Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα στο ανοσοποιητικό σύστημα των ποντικιών, φανερώνει έρευνα για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι τραγικό να βλέπεις ανθρώπους να μην μπορούν να πάρουν απλά τα μέτρα τους και να κόψουν ένα τσιγάρο. Μια απόφαση είναι. Έκοψα το κάπνισμα μαχαίρι και δεν ξαναγύρισα. Εντάξει ήταν δύσκολες οι πρώτες μέρες αλλά χρειάζεται αποφασιστικότητα γιατί είναι χαζό να βλέπεις ανθρώπους να είναι σκλάβοι του τσιγάρου. Γενικά είναι χαζός ο εθισμός σε τέτοιες βλακειες.

Αφήστε τα καπνισματα ατμισματα και πάρτε απόφαση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με εκνευρίζει το γεγονός που ότι μας δίνουν το δεχόμαστε χωρίς καμιά αντίδραση φαγητά, ποτά, τσιγάρα, ψυχαγωγικά μέσα και άλλα πολλά και μετά λέμε γιατί υπάρχουν σωματικές και ψυχικές ασθένειες (νους υγιής εν σώματι υγιεί) στης μέρες μας! που υποτίθεται η "επιστήμη" είναι πολύ "ΜΠΡΟΣΤΑ"... όταν τα βγάζουν σε ντοκιμαντέρ με έρευνες και ντοκουμέντα η περισσότερη τα σνομπάρουν... ουσιαστικά είμαστε πειραματόζωα... κάντε μια ερεύνα για το τη καταναλώνουμε η περισσότερη τα ξέρουν αλλά δε κάνουν τίποτα..

 

Υ.Γ. Εντάξει δε τα έχω καλά με το λόγο άλλα πρέπει να τα λέμε και αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ατμιζω πάνω από 3 χρόνια, όταν διαβάζω τέτοιες βλακείες εκνευρίζομαι.

είναι γνωστό ότι δεν ξέρουμε ακόμα τι επακόλουθα μπορεί να έχει το ηλ. τσιγάρο.

Τι μπορει δηλαδη να προκαλει το ηλεκτρονικο τσιγαρο, μηπως καρκινο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες... Επειδή τα ποντίκια εισέπνεαν τον αέρα παθητικά και τα φλώμωναν με τον ατμό, εγώ ξέρω ότι εάν κλάσω σε μια γυάλα με ποντίκια, τα ποντικάκια θα αρπάξουν επίσης πολλά προβλήματα υγείας.

 

Επίσης:

 

Mouse_Smoking.jpg?h=229&w=275
 

Το μόνο ουσιαστικό συμπέρασμα θα έβγαινε ΜΟΝΟ εάν τα ποντίκια κάναν τα τεστ έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα της έρευνας το θεωρώ για γέλια! Είμαι και εγώ ατμιστρια και έχω δει σημαντική βελτίωση στην υγεία μου απο τότε που έκοψα το τσιγάρο.

Το ότι κάποιοι προσπαθούν να αποτρέψουν τον κόσμο από το ηλεκτρονικό τσιγάρο το θεωρώ γελοίο, ειδικά όταν το κάνουν με το κανονικό τσιγάρο στο στόμα.... οι εξηγήσεις είναι περιττές και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

 

Αυτό που θέλω να σχολιάσω όμως είναι ότι για άλλη μία φορά πραγματοποιηθηκε και δημοσιεύθηκε έρευνα που έγινε σε πειραματόζωα. Τα πειραματόζωα όπως έχει αποδειχθεί δεκάδες χιλιάδες φορές ΔΕΝ δίνουν αντιπροσωπευτικα αποτέλεσμα για τον άνθρωπο. Ο ανθρώπινος οργανισμός δεν είναι ο ίδιος με αυτόν ενός ποντικιού, άσχετα αν κάποιοι ισχυρίζονται το αντίθετο επειδή τους συμφέρει. Δηλ αν έλεγε κάποιος ότι ο ελέφαντας έχει τον ίδιο οργανισμό με τον άνθρωπο θα κουβαλουσαν παχυδερμα στα εργαστήρια?! Θέλανε που θέλανε να κάνουν την έρευνα, γιατί δεν εξετασαν ανθρώπους? Στη τελική τόσοι ατμιστες υπάρχουν.... αλλά! Θα ήθελα να δω απο δίπλα τα ίδια αποτελέσματα για τους καπνιστές.... Έτσι για να κλείσουν ορισμένα στόματα

 

Sent from my GT-I8260 using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

! Θέλανε που θέλανε να κάνουν την έρευνα, γιατί δεν εξετασαν ανθρώπους? Στη τελική τόσοι ατμιστες υπάρχουν.... αλλά! Θα ήθελα να δω απο δίπλα τα ίδια αποτελέσματα για τους καπνιστές.... Έτσι για να κλείσουν ορισμένα στόματα

 

Sent from my GT-I8260 using Insomnia

Όντως υπάρχουν πολλοί ατμιστές και καπνιστές αλλά είμαι σίγουρος ότι κανείς δεν θα ήθελε να τον εκθέσουν σε πνευμονία και σε άλλους ιούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παραθέσω και εγώ την δικιά μου εμπειρία ως ατμιστής 1,5 χρόνο που τελικά το έκοψε και αυτό. Είναι κρίμα που ο καπνιστής δεν δοκιμάζει ηλεκτρονικό , τα έξοδα δεν είναι πολλά , στην αρχή ο εξοπλισμός κοστίζει.

 

Στον εαυτό μου είδα μεγάλη διάφορα , ειδικά στα πνευμόνια μου , είχα πλέον αντοχές και δεν λαχάνιαζα , κάτι που κατάλαβα καλά στο ποδήλατο. Κάτι ψιλό πονάκια/πλακώματα στο στήθος εξαφανίστηκαν όπως και το ροχαλητό και γενικά καλύτερη ποιότητα ύπνου. Κατά καιρούς επέστρεφα στο κανονικό για να δω αν ήταν εκεί το θέμα και όντως ήταν.

 

Ένα μεγάλο ατού του Ηλ.Τσιγάρου είναι ότι μπορείς να μειώνεις την νικοτίνη σταδιακά και στο τέλος να πας σε ένα υγρό χωρίς νικοτίνη με μέντα και τονίζω την μέντα γιατί χωρίς νικοτίνη είναι το ίδιο με την αναπνοή , μόνο η μέντα σου δίνει ένα "χτύπημα" στον λαιμό και ξεγελιέσαι.

 

Τέλος το έκοψα και αυτό λόγω αλλαγής στάσης ζωής ,

αυστηρά πλέον χορτοφάγος εδώ και ένα χρόνο και το

Ηλ.Τσιγάρο έχει πολλά συντηρητικά / γλυκαντικά κάτι

που δεν συμβαδίζει με αυτό που κάνω.

 

Κλείνω λέγοντας σε όλους τους καπνιστές που τους κόβει έστω και λίγο να δοκιμάσουν ένα ηλ.Τσιγάρο Ελληνικής αντιπροσωπίας και υγρά αυστηρά "nobacco" , sorry αν κάνω διαφήμιση αλλά είναι τα μόνα υγρά με πιστοποίηση από το Ελληνικό ερευνητικό κέντρο του Δημόκριτου , για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο σαν πρωτάρης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα της έρευνας το θεωρώ για γέλια! Είμαι και εγώ ατμιστρια και έχω δει σημαντική βελτίωση στην υγεία μου απο τότε που έκοψα το τσιγάρο.

Το ότι κάποιοι προσπαθούν να αποτρέψουν τον κόσμο από το ηλεκτρονικό τσιγάρο το θεωρώ γελοίο, ειδικά όταν το κάνουν με το κανονικό τσιγάρο στο στόμα.... οι εξηγήσεις είναι περιττές και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Αυτό που θέλω να σχολιάσω όμως είναι ότι για άλλη μία φορά πραγματοποιηθηκε και δημοσιεύθηκε έρευνα που έγινε σε πειραματόζωα. Τα πειραματόζωα όπως έχει αποδειχθεί δεκάδες χιλιάδες φορές ΔΕΝ δίνουν αντιπροσωπευτικα αποτέλεσμα για τον άνθρωπο. Ο ανθρώπινος οργανισμός δεν είναι ο ίδιος με αυτόν ενός ποντικιού, άσχετα αν κάποιοι ισχυρίζονται το αντίθετο επειδή τους συμφέρει. Δηλ αν έλεγε κάποιος ότι ο ελέφαντας έχει τον ίδιο οργανισμό με τον άνθρωπο θα κουβαλουσαν παχυδερμα στα εργαστήρια?! Θέλανε που θέλανε να κάνουν την έρευνα, γιατί δεν εξετασαν ανθρώπους? Στη τελική τόσοι ατμιστες υπάρχουν.... αλλά! Θα ήθελα να δω απο δίπλα τα ίδια αποτελέσματα για τους καπνιστές.... Έτσι για να κλείσουν ορισμένα στόματα

Sent from my GT-I8260 using Insomnia

Τα ποντίκια χρησιμοποιούνται χρόνια τωρα, γιατι είναι οτι ποιο κοντινό προς τον ανθρώπινο οργανισμο, και ας φαίνεται περίεργο σε καποιον μη σχετικο. Μπορείς να κάνεις πείραμα επικίνδυνο, επαναληψημο σε συνθήκες εργαστήριου (δε γίνεται με ανθρώπους), ενω επισης γερνανε γρήγορα και ετσι σε μηνες βγαζεις συμπεράσμ τι θα γίνει στον άνθρωπο μετα απο χρόνια. Φυσικα δεν συγκρίνονται απολυτα οι 2 οργανισμοί, ειναι ομως κοντα.

Τελος η μεγαλύτερη έρευνα ειναι τι λενε οι ίδιοι οι ατμιστες. Το 99.999% περιγράφει ποσο πολυ βελτιωθηκε η υγεία τους σε σχεση με πριν, που καπνιζαν, οποτε τα λόγια ειναι περιττά.

Ειναι περίπου αυτονόητο οτι αν κοψουν και τον ατμο η υγεία τους θα βελτιωθεί ακομα περισσότερο.

Αλλα αν δεν μπορεις/δε θέλεις να κοψεις τη νικοτινη, 1000 φορες να ατμιζεις παρα να καπνιζεις. Και μονο που αποφεύγεις την πισα που σου κανει μαυρα τα πνευμονια.. Ποσο μαλλον που αποφευγεις 100αδες αποδεδειγμενα καρκινογονες ουσιες. Ευτυχώς το εκοψα εντελώς, αλλα αν δεν τα ειχα καταφερει, εννοείται θα ατμιζα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ηλεκτρονικό, κανονικό, στριφτό, άφιλτρο, δίφυλλο, τρίφυλλο...

Τί το κουράζετε; Αφού μια μέρα, όλοι μας θα πεθάνετε...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα πάρουμε ένα-ένα;

  • Ως είθισται σε έρευνες γύρω από το ηλ. τσιγάρο που χρηματοδοτούνται από φαρμακοβιομηχανίες ή καπνοβιομηχανίες όπως στην προκειμένη περίπτωση (Philip Morris) δεν γίνεται ποτέ παράλληλη παρατήρηση με τις συνέπειες του κανονικού τσιγάρου. Πάντα η σύγκριση γίνεται ανάμεσα σε ηλ. τσιγάρο και «αέρα του βουνού».
  • Ξεχάσαν να αναφέρουν ότι ο αριθμός των ελεύθερων ριζών που μετρήθηκαν στην έρευνά τους είναι κατά τουλάχιστον 150 φορές μικρότερος από αυτών του κανονικού τσιγάρου.

    Οι ελεύθερες ρίζες προέρχονται από φαινόλες. Σε ανεξάρτητα έρευνα που βρίσκεται υπό τη διαδικασία δημοσίευσης από 21 υγρά που εξετάστηκαν φαινόλες βρέθηκαν μόνο σε 2 σε ποσότητες σχεδόν μη μετρήσιμες.

  • Το συμπέρασμα ότι δεν θα έχει οφέλη ένας καπνιστής με πνευμονοπάθεια αν το γυρίσει σε ηλεκτρονικό είναι ανυπόστατο γιατί ακριβώς δεν αναλύθηκε μια τέτοια διαδικασία στα ποντίκια (βλ. 1ο).
Μόνο και μόνο η αυθαίρετη αναγωγή και των όποιων αποτελεσμάτων και συμπερασμάτων πάνω σε ανθρώπους είναι αστεία.

 

Επίσης πως ξέρουμε ότι δεν έπαιξε ρόλο η παρατεταμένη κατάσταση στρες των ποντικών (που αποδεδειγμένα «εξαντλεί» το ανοσοποιητικό σύστημα) όντας παγιδευμένοι σε ένα χώρο που ξαφνικά άρχισε να γεμίζει ατμό.

Η απάντηση είναι πως δεν το ξέρουμε. Όπως δεν είμαστε σε θέση να ξέρουμε μύριες άλλες παραμέτρους. Οπότε και θα πρέπει να χρησιμοποιούμε λιγότερη φαντασία στην εξαγωγή συμπερασμάτων και την προβολή τους πάνω στον άνθρωπο.

 

Τέλος για όποιον θέλει να είναι ενήμερος σχετικά με τις έρευνα γύρω από ηλ. τσιγάρο υπάρχει το site του γνωστού καρδιολόγου Δρ. Φαρσαλινού Link.png Site: ecigarette-research.com

καθώς και δύο Ελληνικά forum που ασχολούνται με το «άθλημα» του ηλ. τσιγάρου γενικώς.

 

1. Πού είδες τη Philip Morris στους χρηματοδότες? Για τη χρηματοδότηση αναφέρεται το εξής

 

Funding: TES and RKT are supported in part by Young Clinical Scientist Awards from Flight Attendant Medical Research Institute (FAMRI). SB is supported by a Clinical Innovator Award from FAMRI and National Institutes of Health (NIH) grants R01CA140492 and P50CA058184. The funders had no role in study design, data collection and analysis, decision to publish, or preparation of the manuscript.

Competing interests: The authors have declared that no competing interests exist.

 

 

Μάλιστα αυτό το FAMRI είναι ένα fund που δημιουργήθηκε με τα χρήματα που κερδήθηκαν από μία αγωγή εναντίον της Philip Morris!

 

2. Σύμφωνοι ότι οι ελεύθερες ρίζες που υπάρχουν στον καπνό του ηλεκτρονικού είναι πάρα πολύ λιγότερες από του κανονικού τσιγάρου αλλά οι ελεύθερες ρίζες προέρχονται από ένα σωρό πηγές εκτός των φαινολών. Για τις ελεύθερες ρίζες του κανονικού τσιγάρου πχ δες εδώ

 

Επίσης η έρευνα δεν εστιάζει πολύ στην πρόκληση καρκίνου αλλά στην καταστολή του ανοσοποιητικού που σχετίζεται κυρίως με άλλα προβλήματα όπως η ΧΑΠ

 

3. Η αναγωγή σε ανθρώπους των αποτελεσμάτων στα ποντίκια δεν είναι καθόλου αστεία. Είναι ένα από τα βασικότερα εργαλεία την έρευνας στη βιολογία εδώ και πολλά χρόνια, με αποδεδειγμένη χρησιμότητα.

Αμφιβολίες πάντα υπάρχουν, εννοείται.

 

Εν τέλει, είναι αλήθεια ότι όλα τα στοιχεία μέχρι τώρα δείχνουν ότι το ηλεκτρονικό είναι λιγότερο βλαβερό από το κανονικό αλλά όσα περισσότερα ξέρουμε τόσο καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω περάσει στο ηλεκτρονικό εδώ και σχεδόν ένα χρόνο, μετά από ...30 χρόνια καπνίσματος. Λέω ό,τι βλέπω:

 

1) Από τον πρώτο κιόλας μήνα, εξαφανίστηκε ο βήχας και τα φλέματα, που ήταν μόνιμη κατάσταση όσο κάπνιζα.

2) Περπατάω, τρέχω, ανεβοκατεβαίνω σκάλες, χωρίς να λαχανιάζω και να αγκομαχώ, όταν ως καπνιστής ήμουν off στα πρώτα 200 μέτρα.

3) Δεν πονάει το στήθος μου κατά τις βαθιές εισπνοές.

 

Όλα τα παραπάνω, χωρίς να στερούμαι την απόλαυση που είχα καπνίζοντας μαζί με τον καφέ και το ποτό μου.

 

Υποκειμενικό συμπέρασμα: Η εν λόγω «έρευνα» - για την οποία κάθε άλλο παρά θα εντυπωσιαζόμουν αν μάθαινα ότι τη χρηματοδότησε κάποια καπνοβιομηχανία... - περνάει χωρίς να ακουμπήσει καν. Αυτά!

 

μια ακριβως απο τα ιδια....πληρωμενα πειραματα και ηλιθια αποτελεσματα.....συμφωνα με τ αποτελεσματα επρεπε να εχω καταρευσει χαχαχαχαχΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι για πολύ...

 

εσυ εχεις συμβολαιο με τις μερες σου?....η ο ατμιστης θα αποκτησει καρκινο στα σιγουρα?...το πικαρισμα για τον εθισμο μας ειναι ευκολο,μην παιρνεις ορκο ομως για το ποιος θ αρρωστησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...