Προς το περιεχόμενο

ΕΕΤΤ: Κάλεσμα σε παρόχους για δημιουργία δικτύων νέας γενιάς


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι δείχνει να κινείται όσον αφορά τα δίκτυα νέας γενιάς, αφού όπως μας ενημερώνει η Ναυτεμπορική, η ΕΕΤΤ (Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων) ανέλαβε την πρωτοβουλία να καλέσει όλες τις τηλεπικοινωνιακές εταιρείες που επιθυμούν να αναπτύξουν παρόμοια δίκτυα.Οι εταιρείες αυτές είναι ο ΟΤΕ, η Vodafone, Wind, Forthnet και Cyta, και οι οποίες θα πρέπει να διατυπώσουν γραπτώς το σχεδιασμό τους για αυτά τα δίκτυα αλλά και την τεχνολογία την οποία προκρίνουν.

 

Εν μέσω οικονομικής κρίσης, τα έσοδα των εταιρειών έχουν περιοριστεί, κάτι που όμως δεν τις εμποδίζει να προχωρήσουν σε σημαντικές επενδύσεις. Συγκεκριμένα οι επενδύσεις της Vodafone μόνο για το 2014 έφτασαν το συνολικό ποσό των 500 εκατομμυρίων ευρώ, στο οποίο περιλαμβάνεται η εξαγορά της Hellas On Line αλλά και η συμμετοχή της εταιρείας στο διαγωνισμό με τις συχνότητες. Η Wind με τη σειρά της αναφέρεται στην επένδυση 500 εκ. ευρώ για την προηγούμενη πενταετία ενώ μέχρι το 2018 αναμένεται να προχωρήσει σε επενδύσεις επιπλέον 300 εκ. ευρώ. Σε αντιδιαστολή, ο ΟΤΕ έχει ανακοινώσει επενδύσεις 2 δισ. ευρώ τα τελευταία 5 χρόνια.

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Όπως αναφέρει η εφημερίδα, το ζητούμενο είναι αν θα βρεθεί τρόπος συνεργασίας όλων των παρόχων με τον ΟΤΕ προκειμένου να κάνουν χρήση του δικτύου VDSL το οποίο βρίσκεται σε ανάπτυξη, ή αν θα δημιουργηθεί εναλλακτικό δίκτυο, κάτι που προτάσσουν ανώτατα στελέχη των εταιρειών. Μέχρι στιγμής, το δίκτυο VDSL του ΟΤΕ δίνει πρόσβαση σε περίπου 1.300.000 νοικοκυριά και επιχειρήσεις με ταχύτητες έως 50 Mbps.

 

Για το επόμενο όμως βήμα, αυτό των δικτύων οπτικών ινών, είτε αυτών που φθάνουν στο σπίτι (Fiber to the Home - FTTH) είτε μέχρι το κτίριο (Fiber to the Building - FTTB), τα πράγματα είναι αρκετά πίσω σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη. Σύμφωνα με στοιχεία που παρουσιάστηκαν στο πρόσφατο συνέδριο FTTH, στην Ευρώπη των 35 χωρών, οι συνδρομητές δικτύων οπτικών ινών έφθασαν τα 14.6 εκ. έως το τέλος του 2014, αυξημένοι κατά 55% σε σχέση με το 2010. Ενδεικτικό είναι ότι η Ελλάδα δεν αναφέρεται καν στη συγκεκριμένη μέτρηση.

 

Το επενδυτικό πλάνο που έχει καταθέσει ο ΟΤΕ με ορίζοντα τετραετίας, προβλέπει την ανάπτυξη τέτοιων δικτύων με επενδύσεις ύψους 1.2 δισ. ευρώ, με ένα μεγάλο ποσό από αυτά τα χρήματα να καταλήγει στα δίκτυα νέας γενιάς προκειμένου να υπάρξει ανάπτυξη και υποστήριξη της επιχειρηματικότητας.

 

Έως το τέλος 2020, ο ΟΤΕ υπόσχεται να παρέχει ταχύτητες 50 Mbps τουλάχιστον στο 65% του πληθυσμού, και 100 Mbps στο 50% έως το 2020.

 

Link.png Site: Ναυτεμπορική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

post-184642-0-57470400-1424335653_thumb.jpg

 

προσωπικά έχω σταματήσει να ελπίζω για κάποια αλλαγή.

Με την οικονομική κατάσταση που υπάρχει και όταν τα χάλια των τηλεπικοινωνιών μας δεν διορθώνονται με την πάροδο των ετών,έτσι απότομα και μαγικά δεν παίζει να αλλάξει κάτι.

Οι πάροχοι στην ελλάδα μόνο για τα έσοδα νοιάζονται πραγματικά.

 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ή αν θα δημιουργηθεί εναλλακτικό δίκτυο, κάτι που προτάσσουν ανώτατα στελέχη των εταιρειών.

Όχι όμως με δικά τους λεφτά...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρουμανία δεύτερη? Πορτογαλία και Βουλγαρία τόσο ψηλά? Είναι μερικες χώρες που χτυπάνε άσχημα συγκριτικα με τα δικά μας χάλια. Τι έχουν κάνει τόσο καλά εκείνοι που εμείς δεν έχουμε κάνει ή δεν μπορούμε να κάνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι αλλο καρβουνο (isp).

ονειρευομαι το ιντερνετ σπαλλαγμενο απο αυτες τις εταιριες, την λογοκρισια και την εκμεταλευση.

ιντερνετ που θα στηριζεται και θα δομειται μονο πανω στους χρηστες του. ελπιζω να μην ειναι μακρυα κατι τετοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ρουμανία δεύτερη? Πορτογαλία και Βουλγαρία τόσο ψηλά? Είναι μερικες χώρες που χτυπάνε άσχημα συγκριτικα με τα δικά μας χάλια. Τι έχουν κάνει τόσο καλά εκείνοι που εμείς δεν έχουμε κάνει ή δεν μπορούμε να κάνουμε?

Έχουν αρκετό cable...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερουν το VDSL οταν στα 24 Mbps συμβολαιο "πιανουμε"  πολυ μικροτερες ταχυτητες.

 

Και οχι μονο αυτο,αλλα υπαρχει και υψηλο ping στο online gaming.

 

Αλλα φυσικα ειναι καλλυμενοι νομικα γιατι εχουν προσθεσει το "ΕΩΣ...24 Mbps"

 

Θα επρεπε να μας αποζημιωσουν για ψυχικη οδυνη και για τα σπασμενα χειριστηρια.    :D

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το βράσω το Vdls όταν ο ΟΤΕ σε αναγκάζει να βάλεις το super duper ultra extra και όλα αυτά πρόγραμμα τους με 10.000.000 ώρες προς εξωτερικό και άλλες τέτοιες χαζομάρες και το πληρώνεις 50 euro το μηνα.. Εγώ θέλω internet, δεν θέλω να πληρώνω πράγματα που δεν χρειάζομαι.

 

Και από την άλλη είναι και η forthnet που οι τεχνικοί τους οι ίδιοι σου λένε μην βάλεις vdsl γιατί θα πηγαίνει χειρότερα από την γραμμή που έχεις τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρουμανία δεύτερη? Πορτογαλία και Βουλγαρία τόσο ψηλά? Είναι μερικες χώρες που χτυπάνε άσχημα συγκριτικα με τα δικά μας χάλια. Τι έχουν κάνει τόσο καλά εκείνοι που εμείς δεν έχουμε κάνει ή δεν μπορούμε να κάνουμε?

Να σου πω εγώ τι γίνεται...καταρχας οι εκεί ΕΕΤΤ δεν είναι σαν το εδω τσίρκο.

Ενα παραδειγμα θα σου αναφερω . Στην ουκρανια πάροχος ενεργοποιεί γραμμές σε 2 εργάσιμες εαν υπαρχει η υποδομή στο σπίτι σου και σε 6 εαν δεν υπαρχει. Ετσι απλά.

Εγω ακομα περιμενω μεταφορα γραμμης 9 μηνες. Γιατι? Ο παροχος μου εφαγε ακυρο απο τον ΠΟΤΕ διοτι και καλα δεν υπηρχε υποδομη οποτε θια επρεπε να περιμενω...περασανε 6 μηνες και τεχνικος του παροχου μου μετα απο επισκεψη σεμενα βεβαιωσε οτι υποδομη υπηρχε..ενημερωσανε τον ΠΟΤΕ..εχουνε περασει αλλοι 3 μηνες απο τοτε.....

Αυτα για το τσιρκο που λεγεται Ελλαδα, ΕΕΤΤ,και παροχοι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τώρα δουλευόμαστε και μεταξύ μας...

Σα δε ντρέπονται εκεί στην ΕΕΤΤ;

Όταν έχουν απορρίψει 3ις φορές τα οικονομικά πακέτα του ΟΤΕ και τον καθυστέρισαν 1 χρόνο για την εμπορική διάθεση του VDSL έχει το θράσος να καλεί τους παρόχους να κάνουν επενδύσεις;

Ο ΟΤΕ κακά τα ψέματα έχει άλλη εικόνα εδώ και μια 5τία τουλάχιστον. Ότι το δίκτυο σε πολλά σημεία είναι απαρχαιομένο είναι φανερό.

Δεν μπορεί όμως στην Ελλάδα να κάνει ο "μαλάκας" (βλ ΟΤΕ) επενδύσεις και οι άλλοι να παίρνουν τις γραμμές σχεδόν τσάμπα και να κλαίγονται και στην ΕΕΤΤ...

Όταν συγχρονίζεις στα 24 (wind) και κατεβάζεις μέχρι 1.6MB/s(όταν θα έπρεπε να κατεβάζεις με 2.6ΜΒ/s) φταίει ο ΟΤΕ ή το απαρχαιομένο δίκτυο;

Οι οπτικές ίνες μας μάραναν...Αφού δεν έχουν bandwidth να δώσουν οι πάροχοι...

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μιλήσω για καθε αυτή την είδηση αλλά για κάτι παραπλήσιο μιας και όλοι ξέρουμε ότι το μεγαλύτερο κόστος για το fiber to the home είναι το σκάψιμο και πέρασμα των οπτικών ινών. Υπάρχουν και άλλα σημαντικά κόστη βέβαια αλλά αυτό είναι το μεγαλύτερο καθώς περιλαμβάνει πολλές εργατοώρες, μεροκάματα, μηχανήματα για σκάψιμο και μπάλωμα των δρόμων με νέα άσφαλτο (καλά μπάλωματα κάνουν, αλλά λέμε τώρα, το χρεώνουν σαν άσφαλτο Αττικής οδού) και άλλα.

 

Εγω αυτό που όλοι οι δρόμοι γύρω μας είναι ΧΙΛΙΟΣΚΑΜΕΝΟΙ από κάθε λογής υπηρεσία, μπαλωμένοι με χίλιες δυο λακούβες να σπάμε τα αυτοκίνητα και τα μηχανάκια μας (στην καλύτερη, στη χειρότερη να προκαλούν ατυχήματα), να φεύγουν με την πρώτη νεροποντή δημιουργώντας κρατήρες, να κλείνουν οι δρόμοι για εβδομάδες και να κάνουμε παρακάμψεις, χωρια τις διακοπές ρεύματος και νερού για τα έργα. Και μετά να σου έρχονται και να σου λένε είναι μεγάλο το κόστος να σκάψουμε και να περάσουμε οπτικές ίνες ε ειλικρινά,

 

ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ με ΤΙΠΟΤΑ, ή πιο σωστά το καταλαβαίνω αλλά δεν μπορώ να το χωνέψω. Δηλαδή είναι τόσο δύσκολος ο συντονισμός όταν ένα συνεργείο σκάβει για οποιοδήποτε λόγο (νερό, φυσικό αέριο whatever) να περνάνε τότε και την οπτική και να μην χρειάζονται να ξανασκάβουν κάνοντας τα όλα σκ@τ@ και πολλαπλασιάζοντας το κόστος??????????????????

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν Forthnet, είχα ping φυσιολογικότατο σε όλα τα games, και το fastpath έριχνε την γραμμή μου από 17mbps στα 15mbps.

Μπήκα HOL, πιάνω ping 150ms την ίδια στιγμή που όλοι οι φίλοι μου έχουν 45-50 στον ΙΔΙΟ σέρβερ, και όταν ρώτησα για fastpath μου είπαν ότι από 16mbps η γραμμή μου θα πέσει στα 2mbps. (!!!!!!?????!!!???!!!???!)

 

Πτώση 14mbps για 5-10ms γρηγορότερο ping, έτος 2015.

Πείτε μου εσείς τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Modular πακέτα, συν περιεχόμενο που να απαιτεί τέτοιες ταχύτητες, και μια χαρά θα υπάρξει διείσδυση.

 

Streaming υπηρεσίες υψηλής ποιότητας που να απαιτούν τέτοιες ταχύτητες, δεν. Το download από την άλλη, ψιλο-ανήκει στο παρελθόν, αλλά και ταυτόχρονα γίνεται αρκετά γρήγορα ώστε να σε νοιάζει να «αναβαθμίσεις». 

 

Και τιμολογιακά, δεν. Δε θα σκάσω 50ρικο για ένα πακέτο με απεριόριστα αστικά, κινητά, διεθνή συν 300' προς ISS και Άρη, ενώ οι ανάγκες μου είναι internet και ελάχιστες αστικές κλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βάλει στην δουλεια 50αρα ΟΤΕ , και είμαι σούπερ ευχαριστημένος...βέβαια , το κέντρο είναι στα 100 μέτρα έτσι?

Πιάνω 5Μbps upload (οοοο γιες) και κατεβαζω με 5Mbps , δεν προλαβαίνω να δω το αρχείο που κατεβαίνει.

 

29bgdx3.jpg

 

Οσο αναφορά τα τορρεντς , εκει παιζει και ποσο δίνουνε οι άλλοι μάγκες.

 

Σίγουρα πρεπει να μειωθούνε οι τιμές ! Σίγουρα πρέπει να περάσουνε οπτικές στο σπίτι , σίγουρα σιγουρα.....πρεπει να έχουμε σοβαρές και γαμάτες επικοινωνίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τώρα δουλευόμαστε και μεταξύ μας...

Σα δε ντρέπονται εκεί στην ΕΕΤΤ;

Όταν έχουν απορρίψει 3ις φορές τα οικονομικά πακέτα του ΟΤΕ και τον καθυστέρισαν 1 χρόνο για την εμπορική διάθεση του VDSL έχει το θράσος να καλεί τους παρόχους να κάνουν επενδύσεις;

Ο ΟΤΕ κακά τα ψέματα έχει άλλη εικόνα εδώ και μια 5τία τουλάχιστον. Ότι το δίκτυο σε πολλά σημεία είναι απαρχαιομένο είναι φανερό.

Δεν μπορεί όμως στην Ελλάδα να κάνει ο "μαλάκας" (βλ ΟΤΕ) επενδύσεις και οι άλλοι να παίρνουν τις γραμμές σχεδόν τσάμπα και να κλαίγονται και στην ΕΕΤΤ...

Όταν συγχρονίζεις στα 24 (wind) και κατεβάζεις μέχρι 1.6MB/s(όταν θα έπρεπε να κατεβάζεις με 2.6ΜΒ/s) φταίει ο ΟΤΕ ή το απαρχαιομένο δίκτυο;

Οι οπτικές ίνες μας μάραναν...Αφού δεν έχουν bandwidth να δώσουν οι πάροχοι...

+1

 

Να και κάποιος που καταλαβαίνει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...