Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

OXI!

Καλυτερα τον adata

για ποιο λόγο όχι kingston και silicon power;  βασικά είναι λίγο επικίνδυνοι αν και είναι κορυφή άλλα δεν αντέχουν και τόσο πολύ ιδικά τον kingston τον φοβάμαι λίγο να σου πω  την αλήθεια  http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/apothikeusi/ssd-skliros-diskos/Adata-SSD-Premier-SP550-240GB-ASP550SS3-240GM-C.htm αυτον εδω εχω βρει απο το πλαισιο σε adata επισης ο corsair καλος  ειναι ή οχι και αυτος;

 

 edit: και ο adata στα 256gb  που έστειλες τωρα που τον ειδα καλύτερα  έχει 3d nand μαλον είναι καινούρια τεχνολογία δεν ξέρω και πολλά από ssd έχει πάρει και καλές κριτικές   άρα αυτόν θα πάρω εχεις δικιο είναι πάρα πολύ καλός

Επεξ/σία από panos0100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για ποιο λόγο όχι kingston και silicon power;  βασικά είναι λίγο επικίνδυνοι αν και είναι κορυφή άλλα δεν αντέχουν και τόσο πολύ ιδικά τον kingston τον φοβάμαι λίγο να σου πω  την αλήθεια  http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/apothikeusi/ssd-skliros-diskos/Adata-SSD-Premier-SP550-240GB-ASP550SS3-240GM-C.htm αυτον εδω εχω βρει απο το πλαισιο σε adata επισης ο corsair καλος  ειναι ή οχι και αυτος;

 

 edit: και ο adata στα 256gb  που έστειλες τωρα που τον ειδα καλύτερα  έχει 3d nand μαλον είναι καινούρια τεχνολογία δεν ξέρω και πολλά από ssd έχει πάρει και καλές κριτικές   άρα αυτόν θα πάρω εχεις δικιο είναι πάρα πολύ καλός

Οχι τον συγκεκριμενο κινγκστον.. εχει πολυ μικρο οριο ζωης σε σχεση με αλλους.. 50tbw σε σχεση με αλλους που εχουν 90..

Ο silicon  ειναι  οκ και ειναι και mlc,

Ο αδατα ακριβως, ειναι καινουργια τεχνολογια οπως και ο mx300 που ειναι  ενα κλικ παραπανω.

Απο corsair oσο αφορα την αξιοπιστια στους ssd  εγω προσωπικα εχω απογοητευτει ,αλλα και αλλους εχω ακουσει να εχουν παραπονα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι τον συγκεκριμενο κινγκστον.. εχει πολυ μικρο οριο ζωης σε σχεση με αλλους.. 50tbw σε σχεση με αλλους που εχουν 90..

Ο silicon  ειναι  οκ και ειναι και mlc,

Ο αδατα ακριβως, ειναι καινουργια τεχνολογια οπως και ο mx300 που ειναι  ενα κλικ παραπανω.

Απο corsair oσο αφορα την αξιοπιστια στους ssd  εγω προσωπικα εχω απογοητευτει ,αλλα και αλλους εχω ακουσει να εχουν παραπονα..

ποιον απο τους 2 τοτε;  silicon power ή adata;   απλα ο πρωτος θα τον παρω απο τον visions studio  ενω ο 2 ειναι μονο στο eshop και μου βγαινει νομιζω και φτηνοτερα γιατι το κουτακι για 3,5 λογω οτι το κουτι ειναι παλιο κοστιζει 1,70Ε  ενω στο vision studio 4,50 και ο σιλικον 100Ε αλλα ειναι made in taiwan  ο αλλος ειναι κινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους,
Θα ηθελα και εγω μια μικρη βοηθεια.
Χρειαζομαι εναν εσωτερικο δισκο 5 με 6 tera bytes. Θα μπει σε pc της δουλειας και με ενδιαφερει πρωτα απο ολα η αξιοπιστια αλλα και η ταχυτητα. Θα χρησιμοποιειται για 3D redering και αποθηκευση.
Ψαχνοντας στο google βλεπω δισκους που λενε για χρηση NAS , καταγραφης βιντεο , server, Surveillance Enterprise / Datacenter Aυτοι θα μου εκαναν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους,

Θα ηθελα και εγω μια μικρη βοηθεια.

Χρειαζομαι εναν εσωτερικο δισκο 5 με 6 tera bytes. Θα μπει σε pc της δουλειας και με ενδιαφερει πρωτα απο ολα η αξιοπιστια αλλα και η ταχυτητα. Θα χρησιμοποιειται για 3D redering και αποθηκευση.

Ψαχνοντας στο google βλεπω δισκους που λενε για χρηση NAS , καταγραφης βιντεο , server, Surveillance Enterprise / Datacenter Aυτοι θα μου εκαναν?

Κοίτα για κανέναν hgst ultrastar η deskstar nas ανάλογα με το τι διαθέτεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τους δύο θα προτιμούσα τον adata.

Δεν σε κατάλαβα σχετικα με το Taiwan και το china

έλεγα επειδή ο silicon power ειναι made in taiwan γράφει, ότι είναι καλύτερος, και ο adata είναι από  κινά,  άλλα όλα από κινά ειναι οπότε και ο adata εχει καλύτερες μνήμες όπως βλέπω, είναι ένα κλικ ποιο πάνω απο τον kingston, θα προτιμήσω τον adata μακάρι να βγει καλός και αξιόπιστος τι να πω ή να παρω τον αλλον που με εβαλες τον PNY ειναι ποιο αργος λιγο στα 470 write ειναι  και έχει 4 χρόνια εγγύηση άλλα είναι  και 10Ε ποιο πάνω όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oi HGST ειναι Hitachi ή κάνω λάθος ?

Ναι Hitachi, καλύτερα ο ultrstar σε θέμα αξιοπιστίας αλλά πιο ακριβός

έλεγα επειδή ο silicon power ειναι made in taiwan γράφει, ότι είναι καλύτερος, και ο adata είναι από  κινά,  άλλα όλα από κινά ειναι οπότε και ο adata εχει καλύτερες μνήμες όπως βλέπω, είναι ένα κλικ ποιο πάνω απο τον kingston, θα προτιμήσω τον adata μακάρι να βγει καλός και αξιόπιστος τι να πω ή να παρω τον αλλον που με εβαλες τον PNY ειναι ποιο αργος λιγο στα 470 write ειναι  και έχει 4 χρόνια εγγύηση άλλα είναι  και 10Ε ποιο πάνω όμως

Εντάξει, και η Taiwan ας πούμε στην Κίνα ανήκει, δεν έχει να λέει.

Αν πας στον καλό τον pny με τέσσερα χρόνια εγγύηση και είναι Mlc οκ, ο άλλος ο pny έχει τρία χρόνια αν δεν κάνω λάθος.

Άρα η τον καλό pny η τον adata για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Hitachi, καλύτερα ο ultrstar σε θέμα αξιοπιστίας αλλά πιο ακριβός

Εντάξει, και η Taiwan ας πούμε στην Κίνα ανήκει, δεν έχει να λέει.

Αν πας στον καλό τον pny με τέσσερα χρόνια εγγύηση και είναι Mlc οκ, ο άλλος ο pny έχει τρία χρόνια αν δεν κάνω λάθος.

Άρα η τον καλό pny η τον adata για μένα.

οκ σε ευχαριστω πολυ για 2 φορα με βοηθησες, θα παρω τον adata τελικα γιατι ο PNY με τα 4 χρονια εγγυηση η ταχυτητα εγραφης ειναι 470 εχει λαθος στην σελιδα του eshop ο adata ειναι η καλυτερη επιλογη νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα μια πρόταση για εξωτερικό σκληρό (4TB+) πού να είναι αξιόπιστος και οικονομικός.

Η χρήση θα είναι κυρίως για backup φωτογραφιών.

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ σε ευχαριστω πολυ για 2 φορα με βοηθησες, θα παρω τον adata τελικα γιατι ο PNY με τα 4 χρονια εγγυηση η ταχυτητα εγραφης ειναι 470 εχει λαθος στην σελιδα του eshop ο adata ειναι η καλυτερη επιλογη νομιζω

Για στείλε μου το λινκ να δω ποιον pny λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 http://www.e-shop.gr/ssd-pny-cs2211-240gb-25-sata-3-p-PER.302814 αυτον εδω λεω μου τον ειχες στειλει μαζει και με τους αλλους γι αυτο σε ειπα οτι ειμαι αναμεσα σε adata και pny αλλα αυτος εχει λαθος το eshop η ταχυτητα εγραφης ειναι 470 ποιο κατω απο αυτη του adata

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 http://www.e-shop.gr/ssd-pny-cs2211-240gb-25-sata-3-p-PER.302814 αυτον εδω λεω μου τον ειχες στειλει μαζει και με τους αλλους γι αυτο σε ειπα οτι ειμαι αναμεσα σε adata και pny αλλα αυτος εχει λαθος το eshop η ταχυτητα εγραφης ειναι 470 ποιο κατω απο αυτη του adata

Oχι φιλε μου, δεν εχει κανενα λαθος...

Ειναι ο καλος της pny  και μαλιστα αρκετα γρηγορος σε επιπεδα 850 evo..

Aναμεσα στον adata  και αυτον εννοειται ο pny..

Γρηγοροτερος,mlc  μνημες και 4 χρονια εγγυηση...

https://www.pny.com/ssd-cs2211#specifications

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...