Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το Raspberry Pi 2 με τετραπύρηνο επεξεργαστή, 1GB RAM, δωρεάν Windows 10 και τιμή $35


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νταξ για βλάκες ψάχνουν, το προηγούμενο μοντέλο το έχουν εδώ ελλαδιστάν στα 44 ευρώ... Κανονικά θα έπρεπε ή και προέτρεπε το βρισίδι σε τέτοιες περιπτώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ για βλάκες ψάχνουν, το προηγούμενο μοντέλο το έχουν εδώ ελλαδιστάν στα 44 ευρώ... Κανονικά θα έπρεπε ή και προέτρεπε το βρισίδι σε τέτοιες περιπτώσεις...

Κάνεις λάθος το πρηγούμενο μοντέλο το έχουν 39 euro

 

http://robotstore.gr/development-tools/raspberry-pi/raspberry-pi-model-b/

 

και το καινουριο 44 euro

 

http://robotstore.gr/development-tools/raspberry-pi/raspberry-pi-2/

 

+2,5 euro μεταφορικά... είναι καλή τιμή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από RobotStore παράγγειλα χθες ένα Raspberry Pi 2, παραλαμβάνουν αύριο μου είπαν τηλεφωνικά, και από Δευτέρα θα το έχουμε στα χέρια μας οι αγοραστές.

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια θελω εχω εναν NAS Server με ταινιες μεσα,μπορω να παρω ενα τετοιο και να εχω καποιο Plex η xbmc και να βλεπουν τον NAS και να μην κολλαει και να το ελενχω με τηλεκοντρολ?

Εχω ενα μακ μινι για αυτην την δουλεια και σκεφτομαι να το πουλησω να παρω κατι οικονομικο.

Δωσε το mac mini μονο αν εισαι ετοιμος να δυσκολεψεις λιγο τη ζωη σου. Την απλοτητα του σε χρηση htpc δεν προκειτα να τη συνατησεις ουτε σε windows 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την απλοτητα του σε χρηση htpc δεν προκειτα να τη συνατησεις ουτε σε windows 

 

Let the games begin.  :devil:

 

-χαχαχαα σοβαρά τώρα, τι απλότητα παραπάνω έχει από ένα μηχάνημα με windows ένα mac mini; :P  μη μου έχει ξεφύγει κανα htpc software...  :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Let the games begin.  :devil:

 

-χαχαχαα σοβαρά τώρα, τι απλότητα παραπάνω έχει από ένα μηχάνημα με windows ένα mac mini; :P  μη μου έχει ξεφύγει κανα htpc software...  :huh:

ουτε καν... τα εχω δοκιμασει ολα για χρονια

Πρωτον...remote control! Η εμπειρια χρησης που σου προσφερουν με wireless keyboard + magic trackpad + magic wand δεν την πλησιαζει κανενα παλιοπληκτρολογιο με trackpad της κακιας ωρας ή ασυρματο ποντικι που χανει τα μισα frames ή καποια αλλη αβολη συσκευη. Με το mac ειναι σα να εχω ενα macbook στο κρεβατι/καναπε

Δευτερον, δε σαπιζει. 5 πραγματα κανει το osx (δεν ειναι για πολλα πολλα), αλλα τα κανει εσαει στα ιδια standards. Format κομμενα. Ψιλογουσταρω μια στο τοσο να παταω κανενα format, αλλα για το htpc δεν αξιζει τον κοπο.

Τριτον..ειναι κοσμημα. Γιατι το 90% των htpc που εχω δει στα φορα ειναι παντοτε εκτεθημενο. Το μινι ειναι κοσμημα οπως και πληκτρολογιο/trackpad (αρα κερδιζει εδαφος στην αποδοχη απο το ετερον ημισυ!)

Τεταρτον..με κατι ψοφοhtpc με atom κλπ δε συγκρινεται. Ολα αυτα ΣΕΡΝΟΥΝ!

Πεμπτον...remote control! To ξαναλεω, ολα τα setup ειναι αθλια απο αυτην την αποψη. Θελω να βλεπω ταινιες, τα βιντεακια μου, να διαβαζω τα νεα, you name it...Του πινω το αιμα αρα θελω να αποδιδει οπως το desktop μου.

 

Για να μη νομιζεις οτι υποστηριζω οτι εχω μινι και ειμαι ενα fanboy.. Eιχα μακ μινι και το εστειλα γιαπροσωπικα δε μου φτανει. Κατεληξα σε 4590 mini-itx κρυμμενο πισω απο την τηλεοραση με vesa. Αλλα παντα hackintosh για να μη χασω τα προνομια του μινι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τεταρτον..με κατι ψοφοhtpc με atom κλπ δε συγκρινεται. Ολα αυτα ΣΕΡΝΟΥΝ!

 

Ναι οι  atom και osx φυσικα η κατασταση μυριζει ψωφιμι!Εννοειται οτι θα σερνεται ολο το συμπα με ενα τετοιο συνδιασμο!

Απο την αλλη,οταν ο συνδιασμος ειναι atom και windows 8+,εκει το μηχανημα ΦΥΣΑΕΙ,απο 2+GB ram!

 

Αυτα ενημερωτικά,για το τι συμβαινει στο 2015!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωσε το mac mini μονο αν εισαι ετοιμος να δυσκολεψεις λιγο τη ζωη σου. Την απλοτητα του σε χρηση htpc δεν προκειτα να τη συνατησεις ουτε σε windows 

και γιατί να βάλει windows ή mac σε μηχάνημα που θέλει για να βλέπει ταινίες?με openelec θα είναι μια χαρά και οχι μόνο δεν θα δυσκολέψει την ζωή του αλλά θα την κάνει πολύ απλούστερη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οι  atom και osx φυσικα η κατασταση μυριζει ψωφιμι!Εννοειται οτι θα σερνεται ολο το συμπα με ενα τετοιο συνδιασμο!

Απο την αλλη,οταν ο συνδιασμος ειναι atom και windows 8+,εκει το μηχανημα ΦΥΣΑΕΙ,απο 2+GB ram!

 

Αυτα ενημερωτικά,για το τι συμβαινει στο 2015!

 

Εννοουσα atom σε windows μηχανημα (γιατι για windows μιλουσε ο φιλος). Γελαει ο κοσμος, οπιοσδηποτε ατομ, οποιαδηποτε version windows..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοουσα atom σε windows μηχανημα (γιατι για windows μιλουσε ο φιλος). Γελαει ο κοσμος, οπιοσδηποτε ατομ, οποιαδηποτε version windows..

atom με 2gb και Windows 8 δεν είναι καθόλου για γέλια...κάνουν πολλές δουλειές και τα βρίσκεις και πολύ φτηνά (κάμποσες φορές φτηνότερα από Mini mac!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοουσα atom σε windows μηχανημα (γιατι για windows μιλουσε ο φιλος). Γελαει ο κοσμος, οπιοσδηποτε ατομ, οποιαδηποτε version windows..

Υπάρχουν ένα καρο windows tablet με atom bay trail και 2gb ram!

Πιάσε ένα και δοκίμασε,να δεις αν σέρνεται!

 

Όσο με ποιο λογισμικό γελάει ο κόσμος,κάνε μια βόλτα στα θέματα με maverick και yosemite,να δεις πως γωνατιζουν οι i7 με τα 8gb στο σαφάρι!Εκεί να δεις γέλια που πέφτουνε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ένα καρο windows tablet με atom bay trail και 2gb ram!

Πιάσε ένα και δοκίμασε,να δεις αν σέρνεται!

 

Όσο με ποιο λογισμικό γελάει ο κόσμος,κάνε μια βόλτα στα θέματα με maverick και yosemite,να δεις πως γωνατιζουν οι i7 με τα 8gb στο σαφάρι!Εκεί να δεις γέλια που πέφτουνε!!!

Εντάξει το ξεφτίλισες....με σαφαρι και core2duo είμαι στο Yosemite αυτή την στιγμή και δεν γονατίζει τίποτα.Επειδή κάποιοι μπορεί να έχουν προβληματικό hardware δεν σημαίνει οτι φταίει το OS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πρωτον...remote control! Η εμπειρια χρησης που σου προσφερουν με wireless keyboard + magic trackpad + magic wand δεν την πλησιαζει κανενα παλιοπληκτρολογιο με trackpad της κακιας ωρας ή ασυρματο ποντικι που χανει τα μισα frames ή καποια αλλη αβολη συσκευη. Με το mac ειναι σα να εχω ενα macbook στο κρεβατι/καναπε

 

Προσωπική άποψη αυτό.

 

Επίσης, τι είναι magic wand?

 

Δεν θεωρώ πρακτικό να έχω δυο συσκευές εκεί που θα μπορούσα να έχω μια.

 

Επίσης, ο φίλος παραπάνω είπε αν θα μπορεί να χρησιμοποιεί το τηλεκοντρόλ, οπότε νομίζω δεν πολυνοιάζεται για το setup που περιγράφεις.

 

Δευτερον, δε σαπιζει. 5 πραγματα κανει το osx (δεν ειναι για πολλα πολλα), αλλα τα κανει εσαει στα ιδια standards. Format κομμενα. Ψιλογουσταρω μια στο τοσο να παταω κανενα format, αλλα για το htpc δεν αξιζει τον κοπο.

 

Αν κάνεις τα ίδια 5 πράγματα σε Windows, ούτε εκείνα σαπίζουν. Εδώ που τα λέμε δεν έχω "αναγκαστεί" και ποτέ να κάνω φορμάτ. Κι εγώ μια στο τόσο κάνω για το γαμώτο, ή επειδή άλλαξα hardware. Συν αυτώ, ούτε στο Raspberry Pi θα χρειαστεί να κάνει φορμάτ.

 

Τριτον..ειναι κοσμημα. Γιατι το 90% των htpc που εχω δει στα φορα ειναι παντοτε εκτεθημενο. Το μινι ειναι κοσμημα οπως και πληκτρολογιο/trackpad (αρα κερδιζει εδαφος στην αποδοχη απο το ετερον ημισυ!)

 

Μμμμ, lol? Υπάρχουν ωραιότατα mini-ITX κουτάκια για όλα τα γούστα, και στην τελική το Raspberry έχει μέγεθος πιστωτικής κάρτας. Το ρίχνεις απλώς πίσω από το έπιπλο και είναι αυτομάτως wife-friendly. (Και αν είναι τόσο critical να δείχνει όμορφο... υπάρχει και το UniPi)

 

Τεταρτον..με κατι ψοφοhtpc με atom κλπ δε συγκρινεται. Ολα αυτα ΣΕΡΝΟΥΝ!

 
Δεν συγκρίνεται γιατί ο MacMini έχει i5+ και μερικές εκατοντάδες ευρώ παραπάνω. Δεν συγκρίνουμε Skoda με Ferrari. Ειδικά όταν θέλουμε αυτοκινητο πόλης.
 
Εδώ το Raspberry Pi Α+ με λιγότερο από 700 ΜHz αναπαράγει 1080p. Δεν είναι λίγο overkill i5 στα 2.6+ GHz για τον ίδιο σκοπό;
 

Πεμπτον...remote control! To ξαναλεω, ολα τα setup ειναι αθλια απο αυτην την αποψη. Θελω να βλεπω ταινιες, τα βιντεακια μου, να διαβαζω τα νεα, you name it...Του πινω το αιμα αρα θελω να αποδιδει οπως το desktop μου.

 

Για να μη νομιζεις οτι υποστηριζω οτι εχω μινι και ειμαι ενα fanboy.. Eιχα μακ μινι και το εστειλα γιαπροσωπικα δε μου φτανει. Κατεληξα σε 4590 mini-itx κρυμμενο πισω απο την τηλεοραση με vesa. Αλλα παντα hackintosh για να μη χασω τα προνομια του μινι

 

Σίγουρα, ένα Raspberry Pi δεν είναι desktop PC, οπότε δεν μπορεί να υποστηρίξει το workflow σου.

 

ΟΚ, έχεις δυνατό μηχάνημα για HTPC γιατί θέλεις την ισχύ για να υποστηριχθεί το workflow σου.

 

Παρ' όλ' αυτά δεν προτείνεις windows με αντίστοιχες επιδόσεις αλλά προτείνεις hackintosh μόνο και μόνο για το Apple Keyboard+Magic Trackpad+(ότι κι αν είναι αυτό το) Magic Wand; 

 

Ποια είναι τα προνόμια ενός Mac Mini σε σχέση με ένα PC (ίδιων επιδόσεων, με ένα όμορφο κουτάκι, χωρίς τη μανία να κάνεις φορμάτ κάθε βδομάδα);

 

Ο άνθρωπος μας ρωτάει αν αξίζει να δώσει Mac Mini που το χρησιμοποιεί για να βλέπει ταινίες από NAS και να πάει σε κάτι οικονομικότερο (είτε RPi, είτε windows) να κάνει ακριβώς το ίδιο. Ε, αξίζει.

 

P.S. Πες ότι το πουλάει το Mac Mini, παίρνει πανομοιότυπο PC σε miniITX κουτάκι, και με όσα του μένουν, παίρνει και ένα remote control.

 

-------------------------------------------------------------------------------------

 

Πολύ πιο απλά και περιεκτικά τα είπε ο φίλος παραπάνω.

 

και γιατί να βάλει windows ή mac σε μηχάνημα που θέλει για να βλέπει ταινίες?με openelec θα είναι μια χαρά και οχι μόνο δεν θα δυσκολέψει την ζωή του αλλά θα την κάνει πολύ απλούστερη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...