Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι αφου το λινκ σου λεει 480gb αυτος ειναι 240gb του eshop

 

δεν μπωρει να ειναι 480gb και να εχει μονο 104Ε

Ναι εχεις δικαιο,

Και παλι ομως σε read οπως και να εχεις ειναι σφαιρα ο δισκος...Καλυτερος απο  adata  και σε write διαφορες εντονες δεν θα δεις..

Και με βαση οτι κοιτας κυριως αξιοιπιστια , και παλι θα πηγαινα σε pny λογω μνημων και εγγυησης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απλα την PNY δεν την δουλεψα καν σαν ονομα την ξερω μονο :-D   την θυμαμαι εβγαζε παλια καρτες γραφικων δεν ξερω αν βγαζει και στικακια νομιζω βγαζει, αλλα με ειχες πει για adata και λεω ενταξει ας παρω εκεινον τωρα να καταληξω στον pny αν ειναι; ελπιζω απο εκει που θα το παρω να εχει 4 χρονια εγγυηση, ειναι ενα μαγαζακι της γειτονιας και θα το παρω για το παιδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεε θα βγει ακριβα αν ειναι απο την εταιρεια θα πρεπει να το στειλω εγω, αυτος μπωρει να πει οτι εχει 3 χρονια ας πουμε, τελος παντων θα πρεπει να αγορασω και την θηκη απο 2,5 σε 3,5 που λεει γιατι το κουτι ειναι παλιο πως θα τον βαλω πες και εκει κανα 5Ε θα εχει αυτη γυρω στο 100Ε παμε, στον αλλον τον pny ειναι γυρω στα 12Ε διαφορα, οπως τα υπολογιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν με καταλαβες...

Απο οπου κανεις την αγορα, καταχωρεις τον δισκο στην pny βαση serial number, η οτι σου ζητησουν τελωσπαντων, και αν δεν σε εξυπηρετει το καταστημα, θα εισαι καλυμμενος απο την pny μετα, απλως θα πρεπει να το στειλεις εκει..

SSD Bracket εννοεις?Ναι, καλυτερα, αν και εγω συχνα τους στηριζω με τις δυο πλαινες βιδες του δισκου ακομα και στα παλια κουτια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν με καταλαβες...

Απο οπου κανεις την αγορα, καταχωρεις τον δισκο στην pny βαση serial number, η οτι σου ζητησουν τελωσπαντων, και αν δεν σε εξυπηρετει το καταστημα, θα εισαι καλυμμενος απο την pny μετα, απλως θα πρεπει να το στειλεις εκει..

SSD Bracket εννοεις?Ναι, καλυτερα, αν και εγω συχνα τους στηριζω με τις δυο πλαινες βιδες του δισκου ακομα και στα παλια κουτια.. 

αν γίνεται άλλα καλύτερα να πάρω την θήκη, κοίταξε τι έχω σκεφτεί αν πάρω τον pny καλύτερα από το eshop με 4 χρόνια εγγύηση, και το bracket εχει 1,70Ε πάρα πολύ φτηνό, αν πάρω τον adata να τον πάρω από το μαγαζάκι της γειτονιάς, κι αυτός 3 χρόνια θα με πει το braket σίγουρα θα το χει κάνα 5Ε οπότε, δεν ξέρω, αν και  η πρώτη μου επιλογή ήταν από το eshop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν γίνεται άλλα καλύτερα να πάρω την θήκη, κοίταξε τι έχω σκεφτεί αν πάρω τον pny καλύτερα από το eshop με 4 χρόνια εγγύηση, και το bracket εχει 1,70Ε πάρα πολύ φτηνό, αν πάρω τον adata να τον πάρω από το μαγαζάκι της γειτονιάς, κι αυτός 3 χρόνια θα με πει το braket σίγουρα θα το χει κάνα 5Ε οπότε, δεν ξέρω, αν και  η πρώτη μου επιλογή ήταν από το eshop

Η πρωτη μου φαινεται καλυτερη, κοιτα το δικο σου συμφερον.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτη μου φαινεται καλυτερη, κοιτα το δικο σου συμφερον.. ;)

εκεί καταλήγω και εγώ στο eshop τέλος πάντων σε ευχαριστώ πολύ ήσουνα πολύ κατατοπιστικός και σαφέστατος, θα πάρω τελικά τον pny και μακάρι να βγει γερός, γιατί οι μηχανικοί μου οι δίσκοι να μην του ματιαξω έχουνε 6 χρόνια λειτουργίας με πολλές ώρες γιατί έμενε και ανοιχτο το μηχάνημα νύχτες δουλεύουν μια χαρά wd και seagate απο 750gb

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AHCI εχω ναι αφού καινούρια είναι η μητρική  να πάρω τον adata βασικα ειμαι αναμεσα σε kingston silicon power  αλλα και οι adata καλοι φαίνονται

 

 

στον  anonymous-root πηγαινε :P

Καλημερα και χρονια πολλα...

Μετα απο 1+ μηνα που περιμενα και doa κλπ ηρθε ο HGST 3TB NAS 

και απο ταχυτητα φαινεται πολυ καλος και 100% υγεια εχει..

Για τον παλιο με το 52% υγεια και τα bad sectors εβαλα το HDD Regenerator , το εβαλα να τρεξει και απο DOS αλλα

δε νομιζω να εκανε κατι... 

( μου εβγαλε κατι μνμτα σε καποια σημεια για ACHI + IDE αλλα ηταν σωστες οι ρυθμισεις )

Μπορω στον ΠΑΛΙΟ να διορθωσω τα bad sectors ή να τα απομονωσει το συστημα και να μη γραφει δεδομενα εκει, 

ωστε να τον χρησιμοποιω μονο για downloads και οσο αντεξει;;;

 

 

αφου ετρεξες το HDD regenerator το εχει κανει αυτο που λες.

 

 

τα bad sectors που σου βγαζει δεν φευγουν.

 

ποσο θα αντεξει ο δισκος σου δε ξερω

 

ξερω οτι αμα δεν κρατησεις αντιγραφα ασφαλειας θα εχεις θεμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,


 


Θα ήθελα μια πρόταση για εξωτερικό σκληρό (4TB+) πού να είναι αξιόπιστος και οικονομικός.


Η χρήση θα είναι κυρίως για backup φωτογραφιών.


 


Ευχαριστώ,


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα μια πρόταση για εξωτερικό σκληρό (4TB+) πού να είναι αξιόπιστος και οικονομικός.

Η χρήση θα είναι κυρίως για backup φωτογραφιών.

 

Ευχαριστώ,

https://www.skroutz.gr/s/8953062/Maxtor-M3-Portable-4TB.html
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαζομαι ενα δισκο ssd για sata 2 μητρικη διοτι ο τωρινος μηχανικος εχει εξαντληθει, εκλεισε αισιως 9ετια συνεχους χρησης. Παιχνιδια δεν παιζω πλεον, εγκατασταση το λειτουργικο κι εφαρμογες μονο. Ισως φτανουν τα 120gb αλλα αν υπαρχει μεγαλυτερος με μικρη διαφορα τιμης τοτε θα το προτιμησω. Μερσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαζομαι ενα δισκο ssd για sata 2 μητρικη διοτι ο τωρινος μηχανικος εχει εξαντληθει, εκλεισε αισιως 9ετια συνεχους χρησης. Παιχνιδια δεν παιζω πλεον, εγκατασταση το λειτουργικο κι εφαρμογες μονο. Ισως φτανουν τα 120gb αλλα αν υπαρχει μεγαλυτερος με μικρη διαφορα τιμης τοτε θα το προτιμησω. Μερσι

https://www.skroutz.gr/s/6681970/Intel-535-Series-120GB.html#reviews

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα οχι θα παρω τον adata στα 256gb  αν κανω αυτη την πατεντα που ειπες να βιδωσω μονο 2 βιδες στο σασι δεν θα εχει προβλημα ετσι;  η να κανω ζημια στον ssd με τις βιδες  μην παιρνω τωρα και το bracket

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...