Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακή Αλληλεγγύη - Παγίδες, Απάτες


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν όχι τραγικό, να το χαρακτηρίσουμε ανήθικο; να πλασάρεις ΔΩΡΕΑΝ κάτι και τελικά να πρέπει να πληρώσεις μισό, εναν, δεκα μήνες..

1 ευρώ, 50 ευρώ εκατό ευρώ;

 

Ειδικά σε τέτοιες εποχές που ο κόσμος πεινάει. Ειδικά στην Αθήνα, και ίσως να το έλαβαν υπόψιν τους και απέκλεισαν την Περιφέρεια Αττικής.

Απ'ο,τι λένε τουλάχιστον στη wind διακόπτεις χωρίς κόστος. Άρα είναι όλα δωρεάν :) Για τις περιοχές δεν ξέρω με ποιο κριτήριο αποκλείσανε κάποιες, λογικά κάπου θα το εξηγούν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 640
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης να προσθέσω ότι τα ίδια λένε και για το mobile internet 5GB της Vodafone. Και ο Κωτσόβολος που το πουλάει και η ίδια η Vodafone (μίλησα και με τους 2). Ότι δηλαδή μετά τις 31/10 φεύγεις και δεν πληρώνεις κάποια ρήτρα.

 

Προσωπική αίσθηση είναι πάντως ότι υπάρχει πολλή παραπληροφόρηση πάνω στο θέμα από τα μαγαζιά, είτε λόγω ελλιπούς ενημέρωσης-γνώσης των υπαλλήλων, είτε εξαιτίας παραπληροφόρησής τους από τους ανωτέρους τους, είτε λόγω πονηριάς. Έχουμε δει δηλαδή διαφορετικές απόψεις ακόμα κι απο ίδιας αλυσίδας μαγαζιά.

 

Τέσπα το σημαντικό είναι το τι θα υπογράψεις όταν κληθείς να υπογράψεις τα συμβόλαια. Αν θα υπάρχει δηλαδή ΕΓΓΡΑΦΩΣ η επισήμανση ότι μετά τις 31/10 είσαι ελεύθερος χωρίς δεσμεύσεις και ρήτρες. Γιατί εγώ προσωπικά καθόλου σημασία δε δίνω στα λόγια, είτε υπαλλήλων είτε προϊσταμένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το αναφέρει και ο ΟΤΕ πλέον οτι μπορείς να διακόψεις το mobile internet χωρίς επιβάρυνση μετά τις 31/10.Δείτε την ερώτηση 19 εδώ http://www.psifiakiallilegii.gr/faq.htm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ο,τι λένε τουλάχιστον στη wind διακόπτεις χωρίς κόστος. Άρα είναι όλα δωρεάν :) Για τις περιοχές δεν ξέρω με ποιο κριτήριο αποκλείσανε κάποιες, λογικά κάπου θα το εξηγούν

 

Η λογικη αποκλεισμου των δυο κεντρων, ειναι στο οτι, με το προγραμμα αυτο προσπαθουν να ενταξουν  στον ψηφιακο κοσμο την επαρχια η οποια ειναι και λιγοτερο ενεργη πανω σε αυτο τον τομεα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το αναφέρει και ο ΟΤΕ πλέον οτι μπορείς να διακόψεις το mobile internet χωρίς επιβάρυνση μετά τις 31/10.Δείτε την ερώτηση 19 εδώ http://www.psifiakiallilegii.gr/faq.htm

Στον Γερμανό που ρώτησα το πρωί μου είπαν οτι μπορείς να διακοψεις μετα τις 31/10 χωρις επιβάρυνση μονο σε περιπτωση που πάρεις tablet ,αλλιώς εαν διαλέξεις laptop σε υποχρεώνει να παραμείνεις 12 μηνες ενω η ρήτρα διακοπής ειναι 110 ευρω. Σε ερωτηση για ποιο λόγο υπάρχει αυτή η διαφοροποίηση με τσαμπουκαλεμένο ύφος μου απάντησε ότι αυτοί είναι οι όροι του προγράμματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ο,τι λένε τουλάχιστον στη wind διακόπτεις χωρίς κόστος. Άρα είναι όλα δωρεάν :) Για τις περιοχές δεν ξέρω με ποιο κριτήριο αποκλείσανε κάποιες, λογικά κάπου θα το εξηγούν

Δεν τις απέκλεισε κάνεις..απλώς αυτές οι περιφέρειες αυτά τα χρήματα του ΕΣΠΑ τα αξιοποίησαν αλλιώς

Όλες οι περιφέρειες πήραν χρήματα που τους αναλογεί, απλώς δεν ήταν υποχρεωτικό να ενταχθούν στην Ψηφιακή Αλληλεγγύη και ίσως τα διέθεσαν ή σε έργα ή πληρωμές ή να καλύψουν τρύπες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον λόγο πολλοί επιμένετε στο ότι μπορείς να προσθέσεις χρήματα και να πάρεις ότι θες με -230... Ναι, συμφωνώ, το e-inclusion λέει ότι γίνεται, και εγώ έτσι νόμιζα, και όταν πήγα να τα συζητήσω, όλα τα καταστήματα πρόσφεραν 2-3 συγκεκριμένα το καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον λόγο πολλοί επιμένετε στο ότι μπορείς να προσθέσεις χρήματα και να πάρεις ότι θες με -230... Ναι, συμφωνώ, το e-inclusion λέει ότι γίνεται, και εγώ έτσι νόμιζα, και όταν πήγα να τα συζητήσω, όλα τα καταστήματα πρόσφεραν 2-3 συγκεκριμένα το καθένα.

Ό,τι θέλεις από τις επιλογές που σου δίνουν, όχι γενικά ό,τι θέλεις από το κατάστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το αναφέρει και ο ΟΤΕ πλέον οτι μπορείς να διακόψεις το mobile internet χωρίς επιβάρυνση μετά τις 31/10.Δείτε την ερώτηση 19 εδώ http://www.psifiakiallilegii.gr/faq.htm

 

Σε μένα, σε κατάστημα Wind σήμερα το πρωί, είπαν ότι πρέπει να πληρώνω 12 ευρώ κάθε μήνα αν την διακόψω,  +48 ευρώ επιπλέον δηλαδή.

 

 

Γι αυτό σας λέω ότι κάνουν ό,τι γουστάρουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το αναφέρει και ο ΟΤΕ πλέον οτι μπορείς να διακόψεις το mobile internet χωρίς επιβάρυνση μετά τις 31/10.Δείτε την ερώτηση 19 εδώ http://www.psifiakiallilegii.gr/faq.htm

 

Μα χθες ρωτησα και εγω σε οτε shop και μουπαν με λαπτοπ  25 ευρω. Ειναι για γελια το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα ποιο μαγαζι αξιζει να παω να παρω λαπτοπ και ιντερνετ χωρις να χρεωθω για να το κοψω μολις ληξει η συνδεση;

Σε όλα αξίζει αναλόγως τι θέλεις να πάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διευκρίνησα λαπτοπ και ιντερνετ χωρις να πληρωσω στο τελος ρητρα ποιο καταστημα τα παρεχει?

Η wind και η Cosmote (αν και στα καταστήματα λέει ότι πληρώνεις 4 μήνες στη σελίδα τους λέει ότι διακόπτεις δωρεάν). Το συν της Cosmote είναι τα 10gb αντί για 5 που δίνει στο mobile και το lenovo laptop που μου φαίνεται λίγο πιο συμπαθητικό.

 

Μιλάω για mobile ιντερνετ, για σταθερό δεν ξέρω αλλά λογικά ισχύουν τα ίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...