Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ups σε πτώση τάσης


giannakp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/2/2015 στις 11:10 ΠΜ, giannakp είπε

Έχω ένα ups που έχω συνδεδεμένα επάνω τον Desktop Υπολογιστή και το Router.

Η μπαταρία του είναι καινούργια, αλλάχτηκε πριν ένα μήνα περίπου.

Έχουμε τις εξής καταστάσεις :

1) Βγάζω το ups από το ρεύμα προκειμένου να δοκιμάσω αν κρατάει τον υπολογιστή. Όλα είναι εντάξει, το ups αρχίζει να σφυρίζει, ο υπολογιστής και το router δεν κλείνουν.

2) Ορισμένες φορές έχουμε πτώσεις τάσεις στην περιοχή μου. Το καταλαβαίνω γιατί στιγμιαία πέφτει η ένταση από το φως. Σ' αυτή την περίπτωση ακούω το ups να σφυρίζει για λίγο, αλλά ο Υπολογιστής κλείνει. Το ups επανέρχεται αμέσως στην κανονική λειτουργία αλλά ο υπολογιστής έχει ήδη κλείσει. Το περίεργο είναι όμως ότι το router, που είναι και αυτό επάνω στο ups, δεν κλείνει στις πτώσεις τάσεις, συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά.

Τι μπορεί να φταίει;

Να σημειώσω ότι παλαιότερα δεν είχα πρόβλημα με πτώσεις τάσεις, ο υπολογιστής δεν έκλεινε.

Επίσης δοκίμασα και άλλο ups που είχα, ίδιας μάρκας και έχω την ίδια συμπεριφορά.

Μήπως έχει αλλάξει κάτι στην περιοχή μου και δεν καταλαβαίνει το ups αυτές τις πτώσεις τάσης ώστε να δώσει πλήρες ρεύμα άμεσα από την μπαταρία;

έχω σχεδόν το ίδιο πρόβλημα σε ups 20 μηνών με τη μαμά μπαταρία. Το https://www.e-shop.gr/energenie-ups-pc-652a-ups-with-avr-650va-390w-p-PER.583430

Εχω αυτό το ups 20 μήνες περίπου συνδεδεμένο σε ένα παλιό pc με 350w τροφοδοτικό αν θυμάμαι καλά, μπορεί και 300w και σε μια οθόνη philips 21,5'' https://www.download.p4c.philips.com/files/2/226v4lsb_94/226v4lsb_94_pss_aenin.pdf που απο ότι βλέπω καταναλώνει κάπου 21w σε λειτουργία. Σήμερα σε κακοκαιρία δεν έπιασε το ups σε μικροδιακοπή (τόσο μικρή διακοπή που το router δεν έσβησε να κάνει reset) με αποτέλεσμα ο υπολογιστής να κάνει επανεκκίνηση. Στην επανεκκίνηση πάλι έγινε μικροδιακοπή και δεν έπιασε με αποτέλεσμα πάλι reset το pc. Μέσα στο ups ακουγόταν ο ήχος του ρελέ. Σε τρίτη διακοπή έπιασε. Γενικά σε διακοπές το άσβηνα γρήγορα το pc, οπότε δεν έχει υποστεί πολλές φορτίσεις η μπαταρία του ups. Στην αρχή δούλευε ρολόι. Μετά απο αρκετούς μήνες (κοντά στο χρόνο) σε διακοπή έπιανε το ups και δεν έσβηνε το pc αλλα έσβηνε για 1-2 sec η οθόνη και ξανα άνοιγε μετά και ας είχε κοπεί το ρεύμα. Τώρα βλέπω πιο σοβαρό θέμα. Που πάει το μυαλό σας? Μπαταρία? Αν ναι είναι λογικό να χαλάσει τόσο γρήγορα? Το ups είναι στην εγγύηση (2 χρόνια) αλλα στη μπαταρία έχει περάσει (1 χρόνος). Τι γνώμη έχετε για το πρόβλημα? Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

 

υ.γ το ρούτερ είναι σε άλλη πρίζα χωρίς ups

υ.γ 2 στο pc είναι συνδεδεμένος μόνο ένας εξωτερικός σκληρός 256GB usb και τίποτα άλλο

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...