Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

προφανως ειναι καλυτερος απο οτι μπορει να χειριστει το λαπτοπ... παντου αξιζει να βαλεις ssd δεν υπαρχει PC που να μην αξιζει


Πριν μια δυο σελιδες ρωτουσα για αγορα western digital RED . 

 

Αγορασα τον 2ΤΒ . ειχα εναν western digital BLACK 640GB

 

Πρωτες εντυπωσεις : 

 

*παρολο που ειναι 5400 στροφες ειναι πιο γρηγορος (20-25% ) απο τον black του 2009 .Σε benchmark επαιζε μεταξυ 120-160 ΜB/s για συνεχομενα δεδομενα σε σχεση με 90-125 του black.

 

*πανησυχος και δεν προκαλει δονησεις στο κουτι που μου ειχαν σπασει τα νευρα 

*δεν ζεσταινεται καθολου.

 

Γενικα μου φαινεται οτι εκανα καλη επιλογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως ειναι καλυτερος απο οτι μπορει να χειριστει το λαπτοπ... παντου αξιζει να βαλεις ssd δεν υπαρχει PC που να μην αξιζει

Πριν μια δυο σελιδες ρωτουσα για αγορα western digital RED . 

 

Αγορασα τον 2ΤΒ . ειχα εναν western digital BLACK 640GB

 

Πρωτες εντυπωσεις : 

 

*παρολο που ειναι 5400 στροφες ειναι πιο γρηγορος (20-25% ) απο τον black του 2009 .Σε benchmark επαιζε μεταξυ 120-160 ΜB/s για συνεχομενα δεδομενα σε σχεση με 90-125 του black.

 

*πανησυχος και δεν προκαλει δονησεις στο κουτι που μου ειχαν σπασει τα νευρα 

*δεν ζεσταινεται καθολου.

 

Γενικα μου φαινεται οτι εκανα καλη επιλογη

Όντως πολύ καλός δίσκος, έχω τον 3ΤΒ. Βέβαια συγκριτικά με τον δικό μου Black 2TB είναι πιο αργός αλλα ο black είναι κατα πολύ πιο θορυβώδης. Ο red παίζει το ρόλο αποθήκης και σε αυτό είναι τέλειος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως πολύ καλός δίσκος, έχω τον 3ΤΒ. Βέβαια συγκριτικά με τον δικό μου Black 2TB είναι πιο αργός αλλα ο black είναι κατα πολύ πιο θορυβώδης. Ο red παίζει το ρόλο αποθήκης και σε αυτό είναι τέλειος.

 

εμενα ο black ειναι μικρος και παλιος και ετσι ειναι και γρηγοροτερος. 

 

μακαρι να εχει και την μακροβιοτητα του black . μακαρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω εναν ssd γιατι το αυστημα μου το βλεπω αργει οταν παει να ανοιξει.οποτε σκεφτομαι για εναν ssd να τον εχω και για το μελλον.το αυατημα μου ριναι αυτο στην υπογραφη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εγκατεστησα τον 850 pro ομως οταν πηγαινω στον υπολογιστη δεν μου τον εμφανιζει.
φαινοντε μονο οι δισκοι που ειχα απο πριν οταν ανοιγω ομως το "magician" δειχνει οτι ειναι συνδεδεμενος ο pro

καποια βοηθεια;

post-221900-0-90526600-1424383635_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Πόσα gb θες και μέχρι πόσα λεφτά θες να δώσεις;</p>

 

Ε 128 πιστευω ειναι μια χαρα..μονο για το αυστημα το θελω..λεφτα δινω μεχρι 80 +-..για την χωρητικοτητα μια χαρα ειναι αυτα τα λεφτα πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εγκατεστησα τον 850 pro ομως οταν πηγαινω στον υπολογιστη δεν μου τον εμφανιζει.

φαινοντε μονο οι δισκοι που ειχα απο πριν οταν ανοιγω ομως το "magician" δειχνει οτι ειναι συνδεδεμενος ο pro

 

καποια βοηθεια;

Πήγαινε στην διαχείριση δίσκων και πάτα δεξί κλικ->Δημιουργία νέου τόμου

 

Ε 128 πιστευω ειναι μια χαρα..μονο για το αυστημα το θελω..λεφτα δινω μεχρι 80 +-..για την χωρητικοτητα μια χαρα ειναι αυτα τα λεφτα πιστευω.

http://www.e-shop.gr/sandisk-sdssdhii-120g-ultra-ii-ssd-120gb-sata3-p-PER.320914

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα μην αλλάξεις, απλά πάτα επόμενο. Στα bios πρέπει να αλλάξεις αν χρειάζεσαι από IDE σε AHCI Mode

Σε ευχαριστω πολυ και παλι! ενεργοποιηθηκε μια χαρα! :)

 

ερωτηση ετσι στα γρηγορα και με απλα λογια τι ειναι ΙDE και τι ΑΗCI Mode;

και σε ποιο mode απο τα δυο πρεπει να εχω τον ssd;

να πω οτι η χρηση του ssd ειναι αποκλειστικα και μονο για παιχνιδια δεν περασα ουτε προκειται να περασω windows κτλπ.

 

 

Γιατί κάνεις διαμόρφωση ssd μέσα απ'το λειτουργικό;

Γιατι με το που πατησα δημιουργια νεου τομου για να "ενεργοποιησω" τον ssd μου εβγαλε στη συνεχεια το παραθυρο για διαμορφωση που εχω αναρτησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα,

 

θέλω να αγοράσω εναν εξωτερικο δισκο για αποθηκη (mp3, ταινιες κλπ) και είμαι ανάμεσα σε δυο επιλογές

 

Έναν ετοιμο

http://www.e-shop.gr/western-digital-wdbwlg0020hbk-new-elements-desktop-2tb-usb30-p-PER.303078

στα 91,10 ευρω

 

ή να φτάξω ενα δικο μου

http://www.e-shop.gr/western-digital-wd20efrx-2tb-red-nas-sata3-p-PER.304602

http://www.e-shop.gr/natec-nkz-0448-rhino-35-usb-30-sata-enclosure-slim-aluminium-black-p-PER.572201

συνολο 118,80 ευρω

 

Πιστεύετε τα 27,70 ευρω στη διαφορά τιμής αξίζουν για να παω από τον ετοιμο (με WD green νομιζω) στον WD red?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...