους δρομους κτλ , δεν εχει καμια σχεση με την επισκευη της συσκευης σου

Το ιδιο πληρωνεις και στην ασφαλεια αυτοκινητου , πληρωνεις ωστε ΑΝ γινει ατυχημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/6/2020 στις 1:40 ΜΜ, Inuyasha είπε

 Διαβασε το νομο

συσκευη αντικαταστασης περνεις μονο αν η επισκευη ξεπερασει της 15 μερες

στην εξτρα εγγυηση δεν περνεις συσκευη αντικαταστασης αλλα αν βρεθει οτι εχει βλαβη το κινητο στη προκειμενη περιπτωση βγαζουν απο το ραφι μια νεα συσκευη και στην δινουν και τελειωνει η υποθεση

τωρα για την εγγυηση κλοπης δφεξερω γιατι την αναφερεις , την κανεις μονο αν κυκλοφορεις σε μεροι με μεγαλο κινδινο να σου κλεψουν το κινητο . πχ μετακινησε αρκετα με μμμ, κινησε συνεχεια σε πολυσυχναστους δρομους κτλ , δεν εχει καμια σχεση με την επισκευη της συσκευης σου

Το ιδιο πληρωνεις και στην ασφαλεια αυτοκινητου , πληρωνεις ωστε ΑΝ γινει ατυχημα

 

Ηδη έχουν περάσει 9 εργάσιμες + το σκ = 10 το κινητο ειναι σε αυτους χωρις καμια ενημέρωση. Και σε ρωταω τωρα εγώ ειναι αυτη εταιρεια;

 

ασε να τελειώσει αυτη η περιπέτεια και αν με ξαναδούν εμένα να με χέσεις.. Φαντασου για να φέρονται έτσι στους πελατες πως θα φέρονται στους εργαζομενους. 

 

Παντως μολις περάσουν και οι 15 που λές θα ενημερωθει ο συνηγορος του καταναλωτή. Και εάν το κινητο δεν το φτιάξουν θα στειλω μια αγωγή. Και θα γινουν γνωστοι.

 

"Πελατης εστειλε αγωγη στο κωτσοβολο επειδη του έδωσε ελαττωματικο κινητο..." θα σου πω εγω μετά πως ο καθε "ζορικος" μανατζερ που απαιτει πειθαρχια και "επαγγελματισμο" απο τον εκαστοτε άτυχο υπάλληλο δεν ειναι σωστος πειθαρχημενος επαγγελματιας στο πελάτη. 

Ειναι δυνατον να χω στειλει αναφορά παραπονων εδω και 20 μέρες και να μην έχει ουτε ενας απαντησει ή πάρει τηλέφωνο; το μονο που τους ενδιαφέρει ειναι να τα αρπάξουν. 

Ελπιζω να φτιάξουν το κινητο (εστω και σε 1 μήνα) και να τελειώσει η ατυχης συνεργασια μας τουλάχιστον ομαλά και χωρις δικαστικές εμπλοκές. Στο δικαστηριο δεν θα πάω επειδη με αφησαν εδω και καιρο να ταλαιπωρουμαι οκ... αλλα αν δεν φτιάξουν το κινητο ειναι κατι παραπανω απο σιγουρο πως εκει πλεον δεν θα έχω καμια άλλη επιλογή πέραν της νομιμης δικαστικής οδού.

 

Να το ξέρουν αυτο. Οσοι διαβάζουν εδω μεσα και ειναι Κωτσοβολέοι ;) 

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα. Να ρωτησω και εγω κατι. Αν είσαι συνταξιουχος αλλα εχεις καλη φορολογικη. Γινεται έγκριση δοσεων ευκολα; για λευκες συσκευές ρωταω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GiotaMik είπε

Καλημερα. Να ρωτησω και εγω κατι. Αν είσαι συνταξιουχος αλλα εχεις καλη φορολογικη. Γινεται έγκριση δοσεων ευκολα; για λευκες συσκευές ρωταω..

Πολύ εύκολα και ας μην έχετε και τόσο καλή φορολογική. Ότι είστε συνταξιούχος είναι προσόν από μόνο του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, isaias1983 είπε

Καλησπέρα!

Ερώτηση:

Έχω εταιρία,μπορώ να αγοράσω κινητό με τιμολόγιο χωρίς να πληρώσω το ΦΠΑ κ να το πληρώσω με δόσεις??

ναι, έτσι αγόρασα και εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, isaias1983 είπε

Καλησπέρα!

Ερώτηση:

Έχω εταιρία,μπορώ να αγοράσω κινητό με τιμολόγιο χωρίς να πληρώσω το ΦΠΑ κ να το πληρώσω με δόσεις??

θα ζητησεις στο ταμειο να γινει αποφορολογηση.Να εχεις μαζι σου τυπωμενο τα στοιχεια της επιχειρησης.Μεσα απο το taxis net θα το τυπωσεις.Μη το ξεχασεις να το εχεις μαζι σου θα στο ζητησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια αρχες του χρόνου εβαλα δοσεις για ενα λαπτοπ στον Κωτσόβολο με εκκαθαριστικό και ταυτότητα και παίρνοντας έγκριση και απο την δουλεια μου εγιναν ολα σωστα..το θεμα ειναι οτι σταμάτησα να δουλευω καπου Μάρτιο και απο τοτε δεν εχω δουλέψει ξανα και σημερα πηγα και εβαλα δοσεις για ενα iphone μπας και μπορεσω να το παρω αλλα μου ζήτησαν μονο ταυτότητα και οχι εκκαθαριστικό ...λέτε να ξαναπάρουν τηλεφωνο να δουν αν δουλευω; Η επειδη εχουν δει οτι κανω γρήγορη εξόφληση στις δοσεις του λαπτοπ και δεν θα υπάρξει θεμα για το κινητο απο την μερια τους; Μου ειπαν θα κανει μια μερα η έγκριση δηλαδη αυριο Θα εχω απαντηση ..τι πιστεύετε;

ευχαριστω 

Επεξ/σία από Alexking18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανεργος απο το Μαρτιο και παιρνει iphone με δοσεις. Πιστευω πρεπει να διδαξεις οικονομικο προγραμματισμο

υγ πιστευω οτι εξαρταται απο τα εισοδηματα σου και το τι χρωστας. Για να μη σου ζητησουν εκκαθαριστικο σημαινει οτι το εχουν, θα παει στην Τραπεζα, το risk management Θα δει τι χρωστας και τι εισπραττεις, και πιθανοτητα θα φας ακυρο γιατι δεν εισπραττεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ..φιλε μου όσον αφορα αυτο που ειπες ναι μπορει να ειμαι άνεργος απο Μάρτιο και να πηγα να βαλω δοσεις αλλα δεν σημαινει οτι αυτη τη στιγμη δεν δουλευω καπου η το οτιδήποτε ..το ρωτησα γιατι με ένοιαζε αν θα παρουν τηλεφωνο σε καποια δουλεια διότι αυτο τον καιρο δουλευω και δεν ειμαι ασφαλισμένος ..δεν με αποσχολουν τα λεφτα αλλα το οτι δεν μπορω να δικαιολογηθώ ..γι αυτο και εκανα μια προσπάθεια και ειπα να παρω μια γνωμη και απο εδω ...ευχαριστω για την απαντηση η αληθεια ειναι οτι το σκεφτηκα και εγω αυτο και ειναι το πιο λογικο απλα θεώρησα οτι μπορει να υπαρχει εστω μια πιθανοτητα 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...