Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψαχνω δυο σκληρους δισκους.

 

Εναν για το desktop(εχει ηδη x2 παλιους 300 gb που θα φυγουν, εναν wd 4 tb και εναν 500 gb sdd που δυστυχως ολοι ειναι γεματοι) ο οποιος θα ειναι 4 tb και θα χρησιμοποιειται κυριως για storage/hoarding(ταινιες,φωτος κλπ).

 

Ο δευτερος θα ειναι ενας απλος εξωτερικος(ή θήκη και εναν εσωτερικο) 1 tb που θα το χρησιμοποιω για την σχολη ή οταν ταξιδευω.

 

Γενικα θα προτιμουσα να ειναι vfm αλλα δεν εχω και οριο στο budget. Για την αγορα του εξωτερικου μπορω να περιμενω αλλα τον εσωτερικο τον χρειαζομαι αμεσα(Βεβαια και εδω μπορω να περιμενω αν υπαρχει μεγαλη διαφορα, αν και δεν νομιζω)

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

 

edit:Αλλαξα μερικες φρασεις γιατι δεν εβγαζαν νοημα

Sleep is for the weak

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ψαχνω δυο σκληρους δισκους. Ενας για το desktop(εχει x2 παλιους 300 gb που θα φυγουν, εναν wd 4 tb και εναν 500 gb sdd που δυστυχως ολοι ειναι γεματοι) ο οποιος θα ειναι 4 tb και θα χρησιμοποιειται κυριως για storage/hoarding(ταινιες,φωτος κλπ).

 

Ο δευτερος θα ειναι ενας απλος εξωτερικος(ή θήκη και εναν εσωτερικο) 1 tb που θα το χρησιμοποιω για την σχολη ή οταν ταξιδευω.

 

Γενικα θα προτιμουσα vfm αλλα δεν εχω και οριο στο  budget(Μπορω να περιμενω για την αγορα του εξωτερικου αλλα οχι του εσωτερικου). 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

:fear:  :fear:

Καηκα λιγο...

Τον ssd τον εχεις για back up?

Σε ποιον εχεις το λογισμικο σου απο ολους αυτους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ssd εχω το λογισμικο και τα προγραμματα. Οχι δεν τον εχω για backup απλα μερικα παιχνιδια πιανουν πολυ χωρο :S

ψαχνεις δηλαδη εναν δισκο στα 4tb και εναν ex hdd 1tb.. σωστα?

hdd:  https://www.skroutz.gr/comparelists/1715?compare=10116899%2C10100659%2C11275505%2C4470394%2C4588732%2C12003784

ex hdd:https://www.skroutz.gr/comparelists/87?compare=7545237%2C6009313%2C8579039%2C385815%2C4288958

Aν και γενικα θα προτιμουσα τον Hitachi Touro με τα 5 χρονια εγγυηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτα ψαχνω σορρυ αν ηταν δυσνοητο στο αρχικο ποστ :P. Ευχαριστω για την βοηθεια παντως. Για τους εσωτερικους και εγω τους ιδιους ειχα κοιταξει.

 

Εχω μερικες ερωτησεις βεβαια so bear with me.

 

1. Διαφορες μεταξυ Touro και Silicon Armor Power A80?

 

2. Διαφορες μεταξυ Hitachi Deskar NAS WW και PA και WD Purple?Δεν καταλαβαινω γιατι ο Hitachi WW ειναι πιο φθηνος απο τον PA ενω εχει 128 MB Cache>64 MB.Ομοιως με τον WD Purple που εχει 5400 RPM σε συγκριση με τους αλλους(Αφου ολοι ειναι HDD και οχι SSHD δεν εχει τοση μεγαλη σημασια ετσι?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτα ψαχνω σορρυ αν ηταν δυσνοητο στο αρχικο ποστ :P. Ευχαριστω για την βοηθεια παντως. Για τους εσωτερικους και εγω τους ιδιους ειχα κοιταξει.

 

Εχω μερικες ερωτησεις βεβαια so bear with me.

 

1. Διαφορες μεταξυ Touro και Silicon Armor Power A80?

 

2. Διαφορες μεταξυ Hitachi Deskar NAS WW και PA και WD Purple?Δεν καταλαβαινω γιατι ο Hitachi WW ειναι πιο φθηνος απο τον PA ενω εχει 128 MB Cache>64 MB.Ομοιως με τον WD Purple που εχει 5400 RPM σε συγκριση με τους αλλους(Αφου ολοι ειναι HDD και οχι SSHD δεν εχει τοση μεγαλη σημασια ετσι?)

  1. 5χρονια εγγυηση > 3. Τιποτα πιο ιδιαιτερο..
  2. Ειδικα για την χρηση σου δεν παιζει κανενα ρολο οι ταχυτητες και οι μνημες cache, ολοι σου κανουν.Tωρα οι τιμες ειναι καθαρα κυριως στα καταστηματα και τους προμηθευτες τους..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι τελευταιο: Με την εγγυηση τι παιζει?Ειχα αγορασει παλια και samsung(εξωτερικο) και seagate( εσωτερικο) που ενω χαλασαν πριν ληξει η εγγυηση το μαγαζι παλι δεν εκανε κατι ενω ηταν καθαρα failure απο μονο του( Ο εξωτερικος ειδικα δεν ειχε σημαδι χτυπιματος διοτι ηταν συνεχεια σε θηκη). Γνωριζουμε επισης τι σκληρο εχουν μεσα οι εξωτερικοι(αν υπαρχει μεγαλη διαφορα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι τελευταιο: Με την εγγυηση τι παιζει?Ειχα αγορασει παλια και samsung(εξωτερικο) και seagate( εσωτερικο) που ενω χαλασαν πριν ληξει η εγγυηση το μαγαζι παλι δεν εκανε κατι ενω ηταν καθαρα failure απο μονο του( Ο εξωτερικος ειδικα δεν ειχε σημαδι χτυπιματος διοτι ηταν συνεχεια σε θηκη). Γνωριζουμε επισης τι σκληρο εχουν μεσα οι εξωτερικοι(αν υπαρχει μεγαλη διαφορα)

O hitachi εχει hitachi.

Aν το τραβουσες το θεμα μια χαρα θα στον αλλαζαν, ψωνισε απο αλλο καταστημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ενδιαφερομαι να παρω 2ο σκληρο 1TB για προγραμματα/ταινιες/παιχνιδια, τι θα προτεινατε στα 50-60 ευρω και 5200/7400rpm? (δεν θελω να να δωσω περισσοτερα :P βεβαια δεν ξερω αν θα αξιζε κατι εξτρα για καποια χρονια εγγυηση παραπανω, επισης με τις τιμες των ssd δεν αξιζει να παω)? (οσο το δυνατον λιγοτερο θορυβο αλλα σχετικα καλη αποδοση για 2ος) υ.γ. οσο θα ειναι σε gaming ή προγραμματα θα κανει θορυβο? ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ενδιαφερομαι να παρω 2ο σκληρο 1TB για προγραμματα/ταινιες/παιχνιδια, τι θα προτεινατε στα 50-60 ευρω και 5200/7400rpm? (δεν θελω να να δωσω περισσοτερα :P βεβαια δεν ξερω αν θα αξιζε κατι εξτρα για καποια χρονια εγγυηση παραπανω, επισης με τις τιμες των ssd δεν αξιζει να παω)? (οσο το δυνατον λιγοτερο θορυβο αλλα σχετικα καλη αποδοση για 2ος) υ.γ. οσο θα ειναι σε gaming ή προγραμματα θα κανει θορυβο? ευχαριστω εκ των προτερων!

https://www.skroutz.gr/comparelists/1715?compare=10218932%2C9513108

Oτι πρεπει στην περιπτωση οι υβριδικοι δισκοι,θα μεινεις ικανοποιημενος..

Αν μπορεις πηγαινε για τον 3,5'' , αν οχι οκ,

 και ο 2,5'' σε καλυπτει και εχουν απο πεντε χρονια εγγυηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/comparelists/1715?compare=10218932%2C9513108

Oτι πρεπει στην περιπτωση οι υβριδικοι δισκοι,θα μεινεις ικανοποιημενος..

Αν μπορεις πηγαινε για τον 3,5'' , αν οχι οκ,

 και ο 2,5'' σε καλυπτει και εχουν απο πεντε χρονια εγγυηση

μπορεις να μου εξηγησεις με λιγα λογια γτ να παω σε υβριδικο δισκο!? 

υ.γ. σαν 1ο εχω ssd

υ.γ.1 με πηγες στα 80-90 κατευθειαν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να μου εξηγησεις με λιγα λογια γτ να παω σε υβριδικο δισκο!? 

υ.γ. σαν 1ο εχω ssd

υ.γ.1 με πηγες στα 80-90 κατευθειαν :P

Γιατι ειναι ιδανικος στην περιπτωση σου.

Τον θες για gaming,προγραμματα, εχει μηδενικο θορυβο,εχει χαμηλη καταναλωση και καινουργιους controllers.Δεν ειναι απλα για storage και εχεις 5 χρονια εγγυηση. 

υ.γ. Δεν λεει κατι,προς ωφελος σου ειναι οπως και να εχει.

υ.γ.1 Γι αυτο και ειχα μια επιλογη δευτερη πιο συνετη στο budget σου ;)  

 

 

Aν καταληξεις σε αυτον περιμενω εντυπωσεις σου.. :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.Ενδιαφερομαι για αγορα ssd για σταθερο υπολογιστη με μητρικη asrock 970 pro3.Αρχικα επειδη δεν ειμαι γνωστης του θεματος,συνηθως συνδιαζουμε hdd και ssd ή χρησιμοποιηουμε εναν απο τους 2?Ο hdd ειναι αρκετα παλιος και συνεπως πολυ παλιος,γενικα δεν τον γεμιζω το σκληρο αρα θελω μετρια χωριτηκοτητα (αυτη τη στιγμη με ubuntu gnome χρησιμοποιω 50gb.)αρα πιστευω οτι με 120gb-250 θα ημουν καλυμενος.τι προτεινετε εσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.Ενδιαφερομαι για αγορα ssd για σταθερο υπολογιστη με μητρικη asrock 970 pro3.Αρχικα επειδη δεν ειμαι γνωστης του θεματος,συνηθως συνδιαζουμε hdd και ssd ή χρησιμοποιηουμε εναν απο τους 2?Ο hdd ειναι αρκετα παλιος και συνεπως πολυ παλιος,γενικα δεν τον γεμιζω το σκληρο αρα θελω μετρια χωριτηκοτητα (αυτη τη στιγμη με ubuntu gnome χρησιμοποιω 50gb.)αρα πιστευω οτι με 120gb-250 θα ημουν καλυμενος.τι προτεινετε εσεις?

Budget?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...