Προς το περιεχόμενο

Περι απορροφητήρων ο λόγος!


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε κάποιους απορροφητήρες μέσα στη συσκευασία περιέχονται και κλαπέτα αντεπιστροφής

αλλά μπορείς να βρεις και στο εμπόριο και να τα βάλεις έξτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

50 λεπτά πριν, Stelios-7- είπε

Μίλησα με έναν μάστορα να έρθει να το δει... πάντως πιστεύω πως δεν το έβαλε καν αυτός που τον τοποθέτησε..τον τοποθέτησε αυτός που έφτιαξε την κουζίνα μου ξυλουργός...οπότε θεωρώ πως έχει κάνει μλκια....

 

47 λεπτά πριν, KoreanW είπε

σε κάποιους απορροφητήρες μέσα στη συσκευασία περιέχονται και κλαπέτα αντεπιστροφής

αλλά μπορείς να βρεις και στο εμπόριο και να τα βάλεις έξτρα

Σε ευχαριστώ φίλε KoreanW όπως και να έχει είτε υπαρχει είτε οχι ένα επιπλέον θα μπει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stelios-7- είπε

Μίλησα με έναν μάστορα να έρθει να το δει... πάντως πιστεύω πως δεν τα έβαλε τα κλαπετα καν αυτός που τον τοποθέτησε..τον τοποθέτησε αυτός που έφτιαξε την κουζίνα μου ξυλουργός...οπότε θεωρώ πως έχει κάνει μλκια....

Κι εμάς ο μάστορας που έκανε την κουζίνα τον πέρασε, δεν είναι και κάτι δύσκολο. Έχουμε περάσει κι εμείς απορροφητήρα σε άλλο σπίτι όταν χάλασε.

Και ναι, δεν περνάνε τα κλαπέτα, γιατί αν δεν καθαρίζετε συχνά ο απορροφητήρας, από τα πολλά λίπη που συσσωρεύονται κολλάνε. Αλλά σε μας έλειπε το ένα, οπότε δεν περάστηκε.

Όταν είδαμε όμως πόσο πολύ μπάζει, ζητήσαμε από την αντιπροσωπεία και μας έστειλαν και τα περάσαμε εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σας, ενδιαφέρομαι να αλλάξω απορροφητήρα μιας και ο συγκεκριμένος (10ετίας μάρκας Franke) δεν τραβάει τίποτε . Χρηματικό budget θα έλεγα 200-250 ευρω. Διαστάσεις 60cm και είδος καμινάδας . Τα φώτα σας παρακαλώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GiannisWalker είπε

Καλησπέρα σας, ενδιαφέρομαι να αλλάξω απορροφητήρα μιας και ο συγκεκριμένος (10ετίας μάρκας Franke) δεν τραβάει τίποτε . Χρηματικό budget θα έλεγα 200-250 ευρω. Διαστάσεις 60cm και είδος καμινάδας . Τα φώτα σας παρακαλώ :)

https://www.skroutz.gr/s/15472136/Teka-NC-680.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

καλησπέρα σε όλους,

Θέλω να βάλω απορροφητήρα σε ενιαίο χώρο σαλόνι- κουζίνα περίπου 38τμ και είμαι σε σκέψεις. Να επιλέξω μεγάλη απορροφητικότητα η καλή μάρκα, 2 μοτέρ και μέτρια απορροφητικότητα? συρόμενος 60 cm

είμαι στις παρακάτω επιλογές:

Franke Omnia FTCO 60 XS Συρόμενος Απορροφητήρας 60cm Inox - Skroutz.gr

Bosch DFR067A52 Συρόμενος Απορροφητήρας 60cm Γκρι - Skroutz.gr

Davoline Delos Plus GR-IX 060 Απορροφητήρας Συρόμενος | ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ - kotsovolos.gr

οποιαδήποτε γνώμη βοηθάει, ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, 
Πηρα εναν συρομενο απορροφητηρα για το σπιτι, αυτο το μοντελο συγκεκριμενα https://www.skroutz.gr/s/19023620/Davoline-Delta-GR-Συρόμενος-Απορροφητήρας-60cm-Inox.html
Καθως ειναι ανακαινισμενο το σπιτι, δεν αντικαθιστα παλαιοτερο, ειναι ο πρωτος που μπαινει.
Η αναμονη που εχω στον τοιχο για την εξοδο ειναι φ160, ο απορροφητηρας βγαζει εξοδο φ120. 
Η ερωτηση μου ειναι αν θα ειναι καλυτερα για την λειτουργια του να βαλω διαστολη σε φ160 κατευθειαν στην εξοδο του απορροφητηρα και να περασω την πιο χοντρη σωληνα μεσα απο το ντουλαπι κατω απο το οποθιο θα κρεμαστει, ή να περασω φ120 για να γλυτωσω χωρο στο ντουλαπι και διαστολη στην εξοδο του τοιχου?
Επισης, βαζω απλους σωληνες υδρευσης?(γκρι)
Ευχαριστω προκαταβολικα

 

Επεξ/σία από apostol.vol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας, ενδιαφέρομαι να αλλάξω απορροφητήρα μιας και ο παλιός δεν τραβάει είναι και 20ετίας ψάχνω για 60 συρόμενο είδα αυτόν Teka CNL 6815 Plus Συρόμενος Απορροφητήρας 60cm Inox και κάποιους faber  βέβαια αν έχετε κάτι καλύτερο και πιο ακριβό να προτείνετε είναι ευπρόσδεκτο  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, panosopc said:

Καλησπέρα σας, ενδιαφέρομαι να αλλάξω απορροφητήρα μιας και ο παλιός δεν τραβάει είναι και 20ετίας ψάχνω για 60 συρόμενο είδα αυτόν Teka CNL 6815 Plus Συρόμενος Απορροφητήρας 60cm Inox και κάποιους faber  βέβαια αν έχετε κάτι καλύτερο και πιο ακριβό να προτείνετε είναι ευπρόσδεκτο  

εγω παντως αγόρασα τον Davoline Delos Plus GR-IX 060 από Κωτσόβολο και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Θα έλεγα το μείον του είναι ότι ακόμα και στη 2η σκάλα κάνει αρκετό θόρυβο, αλλά από θέμα αν τραβάει είμαι πολύ ευχαριστημένος, καμία οσμή στον χώρο.  Επίσης χρειάστηκε να αλλάξω το εσωτερικό ντουλάπι καθώς το υψος του είναι πιο μεγαλο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosopc είπε

Καλησπέρα σας, ενδιαφέρομαι να αλλάξω απορροφητήρα μιας και ο παλιός δεν τραβάει είναι και 20ετίας ψάχνω για 60 συρόμενο είδα αυτόν Teka CNL 6815 Plus Συρόμενος Απορροφητήρας 60cm Inox και κάποιους faber  βέβαια αν έχετε κάτι καλύτερο και πιο ακριβό να προτείνετε είναι ευπρόσδεκτο  

Είχα πάρει πριν δυο χρονια σχεδον,εναν 90cm της Siemens και είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος από ολες τι απόψεις κατι αντίστοιχο είναι αυτος ο 60cm και από τους λίγους με απόδοση κατακράτησης λίπους B,σιγουρα ομως θα χρειαστεις και μια μετόπη η οποία δεν παρέχεται στην αρχική συσκευασία οπότε το κόστος ανεβαίνει λιγο ακομη 

https://www.skroutz.gr/s/26691388/Siemens-LI67RA561-Συρόμενος-Απορροφητήρας-59-8cm-Inox-iQ500.html#specs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ψαχνω συρώμενο 60άρι απορροφητήρα. Επειδή είναι ενιαίος χώρος και έχω βαρεθεί να βρωμάει ο τοπος καθε μέρα (ναι πλυμένα φίλτρα και σωστή διάμετρος σωλήνα) ψάχνω καλό απορροφητήρα. είμαι μεταξύ του gaggenau AF210162 και του miele DA 3466

εχει κάποιος εμπειρία με τους παραπάνω απορροφητήρες; κάθε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας,
ψάχνω απορροφητήρα για ενιαίο 40τμ σε κουζίνα που δεν έχει παράθυρο  επομένως χρειάζομαι καλή απορροφητικότητα. Έχω δεί αυτόν της Davoline με εξωτερικό μοτέρ https://klimatechniki.gr/nascosto-external-moter/. Πιστέυετε αξίζει η αγορά; Τον έχει δεί κανείς απο κοντά αν κάνει δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους, αγόρασα έναν απορροφητήρα 90αρι τζάκι της Bosch το παρακάτω μοντέλο https://www.skroutz.gr/s/16177870/Bosch-DWB97LM50-Απορροφητήρας-Καμινάδα-90cm-Inox.html 

Τον τοποθέτησα μόνος μου με 15αρα σωλήνα, όπως προβλέπει ο κατασκευαστής.

Η τρύπα βρίσκεται ακριβώς πίσω απο τον απορροφητήρα σε βορινό μπαλκόνι ανοιχτό γύρω γύρω το οποίο το φυσάει δυνατός αέρας αρκετά συχνά.

Το πρόβλημα είναι οτι εκείνη τη στιγμή ακούγεται το κλαπετο του απορροφητήρα (αντεπιστροφο) να χτυπάει. Προφανώς περνάει αέρας απ'εξω και το σηκώνει και χτυπάει.

Με τον προηγούμενο απορροφητήρα δεν είχα τέτοιο θέμα.

Δοκίμασα περσίδα εξαερισμού με κινητά φύλλα, βελτιώθηκε, αλλά το χειμώνα φαντάζομαι θα είναι πολύ ενοχλητικό.

Να δοκίμαζα ένα πιο ποιοτικό κλαπετο; Υπάρχει; Ή να έβαζα στο τελείωμα μια γωνιά, ώστε να μην χτυπάει ο αέρας απευθείας μέσα;

Έχει κανείς αντίστοιχο πρόβλημα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...