Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα ψαχνω για hdd για αποθηκευση παιχνιδιων και αρχειων 1-2 TB.  Κοιταξα τους wd blue και black . Εσεις τι θα μου προτεινατε ?

Budget?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω τόσο θέμα. Θέλω να κάνει την δουλειά του,να είναι αξιόπιστος με όσο το δυνατόν λιγότερο χρηματα.

https://www.skroutz.gr/comparelists/1715?compare=2230191%2C10136396%2C2379667%2C10218932

O toshiba εχει πολυ καλη τιμη ειτε ο ενας στα 1tb  ειτε ο αλλος στα 2tb, 

Ο barracuda ειναι ο νεος (νεοι controllers,χαμηλη καταναλωση) με καλες ταχυτητες και τιμη

Και για μενα ξεχωριζω με διαφορα τον hybrid firecuda..5 χρονια εγγυηση,απο τους πιο γρηγορους hdd/sshd (για πρωινο τον εχει τον wd black).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα μεταχειρισμένο wd black 2tb με 3.5 χρόνια εγγύηση στα 80 ευρώ. Με λίγα λόγια δεν αξίζει... Καλύτερα έναν barracuda δλδ ?

Δεν ειναι κακος ο black.

Barracuda οχι καλυτερα, firecuda ναι.

Αν σε καλυπτει το 1τβ πηγαινε στον firecuda, αν οχι τοτε πηγαινε στο μεταχειρισμενο που βρηκες.Τσεκαρε ομως ποση ζωη εχει και ποσες εγγραφες (Tbw) εχει πανω του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ενας φιλος θελει να αγορασει δισκους εναν για λειτουργικο και εναν για δουλεια (βιντεο/φωτογραφια) και σκεφτομουν για PCI-e. Εχει αυτη τη μητρικη H87M-E . Δισκος σαν αυτον στο λινκ τον υποστηριζει? Εχω να ασχοληθω καιρο με το αθλημα και δεν ξερω τι παιζει

 

http://www.e-shop.gr/ssd-plextor-px-256m8pey-256gb-hhhl-add-in-card-pcie-gen-3x4-nvme-p-PER.321060

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαγγελματίας είναι; Διότι pcie ssd μόνο σε τέτοια περίπτωση θα πρότεινα.

Ειναι πανακριβοι για τα giga που θα πάρεις και αν δεν έχει εξειδίκευση στη χρήση, τη διαφορά με άλλους ssd δεν θα την καταλάβει καθόλου.

Ενας φιλος θελει να αγορασει δισκους εναν για λειτουργικο και εναν για δουλεια (βιντεο/φωτογραφια) και σκεφτομουν για PCI-e. Εχει αυτη τη μητρικη H87M-E . Δισκος σαν αυτον στο λινκ τον υποστηριζει? Εχω να ασχοληθω καιρο με το αθλημα και δεν ξερω τι παιζει

 

http://www.e-shop.gr/ssd-plextor-px-256m8pey-256gb-hhhl-add-in-card-pcie-gen-3x4-nvme-p-PER.321060

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαγγελματίας είναι; Διότι pcie ssd μόνο σε τέτοια περίπτωση θα πρότεινα.

Ειναι πανακριβοι για τα giga που θα πάρεις και αν δεν έχει εξειδίκευση στη χρήση, τη διαφορά με άλλους ssd δεν θα την καταλάβει καθόλου.

Μα που να την βάλει? Μία pcie έχει που εκεί θα υπάρχει η κάρτα γραφικών,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα που να την βάλει? Μία pcie έχει που εκεί θα υπάρχει η κάρτα γραφικών,

Δεν ξέρω αν έχει κάρτα γραφικών, και γενικά δεν μπήκα στο κόπο να δω πόσα pcie έχει η μητρική. Πρώτα από όλα ήθελα να ξέρω αν είναι επαγγελματίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επαγγελματίας είναι; Διότι pcie ssd μόνο σε τέτοια περίπτωση θα πρότεινα.

Ειναι πανακριβοι για τα giga που θα πάρεις και αν δεν έχει εξειδίκευση στη χρήση, τη διαφορά με άλλους ssd δεν θα την καταλάβει καθόλου.

Ναι επαγγελματιας. Ουσιαστικα θελει ενα 500αρι για να δουλευει τα projects οπου αφου παραδώσει μετα μεταφερονται σε back up δισκο(υς). Οποτε δεν χρειαζεται γιγα σε τετοιες ταχυτητες

Μα που να την βάλει? Μία pcie έχει που εκεί θα υπάρχει η κάρτα γραφικών,

1 x PCIe 3.0/2.0 x16 (x16 mode, yellow)

3 x PCIe 2.0 x1

 

Απο οι ειδα οι 3 ειναι οι παλιες PCIe (λογικα) και οι δισκοι (τουλαχιστον αυτοι που ειδα) παιζουν σε PCIe 3 (και νεώτερους λογικα) οποτε παει σε 2 ssd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καινούργιες να είναι δεν είναι αυτό το πρόβλημα αλλά ότι χρειάζονται pci-e x16 (σαν αυτή της κάρτας γραφικών) και όχι pci-e x1. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...