Προς το περιεχόμενο

Τι παιζει με τα φθηνα hdmi καλωδια? (δουλευουν μονο σε οποια συσκευη θελουν?)


jimacid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα πετυχα τις προαλες ενα πανφθηνο καλωδιο hdmi στο ebay (πραγματικα πανφθηνο ομως 1,33 ευρω το πηρα) και λεω δεν βαριεσαι? buyer protection εχουμε ας το παρω να υπαρχει, ενα καλωδιο hdmi ακομα δεν θα παει αχρηστο...

 

ηρθε σημερα που λετε και παιζουν οι εξεις περιπτωσεις

 

1) αν το συνδεσω στο xbox η οθονη δεν αναβει ποτε δεν το αναγνωριζει καν οτι και να κανω.

2)αν το συνδεσω στο pc χωρις να εχω και την vga συνδεμενη παλι τα ιδια.

η οθονη δεν αναγνωριζει πως υπαρχει συνδεμενο καλωδιο.

3)αν τωρα ομως συνδεσω και την vga ενω ειναι συνδεμενο το hdmi η οθονη ανοιγει και τα αναγνωριζει και τα 2 ! :confused:

μπορεις να κανεις επεκταση οθονων κλπ κανονικα.

αν βγαλεις το vga σταματαει να αναγνωριζεται και το hdmi (ξανα σαν να μην υπαρχει καν συνδεμενο καλωδιο σβηνει η επιλογη του hdmi στο μενου της οθονης)

4)αν συνδεσω το καλωδιο στον δεκτη του οτε tv τοτε η τηλεοραση αναβει και δειχνει κανονικα

 

:confused: :confused: :confused:

 

εχει κανεις καμια ιδεα γιατι ομολογω πως ειμαι αρκετα μπερδεμενος με την φαση.

δεν περιμενα οτι θα γινεται κατι τετοιο, πιστευα πως η θα ειναι μουφα και δεν θα δουλευει καν

η θα δουλευει κανονικα παντου.

 

η φαση που δουλευει στο pc μονο οταν συνδεθει και το vga με κανει να σκεφτομαι μηπως λειπει κανενα καλωδιακι απο μεσα, καμια γειωση ας πουμε και κλεινει κυκλωμα μεσω του vga οποτε μονο τοτε δουλευει.

 

στο xbox φυσικα vga δεν υπαρχει και δεν δουλευει ποτε αλλα στην tv με το οτε tv για ποιον λογο να λειτουργει κανονικα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η φαση που δουλευει στο pc μονο οταν συνδεθει και το vga με κανει να σκεφτομαι μηπως λειπει κανενα καλωδιακι απο μεσα, καμια γειωση ας πουμε και κλεινει κυκλωμα μεσω του vga οποτε μονο τοτε δουλευει.

 

Tην εγραψες μονος σου φιλε την απαντηση...........οτι πληρωνεις παιρνεις......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχυει στ'αληθεια κατι τετοιο δηλαδη? ειναι γνωστο το θεμα?

γιατι εγω απο το κεφαλι μου το εβγαλα αυτο που ειπα.

 

αν οντως ειναι γνωστο και ισχυει υπαρχει τροπος να καταλαβεις τι σοι καλωδιο ειναι πριν το παρεις?

 

γιατι απο την μια ισχυει πως εφοσον το πηρα 1,30ευρω ξερω τι πηρα ομως αυτο δεν αποκλιει το σεναριο καποιο αλλο μαγαζι το ιδιο καλωδιο να το πουλαει 10ευρω οποτε σε εκεινη την περιπτωση δεν ξερεις τι παιρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ν

 

εχω δοκιμασει ακριβα/φθηνα καλωδια σε ακριβες/φθηνες συσκευες και κατι τετοιο δεν αντιμετωπισα.

δεν εχω δοκιμασει xbox/ps3 ομως

Ναι οκ..παιζει αυτο..............παιζει και το αλλο ομως οτι αν το παρεις απο το μαγαζι και δεν βγει καλο θα το γυρισεις.............τωρα ομως?θα μπεις στον κοπο να το γυρισεις?θα πεις ,ελα μωρε 1,30 ητανε.......και ετσι ο κινεζος πουλαει σαβουρα σε εκ. κοσμο χ1,30 ευρω και πλουτιζει


ισχυει στ'αληθεια κατι τετοιο δηλαδη? ειναι γνωστο το θεμα?

γιατι εγω απο το κεφαλι μου το εβγαλα αυτο που ειπα.

 

αν οντως ειναι γνωστο και ισχυει υπαρχει τροπος να καταλαβεις τι σοι καλωδιο ειναι πριν το παρεις?

 

γιατι απο την μια ισχυει πως εφοσον το πηρα 1,30ευρω ξερω τι πηρα ομως αυτο δεν αποκλιει το σεναριο καποιο αλλο μαγαζι το ιδιο καλωδιο να το πουλαει 10ευρω οποτε σε εκεινη την περιπτωση δεν ξερεις τι παιρνεις.

Ναι οκ..παιζει αυτο..............παιζει και το αλλο ομως οτι αν το παρεις απο το μαγαζι και δεν βγει καλο θα το γυρισεις.............τωρα ομως?θα μπεις στον κοπο να το γυρισεις?θα πεις ,ελα μωρε 1,30 ητανε.......και ετσι ο κινεζος πουλαει σαβουρα σε εκ. κοσμο χ1,30 ευρω και πλουτιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι οκ..παιζει αυτο..............παιζει και το αλλο ομως οτι αν το παρεις απο το μαγαζι και δεν βγει καλο θα το γυρισεις.............τωρα ομως?θα μπεις στον κοπο να το γυρισεις?θα πεις ,ελα μωρε 1,30 ητανε.......και ετσι ο κινεζος πουλαει σαβουρα σε εκ. κοσμο χ1,30 ευρω και πλουτιζει

 

έννοια σου και τους εχω παρει πρεφα τους κινεζους χρονια τωρα...

δεν τους χαριζω ουτε 50λεπτο, αν θελουν να πουλανε μαιμουδες συσκευες και μουφες προιοντα με ψευτικα description εγω θα συνεχιζω να παιρνω free stuff B)

αν δεν τους αρεσει ας αρχισουν να γραφουν αληθινα descriptions και να μην βαφτιζουν για παραδειγμα τις 500mah μπαταριες 2500mah

 

παντως by the way ο τυπος που το πηρα ελεγε πως ειναι απο πολωνια αλλα το πακετο ηρθε απο ολανδια

περα απο αυτο πλεον ακυρωσε την αποστολη του συγκεκριμενου προιοντος σε ολες τις χωρες περαν της αγγλιας.

επισης το ebay λεει πως ο seller θα λειπει μεχρι τις 24 του μηνος και εχω την εντυπωση πως αυτες τις μερες ειναι η κινεζικη πρωτοχρονια....

λες να εφτασαν και στην ολλανδια οι κινεζοι?

Επεξ/σία από jimacid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τωρα πες μου οτι δεν το ξερεις οτι ολα μα ολα γινονται  εκει.......ολες οι υπολοιπες χωρες βρισκονται αναμεσα στις συναλλαγες μονο για φορολογικους λογους(τελωνεια κτλ)


Και κατι ακομη,,,,,,δεν ειναι σαβουρες ολα τα κινεζικα......!!οτι τους λενε κανουν ,στο κοστος που τους λενε......αν τουε πεις φθηνο ,θα το ακνουν φθηνο.....οτι τους ζητησεις αυτο κανουν!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο πρωτο κομματι σε εχασα εντελος... τι εννοεις? οτι ο πολλωνος-ολλανδος απλα πουλαει κινεζικο προιον?

οπως τα turbo-x Στην ελλαδα?

αν εννοεις αυτο νταξει παω πασο ετσι κιαλλιος δεν περιμενεις κατι καλλίτερο σε αυτα τα λεφτα που εδωσα.

απλα εγω με αυτο που εγραψα πριν εννοουσα μηπως οι ιδιοι οι κινεζοι επεκτηνουν τις επιχειρησεις και ανοιγουν αποθηκες-υποκαταστηματα και σε αλλες χωρες στην ευρωπη ωστε να αποφευγουν τα τελωνεια και να εχουν και γρηγορο shipping.

ηδη αυτο το εχουν κανει πολλοι στην αγγλια αλλα δεν ειχα πετυχει κανεναν μεχρι στιγμης σε αλλη ευρωπαικη πολη.

 

στο δευτερο κομματι συμφωνω μαζι σου πως κανουν οτι τους ζητησουν οι ξενες εταιριες ομως

πιστευω πως οταν φτιαχνουν δικα τους προιοντα χωρις να τους το ζητησει καποιος δηλαδη, απλα εχουν τις χειροτερες προδιαγραφες ever...

 

υπαρχουν εργοστασια στην κινα που το μονο που κανουν ειναι να φτιαχνουν πασης φυσεως μαιμου προιοντα οποτε ας μην τα ριχνουμε ολα στο τι ζητανε οι ξενοι να τους φτιαξουν.

και απο μονοι τους μια χαρα απατεωνες ειναι (οχι ολλοι νταξει για τα συγκεκριμενα εργοστασια μιλαω) δεν χρειαζεται να τους ζητησει καποιος αλλος να φτιαξουν κατι μουφα για να το κανουν. το κανουν και απο μονοι τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΠως τα γραφεις φιλε μου........μη την ψαχνεις..........το μονο που κοιταζω στο ebay κτλ ειναι οι αξιολογησεις προς τον πωλητη και τιποτε σχολια για το προιον..........οχι οτι μου διασφαλιζει οτι θα ειναι σωστο αυτο που θα παρω αλλα να.,....να χουμε να λεμε οτι δεν το πηρα στα τυφλα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα πάρει από το ebay μινι display για macbook pro 2011 σε vga για 3 ευρώ.

Το σύγκρινε κάποιος άλλος τεχνικός με επαγγελματικο πρότζεκτορα κριστι 10k lumens και μου το δείξε μπροστά μου...

Καμία σχέση η ποιότητα με βάση το γνήσιο. ..

Τουλάχιστον σε 800χ600 δεν φενετε έντονα . '_'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη το εψαξα λιγο χθες το θεμα βρηκα πως τα κανονικα hdmi καλωδια εχουν 19 αγωγους ενω τα φτηνιαρικα εχουν εσωτερικα 15 η 16. σε αυτα τα πολυ φθηνα καλωδια λοιπον λειπουν απο μεσα οι αγωγοι drain η αλλιως shields τα οποια ειναι γειωμενα οποτε ισος αναλογως πως ειναι σχεδιασμενα τα κυκλωματα τις καθε οθονης να χρειαζονται αυτες οι γειωσεις η και οχι.

 

στην δικια μου περιπτωση στην samsung τηλεοραση στο σαλονι δουλευει το καλωδιο με το ote tv πιθανως γιατι η πλακετα της samsung μπορει να εχει εσωτερικη γειωση για το πλακετακι με την υποδοχη της hdmi

ενω στην lg οθονη του υπολογιστη μου δεν δουλευει ισος γιατι δεν εχει εσωτερικη γειωση το αντιστοιχο πλακετακι και βασιζεται στην γειωση του καλωδιου hdmi η κατι τετοιο

 

καπου εκει παει το μυαλο μου απο αυτα που εχω διαβασει.

 

επισης οσο αφορα τους αγωγους των hdmi τα πολυ φθηνα εχουν αγωγους μεγεθους 30awg

ενω τα νορμαλ ποιοτικα καλωδια εχουν 28awg τα ακομα καλλιτερα και ποιο ακριβα εχουν 26awg αγωγους και δεν ξερω μηπως υπαρχουν και αλλα hdmi με ακομα πιο χοντρα εσωτερικα καλλωδια....

 

ειπα να γραψω αυτες τις πληροφοριες που βρηκα αφου το ανοιξα που το ανοιξα το θεμα και εφοσον βγηκε μια ακρη μπορει να ενδιαφερει και αλλους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...