Προς το περιεχόμενο

Επιδιορθώσεις παπουτσιών


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κολα στιγμης χρειαζεσαι φιλε.. αλλα καλα εινα να βρεις μια οχι πολυ λεπτορευστη, ουτε τζελ.. κατι ντεμι.. καλο καθαρισμα, λιγο κολα στην μια μερια, και δυνατο πατημα για μισο λεπτο... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Tsakmaopin δεν το ήξερα. Να πάρω uhu δηλαδή όπως το σχολείο...... Χαχαχα πλάκα κάνω. Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Και εγώ νόμιζα πως για τα αθλητικά παπούτσια ο τσαγκαρης μου χρησιμοποιεί καμία πανάκριβη κολλα και δεν μου το λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακου... Η κολα ναι ειναι οντως πανακριβη.. και εχει διαφορα... ΠΧ δες ποσο στοιχιζει μια κολα στιγμης σε συσκευασια 50ml.. ΟΧΙ η ποιο φτηνιαρικη τουρκικη μαρκα ε. δες καποια επωνυμη και θα παρεις μια ιδεα... Οι κολες στιγμης οι επαγγελματικες εχουν καποιες διαφορες. πχ υπαρχουν διαφορετικο ιξωδες, δηλαδη καποιες ειναι ποιο "νερουλες" πραγμα καλο για κοληματα που εχουν απολυτως καλη εφαρμογη και δεν ειναι πολυ αποροφητικα, αλλες ποιο παχυρευστες, γεμιζουν μικρα κενα, και αλλες ποιο "ελαστικες" ..καθε μια για διαφορετικη εφαρμογη..

    παρομοια οι "βενζινοκολες", η κιτρινη κολα που βλεπεις καμια φορα, δεν ειναι παντα βενζινοκολα.. υπαρχουν 5-6 διαφορετικα ειδη...

 

Ομως, για χρηση στο σπιτι, για καποιον που δεν εχει τοσο εξειδικευμενη γνωση κτλ, μια κολα Στιγμης , ουτε νερουλη σα την logo , αλλα ουτε παχυρευστη σα τις Gel, ειναι ιδανικη.. πχ συμφερει πολυ η 20mL της Den Braven.. αξιοπρεπεστατη για τα 3-4 ευρω που στοιχιζει..

Απο την αλλη, για να μη μπλεξει καποιος με διαφορες βενζινοκολες , κολες μονταρισματος, λουστρινοκολες κτλ, προτεινω ανεπιφυλακτα την super tiga .Την βρισκετε ευκολα  στο μοναστηρακι και πολυ πολυ δυσκολα σε αλλα μαγαζια.. εαν δεν εχετε προσβαση σε super tiga προτημηστε Βενζινοκολα atlacol η bison.. OXI  Mercola , ΕΙΝΑΙ αχρηστη...

 

μην ξεχνας οτι ο ΣΩΣΤΟΣ τσαγκαρης δεν ειναι μονο βαλε κολα και τελος..Η Επισκευη περιλαμβανει προεργασια , σωστη επιλογη κολας, σωστο κολημα με πρεσαρισμα κτλ... και να θυμασαι οτι εαν κανεις ενα λαθος κολημα, πχ βαζοντας λαθος κολα, και μετα το φερεις σε μενα, θα σου παρω οποσδηποτε περισσοτερα χρηματα, μονο και μονο γιατι θα με βαλεις στην διαδικασια να αφαιρεσω την κολα που εχεις εσφαλμενα βαλέι.. σκεψου να σου φερω πχ ενα κακοκολημενο αθλητικο που το χουν λουσει στην βενζινοκολα, να παλεψεις κανα τεταρτο να την αφαιρεσεις και να το κολησεις μετα...

 

Τελος μην χρισημοποιησετε ΠΟΤΕ Σιλικονη για κολημα παπουτσιων..Υπογραφετε το πεταγμα τους... Η σιλικονη "λαδωνει" τα υλικα, το "λαδωμα" δεν αφαιρειτε σχεδον με τιποτα , με συνεπεια να μην πιανει μετα καμια κολα...


Και να προσθεσω και κατι αλλο... Βρε παιδια, συζηταμε εαν αξιζει να δωσει κανεις 2-3 ευρω για ενα κολημα εστω και αν αντεξει να φορεθει το παπουτσι 5 φορες,  την ωρα που πχ δεν σκεφτοαμστε καν να δωσουμε 2ευρω για εναν καφε που σε 10 λεπτα τον εχουμε χωνεψει... μου φαινεται λιγο οξυμωρο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε μου χρήσιμες πληροφορίες. Τώρα για τις κολες που είπες θα δω τι υπάρχει στην περιοχή μου γιατί δεν μένω Αθήνα αλλιώς από ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν απο καμποσο καιρο φορεσα τα salomon για φαραγγι και ξεκολησε η σολα απο το παπουτσι σε μεγαλη εκταση αφου στην ουσια βαζουν λιγη κολλα

κολλησα την σολα με αυτο εδω

http://www.aandreou.gr/kolles/lastixokolles-sygkollisis/simson-construction-adhesive

το οποιο το ειχα παρει για αλλη δουλεια.δεν νομιζω οτι θα ξεκολλησει ξανα.τοσο καιρο δεν εχει παθει τιποτα απο τοτε που την εβαλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Η σιλικονη "λαδωνει" τα υλικα, το "λαδωμα" δεν αφαιρειτε σχεδον με τιποτα , με συνεπεια να μην πιανει μετα καμια κολα...

Και να προσθεσω και κατι αλλο... Βρε παιδια, συζηταμε εαν αξιζει να δωσει κανεις 2-3 ευρω για ενα κολημα εστω και αν αντεξει να φορεθει το παπουτσι 5 φορες,  την ωρα που πχ δεν σκεφτοαμστε καν να δωσουμε 2ευρω για εναν καφε που σε 10 λεπτα τον εχουμε χωνεψει... μου φαινεται λιγο οξυμωρο...

 

Καταρχήν να σε ευχαριστήσω για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

Αναφορικά με την τελευταία σου παρατήρηση θα σου έλεγα να μην το "παλεύεις" άλλο.

Δυστυχώς χάνεις τα λόγια σου, ασχέτως επιχειρημάτων.

Στην Ελλάδα του 2016 όλοι οι "άλλοι" χρεώνουν υπερβολικές τιμές για το οτιδήποτε. Μόνο "εμείς" είμαστε σωστοί και η όποια τιμή πούμε είναι σωστή, αφού ............................

Άστο λοιπόν

 

(δεν είμαι ούτε τσαγκάρης ούτε και ματσό, για όποιον μπορεί να θεωρεί ότι έχω συντεχνιακούς ή οικονομικούς λόγους για τις απόψεις μου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

παιδια εχει ιδεα κανεις αν μπορω να φτιαξω κορδονια που εχουν χαλασει οι ακρες τους?(πλαστικα)

 

Ενδιαφερουσα ερωτηση! Εχουν ξεφτισει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχει ιδεα κανεις αν μπορω να φτιαξω κορδονια που εχουν χαλασει οι ακρες τους?(πλαστικα)

το ενα ειναι να αλλαξεις κορδονια.το δευτερο ειναι να τα καψεις λιγακι σε εκεινο το σημειο.δεν ειναι κατι το τελειο μονιμο αλλα δουλευει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ενα ειναι να αλλαξεις κορδονια.το δευτερο ειναι να τα καψεις λιγακι σε εκεινο το σημειο.δεν ειναι κατι το τελειο μονιμο αλλα δουλευει

 

Εννοεις οτι αν τα καψεις λιγο, 'κολανε' μεταξυ τους;

Μετα ομως πως γλυτωνεις απο την τοπικη μαυριλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καψιμο πιανει μονο σε συνθετικα κορδονια.. αν ειναι βαμβακερα τοτε δυστηχως δε μπορεις να κανεις κατι..

Εγω δεν εχω βρει ποτε πλαστικο θερμοσυστελομενο για κορδονια, να κοκκαλωνει η ακρη.. εαν βρειτε κατι παρακαλω ενημερωστε εδω... εχω βρει μεταλικες ακρες, που ομως ειναι μαπα.. ειναι βαριες, και κρεμανε τα κορδονια, και κακασχημες σαν μοστρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά θέλω να τα κοντύνω.

δεν μπορώ να βρω τα ίδια...

καμιά βιοτεχνία εδώ αθηνα υπάρχει μπας και κάνω δουλειά?

αν βαλεις αλλα?ολο και κατι θα υπαρχει?τι κορδονια ειναι?

 

Εννοεις οτι αν τα καψεις λιγο, 'κολανε' μεταξυ τους;

Μετα ομως πως γλυτωνεις απο την τοπικη μαυριλα;

οπως με τα σκοινια.τα καις λιγο στην ακρη και γινεται σκληρο σαν πλαστικο.πολυ λιγο την ακρη καις για να μην φαινεται μαυρο το κορδονι.

 

Το καψιμο πιανει μονο σε συνθετικα κορδονια.. αν ειναι βαμβακερα τοτε δυστηχως δε μπορεις να κανεις κατι..

Εγω δεν εχω βρει ποτε πλαστικο θερμοσυστελομενο για κορδονια, να κοκκαλωνει η ακρη.. εαν βρειτε κατι παρακαλω ενημερωστε εδω... εχω βρει μεταλικες ακρες, που ομως ειναι μαπα.. ειναι βαριες, και κρεμανε τα κορδονια, και κακασχημες σαν μοστρα..

σε βαμβακερα ισως αν βαλεις logo stigmis να γινει σαν να εχει πλαστικο απεξω μια που η Logo στιγμης ειναι λιγο καυστικη οποτε θα το σκληρυνει.τωρα για κοντημα δεν ξερω αν ηταν απλα να κανεις κατι στην ακρη για να μην ξεφτιζει εκει παιζει και κομπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καψιμο πιανει μονο σε συνθετικα κορδονια.. αν ειναι βαμβακερα τοτε δυστηχως δε μπορεις να κανεις κατι..

Εγω δεν εχω βρει ποτε πλαστικο θερμοσυστελομενο για κορδονια, να κοκκαλωνει η ακρη.. εαν βρειτε κατι παρακαλω ενημερωστε εδω... εχω βρει μεταλικες ακρες, που ομως ειναι μαπα.. ειναι βαριες, και κρεμανε τα κορδονια, και κακασχημες σαν μοστρα..

 

περίμενα μια καλύτερη απάντηση απο σένα :P ναι μεταλλικές εχω πάρει και εχω βάλει αλλα είναι οπως ακριβώς το περιέγραψες.. ξέρεις καμια βιοτεχνία που να φτιάχνει κορδόνια?

 

αν βαλεις αλλα?ολο και κατι θα υπαρχει?τι κορδονια ειναι?

 

οπως με τα σκοινια.τα καις λιγο στην ακρη και γινεται σκληρο σαν πλαστικο.πολυ λιγο την ακρη καις για να μην φαινεται μαυρο το κορδονι.

 

σε βαμβακερα ισως αν βαλεις logo stigmis να γινει σαν να εχει πλαστικο απεξω μια που η Logo στιγμης ειναι λιγο καυστικη οποτε θα το σκληρυνει.τωρα για κοντημα δεν ξερω αν ηταν απλα να κανεις κατι στην ακρη για να μην ξεφτιζει εκει παιζει και κομπος.

 

ψάχνω πλακέ βαμβακερά 110-115 μήκος 0.4-0.5 πλάτος..

η λύσεις που προτείνεις της εχω δει στο ίντερνετ αλλα εγώ θέλω πιο "εργοστασιακό" αποτέλεσμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...