Προς το περιεχόμενο

Περι απορροφητήρων ο λόγος!


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιοι (ελεύθεροι) απορροφητήρες είναι μάλλον ελληνικής κατασκευής.

Σαν κι αυτό
xlarge_20200214104324_ae110438.jpeg

Άλλοι ξεκάθαρα είναι εισαγόμενοι.

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Μου  κανει   εντυπωση   γιατι   εχουν   αυτοκολητο   με  ελληνικη    σημαια   και

γραφουν    'ελληνικης  κατασκευης'   εκτος   και  ειναι   εντελως   απατεωνες.

Κοιταξε , επειδη αυτη τη περιοδο ψαχνω να αλλαξω απορροφητηρα ελευθερο και 60αρι κοιταζα τι επιλογες υπαρχουν. Εκτος του οτι αυτη η κατηγορια ειναι η χειροτερη σε αποδοση και ενεργειακη κλαση απ'ολα τα ειδη απορροφητηρων , μου εκανε εντυπωση η Davoline και η Faber  με σχετικη πληθωρα μοντελων. Και χωρις να ξερω κατι με "ετρωγε" οτι καποια μαρκα η' και οι 2 μπορει να ειναι απο Τουρκια . Ριχνω μια ματια στο διαδικτυο και βλεπω τη σελιδα της Κλιματεχνικης  αλλα κατι δεν μου καθεται καλα. Και βλεπω σε ποστ αλλον χρηστη να λεει οτι ειναι απο Τουρκια. Στο διαδικτυο βρηκα manual για φουρνο Davoline και μεσα εγραφε Arcelic , Μade in Turkey. H συγκεκριμενη εταιρεια ανηκει στον ομιλο Κοτς. Τωρα τι ισχυει πραγματικα τι να πω.

18 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Κάποιοι (ελεύθεροι) απορροφητήρες είναι μάλλον ελληνικής κατασκευής.

Σαν κι αυτό
xlarge_20200214104324_ae110438.jpeg

Άλλοι ξεκάθαρα είναι εισαγόμενοι.

Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να δωσω σεντ σε τουρκικο προιον. Γι αυτο με τρωει και φοβαμαι μη την πατησω. Αυτος στη φωτο ειναι Davoline ετσι ? και το ωραιο ειναι οτι στα στοιχεια καποιοι ειναι θεωρητικα και αρκετα δυνατοι. Δηλαδη καλυτεροι απο Whirlpool και Τεκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ion70 είπε

Κοιταξε , επειδη αυτη τη περιοδο ψαχνω να αλλαξω απορροφητηρα ελευθερο και 60αρι κοιταζα τι επιλογες υπαρχουν. Εκτος του οτι αυτη η κατηγορια ειναι η χειροτερη σε αποδοση και ενεργειακη κλαση απ'ολα τα ειδη απορροφητηρων , μου εκανε εντυπωση η Davoline και η Faber  με σχετικη πληθωρα μοντελων. Και χωρις να ξερω κατι με "ετρωγε" οτι καποια μαρκα η' και οι 2 μπορει να ειναι απο Τουρκια . Ριχνω μια ματια στο διαδικτυο και βλεπω τη σελιδα της Κλιματεχνικης  αλλα κατι δεν μου καθεται καλα. Και βλεπω σε ποστ αλλον χρηστη να λεει οτι ειναι απο Τουρκια. Στο διαδικτυο βρηκα manual για φουρνο Davoline και μεσα εγραφε Arcelic , Μade in Turkey. H συγκεκριμενη εταιρεια ανηκει στον ομιλο Κοτς. Τωρα τι ισχυει πραγματικα τι να πω.

Δεν   το  θεωρω   απιθανο   εξ   αιτιας  της  πολυ  χαμηλης  τιμης.

Ελληνικα   προιοντα   σε   αυτες  τις   τιμες  πολυ   δυσκολο.

Ειναι  παντως  ξεφτυλα   να   βαζουν  αυτοκολητο   επανω.

Σαν  προιον   παντως   ειμαι   ευχαριστημενος.

 

20 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Κάποιοι (ελεύθεροι) απορροφητήρες είναι μάλλον ελληνικής κατασκευής.

Σαν κι αυτό
xlarge_20200214104324_ae110438.jpeg

Άλλοι ξεκάθαρα είναι εισαγόμενοι.

Αυτον  ακριβως  εχω  κι  εγω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tigergreg είπε

Δεν   το  θεωρω   απιθανο   εξ   αιτιας  της  πολυ  χαμηλης  τιμης.

Ελληνικα   προιοντα   σε   αυτες  τις   τιμες  πολυ   δυσκολο.

Ειναι  παντως  ξεφτυλα   να   βαζουν  αυτοκολητο   επανω.

Σαν  προιον   παντως   ειμαι   ευχαριστημενος.

 

Εχω φαει κολλημα γιατι ειναι και περιορισμενα τα μοντελα σε ελευθερους και ειναι και ολα μαπα. Μονο η τιμη τους ειναι νορμαλ με τις τιμες που εχουν οι τυπου "νησιδας" που τα ειδα και εφριξα. Και δεν ξερω τι να παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα με ενοχλεί που έχει γίνει της μόδας η δημιουργική ασάφεια.
Και σα να μη έφτανε αυτό από μόνο του,
έχει γίνει μόδα να πουλάνε ελληνοφροσύνη ελληνοποιώντας ειασγόμενα προϊόντα.

Γενική η παρατήρηση.

33 minutes ago, tigergreg said:

Αυτον  ακριβως  εχω  κι  εγω!

Αυτόν που έχεις , είναι μάλλον ελληνικός:
είναι συγκεκριμένη σειρά (Olympia) από τους ελεύθερους απορροφητήρες.

Από ό,τι φαίνεται, η εταιρεία είναι και βιομηχανική και εμπορική.
Φτιάχνει κάποια συγκεκριμένα φτηνά μοντέλα απορροφητήρων στην Ελλάδα
αλλά εισάγει και φασόν από το εξωτερικό, τόσο απορροφητήρες όσο και λοιπές συσκευές.

Οπότε δεν ισχύει η γενίκευση περί ελληνικής κατασκευής από τη δική σου περίπτωση.
Και ο @ion70 έχει ένα δίκιο που διαφωνεί.

Εν κατακλείδι, αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι τα ακριβότερα μοντέλα Davoline για τα οποία ενδιαφέρεται ο ion70 πιθανότατα είναι εισαγόμενα φασόν.

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2020 στις 8:04 ΜΜ, christosg223 είπε

Καλησπέρα σε όλο το forum . Έχετε άποψη για το συγκεκριμένο ; δεν βρήκα πουθενά κριτικές..

https://www.skroutz.gr/s/21806034/Davoline-Strong-Cement-80.html

 

 

Υ.Γ. Οι διαστάσεις και του απορροφητηρα καθώς και η σωλήνα εξαγωγής φ120 ειναι αναγκαστικές προϋποθέσεις στην επιλογή μου

Καλημέρα 

Αγόρασα τον συγκεκριμένο απορροφητήρα πριν 10 μερες

Το έχω τοποθετήσει με σωλήνα Φ120 και με 4 γώνιες  (λόγω περιορισμού στην τρυπά εξόδου)

Ο απορροφητήρας τραβάει παρα πολύ καλα, κανει αρκετο θόρυβο αλλά μάλλον θα φταίει και η σωληνα Φ120 (κανονικά θέλει Φ160) 

Όταν μαγειρεύεις στα εξω μάτια της κουζίνας κάτι που βγάζει αρκετο ατμο θα πρέπει να ανοιγεις τελείως το καπάκι του απορροφητήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2021 στις 1:26 ΠΜ, KoreanW είπε

Εμένα με ενοχλεί που έχει γίνει της μόδας η δημιουργική ασάφεια.
Και σα να μη έφτανε αυτό από μόνο του,
έχει γίνει μόδα να πουλάνε ελληνοφροσύνη ελληνοποιώντας ειασγόμενα προϊόντα.

Γενική η παρατήρηση.

Αυτόν που έχεις , είναι μάλλον ελληνικός:
είναι συγκεκριμένη σειρά (Olympia) από τους ελεύθερους απορροφητήρες.

Από ό,τι φαίνεται, η εταιρεία είναι και βιομηχανική και εμπορική.
Φτιάχνει κάποια συγκεκριμένα φτηνά μοντέλα απορροφητήρων στην Ελλάδα
αλλά εισάγει και φασόν από το εξωτερικό, τόσο απορροφητήρες όσο και λοιπές συσκευές.

Οπότε δεν ισχύει η γενίκευση περί ελληνικής κατασκευής από τη δική σου περίπτωση.
Και ο @ion70 έχει ένα δίκιο που διαφωνεί.

Εν κατακλείδι, αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι τα ακριβότερα μοντέλα Davoline για τα οποία ενδιαφέρεται ο ion70 πιθανότατα είναι εισαγόμενα φασόν.

O Kωτσοβολος που ειχε καποιους Davoline εγραφε προελευση Τουρκιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια!

Τον απορροφητηρα (καμιναδα επιτοιχια) ποιος τον τοποθετησε?

Σε ερωτηση που εκανα σε ντουλαπα μου ελεγε ο ηλεκτρολογος και σε ηλεκτρολογους που καλεσα μου ελεγαν ο ντουλαπας(?????)

Στο τελος βρηκα εναν που μου ειπε οτι κανει τοποθετηση με 70 ευρω συν τι αλλο θα χρειαστει.

Τα λεφτα πολλα δεν ειναι ?(ετσι μου φανηκαν)

Εσεις ποσα χρηματα πληρωσατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δύο με τέσσερεις βίδες με ούπα για στήριξη του απορροφητήρα και μιά πολύ απλή ηλεκτρολογική σύνδεση για την παροχή ρεύματος, συνήθως ούτε γείωση δεν υπάρχει. Την απόσταση να προσέξεις από την εστία, 68 εκατοστά συνιστούν οι περισσότεροι κατασκευαστές, 78 αν πρόκειται για εστίες γκαζιού/αερίου.

Για τον μάστορα είναι μεροκάματο, για σένα μιά ώρα δουλειά το πολύ. Αυτό φυσικά αν υπάρχει έτοιμος ο σωλήνας και δε χρειάζεσαι τοποθέτηση και σε αυτόν. Προσοχή, είτε μόνος σου τον βάλεις είτε με μάστορα, διατομή ότι λέει ο κατασκευαστής αυστηρά και όχι εύκαμπτο σωλήνα.

Στις 26/1/2021 στις 11:21 ΠΜ, ion70 είπε

O Kωτσοβολος που ειχε καποιους Davoline εγραφε προελευση Τουρκιας.

Φουρνάκι και απορροφητήρα που είχα πάρει πρόπερσυ ήταν Τουρκίας.

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, bblov είπε

Καλησπερα παιδια!

Τον απορροφητηρα (καμιναδα επιτοιχια) ποιος τον τοποθετησε?

Σε ερωτηση που εκανα σε ντουλαπα μου ελεγε ο ηλεκτρολογος και σε ηλεκτρολογους που καλεσα μου ελεγαν ο ντουλαπας(?????)

Στο τελος βρηκα εναν που μου ειπε οτι κανει τοποθετηση με 70 ευρω συν τι αλλο θα χρειαστει.

Τα λεφτα πολλα δεν ειναι ?(ετσι μου φανηκαν)

Εσεις ποσα χρηματα πληρωσατε?

Λοιπον παιδια σημερα αγορασα τελικα τον ελευθερο απορροφητηρα τον Τeka c6420 inox στα 104 ευρω. Θα μου κανει τοποθετηση ηλεκτρολογος την Τριτη με 30 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελουμε να παρουμε πτυσσομενο απορροφητηρα για την κουζινα. Επειδη δεν εχω ξανα ασχοληθει, ολοι βλεπω εχουν το ιδιο πλατος. Πρεπει να προσεξω κατι για να ταιριαζει στην θεση που εχουμε τον παλιο? Πρεπει να μετρησω διαμετρο σωληνα κτλ?

Βλεπουμε αυτον τον bosch, λογω εκπτωσης, -24% ΦΠΑ και επειδη θα μπει με τιμολογιο (αρα τελικη (εμμεσα) περι τα 120 ευρω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2021 στις 8:24 ΠΜ, ant1 είπε

Καλημέρα 

Αγόρασα τον συγκεκριμένο απορροφητήρα πριν 10 μερες

Το έχω τοποθετήσει με σωλήνα Φ120 και με 4 γώνιες  (λόγω περιορισμού στην τρυπά εξόδου)

Ο απορροφητήρας τραβάει παρα πολύ καλα, κανει αρκετο θόρυβο αλλά μάλλον θα φταίει και η σωληνα Φ120 (κανονικά θέλει Φ160) 

Όταν μαγειρεύεις στα εξω μάτια της κουζίνας κάτι που βγάζει αρκετο ατμο θα πρέπει να ανοιγεις τελείως το καπάκι του απορροφητήρα

 Εχθές έκάνά την εγκατάστασή.προς το παρών όλα καλά και πολύ ικανοποιημένος από την ισχύ (φ120 και εγω). Πάντως και κλειστό να είναι το καπάκι πάλι κάνει δουλειά αλλά σίγουρα το φυσιολογικό είναι να το δουλεύεις με ανοιχτό καπάκι. Ο θόρυβος που λες πιστεύεις ότι είναι εξαιτίας του φ120 επειδή είναι μικρός ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα φίλοι μου. Θα ήθελα την βοήθεια σας βάση εμπειρία ή γνώσης.... Κάνω ανακαίνιση την κουζίνα και οι εστίες της κουζίνας θα τοποθετηθούν σε νησίδα. Και εδώ ερχόμαστε στο πρόβλημα του απορροφητηρα.... Έχω 2 επιλογές 

Α) Να επιλέξω κάποια μορφής εστιών με ενσωματωμένο απορροφητήρα πάγκου όπως πχ Franke, Bosch κτλ

Β) Να πάω σε λύση απορροφητηρα οροφής με κατασκευή γυψοσανιδας για να κατέβει το ταβάνι από τα 2.95μ στα 250. 

Έχει δουλέψει κάποιος τέτοιον απορροφητηρα? (πάγκου?) 

Η μάρκα Franke τι εντυπώσεις - εμπειρίες έχετε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Να πάω σε λύση απορροφητηρα οροφής με κατασκευή γυψοσανιδας για να κατέβει το ταβάνι από τα 2.95μ στα 250. 

Μπορεις και κατι τετοιο, και να οδηγησεις μονο τον σωληνα οπου θες μετα

Image result for kitchen hood absorber high ceiling mod

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Μπορεις και κατι τετοιο, και να οδηγησεις μονο τον σωληνα οπου θες μετα

Image result for kitchen hood absorber high ceiling mod

Το σκέφτηκα αλλά και πάλι θα χρειαστεί να φτιάξω γυψοσανιδα. Επιπλέον συγκριτικά με τις άλλες 2 λύσεις σε αυτή την περίπτωση έχεις κάτι να κρέμεται μπροστά σου. Οπότε εαν μπορώ, προτιμώ να το αποφύγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...