Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα στο ανοσοποιητικό σύστημα των ποντικιών, φανερώνει έρευνα για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σχολιασω οτι οντως ο κυριος Φαρσαλινος (καρδιολογος) εχει κανει αρκετες μελετες,αλλα θα ηθελα να δω και αντιστοιχες εμπεριστατωμενες μελετες απο πνευμονολογο.Απο το ατμισμα οπως και το καπνισμα αμεσα πληττονται τα πνευμονια πρωτα και λιγοτερο η καρδια η οχι?

 

Να πω οτι και γω οταν το εριξα στο ατμισμα ειδα  ΤΕΡΑΣΤΙΑ βελτιωση σε σχεση με το κανονικο τσιγαρο αλλα μετα απο μερικους μηνες και αφου εκανα καποιες μικρες φλεγμονες στα πνευμονια και το παρατησα τελειως και το ατμισμα.6 μηνες μετα και μερικες φορες μου λειπει σα διαολος το ατμισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ποντίκια χρησιμοποιούνται χρόνια τωρα, γιατι είναι οτι ποιο κοντινό προς τον ανθρώπινο οργανισμο, και ας φαίνεται περίεργο σε καποιον μη σχετικο.

 

Σε κάποιον μη σχετικό??? Έπεσες έξω αγόρι μου, για κακή σου τύχη είμαι γιατρός....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί έγινε η έρευνα σε ποντίκια όταν ήδη υπάρχει τόσος κόσμος που χρησιμοποιεί ηλεκτρονικό τσιγάρο.

 

Δεν σχολιάζω τα αποτελέσματα και προσωπικά δεν χρησιμοποιώ ηλεκτρονικό τσιγάρο. Αλλά τα ποντίκια μου έκαναν εντύπωση. Την ίδια απορία θα είχα αν διάβαζα έρευνα για τις επιπτώσεις της κόκα κόλα στα ποντίκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τραγικό να βλέπεις ανθρώπους να μην μπορούν να πάρουν απλά τα μέτρα τους και να κόψουν ένα τσιγάρο. Μια απόφαση είναι. Έκοψα το κάπνισμα μαχαίρι και δεν ξαναγύρισα. Εντάξει ήταν δύσκολες οι πρώτες μέρες αλλά χρειάζεται αποφασιστικότητα γιατί είναι χαζό να βλέπεις ανθρώπους να είναι σκλάβοι του τσιγάρου. Γενικά είναι χαζός ο εθισμός σε τέτοιες βλακειες.

Αφήστε τα καπνισματα ατμισματα και πάρτε απόφαση.

Εισαι τοσο λαθος που δεν μπορεις να το φανταστεις.

εχω κοψει το τσιγαρο 2 φορες απο ενα χρονο την καθε φορα, δεν ειναι οτι δεν μπορω... απλα ΔΕΝ ΘΕΛΩ. ναι υπαρχει και αυτη η κατηγορια οσο και να μην θελεις να το δεχτεις, οποτε τα σολια σου ειναι 100% ακυρα.

 

Τι μπορει δηλαδη να προκαλει το ηλεκτρονικο τσιγαρο, μηπως καρκινο?

Δεν ειπα κατι τετοιο, απλα σιγουρα κατι θα προκαλει, (εδω και τα "τηγανιτα" κανουν κακο)... το θεμα ειναι οτι αυτο το κατι δεν μπορει να συγκριθει με τα μυρια του κανονικου τσιγαρου.

 

Τα ποντίκια χρησιμοποιούνται χρόνια τωρα, γιατι είναι οτι ποιο κοντινό προς τον ανθρώπινο οργανισμο, και ας φαίνεται περίεργο σε καποιον μη σχετικο. Μπορείς να κάνεις πείραμα επικίνδυνο, επαναληψημο σε συνθήκες εργαστήριου (δε γίνεται με ανθρώπους), ενω επισης γερνανε γρήγορα και ετσι σε μηνες βγαζεις συμπεράσμ τι θα γίνει στον άνθρωπο μετα απο χρόνια. Φυσικα δεν συγκρίνονται απολυτα οι 2 οργανισμοί, ειναι ομως κοντα. Τελος η μεγαλύτερη έρευνα ειναι τι λενε οι ίδιοι οι ατμιστες. Το 99.999% περιγράφει ποσο πολυ βελτιωθηκε η υγεία τους σε σχεση με πριν, που καπνιζαν, οποτε τα λόγια ειναι περιττά. Ειναι περίπου αυτονόητο οτι αν κοψουν και τον ατμο η υγεία τους θα βελτιωθεί ακομα περισσότερο. Αλλα αν δεν μπορεις/δε θέλεις να κοψεις τη νικοτινη, 1000 φορες να ατμιζεις παρα να καπνιζεις. Και μονο που αποφεύγεις την πισα που σου κανει μαυρα τα πνευμονια.. Ποσο μαλλον που αποφευγεις 100αδες αποδεδειγμενα καρκινογονες ουσιες. Ευτυχώς το εκοψα εντελώς, αλλα αν δεν τα ειχα καταφερει, εννοείται θα ατμιζα..

πολυ σωστη αποψη.

 

επιτελους καποιοι θα πρεπει να καταλαβουν οτι υπαρχουν 2 κατηγοριες ανθρωπων, οι καπνιστες και οι μη καπνιστες... ε, λοιπον μαντεψτε σε ποιους απευθυνετε το ηλ. τσιγαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, με μονομερές δικαίωμα επέκτασης από την πλευρά μου.

 

εγώ δυστυχώς ατμίζω,έκανα συμβόλαιο απόσυσρσης...χαχαχαχα(χιουμορ και οχι ειρωνεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί έγινε η έρευνα σε ποντίκια όταν ήδη υπάρχει τόσος κόσμος που χρησιμοποιεί ηλεκτρονικό τσιγάρο.

 

...ρε παιδιά, συγκεντρωθείτε όταν διαβάζετε : ΔΕΝ "κάνανε έρευνα σε ποντίκια" (...δεν πήραν ας πούμε τηλέφωνα τα ποντίκια και τα ρώτησαν πώς αισθάνονται). ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ κάνανε, καθώς τα ΕΚΘΕΣΑΝΕ σε ΙΟΥΣ. Πνευμονίας και γρίππης. Το λέει το αρχικό κείμενο.

 

...τώρα αν συνεχίζετε κάποιοι να έχετε απορίες γιατί δεν κάνανε μια από τα ίδια και σε ηλεκτροκαπνιστές, φαντάζομαι πως ενώ τα ποντίκια δεν έχουν την δυνατότητα να κάνουν μηνύσεις, οι άλλοι έχουν.

 

Όσο για το να συγκεντρωθούν ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ από διάφορες υπηρεσίες όπως νοσοκομεία πχ, σχετικά με όσους χρησιμοποιούν το ηλεκτρονικό μαραφέτι και τις random εκδηλώσεις υγείας τους, για να γίνουν αξιολογήσεις αναφορικά με την ποιότητα της εγκυρότητάς τους ώστε να φτάσουν κάποια στιγμή σε σχετικά ασφαλή συμπεράσματα, είναι πολύ πιο χρονοβόρα διαδικασία φαντάζομαι.

Μέχρι τότε, φροντίστε προληπτικά να μην δίνετε ηλεκτρονικό στα ποντίκια σας  :ρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελάω με τον φανατισμό των "ατμιστών" και το κράξιμο που ρίχνουν κάθε φορά που γίνετε έρευνα για το ηλ.τσιγ. αλλά και με το σνομπάρισμα που κάνουν στο τσιγάρο.......παλικάρια και κούκλες μου τσιγαράκι δε κάνατε πριν ; με το μεγαλύτερο ποσοστό να στράφηκε στο ηλ.τσιγ. είτε γιατί έγινε της μόδας είτε γιατί είναι πιο φτηνό........Τώρα αν θέλετε να πιστεύτε οτι είναι πιο υγιεινό και εντελώς αθώο προβλημά σας.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Γελάω με τον φανατισμό των "ατμιστών" και το κράξιμο που ρίχνουν κάθε φορά που γίνετε έρευνα για το ηλ.τσιγ. αλλά και με το σνομπάρισμα που κάνουν στο τσιγάρο.......παλικάρια και κούκλες μου τσιγαράκι δε κάνατε πριν ; με το μεγαλύτερο ποσοστό να στράφηκε στο ηλ.τσιγ. είτε γιατί έγινε της μόδας είτε γιατί είναι πιο φτηνό........Τώρα αν θέλετε να πιστεύτε οτι είναι πιο υγιεινό και εντελώς αθώο προβλημά σας.....</p>

 

 

Καταρχήν από το κείμενο σου βγάζω το συμπεράσμα ότι δεν έχεις ιδέα ούτε για το κάπνισμα, ούτε και για το ατμισμα.

Δεύτερον κάνεις λάθος, δεν είπε κανείς ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν έχει συνέπειες για την υγεία. Τα πάντα έχουν συνέπειες για την υγεία. Ακόμα και ο αέρας που αναπνεουμε....

Αυτό που λέμε είναι ότι είναι λιγότερο επιβλαβες από το εμπορικό τσιγάρο και ότι οι συνέπειες στον οργανισμό μας σημαντικά μικροτερες.

Το ότι είναι πιο φθηνό το βλέπω σαν "μπόνους" γιατί όταν είσαι καπνιστής και ψωμί να μην έχεις να πάρεις λεφτά για τσιγάρα θα βρεις!

Επίσης το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι ένας τρόπος να μειώσεις την νικοτίνη, ενώ με τα κανονικά δεν έχεις αυτή την επιλογή.

 

Sent from my GT-I8260 using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιον μη σχετικό??? Έπεσες έξω αγόρι μου, για κακή σου τύχη είμαι γιατρός....

Αν και το "σε καποιον μη σχετικο" δεν πηγαινε απαραίτητα σε εσενα, αν εισαι γιατρος και αναρωτιέσαι γιατι κανανε πειραματα σε ποντικια και οχι σε ανθρώπους ειναι τουλάχιστον αφελες.. Κανεις δεν είπε οτι εχουν ακριβώς το ιδιο αποτέλεσμα με τους ανθρώπους, το γραφω και εγω. Υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι καποιους απο τους οποιους αναφέρω τους οποιους προφανώς γνωρίζεις σαν γιατρός, οποτε χωρις να θελω να σε θιξω, ο τρόπος που αναρωτιέσαι "γιατι κανουν πειραματα με ποντικια" μονο αφελής μπορει να χαρακτηριστει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε κάποιον μη σχετικό??? Έπεσες έξω αγόρι μου, για κακή σου τύχη είμαι γιατρός....

Αν και το "σε καποιον μη σχετικο" δεν πηγαινε απαραίτητα σε εσενα, αν εισαι γιατρος και αναρωτιέσαι γιατι κανανε πειραματα σε ποντικια και οχι σε ανθρώπους ειναι τουλάχιστον αφελες.. Κανεις δεν είπε οτι εχουν ακριβώς το ιδιο αποτέλεσμα με τους ανθρώπους, το γραφω και εγω. Υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι καποιους απο τους οποιους αναφέρω τους οποιους προφανώς γνωρίζεις σαν γιατρός, οποτε χωρις να θελω να σε θιξω, ο τρόπος που αναρωτιέσαι "γιατι κανουν πειραματα με ποντικια" μονο αφελής μπορει να χαρακτηριστει..
Αν προσέξεις έχω γράψει "έρευνα" και "εξέταση" σε ανθρώπους, όχι πείραμα. Αν πχ θες να κάνεις μία έρευνα σχετικά με τα επίπεδα σακχάρου σε ένα πληθυσμό θα μετρήσεις το σάκχαρο στο αίμα 1000 ανθρώπων, δεν θα πας να κάνεις πείραμα ταΐζωντας 10 ποντίκια ζάχαρη.... αντίστοιχοι δείκτες για το ανοσοποιητικό του ανθρώπου μπορούν να μετρηθουν με ειδικές εξετάσεις αίματος. Δεν υπάρχει λόγος ούτε να εκθέσεις κάποιον σε μικρόβια και ιούς ούτε να θέσεις σε κίνδυνο κάποιον για να αποδείξεις αυτό που θες. Αν το ανοσοποιητικό του ανθρώπου είναι πεσμένο λόγω καπνίσματος θα είναι μονίμως, όχι μόνο αν τον εκθέσεις στον ιο της γρίπης ή της πνευμονίας ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο....Sent from my GT-I8260 using Insomnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...με την σημείωση ότι όταν θες γρήγορα αποτελέσματα, κάνεις πειράματα, εννοείται σε πειραματόζωα, και παίρνεις κάποιες πρώτες ενδείξεις.

(...τις οποίες μέχρι να έρθει το πλήρωμα του χρόνου και τα ασφαλή συμπεράσματα με καταγραφή στατιστικών μελετώντας ανθρώπινα δείγματα, τις χρησιμοποιεί κανείς όπως γουστάρει : ενημερωτικά ή ανεύθυνα, στοχευμένα ή αυθόρμητα, μετά πληρωμής ή άνευ...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελάω με τον φανατισμό των "ατμιστών" και το κράξιμο που ρίχνουν κάθε φορά που γίνετε έρευνα για το ηλ.τσιγ. αλλά και με το σνομπάρισμα που κάνουν στο τσιγάρο.......παλικάρια και κούκλες μου τσιγαράκι δε κάνατε πριν ; με το μεγαλύτερο ποσοστό να στράφηκε στο ηλ.τσιγ. είτε γιατί έγινε της μόδας είτε γιατί είναι πιο φτηνό........Τώρα αν θέλετε να πιστεύτε οτι είναι πιο υγιεινό και εντελώς αθώο προβλημά σας.....

φανατικοί είναι οι μη καπνιστές, μάλλον αυτό δεν το κατάλαβες ακόμα, εμείς είτε ήμασταν καπνιστές είτε σαν ατμιστες (κάτι που είμαι εδώ και 3+ χρόνια) δεν έχουμε κανέναν φανατισμό, ξέρουμε ότι αυτό που κάνουμε σίγουρα κάνει κακό (λίγο ή πολύ δεν έχει σημασία) στην υγεία μας, σαν καπνιστής, όταν υπήρχε μη καπνιστής που ενοχλούνταν, έκανα κρατει.... σαν ατμιστης δεν χρειάζεται.

όσο για το κόστος, θα έπρεπε να ξέρεις πριν γράψεις,... ναι τα υγρά σε ονομαστική αξία είναι φθηνότερα, κάνεις όμως δόκιμες, εχεις διάφορα ανάλογα την διάθεση οπότε το κόστος ανεβαίνει λίγο παραπάνω, από εκεί και πέρα έχεις "αναλώσιμα". ατμοποιητες, και τανκ, (εγω για παράδειγμα έχω 7 διαφορετικά τανκ... ανάλογα την διάθεση) και μετά το μεγάλο κόστος είναι τα "μοντακια" στα Ελληνικά, μπαταριοθηκες, κόστος από 30-40 ευρώ μέχρι και 200+ ευρώ το καθένα, από ένα σημείο και μετά γίνεται και χόμπι, συλλέγεις μπαταριοθηκες και ανάλογα το κέφι χρησιμοποιείς τις ανάλογες.... ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ, δεν είναι κατ' ανάγκη πιο φθηνό, μπορεί να είναι και πολύ ακριβό (ειδικά σαν χόμπι), είναι όμως ΣΙΓΟΥΡΑ λιγότερο βλαβερό από το τσιγάρο, και δεν περιμένω καμιά έρευνα να μου το πει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να κολλήσω "γρίπη" πιο εύκολα (με έρευνα σε ποντίκια... όχι σε ανθρώπους), ας κολλήσω.

Εδώ βγαίνει χάρος παγανιά κάθε χρόνο και θερίζει 15,000 άτομα ΜΟΝΟ στη χώρα μας, από το κάπνισμα.

 

http://www.slideshare.net/qsfnet/50-2338149

 

http://www.thestival.gr/health/item/92941-terastia-apeili-to-kapnisma-42c5-ekat-thanatoi-etisios-deite-ti-symbainei-stin-ellada

 

 

Γιατί το επιτρέπουν τότε; Για να τσεπώνουν φόρους και να μη παίρνουμε σύνταξη ποτέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...