Προς το περιεχόμενο

Μεταγραφη στο Πολυτεχνειο Κρητης (Χανια)


VagelisDer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους! Περυσι εδωσα πανελληνιες εξετασεις και περασα στο τμημα Μηχανικων Πληροφοριακων και Επικοινωνιακων Συστηματων του Πανεπιστημιου Αιγαιου στη Σαμο! Ειχα την δυνατοτητα υποβολης αιτησης για μεταγραφη σε αντιστοιχο τμημα στην Κρητη απο οπου και καταγομαι. Εγινε δεκτη η αιτηση και πλεον αφου εφτασε στο τελος το εξαμηνο ηρθε η ωρα να παρω την μεγαλη αποφαση. Η αληθεια ειναι πως τους πρωτους μηνες ολο και πιο πολυ ειχα την επιθυμια να φυγω και να παω Κρητη αλλα οσο περνουσε ο καιρος ολοενα και μου αρεσε εδω. Εκανα παρεες, φιλους και γενικα δυκτυωθηκα με τον κοσμο και με τα ''στεκια του νησιου''. Γενικα επειδη ειναι μικρο το μερος μονο με καλη παρεα περναει ο καιρος. Απο την μια σκεφτομαι πως μου δινετε μια μεγαλη ευκαιρια να φοιτησω σε αντικειμενικα καλυτερη σχολη, σε ενα μερος κοντα στο σπιτι μου και σε μια ομορφη σχετικα πολη. Απο την αλλη υπαρχει και το ενδεχομενο να μην μπορω να ακολουθησω το τμημα ΗΜΜΥ στα χανια καθως ειναι ενα τμημα με υψηλοτερη βαση απο εκεινη της αντιστοιχης σχολης στη Σαμο και ουσιαστικα δεν αξιζω να βρισκομαι εκει ( συγκεντρωσα 12.500 ενω το τμημα ΗΜΜΥ ειχε 15.000). Το δηλημα ειναι το εξης. Να μεινω στην σχολη στην οποια περασα ή να παω στα Χανια οπου αντικειμενικα μου δινετε μια μεγαλη ευκαιρια? Μου ειπαν και αλλοι πως θα κανω ευκολα νεες παρεες απλα εδω εχω ας πουμε την ζωη παρολο που βρισκομαι μονο για 6 μηνες. Ευχαριστω εκ των προτερων και περιμενω με χαρα τις απαντησεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Απο την αλλη υπαρχει και το ενδεχομενο να μην μπορω να ακολουθησω το τμημα ΗΜΜΥ στα χανια καθως ειναι ενα τμημα με υψηλοτερη βαση απο εκεινη της αντιστοιχης σχολης στη Σαμο και ουσιαστικα δεν αξιζω να βρισκομαι εκει ( συγκεντρωσα 12.500 ενω το τμημα ΗΜΜΥ ειχε 15.000).  

 

αυτό νομίζω ότι είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να σε απασχολεί, δεν ξέρω άνθρωπο που πήρε μεταγραφή και να ήταν αυτό το πρόβλημα του επί της ουσίας.. στη τελική διαβάζεις και γράφεις. ακόμα και αν χρειαστεί να διαβάσεις παραπάνω το κάνεις. τα μαθήματα σε όλες τις σχολές απευθύνονται σε ανθρώπους όχι σε ημίθεες οντότητες

 

όρεξη να 'χεις είναι το θέμα

 

όσο για τις παρέες ισχύει ότι θα κάνεις εξίσου εύκολα όπως και ισχύει ότι μέχρι να τελείωσεις το πολύ πολύ να συνεχίσεις να διατηρείς επαφές με 5 άτομα το πολύ.. κλάιν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα μωρε σιγα... Φυγε οπως εισαι!

 

(πρωτη φορά ακούω φοιτητη να του αρεσει η σαμος, οταν ειχα παει πριν χρονια κυκλοφορουσαν οι φοιτητες μεχρι και με τις πυτζαμες εξω-φουλ απαλεψια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δε παιζει θέμα εξοδων κάτσε εκει που εισαι

Η αλήθεια είναι πως υπάρχει θέμα εξόδων. Μας έφυγαν 1000€ σε ενα μήνα λόγω αεροπορικών εισητηρίων καθώς προέκυψε ένα θέμα υγείας και έπρεπε να κατεβαίνω μία φορά την εβδομάδα να βλέπει χειρουργός καθώς δεν είχε αρμόδιο εδώ σε ολόκληρο νησί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήσουν σε καμια φοιτητούπολη να σου λεγα μεινε εκει που είσαι...αλλά Σάμο..σε ένα 6μηνο τα χεις κανει και τα χεις δει ολα. Χανιά αν και επίσης χάλια σε φοιτητικη ζωή για άντρα (αρχιδόκαμπος) έχει το ρέθυμνο διπλα...έχει το καλοκαίρι (που ξεκινάει από απριλη)...και έχει και ένα αεροδρόμιο με καλούς προορισμους για ταξιδακια (ryanair).

 

Επίσης πολυ καλύτερο ιδρυμα το πολυτεχνείο κρήτης. 

 

Παρέες θα κάνεις παντού σαν φοιτητής δεν το συζητάμε..

 

ΥΓ Απο που εισαι κρητη?Θα πληρώνεις ενοίκιο στα Χανιά ή είσαι από άλλη πολη? Άποψη μου πήγαινε Χανιά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήσουν σε καμια φοιτητούπολη να σου λεγα μεινε εκει που είσαι...αλλά Σάμο..σε ένα 6μηνο τα χεις κανει και τα χεις δει ολα. Χανιά αν και επίσης χάλια σε φοιτητικη ζωή για άντρα (αρχιδόκαμπος) έχει το ρέθυμνο διπλα...έχει το καλοκαίρι (που ξεκινάει από απριλη)...και έχει και ένα αεροδρόμιο με καλούς προορισμους για ταξιδακια (ryanair).

 

Επίσης πολυ καλύτερο ιδρυμα το πολυτεχνείο κρήτης. 

 

Παρέες θα κάνεις παντού σαν φοιτητής δεν το συζητάμε..

 

ΥΓ Απο που εισαι κρητη?Θα πληρώνεις ενοίκιο στα Χανιά ή είσαι από άλλη πολη? Άποψη μου πήγαινε Χανιά!

Στο θεμα της φοιτητικης ζωης θα διαφωνησω,πιστευω είναι μια χαρα τα Χανια στον τομεα αυτό(υπαρχει το ενετικο λιμανι όχι μονο για το καλοκαιρι αλλα και για τον χειμωνα),πολυ πιο καλα από το Ρεθυμνο.Βεβαια στο Ρεθυμνο εχει παρα πολλες και καλες φοιτητριες(επικαμπυλια ολοκληρώματα όπως τις λεγαμε στο Φυσικο :) ) λογο των σχολων(φιλοσοφικη,ιστορια και αρχαιολογια,κοινωνιολογια κτλ) οποτε αν εννοεις αυτό συμφωνω.Αν μενεις κοντα στο Πολυτεχνειο(Κουνουπιδιανα) και δεν εχεις δικο σου αυτοκινητο θα είναι κουραστικο με τις μετακινήσεις με τα λεωφορεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ρέθυμνο εκτός ότι έχει άπειρες γυναίκες(για μας τους άντρες μιλάμε τωρα...άρα είναι από τα πιο σημαντικά σε αυτό που λέμε φοιτητική ζωή)..έχει και πάρα πολλές περισσότερες σχολές (διπλάσιες)..άρα πως είναι τα Χανια καλύτερη φοιτητούπολη δεν έχω ιδέα! Χώρια ότι το πολυτεχνείο στα χανια ειναι πολυ μακρια απτην πολη. 

 

Το ρέθυμνο ειναι μια πολη φτιαγμενη για τον φοιτητη...ζει απο αυτους.Σε όλα τα μαγαζια βλέπεις φοιτητές/τριες... Στα Χανιά΄δεν ισχύει ούτε κατά διάνοια κάτι τέτοιο! 

 

Στο δίλημμα Χανιά vs Σάμος βέβαια που έχει το παιδί δεν το συζητάμε καν...ΧΑΝΙΑ!

 

ΥΓ Αυτά παιδιά από έναν παλιο Μακεδόνα φοιτητή που σπούδασε στο Ηράκλειο..και δούλεψε μερικους χειμώνες Ρέθυμνο..με αρκετές επισκέψεις (χειμερινες) στα Χανια

 

ΥΓ2 Τα Χανιά το καλοκαίρι είναι ίσως ο τοπ προορισμός τη χώρας για μένα...αλλά το χειμώνα και δη για φοιτητική ζωή τραγωδία. Ξεπερνάει μόνο κατι νησια (Σαμος,Λεσβος,Κεφαλλονια,Χιος) και κατι τετοια. Μιλάω καθαρά για φοιτητική ζωή και οχι για τις σπουδές καθέ αυτές σαν ακαδημαικό αντικείμενο. Εκεί τα πράγματα είναι αντίστροφα..το ίδρυμα είναι ΤΟΠ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως το Ρεθυμνο εχει πιο πολλες σχολες(9 Αει και 1 Τει) σε σχεση με τα Χανια(5 τμηματα του Πολυτεχνείου και 2 Τει)

Τον τελευταιο καιρο τα Κουνουπιδιανα που ειναι το Πολυτεχνειο εχουν σχεδόν αλλαξει μορφη σε σχεση με παλια.

Υπαρχουν αρκετες καφετεριες στα Χανια που συναντάς κυριως φοιτητες-ειναι τα στεκια τους,στο Ρεθυμνο ειναι λογικο να βλέπεις σε όλα σχεδόν τα μαγαζια φοιτητες γιατι σαν πολη ειναι μικρη(η μιση σχεδόν)σε σχεση με τα Χανια.

Ένα βασικο μειονέκτημα που εχει το Ρεθυμνο για τους φοιτητες ειναι ότι δεν εχει ουτε αεροδρομιο αλλα ουτε και λιμανι(που και που βαζουν κανενα πλοιο από Ρεθυμνο) και ολοι αναγκαστικα πανε μεσο Χανιων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως το Ρεθυμνο εχει πιο πολλες σχολες(9 Αει και 1 Τει) σε σχεση με τα Χανια(5 τμηματα του Πολυτεχνείου και 2 Τει)

Τον τελευταιο καιρο τα Κουνουπιδιανα που ειναι το Πολυτεχνειο εχουν σχεδόν αλλαξει μορφη σε σχεση με παλια.

Υπαρχουν αρκετες καφετεριες στα Χανια που συναντάς κυριως φοιτητες-ειναι τα στεκια τους,στο Ρεθυμνο ειναι λογικο να βλέπεις σε όλα σχεδόν τα μαγαζια φοιτητες γιατι σαν πολη ειναι μικρη(η μιση σχεδόν)σε σχεση με τα Χανια.

Ένα βασικο μειονέκτημα που εχει το Ρεθυμνο για τους φοιτητες ειναι ότι δεν εχει ουτε αεροδρομιο αλλα ουτε και λιμανι(που και που βαζουν κανενα πλοιο από Ρεθυμνο) και ολοι αναγκαστικα πανε μεσο Χανιων.

 

Εντάξει τα Χανιά είναι απ'το Ρέθυμνο μιάμιση ώρα το πολύ και το Ηράκλειο 1 ώρα..τα αεροδρόμια και τα λιμάνια τους το ίδιο ...στην Αθήνα φίλε μου ίδια ώρα (μπορεί και περισσότερη ανάλογα την στιγμή της ημέρας) κάνεις περίπου να πας μέχρι τα Σπάτα στο αεροδρόμιο ή στο λιμάνι στον Πειραιά!

Δεν χρειάζεσαι αεροδρόμιο ή λιμάνι κάθε βδομάδα για να θεωρείς σαν βασικό πλεονέκτημα ή μειονέκτημα τις αποστάσεις από λιμάνια-αεροδρόμια. 

Αν είσαι Αθηναίος το πολύ πολύ να πηγαίνεις ένα σ/κ στις 30-40 μέρες...το πολύ! Αν είσαι από αλλού πας Καλοκαίρι-Πάσχα-Xmas. Άντε τώρα με την Ryanair ήρθε και η Σαλονικη πολύ κοντά μέσω Χανίων. (όταν σπούδαζα εγώ διάστημα 2003 με 2009 οι πτήσεις ήταν πολυ πιο ακριβές)

Στο αστικό για την σχολή να μην τρως πολύ ώρα σε νοιαζει..και εκει τα Χανιά χάνουν.

 

Ότι είναι πιο μικρό το Ρέθυμνο το κάνει και πιο βολικό και πιο εύκολο να βρίσκονται οι φοιτητές μεταξύ τους. Τα Χανια για το μέγεθος του είναι πάρα πολύ μεγάλα σε έκταση λόγω των ορίων στους ορόφους στα κτίρια και πιο ακριβά τα ενοίκια...εκτός αν πας να μείνεις στο Πολυτεχνείο που και πάλι θα δίνει ποσα λεφτά σε ταξί τα βράδια που θα βγαίνεις.

Οι φοιτητές στα Χανιά δεν αποτελούν εισόδημα για τους ντόπιους (οι οποίοι είναι πιο σνομπ,ειδικά οι ντοπιες, από  ότι στις υπόλοιπες πόλεις του νησιού)

 

Όταν είσαι φοιτητής οι φοιτητές σε νοιάζουν κακά τα ψέμματα...τι να το κάνω να είμαστε 15χιλ φοιτητές σε μια πόλη 100χιλ...είναι πολύ καλύτερα να είσαι φοιτητής σε μια πόλη των 35χιλ με 15χιλ φοιτητές..και όπου γυρνάς να βλέπεις φοιτητές..πόσο μάλλον φοιτήτριες όπως το Ρέθυμνο. (αναλογίες 7 φοιτήτριες για 1 φοιτητή)

 

Για μένα το Ρέθυμνο..μαζί με τα Γιάννενα και την Κομοτηνή είναι με αυτή την σειρά οι τοπ φοιτητουπόλεις της Ελλάδας. (Αθήνα-Σαλονίκη εξαιρούνται γιατί είναι τεράστια μεγέθη και μια κατηγορία η κάθε μία μόνη της)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το κεντρο των Χανιων το Πολυτεχνειο με το λεωφορειο είναι 15-20 λεπτα το πολύ αποσταση(ένα αρνητικο είναι ότι δεν εχει πολύ συχνη συγκοινωνια κατι όμως το οποιο όπως λενε οι αρμόδιοι θα φροντισουν να διορθωθεί)

Στο Ηρακλειο για παράδειγμα για να πας από το κεντρο στο Πεπαγνη(απέναντι εχουν μεταφερθεί ολες οι σχολες των ΑΕΙ πλεον) εχω κανει με λεωφορειο μια 1 ωρα και 20 λεπτα,ειδικα αν εχει κινηση στην 62 Μαρτυρων και στον Γιοφυρο που παντα γινεται χαμος.

Αν κανεις ερευνα αγορας τα ενοικια στα Χανια δεν είναι καθολου ακριβα σε σχεση με Ηρακλειο,κατά τη γνωμη μου απολυτως φυσιολογικα.

Εντάξει τα Χανιά είναι απ'το Ρέθυμνο μιάμιση ώρα το πολύ και το Ηράκλειο 1 ώρα

 

Το αναποδο αν μιλαμε για λεωφορειο.Ένα αρνητικο βεβαια που εχει συνολικα η Κρητη είναι ότι είναι η μοναδικη περιοχη της Ελλαδας που δεν διαθετει Εθνικο Δρομο.Το υπαρχων εκτρωμα που ακουει στο ονομα Βοακ είναι σε αθλια κατασταση με αποτέλεσμα οι μετακινήσεις στον 'εθνικο' όχι μονο ειναι πολύ χρονοβόρες αλλα και επικίνδυνες καθως περιπου κάθε 10-15 μερες εχουμε θανατηφορα ατυχήματα.

 

Τα Χανια για το μέγεθος του είναι πάρα πολύ μεγάλα σε έκταση λόγω των ορίων στους ορόφους

Οι περισσοτερες πολυκατοικίες ειναι 4οροφες και οι καινούριες πλεον 6οροφες

 

Στην συγκεκριμμενη περιπτωση του φιλου μας αξιζει να παει στα Χανια για το επιπεδο σπουδων της σχολης.Ετσι όπως εχουν σημερα τα πραγματα στην αγορα εργασιας και με τον τεραστιο ανταγωνισμο που υπαρχει ο μελλοντικος φοιτητης δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να επιλεγει μια σχολη με βαση τη φοιτητικη ζωη αλλα μονο με το επιπεδο σπουδων και της κάθε σχολης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας! Έτσι όπως τα έβαλα κάτω και σκέφτηκα η καλύτερη επιλογή είναι να πάω Κρήτη! Είμαι και κρητικός αλλά πέφτει λίγο μακριά η Ιεράπετρα απο τα Χανιά! Και για τους δρόμους ξέρω που προαναφέρθηκε το παιδί και για το Ρέθυμνο κλπ! Αλλά πρώτα απο όλα το κύρος του ιδρύματος στα Χανιά με τραβάει πρώτα απο όλα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Αν και παλιό το τοπικ, το ξεθάβω γιατί βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση αυτή τη στιγμή και δε μπορώ κ εγώ να αποφασίσω μεταξύ ΜΠΕΣ Σαμου και Ημμυ Χανιων, που μπορεί να πιάσω φέτος με το 10%.

Αν και πλέον η σχολή της Σάμου είναι πολυτεχνική και με επαγγελματικά δικαιώματα ηλεκτρονικού μηχανικού - συν integrated master σε σύγκριση με το 2015, θα πρότεινατε τελικά να φύγω από Σάμο και να πάω Χανιά;

Δεν έχω ζήσει τη Σάμο από κοντά, μιας και πέρυσι όλη τη χρονιά έγινε μάθημα από απόσταση, αλλά πήγα ένα τριήμερο να δω πως είναι και δε μπορώ να πω ότι ενθουσιαστηκα απ το νησί, οι αποστάσεις είναι απίστευτα μεγάλες και για να πας απ το αεροδρόμιο στο Καρλόβασι, θες ελικόπτερο...

Πήγα μια βολτα και απ τα Χανιά όμως και μπορώ να πω πως εντυπωσιαστηκα με την πόλη αλλά και το πανεπιστήμιο, αν και δεν κατάφερα να δω τα εργαστήρια γιατί δε μου άνοιξαν εκεί.

Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως η ποιότητα σπουδών και όχι τόσο η φοιτητική ζωή. Θέλω να αξίζει τον κόπο αυτό που θα σπουδάσω και μου φαίνεται πως σαν απόφοιτος Ημμυ θα έχω περισσότερες επιλογές απ ότι σαν μηχανικός πληροφοριακών συστημάτων μόνο..

Τελικά εσύ τι έκανες @VagelisDer, πηγές Κρήτη ή παρέμεινες Σάμο; Μετανιωσες για την επιλογή σου;

Επεξ/σία από arvacon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, arvacon είπε

Καλημέρα.

Αν και παλιό το τοπικ, το ξεθάβω γιατί βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση αυτή τη στιγμή και δε μπορώ κ εγώ να αποφασίσω μεταξύ ΜΠΕΣ Σαμου και Ημμυ Χανιων, που μπορεί να πιάσω φέτος με το 10%.

Αν και πλέον η σχολή της Σάμου είναι πολυτεχνική και με επαγγελματικά δικαιώματα ηλεκτρονικού μηχανικού - συν integrated master σε σύγκριση με το 2015, θα πρότεινατε τελικά να φύγω από Σάμο και να πάω Χανιά;

Δεν έχω ζήσει τη Σάμο από κοντά, μιας και πέρυσι όλη τη χρονιά έγινε μάθημα από απόσταση, αλλά πήγα ένα τριήμερο να δω πως είναι και δε μπορώ να πω ότι ενθουσιαστηκα απ το νησί, οι αποστάσεις είναι απίστευτα μεγάλες και για να πας απ το αεροδρόμιο στο Καρλόβασι, θες ελικόπτερο...

Πήγα μια βολτα και απ τα Χανιά όμως και μπορώ να πω πως εντυπωσιαστηκα με την πόλη αλλά και το πανεπιστήμιο, αν και δεν κατάφερα να δω τα εργαστήρια γιατί δε μου άνοιξαν εκεί.

Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως η ποιότητα σπουδών και όχι τόσο η φοιτητική ζωή. Θέλω να αξίζει τον κόπο αυτό που θα σπουδάσω και μου φαίνεται πως σαν απόφοιτος Ημμυ θα έχω περισσότερες επιλογές απ ότι σαν μηχανικός πληροφοριακών συστημάτων μόνο..

Τελικά εσύ τι έκανες @VagelisDer, πηγές Κρήτη ή παρέμεινες Σάμο; Μετανιωσες για την επιλογή σου;

Καλησπέρα! Πήρα την απόφαση και δέχτηκα την μεταγραφή για Κρήτη. Θα σου πω ακριβώς πως ήταν εμπειρία μου τότε. Ένα εξάμηνο ουσιαστικά έκανα παρακολούθησα στην Σάμο. Σε θέμα φορτικής ζωής περνούσα μια χαρά έως και την στιγμή που έφυγα. Πιο κλειστό περιβάλλον, πιο εύκολα να γνωρίσεις κόσμο, αν και αυτό είναι κατά κύριο λόγο στο πόσο κοινωνικός είναι κάθε ένας. Σε θέμα υποδομών τώρα. Το Πολυτεχνείο στα Χανιά είναι κλάσεις ανώτερο σε εγκαταστάσεις σε σύγκριση με το ΜΠΕΣ. Τουλάχιστον μέχρι το 15 που ήμουν στη Σάμο. Αρχικά είναι κανονικό τμήμα με συγκεντρωμένα τα πάντα σε ένα κτήριο. Στην Σάμο θυμάμαι κάναμε μάθημα σε αίθουσες δημοτικών σχολίων και αίθουσες εκδηλώσεων. Τα πάντα ήταν διασκορπισμένα μέσα στο Καρλοβασι. Σκάψουν να είχες μάθημα 9-11 στο κέντρο και 12-1 στο λιμάνι που έπρεπε να πάρεις ταξι. Τα εργαστήρια του πρώτου έτους ήταν απλά ικανοποιητικά σε θέμα εγκαταστάσεων. Καμία σχέση με την Κρήτη. Σε θέμα σχολής επίσης στο Πολυτεχνείο πλέον έχεις δικαιώματα ηλεκτρολόγου με ότι αυτό συνεπάγεται σε θέμα απαιτήσεων. Γενικά επειδή το ανέφερες το επίπεδο σπουδών και σχολής είναι αν αδιαμφισβήτητα ανώτερο στα Χανιά. Σε καμία περίπτωση βέβαια δεν αμφισβητώ το επίπεδο σπουδών της Σάμου που από ότι θυμάμαι τότε που τα έψαχνα ήταν και εκεί αρκετά καλό. Αλλά όπως καταλαβαίνεις είναι αρκετά επίπεδα πίσω σε θέμα υποδομών. Στο θέμα μετακίνησης τώρα αν είσαι Κρητικός δεν το συζητώ μονόδρομος τα Χανιά. Αν είσαι από κεντρική Ελλάδα έχεις πιο γρήγορη και πιο άμεση μετακίνηση λόγω συχνότητας των συγκοινωνιών. Κάθε μέρα καράβι, αεροπλάνο κλπ. Σε θέμα πόλης ναι τα Χανιά είναι όμορφα αλλά για διακοπές. Από την δίκη μου εμπειρία το παρεΐστικο που είχα στην Σάμο στα Χανιά δεν το βρήκα. Ποτε δεν κατάφερα να νιώσω δικό μου τον τόπο αυτό παρόλο που είμαι Κρητικός. Όχι ότι ένιωσα δικό μου τόπο τη Σάμο αλλά ήταν κατεξοχήν φοιτητοχωριο. Σαν μικρότερη κοινωνία φαντάσου αλλά μόνο από φοιτητές. Οι ντόπιοι ήταν απλά διακοσμητικοί 😜 Στα Χανιά γενικά υπάρχει ένας εγωκεντρισμός. Αν κάνεις καλές παρέες μην αγχώνεσαι θα περάσεις μια χαρά. Δεν είναι η φοιτητούπολη όπως το Ρέθυμνο και το Ηράκλειο αλλά με καλή παρέα θα βρείτε διεξόδους! Σαν συμβουλή σου δίνω σε οποια σχολή και να πας, μην αφήσεις με τίποτα μαθηματα να σε κυνηγάνε. Από την αρχή να μπεις δυναμικά. Όσο κι αν είναι κάπως δύσκολο το διάστημα της προσαρμογής, ξεκίνα την προσαρμογή εξ αρχής ώστε 2-3 έτος να ξέρεις ακριβώς που βρίσκεσαι. Στα Χανιά ειδικά που υπάρχουν αλυσίδες σε μαθήματα κορμού δεν σε παίρνει να τις χάνεις γιατί σε αφήνουν πίσω σε εξάμηνα/έτη. Ότι άλλο θέλεις μου στέλνεις και σου λέω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...