Προς το περιεχόμενο

Επιδιορθώσεις παπουτσιών


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομιζω να ανεφερα οτι δεν υπαρχουν λαμογια..Η οτι δεν υπαρχει αισχροκερδια.Αλλα πριν πεις κατι στα σιγουρα ψαξτο καλυτερα.Ο φθηνοτερος μαστορας δεν σημαινει οτι κανει την ιδια δουλεια η με τα ιδια υλικα με εναν ακριβοτερο.Οχι πως ο ακριβοτερος παντα ειναι καλυτερος.Για αυτο λεω πρεπει να ψαξουμε.

ουτε εγω ανεφερα οτι δεν υπαρχουν τιμιοι.. Απλα να τα λεμε ολα..

Και βεβαια δεν μιλαω ετσι.. Το κολλημα που λεω εγω κοστολογειται 1ε και στη περιπτωση που εισαι πελατης δεν σου παιρνει τιποτα! Δεν το αναφερω ετσι επειδη μου ηρθε ή θελω να κατηγορησω τους επαγγελματιες..

Δεν ειναι τυχαιο που οι περισσοτεροι μου κανουν καλυτερη τιμη επειδη τους λεω την χαμηλοτερη της αγορας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εξαρτάται από το που (είναι η κόλληση) και πως/ποιος την έκανε.

Μου έχει τύχει να κολλήσω (δεν είμαι τσαγκάρης αλλά "ψιλοπιάνουν" τα χέρια μου) σόλα που είχε ξεκολλήσει και να κρατήσει για πάρα πολύ καιρό μέχρι πέταξα τα παπούτσια για άλλο λόγο


ουτε εγω ανεφερα οτι δεν υπαρχουν τιμιοι.. Απλα να τα λεμε ολα..
Και βεβαια δεν μιλαω ετσι.. Το κολλημα που λεω εγω κοστολογειται 1ε και στη περιπτωση που εισαι πελατης δεν σου παιρνει τιποτα! Δεν το αναφερω ετσι επειδη μου ηρθε ή θελω να κατηγορησω τους επαγγελματιες..
Δεν ειναι τυχαιο που οι περισσοτεροι μου κανουν καλυτερη τιμη επειδη τους λεω την χαμηλοτερη της αγορας..

 

Σαφώς και δεν είναι.  Σκέφτηκες όμως το γιατί; (αν και μάλλον δεν σε ενδιαφέρει αφού κάνεις τη δουλειά σου)

 

btw γιατί όταν κάποιος βρει την "χαμηλότερη τιμή της αγοράς" πάει να τα "ζαλίσει" σε αυτόν που είναι πιο ακριβός και δεν πάει κατευθείαν εκεί που είναι αυτη η φοβερή τιμή; (όποιος έχει δουλέψει έστω και μια μέρα σε λιανική ή σε παροχή υπηρεσιών και έρχεται σε επαφή με τον πελάτη σίγουρα θα καταλαβαίνει για τι μιλάω)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και δεν είναι.  Σκέφτηκες όμως το γιατί; (αν και μάλλον δεν σε ενδιαφέρει αφού κάνεις τη δουλειά σου)

 

btw γιατί όταν κάποιος βρει την "χαμηλότερη τιμή της αγοράς" πάει να τα "ζαλίσει" σε αυτόν που είναι πιο ακριβός και δεν πάει κατευθείαν εκεί που είναι αυτη η φοβερή τιμή; (όποιος έχει δουλέψει έστω και μια μέρα σε λιανική ή σε παροχή υπηρεσιών και έρχεται σε επαφή με τον πελάτη σίγουρα θα καταλαβαίνει για τι μιλάω)

Κοιτα μην μιλαμε με δυο μετρα και δυο σταθμα.. εγω δεν ζαλιζω κανεναν.. απλα λεω στον αλλον ποια ειναι η χαμηλοτερη-μεση τιμη και σε τι τιμη το εχει αυτος..

Ειπαμε Ελευθερη αγορα..

 

Ξερεις γουσταρω τα εξηγημενα.. Δηλαδη υπαρχουν επαγγελματιες με τον ορισμο της λεξης.. σου λενε την τιμη τους και οτι πανε να βγαλουν το μεροκαματο και φαινεται γιατι η τιμη τους ειναι πολυ λογικη.. και αλλοι που σου λενε ενα αστρονομικο ποσο που και σκοντο να τους κανεις παλι περισσοτερα θα πληρωσεις και στο παιζουν οτι σου κανουν και χαρη!

 

Απλα οι περισσοτεροι απο αυτους ειχαν συνηθισει να βγαζουν τα ευρω με το φτυαρι.. και τωρα με την κριση δεν θελουν να χωνεψουν την κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα μην μιλαμε με δυο μετρα και δυο σταθμα.. εγω δεν ζαλιζω κανεναν.. απλα λεω στον αλλον ποια ειναι η χαμηλοτερη-μεση τιμη και σε τι τιμη το εχει αυτος..

Ειπαμε Ελευθερη αγορα..

 

Ξερεις γουσταρω τα εξηγημενα.. Δηλαδη υπαρχουν επαγγελματιες με τον ορισμο της λεξης.. σου λενε την τιμη τους και οτι πανε να βγαλουν το μεροκαματο και φαινεται γιατι η τιμη τους ειναι πολυ λογικη.. και αλλοι που σου λενε ενα αστρονομικο ποσο που και σκοντο να τους κανεις παλι περισσοτερα θα πληρωσεις και στο παιζουν οτι σου κανουν και χαρη!

 

Απλα οι περισσοτεροι απο αυτους ειχαν συνηθισει να βγαζουν τα ευρω με το φτυαρι.. και τωρα με την κριση δεν θελουν να χωνεψουν την κατασταση.

 

Μα νομίζω ότι εσύ (και πολλοί άλλοι) έχετε δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Και να στο εξηγήσω.

Λες "δεν ζαλίζω κανένα απλά του λέω την χαμηλότερη τιμή που βρήκα".

Οκ.

Όταν όμως πας να πάρεις πχ αυτοκίνητο γιατί δεν λες στην Toyota "ρε μάστορα γιατί το δίνεις τόσο αφού εγώ βρήκα άλλο αυτοκίνητο πιο φθηνό;" Θα μου πεις είναι άλλο πράγμα το ένα αυτοκίνητο και άλλο το άλλο. Μα και ο Χ τσαγκάρης μπορεί να κάνει άλλης ποιότητας (και ίσως περισσότερου χρόνου) δουλειά από τον Ψ.

Και να στο πάω ακόμα παραπέρα για το ίδιο προϊόν. Όταν πας (εσύ, άλλος, whoever) να πάρεις ένα βιβλίο από ένα βιβλιοπωλείο πάλι θα πεις τα ίδια, θα ζητάς εκπτώσεις (καρατσεκαρσιμένο αφού έχω δουλέψει χρόνια στον χώρο). Γιατί όταν πας να πάρεις το ΙΔΙΟ βιβλίο από supermarket πληρώνεις την τιμή χωρίς κουβέντα στο ταμείο;

Θέλεις να σου πω γιατί; Γιατί μπορείς να το κάνεις. Απλά και ξεκάθαρα. Στο supermarket αν δεν σ' αρέσει η τιμή απλά θα πας αλλού (το ίδιο θα μπορούσες να κάνεις και στον τσαγκάρη).  Αλλά στο super (ή σε άλλα μεγάλα καταστήματα) δεν υπάρχει αποδέκτης που θα σε ακούσει και θα "εκβιαστεί" να κατεβάσει τιμή. Σου λέει "αυτή είναι η τιμή" και έληξε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την ιδια λογικη, πας στον γιατρο και επειδη σου κανει διαγνωση σε 10 λεπτα, σου μιλαει αλλα 10 και σου γραφει φαρμακα για αλλα 5 λεπτα, τοτε να του δωσεις 10 ευρω για το μισαωρο που δουλεψε για να πιει κανα καφε.

 

δεν παει ετσι. αυτος μπορει οντως να δουλεψε μιση ωρα αλλα για να μαθει αυτα που ξερει διαβαζε 7 ολοκληρα χρονια.

 

το ιδιο ισχυει και για εναν υδραυλικο, μαστορα, ηλεκτρολογο. σιγουρα υπαρχουν και οι κραυγαλεες περιπτωσαρες με υδραυλικους που σε χρεωνουν ενα 50αρικο για να σου αλλαξουν μια βρυση (ουτε καν σωληνα) , αλλα αυτοι οι ανθρωποι για να κανουν καλη και γρηγορη δουλεια εχουν βρεθει κυριολεκτικα μεσα στα σκατα ,βοθρους και λοιπες αηδιες που δε θες ουτε να φανταστεις για χρονια.

 

Και στην τελικη αν πιστευεις πως μπορεις να αλλαξεις τον πινακα του σπιτιου σου μονος σου, εισαι ελευθερος να το κανεις. υπαρχουν tutorials παντου πλεον , ειτε στο διαδικτυο, ειτε σε βιβλια, ειτε απο συμβουλες φιλων και γνωστων που το καταφεραν με επιτυχια. θα παρεις το ρισκο ομως για να μην κανεις ζημια ουτε στο σπιτι αλλα ουτε στο σωμα σου? ο ηλεκτρολογος γιατι να το παρει τσαμπα?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν οι επαγγελματίες είναι χειρότεροι από τους πελάτες ή το αντίθετο! Το ίδιο ισχύει για τους ενοικιαστές με τους ιδιοκτήτες όπως και για τους εργοδότες με τους εργαζόμενους :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα νομίζω ότι εσύ (και πολλοί άλλοι) έχετε δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Και να στο εξηγήσω.

Λες "δεν ζαλίζω κανένα απλά του λέω την χαμηλότερη τιμή που βρήκα".

Οκ.

Όταν όμως πας να πάρεις πχ αυτοκίνητο γιατί δεν λες στην Toyota "ρε μάστορα γιατί το δίνεις τόσο αφού εγώ βρήκα άλλο αυτοκίνητο πιο φθηνό;" Θα μου πεις είναι άλλο πράγμα το ένα αυτοκίνητο και άλλο το άλλο. Μα και ο Χ τσαγκάρης μπορεί να κάνει άλλης ποιότητας (και ίσως περισσότερου χρόνου) δουλειά από τον Ψ.

Και να στο πάω ακόμα παραπέρα για το ίδιο προϊόν. Όταν πας (εσύ, άλλος, whoever) να πάρεις ένα βιβλίο από ένα βιβλιοπωλείο πάλι θα πεις τα ίδια, θα ζητάς εκπτώσεις (καρατσεκαρσιμένο αφού έχω δουλέψει χρόνια στον χώρο). Γιατί όταν πας να πάρεις το ΙΔΙΟ βιβλίο από supermarket πληρώνεις την τιμή χωρίς κουβέντα στο ταμείο;

Θέλεις να σου πω γιατί; Γιατί μπορείς να το κάνεις. Απλά και ξεκάθαρα. Στο supermarket αν δεν σ' αρέσει η τιμή απλά θα πας αλλού (το ίδιο θα μπορούσες να κάνεις και στον τσαγκάρη).  Αλλά στο super (ή σε άλλα μεγάλα καταστήματα) δεν υπάρχει αποδέκτης που θα σε ακούσει και θα "εκβιαστεί" να κατεβάσει τιμή. Σου λέει "αυτή είναι η τιμή" και έληξε.

Μην λεμε τα αυτονοητα.. μιλαμε παντα για τις ιδιες συνθηκες.. αυτο που λεω ειναι για προιοντα σφραγισμενα οχι για εργασια απο μαστορα.. Οι εργασιες απο τεχνικους ειναι λαχειο εκτος αμα σου συστησουν καποιον.. Και απο την στιγμη που υπαρχουν στην αγορα λαμογια-κομπογιαννιτες ο καταναλωτης ειναι δικαιολογημενος να συμπεριφερθει κατα το δοκουν! Οσο για τις αλυσιδες καταστηματων και εκει μιλαω οχι για να ριξουν την τιμη αλλα για ηθικη ικανοποιηση.. γιατι ταχα μου σε προσφορα αλλα μονο προσφορα δεν ειναι..

Εν κατακλειδι αν μιλουσε ο καταναλωτης θα ειχε φτιαξει πολυ η αγορα.. και μιλαω για τους κλεφτες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...


Χαλασε ενα ζευγαρι, ξεκολησε λιγο στη σολα το ενα παπουτσι.
Ομως, κατα τα αλλα, πολυ γερα.

Ευχαριστω για την προταση για την κολα, do-it-yourself φαση, γιατι οχι.
Ειπα ομως να εμπιστευτω την 'εμπειρια' του τσαγκαρη.
Βεβαια, παιζει ρολο και ποσο χρεωνει.
Επειδη λοιπον μου ειπε 3€, λεω δε βαριεσαι, δεν ειναι πολλα, μπορει με αυτα τα λεφτα να επαιρνες κολα και να εκανες εκατο κολησεις, αλλα παει στην ευχη, θα σου κανει καλυτερη δουλεια, λογω εμπειριας.

Αυτο που θελω ομως απο ενα τσαγκαρη, ειναι ειλικρινια.
Ναι, ενα παπουτσι που εχει τα χρονια του και αρχιζει και χαλαει, σιγουρα ειναι πια στο τελος της χρησιμης 'ζωης' του.
Αλλα ομως, πες μου κ.τσαγκαρη ειλικρινα: η κοληση, θα κρατησει, ή απλα το κανεις για να παρεις το 3ευρω;
'Αμα χαλασει, εδω ειμαι' μου λεει.
Προφανως, εκει ειναι.
Αλλα το θεμα δεν ειναι να χαλασει στις 2 βδομαδες, για να πηγαινω εγω καθε λιγο στον τσαγκαρη.

Εγω θελω ειλικρινεια, να μου πει 'ναι φτιαχνεται και θα σου κρατησει αρκετα', ή 'δεν φτιαχνεται, γιατι και να στο κολησω σε λιγο παλι θα ξαναχαλασει'

Το εσκεμμενο ψεμα μερικων, στυλ 'φτιαξτο προσωρινα' ωστε να ξαναχαλασει και να χει κι αυτος δουλεια, με εκνευριζει απιστευτα, και γι'αυτο στο παρελθον οταν εκτιμησα οτι η ζημια ηταν τετοια που οταν και να λεγε ο τσαγκαρης θα ηταν δωρο-αδωρο, δεν του το πηγαν καν. Ουτε μπορω να παρω σβαρνα τα τσαγκαραδικα για προσφορες φυσικα...

Απλα, αν ειναι 'μη αναστρεψιμη' βλαβη, να το λενε, κι οχι να κοροϊδευουν τον κοσμο για να ξαναπαει συντομα.
Οντας υποψιασμενος, προτιμω πλεον να πεταξω ζευγαρια που χαλασαν, παρα να παω στον τσαγκαρη, οταν εκτιμω οτι περναμε σε 'γκριζα ζωνη εκτιμησεων' που ειναι αμφιλεγομενες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Για 3€ και δύο βδομάδες να κρατήσει τα βγάζει τα λεφτά του.... :)

 

αν το πακετο τσιγαρα μου εφτανε μια εβδομαδα, θα ελεγα οτι το καπνισμα ειναι και γαμω τα hobbit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα που εχετε καταληξει, ποτε αξιζει να τα παμε τα παπουτσια που χαλανε σε τσαγκαρη, και ποτε οχι;

Το προβλημα δεν ειναι ποτε αξιζει.. αλλα το οτι ειναι κανονισμενα τα εξοδα να ειναι παραπανω απο τα εσοδα υπερ καποιων..!!!

Θελω να πω οτι αν τα οικονομικα μας ηταν σε φυσιολογικους ρυθμους δεν θα το κοιταζαμε ετσι..

Και αυτο θα γινοταν αν δεν εκλεβε το κρατος..

Γιατι να μπαινεις στην διαδικασια μην σε γελασει καποιος τσαγκαρης στην ποιοτητα της δουλειας του ή αν θα στο υπερκοστολογισει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ενδιαφερον θεμα!!.. Εγω σαν τσαγκαρης τουλαχιστον μου φαι εται "διασκεδαστικο"!! Χο χο χο... Μαγκες μου, αν μου βρειτε εσεις κολα με 3ε να κανω 100 κολησεις (ας κανω εστω και 10 ) θα σας φτιαξω οτι θελετε τσαμπε!! :-Ρ

 

Μια σκεψη παιδες, ευκολα κρινουμε ποσο θα πρεπε να χρεωσει καποιος κατι... Αν ηταν να παρω 1ευρω εγω προσωπικα η δε θα παιρνα τιποτα η θα χρεωνα 2ευρω.. αν απο την χρεωςη αφαιρεσεις το ΦΠΑ, τα υλικα, τα εξοδα του μαγαζιου ενοικια-ρευματα, τον φορο μινιμουμ 26% που πληρωνει ο καθε ελευθερος επαγγελματιας, ευκολα καταλαβαινει κανεις οτι απο τα 2 ευρω , το 1ε κ περιςςοτερο παει στα εξοδα..

 

Αν θελετε καποια συμβουλη επισκευης ρωτηστε ευλευθερα. Ευχαριστως να βοηθησω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...