Προς το περιεχόμενο

Used SSD ως storage-drive: secure erase? quick format? what?


Navu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγχωρέστε με αν υπάρχει κάτι ανάλογο κάπου στο φόρουμ,ομολογώ πως δεν πολυέψαξα...

 

Θα το εκτιμούσα δεόντως αν κάποιος μπορούσε να με ενημερώσει για το τι πρέπει να κάνω σε περίπτωση που θέλω να χρησιμοποιήσω έναν μεταχειρισμένο ssd (ο οποίος ενδεχομένως περιέχει data του προηγούμενου χρήστη) ως αποθήκη για τα αρχεία στο σύστημά μου (ένας για OS/software και ένας ως storage).

 

TI πρέπει να κάνω για να τον καθαρίσω αλλά και να μην τον σακατέψω με καμια newbικη ενέργεια? :)

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία ιδιαίτερη φροντίδα.Οτι ακριβώς θα έκανες και σε μηχανικό, γρηγορη διαμόρφωση ntfs.Γνώμη μου ειναι οτι τον "χαραμίζεις" ως storage device.Εαν ειναι παρόμοιος με τον δικό σου σε επιδόσεις, φτιαξε συστοιχία raid 0!Secure erase κάνεις πριν πουλήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ πολύ! ;)

 

Δεν με ενδιαφέρει το raid σε αυτή τη φάση, πιο πολύ με τσακίζει ο 5400σαλ HDD που έχω για αποθήκη... Οπότε, ένα 256 έχει μπει ήδη ως boot device και θα βάλω και τον άλλο 256 για storage και τέλος. Δεν έχω τρελά αρχεία, αλλά αυτά τα λίγα και μικρά που δουλεύω τα θέλω σφαιράτα. Ο 5400άρης είναι πιο αργός κι απ'την καθυστέρηση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...