Προς το περιεχόμενο

Περι απορροφητήρων ο λόγος!


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/11/2019 στις 9:52 ΜΜ, μπιπ μπιπ είπε

Σκέφτομαι να πάρω τον davoline delos plus. Έχει την υψηλότερη απορροφητικότητα (769!) από όλους και ο πιο αθόρυβος .Τον έχει μόνο ο κωτσοβολος. Αλλά όταν πήγαμε να τον αγοράσουμε στο Σκρουτζ ενώ είχε 175 ευρώ ξαφνικά τον ανεβάζουν στα 200. Τώρα ξενέρωσα. Κοιτάω έναν davoline πάλι που έχει 118 ευρώ αλλά όχι τόση απορροφητικότητα. Τι προτείνετε;

Και εγώ συρόμενο είχα αλλά πριν 1 χρόνο περίπου που χάλασε πήγα σε καμινάδα.Νομίζω γύρω στα 110 ευρώ πολύ πιο όμορφος και πολύ πιο βολικός από το συρόμενο.

Νομίζω αυτός είναι για τον οποίο διαβάζω 2 σχόλια ότι τους στάζει.Μήπως δεν έχουν κάνει καλή εγκατάσταση;;;; Εμένα μια χαρά δουλεύει.Δεν έσταξε ποτέ.Εντάξει κάνει λίγο θόρυβο στην 3η σκάλα αλλά και ποιος απορροφητήρας δεν κάνει θόρυβο;;;;;

Δεν ξέρω μήπως έβαλαν μέσα ένα inox αναδιπλούμενο  που έχει και το έβαλαν ανάποδα και δεν αφήνει να φύγει ο ατμός.Εγώ δεν το έβαλα καθόλου γιατί έχω περσίδα εξωτερικά για ασφάλεια.

3 ώρες πριν, marmagia είπε

Δίκαιο σχόλιο, δεν είδα την ημερομηνία του ποστ που έκανα quote 

Ενδεχομένως παρασύρθηκε από το νέο σχόλιο που απάντησα εγώ και απάντησε χωρίς να κοιτάξει πότε δημοσιεύθηκε.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα, ήρθε ο καιρός για απορροφητήρα, ο παλιός μας άφησε ξαφνικά. Λίγο που έψαξα για εντοιχιζόμενους/οροφής ή όπως λέγονται, για τις διαστάσεις που θέλω οι δύο που βλέπω σε υψηλή απορροφητική ισχύ και προσιτή τιμή είναι αυτοί:
https://www.skroutz.gr/s/246380/Elica-Elibloc-HT-60.html
https://www.skroutz.gr/s/8878074/Pyramis-Τζάκι-Turbo-065017701.html

Εχει κανείς άποψη για αυτούς, υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω; Επίσης για Θεσσαλονίκη υπάρχει κάποιο κατάστημα που να αναλαμβάνει τοποθέτηση; Εκτός από Κωτσόβολους και τέτοια. Αλλιώς φωνάζω ηλεκτρολόγο ή είναι εύκολη η τοποθέτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στη καινούρια κουζίνα τοποθέτησα το box in της εταιρείας elica. Δεν ήθελα να χάσω ντουλάπι για αυτό και έβαλα αυτόν που είναι και κατάλληλος και για τις εστίες αερίου που έχω. Ξεσκίζει όσων αφορά την απορρόφηση. Βέβαια τον έχω με φ150 μέχρι την έξοδο που αναγκαστηκαμε λόγω τρύπας εξόδου να τον κάνουμε φ125. Το σημαντικότερο αυτό είναι για να τραβάει ενας απορροφητήρας. Το ελάχιστο φ125 και όσο το δυνατόν λιγότερες γωνίες. Και εννοείται όχι εύκαμπτους σωλήνες

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gsisr είπε

Εγώ στη καινούρια κουζίνα τοποθέτησα το box in της εταιρείας elica. Δεν ήθελα να χάσω ντουλάπι για αυτό και έβαλα αυτόν που είναι και κατάλληλος και για τις εστίες αερίου που έχω. Ξεσκίζει όσων αφορά την απορρόφηση. Βέβαια τον έχω με φ150 μέχρι την έξοδο που αναγκαστηκαμε λόγω τρύπας εξόδου να τον κάνουμε φ125. Το σημαντικότερο αυτό είναι για να τραβάει ενας απορροφητήρας. Το ελάχιστο φ125 και όσο το δυνατόν λιγότερες γωνίες. Και εννοείται όχι εύκαμπτους σωλήνες

Αυτο απλα θελει απαιτηση. Εμενα μου ειχε γραψει φ150 ο μαστορας και εβαλε φ100 , βεβαια το ειδα και του λεω φ150 ειχαμε πει και ελεγε οχι.. οταν ομως ειδε τι ειχε γραψει λεει θα το φτιαξω αν θες η να σου κοψω 10 ευρω .. τελικα τον εβαλα να το φτιαξει και εχασε ωρες.

 

Τωρα σκεφτομαι να βαλω σε αλλο σπιτι συρομενο της bosch που ειναι ιδιο με neff. Φαινεται πως οι καμιναδες και οι αλλοι τυποι ειναι πιο δημοφιλής παντως

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 25/12/2019 στις 1:48 ΜΜ, gsisr είπε

Εγώ στη καινούρια κουζίνα τοποθέτησα το box in της εταιρείας elica. Δεν ήθελα να χάσω ντουλάπι για αυτό και έβαλα αυτόν που είναι και κατάλληλος και για τις εστίες αερίου που έχω. Ξεσκίζει όσων αφορά την απορρόφηση. Βέβαια τον έχω με φ150 μέχρι την έξοδο που αναγκαστηκαμε λόγω τρύπας εξόδου να τον κάνουμε φ125. Το σημαντικότερο αυτό είναι για να τραβάει ενας απορροφητήρας. Το ελάχιστο φ125 και όσο το δυνατόν λιγότερες γωνίες. Και εννοείται όχι εύκαμπτους σωλήνες

Γεια σας εχω τον ιδιο.Η γυναικα μου παραπιονιεται οτι δεν τραβαει .Της λεω επειδη ειναι εντοιχιζομενος και τα ματια της εστιας τα μπροστα βγαινουν εκτος ντουλαπιου γινεται αυτο.Ομως διαβαζοντας τωρα στο ιντερνετ παρατηρησα οτι οι προδιαγραφες του ειναι για φ150 και οχι φ 125 που μου εχει βαλει ο υδραυλικος!!τι μπορω να κανωνα αφαιρεσω τα 125 στο ντουλαπι και απεξω και να αφησω μονο του τοιχου την 125 για να μην μπω σε μερεμετια;

Ομως το κακο ειναι οτι εμενα βγαινει κατευθειαν εξω με μια μονο μουφα συστολη δεν εχω διαδρομη.τι πρεπει να γινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2019 στις 1:48 ΜΜ, gsisr είπε

Εγώ στη καινούρια κουζίνα τοποθέτησα το box in της εταιρείας elica. Δεν ήθελα να χάσω ντουλάπι για αυτό και έβαλα αυτόν που είναι και κατάλληλος και για τις εστίες αερίου που έχω. Ξεσκίζει όσων αφορά την απορρόφηση. Βέβαια τον έχω με φ150 μέχρι την έξοδο που αναγκαστηκαμε λόγω τρύπας εξόδου να τον κάνουμε φ125. Το σημαντικότερο αυτό είναι για να τραβάει ενας απορροφητήρας. Το ελάχιστο φ125 και όσο το δυνατόν λιγότερες γωνίες. Και εννοείται όχι εύκαμπτους σωλήνες

Προφανώς αναφέρεσαι σε αυτούς τους αλουμινένιους (υπάρχουν και αυτοί οι λευκοί βέβαια).

Το "όχι" αφορά θέματα θορύβου ή κάποιο άλλο;

Έχω τον δικό μου με τέτοιο σωλήνα κι επειδή σκέφτομαι (που λέει ο λόγος "σκέφτομαι" αφού αυτό δεν είναι τελείως δική μου σκέψη ;)) τώρα να τον αλλάξω λόγω της μπίχλας που έχει πιάσει εκεί ψηλά, εξετάζω και το σενάριο του σταθερού σωλήνα. Αν και θα με παιδέψει στη γωνία εξόδου :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ANTONIO202 ο απορροφητήρας ξεσκίζει. μίλα με κάποιον τεχνικό να σου φτιάξει τη σωλήνα.το μόνο που έχω απορία είναι το φίλτρο. έχει μόνο αυτό το αφαιρούμενο που είναι σαν πλέγμα, αλλά παρόλα αυτά βγάζοντας το για καθάρισμα κρατάει λίπη στο περίβλημα το μοτέρ. είναι φυσιολογικό αυτό η πρέπει να ψαχτώ για φίλτρο; εσένα @ANTONIO202 μ αυτό το φίλτρο σου ήρθε ο απορροφητήρας; @haris_216 και για απόδοση όχι μόνο για τον θόρυβο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gsisr είπε

@ANTONIO202 ο απορροφητήρας ξεσκίζει. μίλα με κάποιον τεχνικό να σου φτιάξει τη σωλήνα.το μόνο που έχω απορία είναι το φίλτρο. έχει μόνο αυτό το αφαιρούμενο που είναι σαν πλέγμα, αλλά παρόλα αυτά βγάζοντας το για καθάρισμα κρατάει λίπη στο περίβλημα το μοτέρ. είναι φυσιολογικό αυτό η πρέπει να ψαχτώ για φίλτρο; εσένα @ANTONIO202 μ αυτό το φίλτρο σου ήρθε ο απορροφητήρας; @haris_216 και για απόδοση όχι μόνο για τον θόρυβο.

Ναι με αυτο μου εχει ερθει βασικα ειναι το καλυτερο λενε απο αποψη οτι το πλενεις και το ξαναβαζεις!να σε ρωτησω και κατι αλλο επειδη εμενα βγαινει σε βορινο τοιχο μου βαζει πολυ αερα μεσα !το εχεις παρατηρησει εσυ αυτο η δεν σου κανει τετοια;βεβαια αφαιρεσα το κλαπετο γιατι χτυπαγε συνεχως ισως γι'αυτο μου το κανει αυτο.. gsisr να σε ρωτησω και κατι ακομη στην εξοδο του αποροφητηρα πριν την τοποθετηση της σωληνας απο το μαστορα σου εχουν βαλει την μαυρη μουφα που ειχε μεσα η συσκευασια ;διοτι εμενα την βαλανε και βγαινει φ125εν συνεχεια που πηρα τον υδραυλικο μου

Επεξ/σία από ANTONIO202
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας ρωτησω κατι εμενα σαλονι κουζινα ειναι 35 τ.μ και υψος 3,10 βαση αυτου επρεπε να εβαζα απορροφητηρα 1000+ κυβικων ενω αυτος που εχω βαλει παει μεγιστο 650.Λετε γι αυτον να μην εχει αποδοση και να ριχνω το βαρος στην σωληνα που ειναι φ120 και οχι φ 150 που επρεπε ννα ειχε μπει?σαν τ.μ μετρανε λογικα ολου του χωρου και οχι μονο το χωρο που καταλαμβανει η κουζινα σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2020 στις 6:52 ΜΜ, ANTONIO202 είπε

...επειδη εμενα βγαινει σε βορινο τοιχο μου βαζει πολυ αερα μεσα !το εχεις παρατηρησει εσυ αυτο η δεν σου κανει τετοια;βεβαια αφαιρεσα το κλαπετο γιατι χτυπαγε συνεχως ισως γι'αυτο μου το κανει αυτο.. 

Και σε μας βγαίνει σε βορεινό τοίχο και ο μάστορας δεν έβαλε το κλαπέτο γιατί ήταν σπασμένο.

Αλλά όταν φύσαγε έμπαινε αέρας και τα γύριζε όλα μέσα!

Ζητήσαμε από την εταιρία και μας έστειλε κλαπέτο, το βάλαμε και όλα καλά. 

Για το χτύπημα που λες δεν το έχουμε προσέξει αλλά και να κάνει θόρυβο, προτιμότερο από το να μπαίνει αέρας ή να γυρνάνε όλα μέσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Και σε μας βγαίνει σε βορεινό τοίχο και ο μάστορας δεν έβαλε το κλαπέτο γιατί ήταν σπασμένο.

Αλλά όταν φύσαγε έμπαινε αέρας και τα γύριζε όλα μέσα!

Ζητήσαμε από την εταιρία και μας έστειλε κλαπέτο, το βάλαμε και όλα καλά. 

Για το χτύπημα που λες δεν το έχουμε προσέξει αλλά και να κάνει θόρυβο, προτιμότερο από το να μπαίνει αέρας ή να γυρνάνε όλα μέσα!

και εγω μολις πηρα ενα κλαπετο που μπαινει εξωτερικα για να μην μπαζει τοσο διοτι το εσωτερικο που ειχε το μοντελο χτυπαγε αρκετα και ηταν ενοχλητικο..βεβαια τωρα βαση υπολογισμων επρεπε να εβαζα αποροφητηρα με μεγαλυτερη δυνατοτητα απορροφησης.Τωρα θα κοιταξω μηπως υπαρχει κανενας ανεμιστηρας να τον υποβοηθησει διαφορετικα θα πρεπει να τον αλλαξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα και από εμένα. 

αγόρασα καινούριο απορροφητήρα davoline tau hpa 60 cm. 

Τραβάει απίστευτα καλά αλλά γεμίζουν υγρασία τα φίλτρα του από την 1η μέρα και στάζουν στο φαγητό. 

Η σωλήνα είναι φ150, ξεκινάει κάθετα στα 80cm και συνεχίζει οριζόντια στα 150cm, και το καπάκι εξαερισμου είναι με σίτα. 

Τα φώτα σας παρακαλώ γιατί κοντεύω να τρελαθώ! 

IMG_20200125_115740.jpg

 

Επεξ/σία από macgyver3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από μένα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει τους κρεμαστους απορροφητηρες τύπου φωτιστικα https://www.skroutz.gr/s/12741842/Elica-Juno-IX-F-51-PRF0089651A.html

που απ ότι κατάλαβα τραβούν τους ατμους τους φιλτράρει και βασικά απλα ανακυκλώνουν τον αέρα, να μου πει αν όντως κάνουν δουλειά ή δεν αξίζουν καθόλου. 

Επεξ/σία από AlexAnam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβή λύση (πανακριβη θα ελεγα) αλλα απο τις καλύτερες που υπάρχουν. 

 

https://ewood.gr/μαριοσ-θεοδωριδησ-σια-ο-ε-το-επαναστα-2/

Bora, εστιες με ενσωματωμενο απορροφητηρα στο κεντρο. Υπάρχει και με φιλτρο ενεργου ανθρακα καθως οι σωληνωσεις του εξαερισμού βγαινουν απο κατω. 

Κερδιζεις τον χωρο απο πανω ως ντουλαπι ή μπορεί να μπει σε νησιδα και εχεις τις εστίες όπου θες χωρίς περιορισμό 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...