Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αναλογα παντα με το τι διαθετεις..

Ο 850 evo  παντως ειναι μια απο τις πιο αξιολογες προτασεις και θα σε καλυψει σιγουρα..

Ετσι και ετσι.. 

Ποσα διαθετεις για ssd?

Kαταρχην ειναι ενας δοκιμασμενος δισκος ο 535 και εχουμε θετικες αποψεις, καλυτερες ταχυτητες, ναι μεν παλαιοτερους controllers  αλλα καλυτερους θεωρω.

Απο την αλλη δεν εχω την πιο ολοκληρωμενη αποψη για τον συγκεκριμενο kingston..

Δεν φαινεται κακος παντως, ειναι και οι δυο με 5 χρονια εγγυηση(υποψην καποια καταστηματα δινουν 3 στον κινγκστον επομενως τα υπολοιπα θα εχεις να κανεις απεθειας με την κινγκστον)

Προτεινα οπως και να εχει την πιο σιγουρη λυση.

Κωστα σορρυ που σε ζαλιζω αλλα εχω μια ακομα ερωτηση.

 

Τα καλα σχολια του 535 ισχυουν και για τον 540s που ειναι πιο καινουργιος και για τον οποιο βλεπω καπως καλυτερα benchmarks?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια 

 

Επειδη αρχιζει ο σκληρος να "προιδοποιει" εχετε κατι σε ssd να προτεινετε για το συγκεκριμενο laptop SATELLITE L750-1NG? 

http://www.toshiba-greece.com/discontinued-products/satellite-l750-1ng/

 

  • Windows® 7 Home Premium 64-bit 
  • Επεξεργαστής Intel® Core™ i7-2670QM
  • 39,6 cm (15,6 '') , Οθόνη υψηλής φωτεινότητας TFT HD με τεχνολογία Toshiba TruBrite® με αναλογία 16 : 9 και οπίσθιο φωτισμό LED
  • Σκληρός δίσκος 640 GB
  • Χρώμα Luxe White Pearl με μοτίβο Matrix, λευκό πληκτρολόγιο
  • 6GB , DDR3 RAM (1.333 MHz)
  • NVIDIA® GeForce® GT 525M με τεχνολογία CUDA™
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ssd δεν προορίζονται για συγκεκριμένα λάπτοπ. Μπορείς να βάλεις οποιονδήποτε ssd ανάλογα το budget και την χρήση που κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ssd δεν προορίζονται για συγκεκριμένα λάπτοπ. Μπορείς να βάλεις οποιονδήποτε ssd ανάλογα το budget και την χρήση που κάνεις.

 

ναι οκ,

 

Ισως εγω δεν το εθεσα σωστα.

Η χρηση ειναι απο απλη (ιντερνετ, κτλ) εως και photoshop (οχι παρα πολυ , αντε κανενα flyer)

Απλα δεν ξερω εαν ειναι αρκετος ενας 120 η να παω για παραπανω.

Τιμη εως κανενα 100-130.

 

Επειδη γενικα εγω δεν αλλαζω πραγματα αναβαθμισεις κτλ θα ειναι κατι που θα μεινει εως ....βλεπουμε!

 

Απλα ελεγα εαν εχει καποιος καποια προταση ετσι ωστε να δω διαφορα στο συγκεκριμενο laptop τωρα που αρχιζει και τα φτυνει ο σκληρος του και μιας και θα μπω σε αυτη την διαδικασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οκ,

 

Ισως εγω δεν το εθεσα σωστα.

Η χρηση ειναι απο απλη (ιντερνετ, κτλ) εως και photoshop (οχι παρα πολυ , αντε κανενα flyer)

Απλα δεν ξερω εαν ειναι αρκετος ενας 120 η να παω για παραπανω.

Τιμη εως κανενα 100-130.

 

Επειδη γενικα εγω δεν αλλαζω πραγματα αναβαθμισεις κτλ θα ειναι κατι που θα μεινει εως ....βλεπουμε!

 

Απλα ελεγα εαν εχει καποιος καποια προταση ετσι ωστε να δω διαφορα στο συγκεκριμενο laptop τωρα που αρχιζει και τα φτυνει ο σκληρος του και μιας και θα μπω σε αυτη την διαδικασια.

Πήγαινε σε ένα 250αρη 850 evo.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορά σε τι? Γρηγορότερο boot, γρηγορότερο φόρτωμα των προγραμμάτων θα δεις σίγουρα. Άλλο hdd και άλλο ssd.

 

Καμια προταση απο θεμα μαρκας κτλ σε αυτα τα λεφτα Η να παω να παρω κατι απο το ραφι?

 

Καμια προταση απο θεμα μαρκας κτλ σε αυτα τα λεφτα Η να παω να παρω κατι απο το ραφι?

 

 

Πήγαινε σε ένα 250αρη 850 evo.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...

Πήγαινε σε ένα 250αρη 850 evo.

 

Μπηκα στην διαδικασια να διαβασω μερικα πραγματα και εχω μια απορια.

Απο επεξεργασια βιντεο τι λεει?

 

Διαβασα καπου οτι " Προσοχή, ο σκληρός ΔΕΝ κάνει για επεγεργασία βίντεο κτλ, καθώς μειώνεται το lifespan του. "

 

Γνωμη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνει και παρακάνει. Εξάλλου ο evo που πρότεινε ο Κώστας έχει 5 χρόνια εγγύηση. Backup να κρατάς τα αρχεία σου πράγμα που πρέπει να κάνεις έτσι και αλλιώς για οποιονδήποτε sdd ή hdd

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγη προσοχή με τις εγγυήσεις για τους ssd.

για τον 850 εβο ισχύει 5 ετη Η 75ΤΒW, σε άλλους δίσκους τα δεδομένα αλλάζουν(μικρότερη εγγύηση και λιγότερες εγγραφές κλπ)

ύστερα απο 1 χρονο και κατι (Μάιος του 16 η αγορά μου)εχω 2.64ΤΒ εγγραφών ΜΟΝΟ για το λειτουργικό(ενημερώσεις,browsers και όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιώ.

Θα μπορούσα να είχα κάνει ακόμα λιγότερες εγγραφές αλλα εντάξει μην ήμαστε και υπερβολικοί :-D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ψαχνω εναν ssd για το συστημα της υπογραφης μου(μονο 2.5' μπορω με αυτη την μητρικη), σκεφτομαι στα 500gb ωστε να βαλω τα windows τα προγραμματα που δεν ειναι πολλα και οσα παιχνιδια χωρεσει... σκεφτηκα τον samsung 850 evo 500gb αλλα βλεπω οτι υπαρχει και ο προ ποιες οι διαφορες τους? τι προτεινετε? μπατζετ αν αξιζει τοσο πολυ δινω οσα του προ και παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαφορές με τον είναι tlc μνήμες ο evo και mlc o pro. Οι mlc είναι καλύτερες είναι μεγαλύτερης αντοχής και οπιο γρήγορες. Άλλη σημαντική διαδφορά είναι 5 ρόνια εγγύηση ο ένας και 10 ο άλλος. Ουσιαστικά η εγγύηση είναι διαφορά αν και είναι σημαντικό να έχει ένας ssd mlc μνήμες αλλά και οι μνλημες που έχει ο evo είναι οκ. Στην πράξη δεν θα δεις καμμία διαφορά μεταξύ των δύο. Διάλεξε και πάρε.

 

Τι εννοείς με "μονο 2.5' μπορω με αυτη την μητρικη" ??

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τι εννοείς με "μονο 2.5' μπορω με αυτη την μητρικη" ??

Aπο οτι καταλαβαινω εννοει οτι δεν δεχεται m2 ssd αλλα μπορει να παιξει μονο σε sata.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...