Προς το περιεχόμενο

Η Canon παρουσίασε τις dSLR EOS 5Ds και EOS 5Ds R στα 50,6 Megapixels


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παλικάρι εάν πάρεις τέτοια φωτογραφική μηχανή + φακούς θα έχεις δώσει κάπου στα 10000€ Μου λες τώρα ότι θα πάρει κάποιος ένα τέτοιο πακέτο και θα πάει να επεξεργαστεί αρχεία σε 1500€ pc?  10000€ χιλιάρικα και παραπάνω θα έχει. Όταν έχεις λεφτά για να πάρεις ένα τέτοιο προιον έχεις και για να το υποστηρίξεις.

 

 

Χαλαρωστε λιγο….. Μην ειμαστε υπερβολικοι.

 

Εγω αυριο αμα πουλησω την MK3 βαζω λιγα ακομα και την πηρα…… αλλα δεν θελω, γιατι δεν μου δινει κατι παραπανω, εκτος απο τα megapixels, που προφανως τωρα δεν μου χρειαζονται….. Οσο για τους φακους, ειναι επενδυση, οι L φακοι ξεκινανε απο 800euro και ανεβαινουν…. Εγω στην τελικη εχω ηδη καποιους L φακους απο την ΜΚ3 οποτε θα δωσω την διαφορα μονο για το σωμα της μηχανης.Δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα απο αποψη χρηματων.

 

Στα μηχανηματα μου μεχρι στιγμης δεν εχω αντιληφθει το παραμικρο παντως και ας εχω ανοιξει αρχεια raw απο Ηasselblad…...

 

Προφανως δεν απευθηνεται σε rookies.  Αλλα οποιος την παρει ηδη θα εχει καποιον Α εξοπλισμο για να την υποστηριξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με την  H5D-60 ηταν απο οτι θυμαμαι, 60mpx….. 

 

To tiff 8bito raw της περιπου στα 170-180mb  :shock:

 

To raw 3FR απο οτι θυμαμαι μας ειχε βγει καπου στα 85mb

 

Στο μελλον παντως θα ηθελα να αγορασω μια….  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωτογραφία είναι η τέχνη και η μηχανή το εργαλείο. Πρώτα να μάθεις να βγάζεις καλές φωτογραφίες και μετά να επιλέξεις το εργαλείο που σου ταιριάζει για το είδος της φωτογραφίας που σου αρέσει.

Τώρα σε ποιόν απευθύνεται η συγκεκριμένη μηχανή, νομίζω ανάξιο λόγου. Θα την αγοράσει και αυτός που του ταιριάζει και γνωρίζει τι παίρνει και αυτός που δεν ξέρει και νομίζει ότι ξέρει από φωτογραφία. Όπως ο ανηψιός μου που βγάζει φωτογραφίες με το κινητό και τις θεωρεί "φοβερές".

Άξιο λόγου θεωρώ τις συζητήσεις για το low pass filter , για τους φακούς και την ποιότητα φωτομέτρησης. Όλα τα άλλα για νάχουμε να λέμε.

 

Υ.Γ όσο για την ανάλυση (50 megapixel) και την ποιότητα των φακών που πρέπει να φοράει η μηχανή , έχει απόλυτο δίκιο ο @ΚΑΚΑDI.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 3000 ευρω μηχανημα και κολαει ενω οι θερμοκρασιες στους πυρηνες ανεβαινουν αρκετα εως πολυ οταν διαχειριζεται πολλα αρχεια raw μεγεθους 30mb και ανω..

 

.......

 

Αν έχεις 3000 ευρώ μηχάνημα και ζορίζετε και θερμαίνεται με μερικές φωτογραφίες δεν το κατέχεις το άθλημα και σταμάτα να σπαμάρεις σε αυτό το θέμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες αυτα τα εργαλεια δεν ειναι για απλους χρηστες. Ουτε καν για ολους τους επαγγελματιες.

 

Απευθυνονται ξεκαθαρα σε συγκεκριμενο κοινο. Εγω για παραδειγμα που κανω τη δουλεια μου με την 550D δεν την κοιταω καν. Αλλος που κανει δουλεια του με την 6D δεν την κοιταει. Αυτος ομως που δουλευει με την 1Dx θα τσεκαρει και αυτες, εφοσον η δουλεια του ειναι απαιτητική.

 

 

Επισης για ολους οσους λενε για τα mp οτι δεν εχουν σημασια, εχουν και παραεχουν. Οκ και τα 20+ ειναι κομπλέ αλλά το κροπ που θα ριξεις στα 50 δεν θα σε περιορισει πουθενα.

 

Επισης τα 50mp απευθυνονται και σε δημιουργιες διαφημισεων αφισων κλπ..

 

 

Δεν ειναι για τον καθενα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις 3000 ευρώ μηχάνημα και ζορίζετε και θερμαίνεται με μερικές φωτογραφίες δεν το κατέχεις το άθλημα και σταμάτα να σπαμάρεις σε αυτό το θέμα.

 

Οκ μαστορα μου, οτι πεις και οτι πιεις..  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους λέτε για αφίσες κλπ. έχω δει πολλές αφίσες που φαίνονται μια χαρά από απόσταση, αλλά από κοντά φαίνονται χαμηλής ανάλυσης τύπου 8ΜPixel. Μιλάω για γιγαντοαφίσες. Είχα την εντύπωση ότι επειδή τις βλέπει κανείς από απόσταση τυπώνονται σε χαμηλή ανάλυση.

 

Όσον αφορά τους φακούς, πρέπει να είναι καλής ποιότητας αλλιώς τα περισσότερα pixel βγάζουν περισσότερο και τις αδυναμίες του φακού. Τι να τα κάνεις τα έξτρα πίξελ αν ο φακός δεν έχει οξύτητα και όλα βγαίνουν θαμπά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν εδω και καιρο μηχανες για οσους επαγγελματιες κανουν εκτυπωσεις και θελουν τοσο πολλα pixel!

Καλα τα megapixel αλλα και με τη ΜarkII μου ειμαι καλυμμενος και ευτυχισμενος.... οι φωτο με εναν L ειναι απιθανες αλλα και το video μιας και ασχολουμε ιδιαιετερα!

Επισης φιλοι επαγγελματιες φωτογραφοι  κανουν θαυματα και με pro ή semi-pro μηχανες λιγοτερων pixel....

 

Νομιζω οτι τα μοντελα αυτα ειναι σαν να αντικαθιστουν τη ΜarkIII....αλλα καμια αναφορα στο βιντεο?καποιο improvement στα ψηλα iso,κατι?H εικονα της Canon ειναι

τελειως signature πλεον σε  ατελειωτες παραγωγες τραβηγμενες με DSLR

 

Ξερω δεν ειναι videocamera αλλα ρε παιδια η Sony με την Α7s εκανε επανασταση και διαφορα!Ποια ειναι η γνωμη σας για αυτο? 

 

Δε ξερω αν ειμαι υπερβολικος,δε ξερω αν τα μοντελα αυτα απευθυνονται σε συγκεκριμενο κοσμο αλλα δε πεθαινω και για το update!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν εδω και καιρο μηχανες για οσους επαγγελματιες κανουν εκτυπωσεις και θελουν τοσο πολλα pixel!

Καλα τα megapixel αλλα και με τη ΜarkII μου ειμαι καλυμμενος και ευτυχισμενος.... οι φωτο με εναν L ειναι απιθανες αλλα και το video μιας και ασχολουμε ιδιαιετερα!

Επισης φιλοι επαγγελματιες φωτογραφοι  κανουν θαυματα και με pro ή semi-pro μηχανες λιγοτερων pixel....

 

Νομιζω οτι τα μοντελα αυτα ειναι σαν να αντικαθιστουν τη ΜarkIII....αλλα καμια αναφορα στο βιντεο?καποιο improvement στα ψηλα iso,κατι?H εικονα της Canon ειναι

τελειως signature πλεον σε  ατελειωτες παραγωγες τραβηγμενες με DSLR

 

Ξερω δεν ειναι videocamera αλλα ρε παιδια η Sony με την Α7s εκανε επανασταση και διαφορα!Ποια ειναι η γνωμη σας για αυτο? 

 

Δε ξερω αν ειμαι υπερβολικος,δε ξερω αν τα μοντελα αυτα απευθυνονται σε συγκεκριμενο κοσμο αλλα δε πεθαινω και για το update!

 

Canon's new DSLRs aren't 5D Mark III replacements — they're only variants.

 

To video παρεμεινε το ιδιο….. στην Mark IV ακουγεται οτι θα μπει 4κ αλλα μπορει να ειναι και φημες.

 

Για 4κ υπαρχει η σειρα Cinema της Canon.

 

Oταν θα βγει Μark V μπορει και να αλλαξω και γω την ΜΚ3…..

 

 

Οσο για τους φωτογραφους που λες εχεις απολυτο δικιο….. Στην δουλεια μου εχω δει να βγαινει εξωφυλο περιοδικου με mirrorless Olympus Pen. Και φυσικα να βγαινει αψογο….

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους λέτε για αφίσες κλπ. έχω δει πολλές αφίσες που φαίνονται μια χαρά από απόσταση, αλλά από κοντά φαίνονται χαμηλής ανάλυσης τύπου 8ΜPixel. Μιλάω για γιγαντοαφίσες. Είχα την εντύπωση ότι επειδή τις βλέπει κανείς από απόσταση τυπώνονται σε χαμηλή ανάλυση.

 

Όσον αφορά τους φακούς, πρέπει να είναι καλής ποιότητας αλλιώς τα περισσότερα pixel βγάζουν περισσότερο και τις αδυναμίες του φακού. Τι να τα κάνεις τα έξτρα πίξελ αν ο φακός δεν έχει οξύτητα και όλα βγαίνουν θαμπά?

Γράφω οτι απευθυνονται ΚΑΙ σε επαγγελματιες για αφισες κλπ, και οταν λεμε αφισες δεν ειναι μονο οι αφισες που βλεπεις εσυ στο δρομο, υπαρχουν και τεραστιες σε αλλες χωρες που καλυπτουν ολοκληρα κτηρια. Και προφανως αν εχεις αυτο το σωμα ο φακος σου δεν θα ειναι ο 18-55 f/3.5-5.6 ......

 

 

Υπαρχουν εδω και καιρο μηχανες για οσους επαγγελματιες κανουν εκτυπωσεις και θελουν τοσο πολλα pixel!

Καλα τα megapixel αλλα και με τη ΜarkII μου ειμαι καλυμμενος και ευτυχισμενος.... οι φωτο με εναν L ειναι απιθανες αλλα και το video μιας και ασχολουμε ιδιαιετερα!

Επισης φιλοι επαγγελματιες φωτογραφοι  κανουν θαυματα και με pro ή semi-pro μηχανες λιγοτερων pixel....

 

Δε ξερω αν ειμαι υπερβολικος,δε ξερω αν τα μοντελα αυτα απευθυνονται σε συγκεκριμενο κοσμο αλλα δε πεθαινω και για το update!

Για σενα ισχυει η απαντηση που εδωσα στον φιλο απο πανω για τις αφισες.

Και επισης ναι και η markII ειναι τελεια και ουτε εγω θα την αλλαζα για να παρω κατι τετοιο γιατι ειναι λιγο υπερβολικη.

Αλλα αφου σε καλυπτει η markII τοτε η 5Ds δεν απευθυνεται σε σενα.

 

Η τεχνολογια προχωραει παιδια, ειτε κανετε τη δουλεια σας με 5 ή 25mp αυτο δεν εχει καμια σημασια. Η φωτογραφια εξελισσεται και καλα κανει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσα χρονια που οι επαγγελματιες φωτογραφιζουν με MF των 50 και 60 mpx δεν νομιζω να ειχαν θεμα με την επεξεργασια τους. Η συγκεκριμενη φωτογραφικη δεν ειναι για τον περιστασιακο χρηστη που θα την εχει για τις διακοπες και τις γιορτες. Ισως ειναι μια κινηση της canon να προλαβει την Sony A9 που ερχεται να χωθει σε κατηγοριες που οι canon/nikon εχουν τον ελεγχο εδω και χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...