Προς το περιεχόμενο

Bullying ...ή αλλιώς τραμπουκισμός.....τον έχετε βιώσει?


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα είναι αν ενημερωθει η οικογένεια του bully , θα κάνει τίποτε? Ή θα είναι αμυντικοί?

 

Θα πούνε "Ελα μωρε , πλάκα κάνανε , δεν έγινε τίποτε....." , ή θα πιάσουνε το παιδί τους να του μλήσουνε?

 

Μήπως το παιδί που γίνεται τραμπούκος , έχει δεχτεί τραμπουκισμό απο το σπίτι του , ή έχει μάθει απο τον μπαμπά να είναι τραμπούκος?

 

Και αν ναι, ποιες θα πρέπει να είναι οι κυρώσεις?

 

Παρεπιπτόντως , παίζει και που είναι και το σχολείο έτσι? Αλλο πχ. Πετρούπολη το 97 , που ήτανε μέσα στα ναρκωτικά και δεν μπορουσες να κατουρήσεις στις τουαλέτες , και άλλο Γλυφάδα...

 

 

Προσωπικά , όταν πήγα Αγγλία να σπουδάσω , μας έδωσαν prospectus , στο οποίο έλεγε ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ , οτι οποιαδήποτε επιθεση ρατσιστική , προσωπική κλπ ή bullying τιμωρείται αυστηρότατα με διώξιμο απο το πανεπιστήμιο και φυσικά αποπομπή στην αστυνομία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 591
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμενα με κορόιδευαν απο το δημοτικο τα παιδακια λογω του οτι ηταν πλουσια η περιοχη κι εμενα με ειχαν με τσιπικα ρουχα απο 2ο-3ο χερι ή τη λαϊκη. Στο γυμνασιο εγινε χειροτερο και δεν ειχα καθολου φιλους, μετα αλλαξα γυμνασιο και πηγα σε μερος που ηταν σχεδον ολοι φτωχοι μεταναστες, οπου ειχα αλλα προβληματα.

Συμμοριες, ναρκωτικα, ξυλο, αρρωστειες (ειναι προβλημα οταν σε φτυνουν στη μουρη), κλοπες, χουφτωματα, βρωμια κλπ. Εγω εδερνα οσο μπορουσα για να αμυνθω, εγδερνα με νυχια, κλωτσαγα...ο,τι μπορουσα. Το σιχαινομουν το σχολειο, με τα πολλα επιασα full time δουλεια και πηγα νυχτερινο. Εκει παλι υπηρχε προβλημα γιατι δεν ειχα ξεπεσει οσο οι υπολοιποι και με ειχαν οτι το παιζω ανωτεριλα.

Πανεπιστημιο ειχα τσαμπουκαλευτει πολυ γιατι οι κοινωνικες μου σχεσεις ηταν παντα προβληματικες οποτε μισουσα τους παντες. Κανεις δεν με πειραξε εκει.

Το παιδι που του εκαναν τετοια σε τοσο μεγαλη ηλικια με σοκαρει καπως, ειδικα αφου μιλαμε για ενηλικες αρα μπορουσε να κινηθει νομικα. Παντως εγω δεν συγχωρω οπως ο πιο πανω, αν μου ζηταγε λεφτα για πρεζα σημερα καποιος απο αυτους, θα του ελεγα καλο ψοφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Το θέμα είναι αν ενημερωθει η οικογένεια του bully , θα κάνει τίποτε? Ή θα είναι αμυντικοί?</p>

<p> </p>

<p>Θα πούνε "Ελα μωρε , πλάκα κάνανε , δεν έγινε τίποτε....." , ή θα πιάσουνε το παιδί τους να του μλήσουνε?</p>

<p> </p>

<p>Μήπως το παιδί που γίνεται τραμπούκος , έχει δεχτεί τραμπουκισμό απο το σπίτι του , ή έχει μάθει απο τον μπαμπά να είναι τραμπούκος?</p>

<p> </p>

<p>Και αν ναι, ποιες θα πρέπει να είναι οι κυρώσεις?</p>

<p> </p>

<p> </p>

<p>Προσωπικά , όταν πήγα Αγγλία να σπουδάσω , μας έδωσαν prospectus , στο οποίο έλεγε ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ , οτι οποιαδήποτε επιθεση ρατσιστική , προσωπική κλπ ή bullying τιμωρείται αυστηρότατα με διώξιμο απο το πανεπιστήμιο και φυσικά αποπομπή στην αστυνομία!</p>

 

Όταν ένα παιδί έχει τέτοιες συμπεριφορές, σχεδόν πάντα είναι μιμητικες καταστάσεις από το σπίτι κ το κοντινό περιβάλλον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αμα συγκαταλεγεται στο bullying, εμας παντως στο δημοτικο μας εδερναν και οι δασκαλοι στα early 90's. Ηταν ετσι το συστημα τοτε, θεωρουσαμε και μεις μικροι οτι ηταν η τιμωρία μας γιατι καναμε βλακειες, κορϊδευαμε κανενα παιδι απο αλλη ταξη, παιζαμε με ξυλα χτυπαγαμε ο ενας τον αλλον, ποδοσφαιρο, τσακωμοι κτλπ.

 

Ειχα φαει αρκετες σφαλιαρες, τραβηγματα αυτιων, τραβηγματα μπλουζας απο δασκαλες και δασκαλους.

Ενας μπασταρδος δασκαλος απο αλλη ταξη μου ειχε ριξει ξυλο στριμωγμένο σε ενα τοιχο, ακομα το θυμαμαι. Ειχα μια αμιτα και επεσα πανω του καθως ετρεχα και τον λερωσα. Την δικια του ταξη επισης την ειχε σουζα και ορισμενα παιδια ειχαν αρπαξει αρκετες σφαλιαρες.

 

Δεν ειναι σαν τωρα που αμα γινει κατι τετοιο θα βγουν επιορκοι κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα πούνε "Ελα μωρε , πλάκα κάνανε , δεν έγινε τίποτε....." ?

 

 

Ακριβώς αυτό θα πούνε ''Έλα μωρέ παιδιά είναι..'' κι ας είναι 20 χρονών μαντραχαλαίοι. Fuck logic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ήμουν μικρός(δημοτικό-γυμνάσιο) ήμουν χοντρός και σχεδόν όλοι στη τάξη με κορόιδευαν.

Δεν με είχαν χτυπήσει ποτέ γιατί ήμουν μεγαλόσωμος και με φοβόντουσταν αλλά με κοροίδευαν λεκτικά.

 

Είχα φτάσει σε σημείο να χτυπήσω ορισμένα πρόσωπα(είχα πάρει και αποβολή)

Γενικά το δημοτικό-γύμνασιο ήταν απαίσια χρόνια.Το λύκειο ήταν αρκετά καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Αγγελική  Νικολούλη, μίλησε με τον συγκάτοικό του αγνοουμένου Ρεθεμνιώτη αλλά και με την “σκληρή” παρέα των Κρητικών που του έκανε τη ζωή δύσκολη, με καψόνια και βίαιη συμπεριφορά. Όπως είπαν στο “Φως στο Τούνελ”, η βία που ασκούσαν στο Βαγγέλη ήταν “πλάκα”. Παράλληλα αρνήθηκαν ότι πρόσφατα είχαν δέσει τον Βαγγέλη σε καρέκλα, ότι τον είχαν κλείσει στη ντουλάπα και τα άλλα γεγονότα που έχουν καταγγελθεί μέσα από τη σχολή στην εκπομπή.

 

Παράλληλα, με στοιχεία που έφτασαν στην εκπομπή, η συγκεκριμένη παρέα, με την παραβατική συμπεριφορά της είχε απασχολήσει και πέρυσι την διοίκηση της σχολής. Μάλιστα, σύμφωνα με μαρτυρία, είχε αποφασιστεί η αποπομπή τους από τη σχολή, κάτι που δεν έγινε, μετά από παρέμβαση Κρητικού πολιτικού.

 

 

Τους είχανε διώξει απο την σχολή , και παρενέβη κρητικός πολιτικός για να τους ξαναπάρουνε !!!!!!!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου κάνει εντύπωση η περίπτωση καθώς δεν μιλάμε για παιδιά σε σχολείο αλλά για φοιτητές. Ποτέ δεν είχα ακούσει για bullying σε τέτοιο επίπεδο, συνήθως έχουμε να κάνουμε με παιδιά γυμνασίου περίπου... Στο πανεπιστήμιο όσο ήμουν κανείς δεν ασχολείται μαζί σου, καμία σχέση με τα σχολεία όταν ήμασταν όπου παίζουν τέτοια σκηνικά..

 

Να κάνουν τέτοια πράγματα 20χρονοι είναι απίστευτο...

Δεν μιλαμε για πανεπιστημιο αλλα για μεταλυκειακη σχολη(ουτε καν),οποτε οι ηλικιες κυμαινονται μεταξυ 16-23+.Επειδη υπηρξα "φοιτητης" σε αναλογη σχολη(και μαλιστα στην Κρητη) τετοια περιστατικα  γινοντουσαν καθημερινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έπεσα δύο χρόνια στο Γυμνάσιο(με τα τότε δεδομένα), το τμήμα μου ήτο ο σκουπιδοτενεκές του σχολείου γιατί έφεραν τουλάχιστον 15 άτομα που είχαν μείνει 1-3 χρόνια και είχαν φάει κλώτσο από τα άλλα Γυμνάσια του "χωριού".

Έτσι ήταν "θηρία" ηλικιακά και σωματικά σε σχέση με τους λοιπούς και τις τρώγαμε.

Αλλά ήταν εξαίρεση στον κανόνα των μαθητικών μου χρόνων.

Πειράγματα,κλίκες και κανένα ψιλοβρίσιμο με καμία ψιλή στην χειρότερη.Τέτοια αίσχη δεν είχαμε,αυτά είναι κανονικά βασανιστήρια,δεν είναι μ@λ@κίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου κάνει εντύπωση η περίπτωση καθώς δεν μιλάμε για παιδιά σε σχολείο αλλά για φοιτητές.

 

Παιδεία λέγεται και συμπεριλαμβάνεται στα οστέριτι μέζουρς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Αγγελική  Νικολούλη, μίλησε με τον συγκάτοικό του αγνοουμένου Ρεθεμνιώτη αλλά και με την “σκληρή” παρέα των Κρητικών που του έκανε τη ζωή δύσκολη, με καψόνια και βίαιη συμπεριφορά. Όπως είπαν στο “Φως στο Τούνελ”, η βία που ασκούσαν στο Βαγγέλη ήταν “πλάκα”. Παράλληλα αρνήθηκαν ότι πρόσφατα είχαν δέσει τον Βαγγέλη σε καρέκλα, ότι τον είχαν κλείσει στη ντουλάπα και τα άλλα γεγονότα που έχουν καταγγελθεί μέσα από τη σχολή στην εκπομπή.

 

Παράλληλα, με στοιχεία που έφτασαν στην εκπομπή, η συγκεκριμένη παρέα, με την παραβατική συμπεριφορά της είχε απασχολήσει και πέρυσι την διοίκηση της σχολής. Μάλιστα, σύμφωνα με μαρτυρία, είχε αποφασιστεί η αποπομπή τους από τη σχολή, κάτι που δεν έγινε, μετά από παρέμβαση Κρητικού πολιτικού.

 

 

Τους είχανε διώξει απο την σχολή , και παρενέβη κρητικός πολιτικός για να τους ξαναπάρουνε !!!!!!!

την ειδα αυτη τη συνεντευξη.μαλιστα λεγανε οτι αμα ειχε γινει κατι απο ολα αυτα θα το ηξερε ο διευθυντής της σχολης το ιδιο ισχυρίστηκε και αυτος οτι δεν ενημερωθηκε επισημα.και λεω εγω πως γινεται οι μισοι να λενε ετσι και οι αλλοι γουβετσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά είχα φάει μεγάλο λούκι από ένα παιδί που με κορόιδευε στο γυμνάσιο. Γενικά τους πείραζε όλους και επίσης ήταν από τους χειρότερες μαθητές, είχε χάσει μια χρονιά και την τρέχουσα χρονιά είχε φάει αρκετές αποβολές. Μια φορά είδα να ενοχλεί άσχημα ένα άλλο παιδί και πήγα τρέχοντας και πήρα τον διευθυντή από το χέρι και τον πήγα στο σημείο. Τελικά το παιδί έμεινε στην ίδια τάξη για 2η φορά και από τότε δεν τόλμησε να ξαναμιλήσει, φαντάζομαι θα έγινε κουβέντα με γονείς και καθηγητές. Μπορώ να πω ότι το ευχαριστήθηκα αρκετά που έμεινε δύο φορές στην ίδια τάξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυτυχως ποτε δεν ειχα τετοια θεματα..Ισως επαιζε ρολο το οτι ημουν σε σχολειο με λιγους μαθητες, και γνωριζομασταν ολοι απο το δημοτικο..Σιγουρα υπηρχαν καποια πειραγματα, αλλα τιποτα που να θεωρειται bullying..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο γυμνάσιο ενώ είμαστε όλοι οι συνομήλικοι κομπλε , κανείς δεν είχε πρόβλημα με κανέναν , κάναμε φάρσες κλπ και περνάγαμε καλά είχα ενα μαλακισμένο που μου έκανε πεσίματα και πιανόμασταν στα χέρια κάθε μέρα ,μπορούσε στα ξαφνικά να μου κάνει κεφαλοκλείδωμα και να μην μπορώ να αναπνεύσω και δεν το έκανε για πλάκα , το παρατράβαγε γιατι μια μέρα παραλίγο να λιποθυμήσω και με ελευθέρωσε απο τα χέρια του ενας μεγαλύτερος που έτυχε να περνάει. Το αποτέλεσμα ηταν να παίζω ξύλο χωρίς να έχω όρεξη και να χαλάω τη διάθεση μου χωρίς λόγο. Τον πέτυχα πριν καιρό στο δρόμο ,με κοίταξε μερικά δευτερόλεπτα και μόλις κατάλαβε οτι ειμαι εγώ έφυγε σα δαιμονισμένος 

Μετά για κάποιο λόγο είχα τσακωμούς με μια παρέα παιδιών(ηταν φίλοι με τον απο πάνω οπότε όταν ξεμπέρδεψα με αυτόν γιατι για άλλους λόγους τον έδιωξαν απο το σχολείο , υποπτεύομαι οτι τους είπε να με πειράζουν) που όταν ήμουν με έναν απο αυτούς είμαστε κομπλέ , όταν ήταν όλοι μαζί έβρισκαν κάποιο λόγο για κάποιο χαζό πείραγμα , κάτι να μου σπάσουν τα νευρα. 
έχει πλάκα γιατι όταν είχα πάει επαλ συνάντησα ναρκωτικά (πρώτη μέρα πάω τουαλέτα και βλέπω ενα σημμαθητής μου με 2 φίλους του τραβάνε κοκό), ξύλο μέχρι νοσοκομείο φάση, τα πάντα όλα , μέχρι και πιστόλι τραβήξανε σε καθηγητή (αυτός που το τράβηξε μπήκε στη στενή για άλλους λόγους μερικό καιρό μετά) αλλα πρόσεξα οτι έδενα άψογα με αυτό τον κόσμο
Βέβαια μετά τους πρώτους μήνες όλοι αυτοί πήραν μπούλο και ηρέμησε η κατάσταση αν και κανα δυο παιδάκια ηταν καλά κ κάναμε κ παρέα 

αν κάνω παιδιά και αντιμετωπίσουν προβλήματα στο σχολείο θα πέφτουν κατακεφαλιές , αν όχι στα παιδιά τότε στους γονείς τους
ενημερώνεις και αν το παίξει ιστορία και δεν συμμορφώσει το παιδί του συμμορφώνεις τον ίδιο 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...