Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Bios Σε Laptop


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα με την βαρεμάρα να με χτυπάει τις τελευταίες μέρες έκανα μια αναβάθμιση στο λάπτοπ http://www.trustedreviews.com/Panasonic-ToughBook-CF-51-Semi-Rugged-Notebook-review

Θέλω να του κάνω και ένα bios update.Οι απορίες μου είναι οι εξής:

 

Μπορώ με κάποιον τρόπο να πάρω backup αν γίνει τίποτα να το επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση?

Τι αλλαγές θα δω με το update?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αλλαγές που βλέπεις συνήθως με το update ειναι απειροελάχιστα εως τιποτα ειδικά σε laptop και τοσο παλιό μηχάνημα , αφου δεν υπάρχει πρόβλημα θα έλεγα να μην κάνεις update δεν θα δεις καμια διαφορά και δεν νομίζω οτι μπορείς να κάνεις backup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα νεοτερα μοντελα η αναβαθμιση bios μπορει να σου ρυθμισει καλυτερα ακομη και την θερμικη συμπεριφορα του (να μην ανεβαζει το ιδιο ευκολα στροφες ο ανεμιστηρας, να ειναι πιο σταθερο το μηχανημα κλπ).

 

Βεβαια σε τοσο παλιο λαπτοπ, δε προκειται να δεις ουσιαστικα καμια απολυτως διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ψάχνω να βρώ το νεότερο bios για το λαπτοπ μου ειναι turbo x A15HE - pegatron corporation A 15 motherboard βρίκα στα τούρκικα ενα σιτε με το 303 bios που μπορώ να δω εάν ειναι και το νεότερο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Για όποιον ενδιαφέρεται ακόμα, μόλις το έκανα σε ένα λαπτοπ από το πλαίσιο Turbo X A15HC. Είχα κάνει αναβάθμιση στα windows 10 και μου έβγαζε μαύρη οθόνη όποτε το άνοιγα ή έκανα restart. Με το bios update στην έκδοση 303 έστρωσε. Ακολουθήστε τις οδηγίες που έχει εδώ και τσεκάρετε και το σχόλιο μου αν σας βγάζει error.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 19/10/2019 στις 12:49 ΠΜ, iaberis είπε

Για όποιον ενδιαφέρεται ακόμα, μόλις το έκανα σε ένα λαπτοπ από το πλαίσιο Turbo X A15HC. Είχα κάνει αναβάθμιση στα windows 10 και μου έβγαζε μαύρη οθόνη όποτε το άνοιγα ή έκανα restart. Με το bios update στην έκδοση 303 έστρωσε. Ακολουθήστε τις οδηγίες που έχει εδώ και τσεκάρετε και το σχόλιο μου αν σας βγάζει error.

Πρέπει να έχω το ίδιο laptop και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Έχω βρει τον σύνδεσμο αλλά έχω κολλήσει γιατί μόλις πάω να χρησιμοποιήσω το HP USB Disk μου βγάζει "Device media is write-protected" και δεν μπορώ να καταλάβω που σκατά είναι το πρόβλημα. Μήπως σου παρουσιάστηκε και εσένα αυτό το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/10/2020 στις 1:02 ΜΜ, Ts Cherryman είπε

Πρέπει να έχω το ίδιο laptop και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Έχω βρει τον σύνδεσμο αλλά έχω κολλήσει γιατί μόλις πάω να χρησιμοποιήσω το HP USB Disk μου βγάζει "Device media is write-protected" και δεν μπορώ να καταλάβω που σκατά είναι το πρόβλημα. Μήπως σου παρουσιάστηκε και εσένα αυτό το πρόβλημα;

Σε αυτο το μοντελο πρεπει και μπαταρια να ειναι σε καλη κατασταση για να κανεις Update το bios,

εχω φτιαξει στικακι ετοιμο για φλασαρισμα.

αυτό "Device media is write-protected"  που σου βγαζει ειναι bug των WINDOWS.

δες κανενα βιντεο στο ιντερνετ.φτιάχνετε ευκολα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kremenarasi είπε

αυτό "Device media is write-protected"  που σου βγαζει ειναι bug των WINDOWS.

δες κανενα βιντεο στο ιντερνετ.φτιάχνετε ευκολα.

Είδα μπόλικα άρθρα. Έκανα αυτό με το DISKPART αλλά δεν μου δούλεψε. Χρησιμοποίησα 2 διαφορετικά PC και 2 διαφορετικά USB αλλά τίποτα...

Το πήγα στο ΠΛΑΙΣΙΟ μου πήραν 10€ και ησύχασε το κεφάλι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/10/2019 στις 12:49 ΠΜ, iaberis είπε

Για όποιον ενδιαφέρεται ακόμα, μόλις το έκανα σε ένα λαπτοπ από το πλαίσιο Turbo X A15HC. Είχα κάνει αναβάθμιση στα windows 10 και μου έβγαζε μαύρη οθόνη όποτε το άνοιγα ή έκανα restart. Με το bios update στην έκδοση 303 έστρωσε. Ακολουθήστε τις οδηγίες που έχει εδώ και τσεκάρετε και το σχόλιο μου αν σας βγάζει error.

Συγγνώμη για την αναβίωση του "νεκρού", αλλά μου ήρθε στα χέρια ένα laptop Turbo-X A15HE και έχω το γνωστό προβλημα με τη μαύρη οθόνη. Αν το αναβαθμίσω με αυτό το bios θα παίξει ρε παίδες η πάμε για μπρικάρισμα;

Update: Τελικά κατέβασα το bios έκανα το flash με την εντολή aflash3 A15PG.303 /force (/force στο τέλος καθώς η μπαταρία δεν δουλεύει και δεν έκανε το update) και όλα καλά! Πλέον με restart σε Windows 10 είμαστε άρχοντες!

Kudos παίδες!

Επεξ/σία από Z3R@tuL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 19/10/2019 στις 12:49 ΠΜ, iaberis είπε

Για όποιον ενδιαφέρεται ακόμα, μόλις το έκανα σε ένα λαπτοπ από το πλαίσιο Turbo X A15HC. Είχα κάνει αναβάθμιση στα windows 10 και μου έβγαζε μαύρη οθόνη όποτε το άνοιγα ή έκανα restart. Με το bios update στην έκδοση 303 έστρωσε. Ακολουθήστε τις οδηγίες που έχει εδώ και τσεκάρετε και το σχόλιο μου αν σας βγάζει error.

Έχω και εγώ φορητό A15HC με το ίδιο πρόβλημα, θα δοκιμάσω τη λύση σου!!

13 λεπτά πριν, takeit είπε

Έχω και εγώ φορητό A15HC με το ίδιο πρόβλημα, θα δοκιμάσω τη λύση σου!!

Το έκανα, όλα καλά δουλεύει κανονικά !!

Να προσθέσω ό,τι αυτό που είχα παρατηρήσει με το θέμα της μαύρης οθόνης είναι: το παρουσίαζε μόνο όταν ήταν εγκατεστημένοι οι drivers της Intel VGA HD 3000, ο φορητός που έχω έχει και 2η κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT540M, αν αντί για τους driver της Intel γινόταν εγκατάσταση του Basic VGA driver δούλευε κανονικά αλλά είχε ανάλυση μέχρι 1024Χ768. Επίσης όταν είχε μαύρη οθόνη αν συνέδεες εξωτερική οθόνη (εγώ δοκίμασα με VGA οθόνη), είχε κανονικά εικόνα (η εξωτερική οθόνη)!

Επίσης ήρθα σε επικοινωνία με το Πλαίσιο και μου έστειλαν τους αρχικούς drivers που ήταν για τα 7, κάτι που δεν βοήθησε γιατί δεν υπήρχε το αρχείο για την αναβάθμιση του bios.

Θα ήταν κρίμα αυτός ο φορητός να μην δούλευε με τα 10, είναι ακόμα ένα καλό μηχάνημα, από άποψη επεξεργαστή και VGA.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...