Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft εξαγόρασε την εταιρεία N-trig, δημιουργού του stylus στο Surface Pro 3


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Microsoft εξαγόρασε την εταιρεία N-trig, την κατασκευάστρια του "stylus" που συμπεριλαμβάνεται στο Surface Pro 3 της εταιρείας.Η συμφωνία υπολογίζεται ότι "έκλεισε" στα $200 εκατομμύρια, και οι περισσότεροι από τους 190 εργαζομένους της N-trig αναμένεται να μετακινηθούν στην βάση R&D που διατηρεί η Microsoft στο Ισραήλ.

 

Όταν η Microsoft αποκάλυψε το Surface Pro 3 πέρυσι, επισήμανε ότι το ενσωματωμένο digitizer δεν ήταν stylus, αλλά περισσότερο μία ψηφιακή μορφή ενός στυλό με μελάνι. Ορισμένοι που δοκίμασαν την τεχνολογία της Microsoft, κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι ήταν ανώτερη από την τεχνολογία digitizer της Wacom αφού το stylus της N-trig ήταν πιο φυσικό στο κράτημα και έδινε την αίσθηση ότι γράφεις σε χαρτί.

 

Η N-trig πάντως κατασκεύαζε ευαίσθητες στην πίεση συσκευές τύπου stylus και για άλλες εταιρείες, και δεν διευκρινίζεται στην αναφορά του Reuters, αν θα συνεχίσει να το κάνει.

Η Microsoft σε σχετική ερώτηση του Engadget δεν απάντησε σε καμία ερώτηση που να αφορά στην εξαγορά, ωστόσο έστειλε στο μέσο την απάντηση της γραμμένη χειρόγραφα με το stylus.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α

προβλεπω κινητο με πενακι αλα note

Από το στόμα σου και στου θεού τ' αυτί... βέβαια πρέπει να ενσωματώσει αλλες και διευκολύνσεις που πλέον θεωρούνται απαραίτητες, πχ otg

 

Ωραία ρε παιδιά,

με τα 10άρια στο κινητό πότε θα δούμε φως?

(πολύ καλή κίνηση απο την Μικρομαλακή :) )

Χθες έβγαλε την preview για ορισμένα μοντέλα με σχετικά low end specs και γενικά που είναι αμφίβολα. Λογικά στα άλλα δεν χρειάζεται να την τρέξει τόσο πολύ την preview αν δει ότι αυτά που την πήραν χθες δεν έχουν τρομερά προβλήματα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν να εξαγοράσει την wacom αλλά τελικά η n-trig είναι καλύτερη λύση.Από την μία είναι πιο ακριβή (precise) και από την άλλη δεν έχει offset.Το wacom μπορεί να μην χρειάζεται μπαταρία αλλά έχει πολύ offset.Επίσης κατά την άποψή μου είναι χειρότερο στο να κρατάς σημεώσεις .Για κάποιο λόγο τα Pixels με το wacom μου βγαίνουν πιο...sprayed σε σχέση με του Ntrig που τα κάνει πιο ομοιόμορφα.

 

Edit: Επίσης υπάρχει το θέμα του όγκου και τιμής.Το wacom κάνει τα surface pro 1 και 2 να γίνονται τούβλα ενώ το N-trig κάνει το surface pro 3 να γίνει λεπτότερο και πιο ελαφρύ.

Από την άλλη είναι και το θέμα των γωνιών.Το wacom δεν λειτουργεί καλά στις γωνίες ενώ το N-trig δεν έχει κανένα πρόβλημα.

 

Θα έλεγα

 

 

Για καθαρότερες και πιο ακριβής σημειώσεις N-trig>>Wacom

Για το θέμα περισσότερου χρόνο ζωής του pen Wacom>>N-trig

 

Αλλά τελικά N-trig > Wacom.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν να εξαγοράσει την wacom αλλά τελικά η n-trig είναι καλύτερη λύση.Από την μία είναι πιο ακριβή (precise) και από την άλλη δεν έχει offset.Το wacom μπορεί να μην χρειάζεται μπαταρία αλλά έχει πολύ offset.Επίσης κατά την άποψή μου είναι χειρότερο στο να κρατάς σημεώσεις .Για κάποιο λόγο τα Pixels με το wacom μου βγαίνουν πιο...sprayed σε σχέση με του Ntrig που τα κάνει πιο ομοιόμορφα.

 

Edit: Επίσης υπάρχει το θέμα του όγκου και τιμής.Το wacom κάνει τα surface pro 1 και 2 να γίνονται τούβλα ενώ το N-trig κάνει το surface pro 3 να γίνει λεπτότερο και πιο ελαφρύ.

Από την άλλη είναι και το θέμα των γωνιών.Το wacom δεν λειτουργεί καλά στις γωνίες ενώ το N-trig δεν έχει κανένα πρόβλημα.

 

Θα έλεγα

 

 

Για καθαρότερες και πιο ακριβής σημειώσεις N-trig>>Wacom

Για το θέμα περισσότερου χρόνο ζωής του pen Wacom>>N-trig

 

Αλλά τελικά N-trig > Wacom.

Τι γνωρίζεις από n-trig digitizer?

Ποιος είπε ότι η n-trig χρειάζεται μπαταρία για να δουλεψει?

Και τι σχέση εχει το βάρος και ο όγκος της συσκευής με τι digitizer χρησιμοποιεί?

Και το θέμα στις γωνίες δεν εμφανίζεται σε όλες τις συσκευές με wacom digitizer!

 

Η διάφορες στις δυο υλοποιήσεις,είναι κυρίως στο θέμα απόστασης από την οθόνη που αναγνωρίζει το λογισμικό το stylus και στο το επίπεδο του pressure sensitivity.

 

Και η wacom είναι πολύ περισσότερο από μια εταιρία που έχει stylus και digitizers για tablet και πολύ πιο μεγάλη εταιρεία από την n-trig για να μπορεσει ο οποιοσδήποτε να την εξαγοράσει,σε σχέση με την n-trig!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γνωρίζεις από n-trig digitizer?

Ποιος είπε ότι η n-trig χρειάζεται μπαταρία για να δουλεψει?

Και τι σχέση εχει το βάρος και ο όγκος της συσκευής με τι digitizer χρησιμοποιεί?

Και το θέμα στις γωνίες δεν εμφανίζεται σε όλες τις συσκευές με wacom digitizer!

 

Η διάφορες στις δυο υλοποιήσεις,είναι κυρίως στο θέμα απόστασης από την οθόνη που αναγνωρίζει το λογισμικό το stylus και στο το επίπεδο του pressure sensitivity.

 

Και η wacom είναι πολύ περισσότερο από μια εταιρία που έχει stylus και digitizers για tablet και πολύ πιο μεγάλη εταιρεία από την n-trig για να μπορεσει ο οποιοσδήποτε να την εξαγοράσει,σε σχέση με την n-trig!

Τι έγινε ektor7,νόμιζα ότι είχες κάποια ιδέα από digitizer Pens.Αυτά που γράφεις όμως δείχνουν ότι δεν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ digitizer pen ή ότι δεν καταλαβαίνεις τι γράφω.

Είχα 1 wacom tablet και 2 N-trig tablet.Ξέρω τι σου λέω όταν μιλάω για τις γωνίες και τον όγκο του ταμπλετ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>προβλεπω κινητο με πενακι αλα note</p>

Το σενάριο παίζει δυνατά πλέον.

Ετςι κι αλλιώς σε θέμα software-εφαρμογών εχει μπόλικο πράγμα να το εφοδιάσει να προσφέρει ολοκληρωμένη εμπειρία χρήσης.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε ektor7,νόμιζα ότι είχες κάποια ιδέα από digitizer Pens.Αυτά που γράφεις όμως δείχνουν ότι δεν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ digitizer pen ή ότι δεν καταλαβαίνεις τι γράφω.

Είχα 1 wacom tablet και 2 N-trig tablet.Ξέρω τι σου λέω όταν μιλάω για τις γωνίες και τον όγκο του ταμπλετ.

Τοτε μπορεις να μου αναφερεις ποια 2 N-trig ειχες και χρησιμοποιουν μπαταρια για να δουλεψει το stylus?

 

Και μπορεις να μου πεις και το ΓΙΑΤΙ, τα note της samsung ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΒΛΑ,αφου εχουν wacom digitizer stylus,το ιδιο και το note της asus?

 

Αφου εγω δεν εχω ιδεα απο digitizer stylus! ;)

 

 

Ήταν να εξαγοράσει την wacom αλλά τελικά η n-trig είναι καλύτερη λύση.Από την μία είναι πιο ακριβή (precise) και από την άλλη δεν έχει offset.Το wacom μπορεί να μην χρειάζεται μπαταρία αλλά έχει πολύ offset.Επίσης κατά την άποψή μου είναι χειρότερο στο να κρατάς σημεώσεις .Για κάποιο λόγο τα Pixels με το wacom μου βγαίνουν πιο...sprayed σε σχέση με του Ntrig που τα κάνει πιο ομοιόμορφα.

 

Edit: Επίσης υπάρχει το θέμα του όγκου και τιμής.Το wacom κάνει τα surface pro 1 και 2 να γίνονται τούβλα ενώ το N-trig κάνει το surface pro 3 να γίνει λεπτότερο και πιο ελαφρύ.

Από την άλλη είναι και το θέμα των γωνιών.Το wacom δεν λειτουργεί καλά στις γωνίες ενώ το N-trig δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω htc flyer με N-trig stylus και παίρνει AAAA μπαταρία,έχει δίκιο ο  Human Soul. Και το pen του surface pro 3 παίρνει AAAA μπαταρία που είναι N-trig.

Ναι και το toshiba encore 2 write εχει μπαταρια η wacom stylus του και το n-trig stylus του hp tx2-1020us,δεν εχει μπαταρια!

Αυτο τι σημαινει?

Οτι οι δυο εταιριες χρησιμοποιουν διαφορες τεχνολογιες στα stylus τους και ΟΧΙ οτι η μια χρησιμοποιει μπαταρια και η αλλη οχι!

 

Και οσο για το surface pro 3,δεν πηρα απαντηση ακομη,αν δουλευει ή οχι το stylus χωρις την μπαταρια!

Ας μας το απαντησει καποιος χρηστης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο flyer που έχω,χωρίς μπαταρία δεν το βλέπει ούτε σαν απλό capacitive.Δυστυχώς sp3 δεν έχω αλλά το βρήκα από παραπομπές στο δίκτυο.Θα μπορούσε να μας απαντήσει ο alextrela αν δουλεύει χωρίς μπαταρία,που έχει sp3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο flyer που έχω,χωρίς μπαταρία δεν το βλέπει ούτε σαν απλό capacitive.Δυστυχώς sp3 δεν έχω αλλά το βρήκα από παραπομπές στο δίκτυο.Θα μπορούσε να μας απαντήσει ο alextrela αν δουλεύει χωρίς μπαταρία,που έχει sp3.

Σε ενα μηνα θα μπορω να σου απαντησω και εγω,οταν θα επιστρεψω απο το εξωτερικο και θα το τεσταρω και με το n-trig stylus του hp tx2-1020us που ΔΕΝ εχει μπαταρια να δω κατα ποσο δουλευει στο SP3!

 

Απλα καλο να μας ενημερωνε ο alex πιο νωρις τι συμβαινει με το stylus του sp3!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το toshiba write, χρησιμοποιεί καινούρια τεχνολογία wacom digitizer,την active es. Δεν είναι συμβατή με τη κλασσική emr της wacom που δημιουργεί επαγωγικό ρεύμα για να δουλεύει το stylus.

http://www.windowscentral.com/unboxing-toshiba-encore-2-write-tablet-wacom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...