Προς το περιεχόμενο

ΕΕΤΤ: Κάλεσμα σε παρόχους για δημιουργία δικτύων νέας γενιάς


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρουμανία δεύτερη? Πορτογαλία και Βουλγαρία τόσο ψηλά? Είναι μερικες χώρες που χτυπάνε άσχημα συγκριτικα με τα δικά μας χάλια. Τι έχουν κάνει τόσο καλά εκείνοι που εμείς δεν έχουμε κάνει ή δεν μπορούμε να κάνουμε?

 

Μένω Σόφια και εχω 100/40 Mbps με 15 ευρω τον μηνα ;)

 

Οποτε παω Ελλαδα με 4net adsl, ειλικρινα μου φαινεται σαν Dialup... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Όταν συγχρονίζεις στα 24 (wind) και κατεβάζεις μέχρι 1.6MB/s(όταν θα έπρεπε να κατεβάζεις με 2.6ΜΒ/s) φταίει ο ΟΤΕ ή το απαρχαιομένο δίκτυο;

κυρίως φταίει η απόσταση από το Α/Κ...

 

το να βάλουν mini-dslam για καλύτερη κάλυψη adsl δεν αξίζει, αυτό κάνουν (με τα νέα KV) για vdsl κατευθείαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικό απλά...
Ενώ μπορούσε να το κάνει το 2009:
http://tinyurl.com/oteftthvdsl

Προτίμησε να στήσει το VDSL και τώρα πάλι από την αρχή.
Ενώ το FTTH 1Gbps κοντεύει να γίνει mainstream, εδώ συζητάνε πως θα φτάσουν τα 100Mbps
:/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μένω Σόφια και εχω 100/40 Mbps με 15 ευρω τον μηνα ;)

 

Οποτε παω Ελλαδα με 4net adsl, ειλικρινα μου φαινεται σαν Dialup...

αυτά έχει η Cable, το θέμα όμως είναι ότι αν η γειτονιά έχει πολλούς συνδρομητές, σε ώρες αιχμής οι ταχύτητες πέφτουν αισθητά όπως γίνεται στην Αγγλία για παράδειγμα...

Τραγικό απλά...

Ενώ μπορούσε να το κάνει το 2009:

http://tinyurl.com/oteftthvdsl

 

Προτίμησε να στήσει το VDSL και τώρα πάλι από την αρχή.

Ενώ το FTTH 1Gbps κοντεύει να γίνει mainstream, εδώ συζητάνε πως θα φτάσουν τα 100Mbps

:/

θα χρειαζόντουσαν και περισσότερα λεφτά και περισσότερος χρόνος, PLUS έξοδα από τους πελάτες για να φτάσει η οπτική στις πρίζες τους, βλέπε πολυκατοικίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω ξαναπει, το δίκτυο θα έπρεπε να ήταν από την αρχή κρατικό.

Όσο είναι του ΟΤΕ θα υπάρχει πρόβλημα, ειδικά στο θέμα του ανταγωνισμού, πόσο μάλλον στο θέμα συντήρησης και εξέλιξης του δικτύου.

 

Δε θα ήταν (πχ) καλύτερο το δίκτυο να ήταν κρατικό και οι πάροχοι να το μισθώνουν / συντηρούν / εξελίσσουν από κοινού και ανάλογα με το μερίδιο αγοράς που έχουν;

 

Από τη στιγμή που ανήκει στον ΟΤΕ, όλοι θα γκρινιάζουν.

Ο ΟΤΕ γιατί δεν του πληρώνουν τα μισθώματα, οι πάροχοι για τις βλάβες, την ποιότητα κλπ, οι συνδρομητές για τις τιμές, τις βλάβες, την ποιότητα κλπ και το ίδιο το κράτος θα (απ)ασχολείται για να συμβιβάσει όλα τα μέρη.

 

Όλη αυτή η κατάσταση κοστίζει πάρα πολλά χρήματα σε όλους και φυσικά χαμένοι είμαστε και οι καταναλωτές.

 

Και εγώ στον ΟΤΕ είμαι και είμαι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές αλλά ουσιαστικός ανταγωνισμός δεν υπάρχει.

Όπως δεν υπάρχει και στις αεροπορικές εταιρείες, όπως δεν υπάρχει και σε πολλά άλλα και δυστυχώς αυτά επιβαρύνουν τους καταναλωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλια ειχα ΟΤΕ με αρκετα ακριβο συμβολαιο και επιανα καπου 6-7 Mbps maximum και ας ειχα την ανωτερη ταχυτητα που τοτε δεν ηταν 24 Mbps.Τοτε ηταν αρκετα υψηλοτερες οι τιμες των συμβολαιων μονο για ιντερνετ και σταθερο.

 

Τα τελευταια χρονια εχω Forthnet.Τα πρωτα 2 χρονια επιανα 12-14 Mbps και 17-22 ping και μετα η ταχυτητα επεσε στα 9-10 Mbps και το ping ανεβηκε πιο πολυ.Εφτασε σε σημειο να μην μπορω να παιξω καθολου online και να κολλαει πολυ ακομα και στο ιντερνετ.Κοιταξαν την γραμμη και ειπαν οτι ειναι καθαρη αλλα το προβλημα παρεμεινε.Επεμεινα και τελικα το εφτιαξαν αλλα επειδη μου ανεβασαν το margin κατεβηκε το download 1-2 Mbps και το upload παρεμεινε το ιδιο νομιζω.Τουλαχιστον τωρα ειναι καλυτερα...

 

Το να αλλαζα παροχο μαλλον θα ηταν τα ιδια η και χειροτερα τα πραγματα.Οταν ρωτησα 1 τεχνικο της Forthnet απο κοντα ειπε οτι η ταχυτητα "επεσε" γιατι προστεθηκαν πολλες γραμμες.Και οτι η περιοχη που ειμαι εχει προβλημα.Οταν  βρεχει η εχει υγρασια παλι "κολλαει".

 

Το ξερω ομως οτι υπαρχουν και χειροτερα αλλα ρε γαμωτο,ποσα χρονια πρεπει να περασουν για να βελτιωθει η κατασταση?Ειμαστε πολλα χρονια πισω.Δεν εχω την απαιτηση να πιανω 24 Mbps αλλα ειναι αδικο να πληρωνουμε για 24 και να πιανουμε 5,8,10 κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πολύ αργά πλέον, πήγε πακέτο στην DT με τον υπόλοιπο ΟΤΕ...

 

Καλά, προφανώς τώρα είναι πολύ αργά και ο ΟΤΕ δεν πρόκειται να μεταβιβάσει έτσι το μεγαλύτερο πλεονέκτημά του, ειδικά τώρα που τον έχουν οι Γερμανοί...

Εκτός και αν προσφερθούν άλλα ανταλλάγματα, το οποίο όμως είναι ρεαλιστικά αδύνατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια χρεωκοπημενη και απολυτως διεφθαρμενη χωρα ( βλεπε ΠτΔ) ειναι αστειο να μιλαμε για τετοιες επενδυσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε και εγώ έχω το χρήμα και την θέληση να φτιάξω νέα δίκτυα FTTH. Θεσμικό πλαίσιο υπάρχει; Ρυθμιστικό πλαίσιο; Θα επενδύσω τόσα λεφτά μη γνωρίζοντας από την αρχή τους κανόνες του παιχνιδιού;

Βέβαια σήμερα λαλά δεν υπάρχουν οπότε μικρό το κακό που η ΕΕΤΤ δεν έχει κάνει τα απαραίτητα όλα αυτά τα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βάλει στην δουλεια 50αρα ΟΤΕ , και είμαι σούπερ ευχαριστημένος...βέβαια , το κέντρο είναι στα 100 μέτρα έτσι?

Πιάνω 5Μbps upload (οοοο γιες) και κατεβαζω με 5Mbps , δεν προλαβαίνω να δω το αρχείο που κατεβαίνει.

 

29bgdx3.jpg

 

Οσο αναφορά τα τορρεντς , εκει παιζει και ποσο δίνουνε οι άλλοι μάγκες.

 

Σίγουρα πρεπει να μειωθούνε οι τιμές ! Σίγουρα πρέπει να περάσουνε οπτικές στο σπίτι , σίγουρα σιγουρα.....πρεπει να έχουμε σοβαρές και γαμάτες επικοινωνίες

Υπερβάλεις....το αρχείο μια χαρά προλαβαινεις να το δεις , δεν εχεισ και dedicated σε datacenter :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας κοροϊδεύουν ασφαλώς! Στην περιοχή μου έχω κάνω 3 αιτήσεις για σταθερή τηλεφωνική γραμμή με DSL σύνδεση στο internet και με έχουν συνδέσει με Κάιρο. Ο λόγος;;;; Δεν υπάρχει διαθεσιμότητα και μπορώ μόνο απλή τηλεφωνική γραμμή γιατί έχουν μόνο PCM γραμμές.

 

Κατάσχεση ΤΩΡΑ του ΟΤΕ που ανήκει σε κρατική γερμανική εταιρία (ως μέρος των αποζημιώσεων που μας χρωστάνε) και επενδύσεις στην τεχνολογία, αλλιώς σε λίγο θα πρέπει να φτιάξουμε ελληνικής παντέντας router που να επικοινωνεί με σήματα καπνού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά έχει η Cable, το θέμα όμως είναι ότι αν η γειτονιά έχει πολλούς συνδρομητές, σε ώρες αιχμής οι ταχύτητες πέφτουν αισθητά όπως γίνεται στην Αγγλία για παράδειγμα...

 

 

Δεν ξερω τι γινεται στην Αγγλια, αλλα εδω οτι ωρα και να ειναι δεν πεφτει στο ελαχιστο η ταχυτητα ουτε εχω διαφοροποιηση στα pings. Αυτο ισχυει και απο γνωστους εδω περα κιολας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μεχρι το 2020 δυστυχως δεν μπορω

να υποσχεθω ουτε να ακουσω τιποτε

διοτι ειμαι 56 χρονων και με αυτα που ακουω και ζω

δεν πιστευω οτι θα υπαρχω μετα απο 5 μολις χρονια

 

αντε γεια απο τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...