Προς το περιεχόμενο

Bullying ...ή αλλιώς τραμπουκισμός.....τον έχετε βιώσει?


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι δεν αντιμετώπισα καποιο ιδιαίτερο πρόβλημα αν θυμάμαι καλά... Τώρα ειμαι 2α λυκείου, πηγαίνω λύκειο σε ενα χασισοχωρι στην Χαλκιδική :o βέβαια έχω την τύχη να βρίσκομαι στο καλύτερο κυριολεκτικά τμήμα του λυκείου αφου και οι ίδιοι οι καθηγητές το παραδέχτηκαν αρα μια χαρά.... Εχω μαλώσει με συμμαθητή μου αλλα την αλλη στην αλλη ωρα όλα cool.. Γενικά είμαι τυχερός, όλα τα "κακα" παιδεία έχουν φύγει παλιά θυμάμαι μια χρόνια πριν πάω γυμνάσιο εκεί είχαν περιστατικά με μαχαιρώματα! Τα λίγα που έμειναν φεύγουν του χρόνου, ούτως η άλλος 1: δεν τολμάνε τουλάχιστον σε εμένα να κάνουν κάτι η 2: ειναι πολύ μαστουρωμένα για να κάνουν κάτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 591
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω περάσει πολλά με το θέμα αυτό, το 80% ήταν λεκτικού χαρακτήρα και το 20% ξύλο ή χειροδικίες.

 

Μέχρι την μισή 6η δημοτικού πήγαινα σε ιδιωτικό σχολείο που η πλειοψηφία των μαθητών ήταν καλομαθημένα κολόπαιδα του μπαμπά και της μαμάς που σήκωναν μύτη. Είχα σκολίωση στην πλάτη και έσκυβα πολύ, φορούσα γυαλιά και είχα αρκετό βάρος επειδή αδυνατούσα να γυμναστώ με τα προβλήματα αυτά, φίλους της γειτονιάς δεν έκανα, εκεί σε έπαιρνε το λεωφορείο και σε έφερνε στο σπίτι άρα επαφές πέρα με κάτι άτομα λίγο μεγαλύτερα και λίγο μικρότερα από εμένα στην πολυκατοικία μου δεν είχαμε. Χλευασμός βρισίδι και σχόλια όπως καμπούρης γυαλάκιας χοντρέλας και άλλα εντασόντουσαν στο καθημερινό πρόγραμμα. Τα πράγματα στις τρείς τελευταίες τάξεις του δημοτικού χειροτέρευαν, αρκετοί έψαχναν αφορμές για να σχολιάσουν αρνητικά το οτιδήποτε και να με κάνουν να νιώσω άσχημα, μέχρι και από 2 κοπέλες μια φορά είχα δεχτεί επίθεση, εγώ προσπαθούσα λεκτικά να αντιμετωπίσω όλα αυτά, κάποιες φορές είχα φάει κάτι ψηλές αλλά οτι και να γινόταν από τιμωρίες από τους καθηγητές και τον διευθυντή, τηλέφωνα από γονείς οτι ο τάδε πείραξε τον γιό μου κτλ δεν άλλαζε κάτι. Δεν ήμουν ο μόνος βέβαια υπήρχε και άλλος ένας με τέτοιο πρόβλημα που τράβηξε πολλά αλλά δεδομένου οτι δεν συμμετείχα σε διάφορες δραστηριότητες π.χ μπάλα αθλητικά κ.α και ήμουν κλειστός και ντροπαλός σε εμένα ήταν χειρότερα τα πράγματα.

 

Μετά από το δημοτικό τα πράγματα για μένα έγιναν σχετικά καλύτερα. Κάποια στιγμή μετακομίσαμε στα εξάρχεια λόγω οικογενειακών προβλημάτων και πήγα σε δημόσιο σχολείο από την μισή 6η δημοτικού μέχρι το τέλος του λυκείου. Εκεί τα πράγματα ήταν αλλιώς τα περισσότερα παιδιά ήταν μετανάστες αλβανοί και λίγοι ρώσοι βούλγαροι. Σχεδόν όλοι σε δεχόντουσαν στην παρέα τους και τα άτομα που έκαναν τις μαγκιές ή ενοχλούσαν ήτανε πολύ λίγα, απέκτησα φίλους και επιτέλους κάποια στιγμή αντάλλαξα τηλέφωνα με άλλους. Διαπίστωσα οτι με μετανάστες έκανα καλύτερη παρέα και φιλίες από οτι με έλληνες.

Όσα προβλήματα αντιμετώπισα ήταν με έναν αλβανό από την 6η δημοτικού μέχρι την 2η γυμνασίου. Ο συγκεκριμένος αλβανός που ήτανε περίπτωση.... από οτι έμαθα, έτρωγε πολύ ξύλο απ' τους γονείς του και ως αντίκτυπο είχε άσχημη συμπεριφορά στο σχολείο, 1 έτος πριν πάω εγώ στο δημόσιο σχολείο τον είχανε στριμώξει κάτι παιδιά σε μια γωνία επειδή έκανε μαλακίες, τον έσπασαν στο ξύλο και του έσκισαν τα ρούχα, από τότε έγινε ακόμα βιαιότερος προς άτομα που δεν ήταν δυνατά όπως εγώ και δεν ήθελαν τσακωμούς, υπήρχαν προβλήματα με αυτόν συνέχεια και με άλλα άτομα, είχε φάει ξύλο και από διαφόρους επειδή ήταν αντικοινωνικός και ασκούσε βία είτε λεκτική είτε σωματική. Στην 1η γυμνασίου αυτός πήρε ένα ξύλο από μια οικοδομή και με χτύπησε στα πόδια, μετά πήγα με αυτόν στον διευθυντή και του έριξε χαστούκι, μετά έρχεται και μου λέει όταν τελειώσει το μάθημα θα λογαριαστούμε.... αυτό το ανέφερα σε άλλα άτομα και βρισκόντουσαν μαζί μου στο σχόλασμα μην γίνει τίποτα. Τελικά επειδή έκανε πολλές απουσίες και είχε κακή διαγωγή τον έδιωξαν από το σχολείο και τον έστειλαν σε ένα άλλο σαν αναμορφωτήριο, δεν συνέχισε εκεί όμως, τα παράτησε και ερχόταν στο δικό μας σχολείο ως εξωσχολικός πλέον και μας ενοχλούσε.

Μια φορά εμένα στην 2η-3η γυμνασίου με απείλησε κανονικά και το έπαιζε δήθεν οτι είχε μαχαίρι στην τσέπη με έψαξε και μου πήρε το κινητό την ώρα που είχαμε διάλλειμα, όταν βγήκε έξω τον είδανε κάτι αλβανοί που γνώριζαν τα αδέρφια του, επειδή φοβήθηκε μην το αναφέρουν και το μάθουν οι γονείς του γύρισε και μου επέστρεψε το κινητό..... Αργότερα τοποθετήθηκε φύλακας στο σχολείο και τελειώσαμε με αυτόν. Είχα και θέματα με κάτι άλλους που το έπαιζαν μάγκες και έκαναν τσαμπουκάδες, αλλά ήταν περίεργη φάση, άλλες φορές έκανες χαβαλέ σε δεχόντουσαν στην παρέα τους και μιλούσες, άλλες σε έκραζαν σε έβριζαν και έκαναν μαλακίες. Αυτοί δεν συνέχισαν στο σχολείο μετά την β΄ λυκείου καθώς είτε κόπηκαν στις εξετάσεις και τα παράτησαν είτε έφαγαν αποβολές΄εκαναν απουσίες και είχαν κακή διαγωγή οπότε τους σούταραν.

 

Στο λύκειο δεν παίχτηκε κανένα σκηνικό με ξύλο πέραν των λεκτικών αντιπαραθέσεων. Τα μεγαλύτερα προβλήματα τα είχα με ένα κολόπαιδο από το Ρέθυμνο που με κορόιδευε και με νευρίαζε αλλά δεν μπορούσα να κάνω πολλά γιατί αυτά που έλεγε τα υιοθέτησε η μισή τάξη μετά....  αν του αντιμιλούσα και τον κορόιδευα και εγώ με απειλούσε λεκτικά. Πολλοί με ρωτούσαν γιατί με ενοχλούσε αυτός τόσο και γιατί δεν του έριχνα ξύλο να τον μαυρίσω. Άλλα θέματα που είχα ήταν που με έκραζαν μερικοί επειδή δεν είχα γκόμενα και δεν γνώριζα τις καφετέρειες και τα club της Αθήνας, με δούλευαν και με ρωτούσαν αν είμαι γκεϊ ή αδερφή, μάλλον για πλάκα το έκαναν.

 

Φυσικά όταν έλεγα σε συγγενείς και γονείς μερικά από αυτά τα πράγματα, με ρωτούσαν γιατί κάνετε έτσι, μετά έλεγαν το κλασσικό ανέκδοτο "εεε παιδάκια είναι θα μεγαλώσουν και θα καταλάβουν".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη εμπειρία που έχω είναι λεκτική και δεν ξέρω αν μπορεί να θεωρηθεί bullying. Ήταν 5η και ίσως στην αρχή της 6ης δημοτικού, όπου λόγω πρόωρης ανάπτυξης το σώμα μου ήταν διαφορετικό από των υπολοίπων κοριτσιών, των οποίων το παιδικό μυαλό έκανε την εξίσωση φοράς σουτιέν, άρα είσαι χοντρή.

 

Αυτό που έμεινε σαν τραύμα από τα πειράγματά τους ήταν ότι για όλο το γυμνάσιο είχα κόλλημα με το βάρος μου. Το καλό είναι ότι λόγω ξεροκεφαλιάς δεν τους έδειχνα ότι με πείραζε, τις κορόιδευα και γω με κάθε ευκαιρία και απλά έκανα πιο πολύ παρέα με τα αγόρια, ήμουν και ελαφρός αγοροκόριτσο στα ενδιαφέροντά μου οπότε δεν είχα θέμα.

 

Θυμάμαι ότι είχαν βρει θύμα ένα άλλο κορίτσι μετά και επειδή τα πειράγματα εκεί ήταν πιο βαριά τις είχαμε πάει μαζί στο διευθυντή. Η βασική της ομάδας ήταν από τις καλές μαθήτριες της τάξης και της ήταν τόσο βαρύ που την κάλεσε ο διευθυντής για επίπληξη που με παρακάλαγε έξω από το γραφείο να τη συγχωρήσω για να γλυτώσει. Ε, τη συγχώρησα και εγώ και τα προβλήματα τελείωσαν εκεί.

 

Μετά λίγο στην αρχή του γυμνασίου έπαιξε το φυτουκλάκι και τα σχετικά, αλλά εκεί η πρόωρη ανάπτυξη λειτουργούσε πλέον υπέρ μου. Συν το γεγονός ότι ήμουν απουσιολόγος σε όλο το γυμνάσιο και το λύκειο και πάντα τους κάλυπτα και τους ξελάσπωνα όλους, οπότε κόπηκε μαχαίρι αυτό.

 

Είχαμε κανά δυό γιαλαντζί μάγκες στο λύκειο. Ήταν μια κοπέλα με χαμηλή νοημοσύνη, όχι αρκετά χαμηλή για άτομο με ειδικές ανάγκες αλλά ούτε και αρκετά υψηλή για τον μέσο όρο. Ε οι δύο ψευτόμαγκες την κορόιδευαν, ή τουλάχιστον προσπαθούσαν γιατί και εγώ και άλλα παιδιά τους τη λέγαμε άσχημα. Και ας τολμούσαν να μου πουν εμένα τίποτα, μέχρι τότε είχα γίνει τόσο ετοιμόλογη λόγω των εμπειριών του δημοτικού που τους περνούσα από 15 ποτάμια. Επίσης αυτούς ποτέ δεν τους κάλυπτα όταν κάνανε κοπάνα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοντρουλης στο λυκειο ειχα θεμα με εντονα αρνητικα σχολια, εντος και εκτος σχολειου, απο δυο ψευτομαγκες.

 

Μετα απο χρονια, εγω αδυνατισα αυτοι παχυναν. Γυρισε ο τροχος.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι την 6 δημοτικου υπηρχε συγκεκριμένος συμμαθητής με το οποίον παντα ειμασταν σε κοντρα αλλα δεν το θεώρησα ποτε bullying. Μετά την 1 γυμνασίου ξεκίνησα μαθήματα πολεμικών τεχνών. Μεχρι που και τελειωσα το λύκειο δεν χρειάστηκε ποτέ να σηκώσω σοβαρά χέρι η πόδι αλλα και μονο αυτό εφτανε για να αποθαρύνει οποιαδήποτε ιδεα τραμπουκισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω βιώσει δυστυχώς κι εγώ. Από το δημοτικό μέχρι και αρχές λυκείου. Δεν ήθελα να πηγαίνω σχολείο, ουσιαστικά ήταν μια κόλαση για μένα, αρρώσταινα από τα ψυχολογικά. Από λεκτική βία μέχρι ψυχολογική και σωματική ( μου έμεινε και ένα κουσούρι στον έναν αστράγαλο :/ ) Τώρα το γιατί... Ήμουν πολύ κλειστός χαρακτήρας (μέχρι και τώρα) δεν μίλαγα εύκολα, γενικότερα καμία σχέση με την υπόλοιπη μάζα, ε, μάλλον ήθελαν να με κάνουν σαν κι αυτούς (sarcasm) Όλα σταμάτησαν στο λύκειο αφού επιτέθηκα στον έναν από αυτούς και ουσιαστικά πήρα την κατάσταση στα χέρια μου, όσο κι αν έτρεμα. Γενικότερα πλέον βλέπω πως το bullying έχει γίνει πολύ άγριο και μου γυρίζουν τα μάτια κάθε φορά που βλέπω τέτοιο περιστατικό. Απλά η βία, δεν είναι η λύση, ότι και να λέμε, όσο κι αν το θέλουμε.. :/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοντρουλης στο λυκειο ειχα θεμα με εντονα αρνητικα σχολια, εντος και εκτος σχολειου, απο δυο ψευτομαγκες. <br><br>

Μετα απο χρονια, εγω αδυνατισα αυτοι παχυναν. Γυρισε ο τροχος.

Πόσο τέλειο όταν γυρίζει ο τροχός!! Απόλαυση. Είναι η εκδίκηση την οποία δεν έχεις προκαλέσει αλλά απολαμβάνεις να την βλέπεις έχοντας ένα μειδίαμα στο πρόσωπο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μόνη λύση ειναι η μαζική αντιμετώπιση του απο την κοινωνία γιατι δεν υπάρχει μόνο στο σχολείο , ειναι παντού 
αλλα μιας και αρχίζει απο τα σχολικά χρόνια και σε αυτές τις ηλικίες μπορεί να κοστίσει και να επηρεάσει τον χαρακτήρα του παιδιού αλλα και την σχολική του σταδιοδρομία καλό θα ηταν τα παιδάκια να μαθαίνουν απο το σπίτι μαζι με το "δεν παίρνουμε καραμέλες απο αγνώστους" και το "δεν συμπεριφερόμαστε άσχημα σε άλλα παιδάκια" και στο σχολείο να υπάρχει κάθε μήνα ενημέρωση με ομιλία απο ιδικό παιδοψυχολόγο που ξέρει πως να προσεγγίσει και να κάνει τα παιδιά να καταλάβουν γιατί ειναι λάθος

βέβαια θα υπάρχουν πάντα μαλακισμένα που θα συνεχίζουν για τον Α-Β λόγο το έργο τους, αλλα αν έβρισκαν την αρνητική αντιμετώπιση απο την υπόλοιπη μαθητική κοινότητα δεν θα το συνέχιζαν , όμως αν ενοχλεί κάποιο άλλο παιδί και οι υπόλοιποι γελάνε και σπάνε πλάκα , με αυτό τον τρόπο το επιβραβεύουν και συνεχίζει. Αν πάλι το έπιαναν και του λέγανε να σταματήσει και σε περίπτωση που δεν σταματούσε του ρίχνανε μερικές ψιλές τότε θα σταμάταγε να καταστρέφει το fun fun part του σχολείου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πω για τα σχολικα μου χρονια παντως ενα πραγμα με εσωσε οτι ειχα ερθει απο Αυστραλια και οτι ειχα μια ικανοτητα να επικοινωνω με τους παντες ημουν στις ομαδες με τους καλους μαθητες ημουν στις ομαδες με τους σκληρους(ισως καποιοι δεν με πολυγουσταραν αλλα οταν 1-2 πιο ισχυροι απο αυτους τους ελεγαν κοφτο τελος...).

Αυτο που ισως εχω κοινο με το παιδι ειναι οτι και εγω σπουδασα σε σχολη με οικοτροφειο οποιος δεν το εχει ζησει δεν μπορει να το καταλαβει.Αναγκαστικα το πρωτο ετος με εβαλαν με ενα δευτεροετη που αυτοι αποφασισαν(εγω χρονια σε δικο μου δωματιο) ενταξει υπηρχαν μερικες δυσκολιες

ΑΛΛΑ

που θελω να καταληξω ειναι οτι ο διευθυντης θα επρεπε ηδη να εχει διωχτει απο την σχολη και αντικατασταση ολων των καθηγητων που συνεδριασαν και αλλαξαν απλα δωματιο στο παιδι πηραν τον μισθο τους και κοιμουντε ησυχα ενω καποιο παιδι μπορει να εχει πεθανει.Οταν μια σχολη εχει οικοτροφειο οι παντες ξερουν τα παντα καταρχας οι επιστατες ειναι τα καρφια του διευθυντη.Εδω υπηρχε ενας ανικανος διευθυντης που ταχα δεν ηξερε τιποτα(επισημα)δηλαδη ο μπακλαμας αν βιαζαν μια κοπελα αν δεν εκανε καταγγελια να ειναι επισημο θα πηγαινε σπιτι του ησυχος.Απορω με πιο βυσμα βολευτηκε εκει και οι καθηγητες δεν ηταν καταλληλοι των περιστασεων ακολουθουσαν εντολες πολιτικου οι ξευτιλες δεν εχουν παιδια αραγε?Δεν το συζητω οτι πρεπει να διωξουν και αυτην την ηλιθια ψευτομαγκιστικη παρεα αχρηστων νεων που για να δωσουν νοημα στην αθλια ζωη τους βασανιζαν την ψυχη καποιου αλλου παιδιου.Σπουδαια ανατροφη εδωσαν οι γονεις τους εχουν ομως αντρακια γεννησει....

Συγγνωμη αλλα πραγματικα σιχαινομαι οσους παιζουν με τις ψυχες ανθρωπων που απλα ειναι διαφορετικοι απο αυτους και πιστευω οτι ο ρολος της οικογενειας ειναι σημαντικος ο σεβασμος απεναντι στους αλλους(ακομα και στα ζωα) ξεκινα απο τα παιδικα χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αν κάνω παιδιά και αντιμετωπίσουν προβλήματα στο σχολείο θα πέφτουν κατακεφαλιές , αν όχι στα παιδιά τότε στους γονείς τους

ενημερώνεις και αν το παίξει ιστορία και δεν συμμορφώσει το παιδί του συμμορφώνεις τον ίδιο 

QFE.

 

Προσωπικα δεν ημουν θυμα bullying, αλλα δεν μπορω να ξεχασω ενα παληκαρι συμμαθητη μου, που απο το γυμνασιο μεχρι το λυκειο ειχε περασει τα παθη του Χριστου. Ηταν το κλασικο ηρεμο παιδακι, κλεισμενο στον εαυτο του, ειχε και καποια θεματακια (οπως ειχα μαθει ξωφαλτσα μετα το σχολειο), πηγαιναμε και Γκραβα, δεν ηθελε και πολυ.

Ποτε δεν αντεδρασε ιδιαιτερα, παρολο που τον ειχαν ταραξει και λεκτικα και σωματικα. Το κακο ειναι πως του την επεφτε ολη η ταξη συμπεριλαμβανομενων και των κοριτσιων. Μαλιστα μια τυπα ειχε κανει τρομερη καφριλα μαθαινοντας πως την ψιλογουσταρε, του την επεσε και μετα τον χλευαζε μαζι με ολην την  ταξη.

 

Εγω και κανα δυο αλλοι δεν τον πειραζαμε και του μιλουσαμε και λιγο παραπανω, αλλα πραγματικα αν ειχα το μυαλο που εχω τωρα θα ειχαν πεσει κεφαλια, απο μαθητες μεχρι καθηγητες και λυκειαρχη. Τεσπα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κίνδυνο να χαρακτηριστώ αναίσθητος , "Bullying" σε ενήλικες ανθρώπους δε μπορώ να το καταλάβω. Δε λέω ότι δεν έγιναν ή καλώς έγιναν ότι έγιναν αλλά μιλάμε για κάτι άλλο, είναι "καφρίλα" ναι, αλλά μη τα βάζυμε όλα στ ίδιο τσουβάλι.

 

 

και για να τ ξεφτιλήσω τελείως ...

 

Τον είχαν κλείσει σε ντουλάπα και έριχναν...  κέρματα προκειμένου εκείνος να τραγουδήσει τα άσματα που υποδείκνυαν για να τον ελευθερώσουν. 

 

πππωωωωωωω .... πως δε το είχε σκεφτεί κανείς όσο ήμουν στα ΥΕΑ, καλή πλάκα.

 

Μυ θυμίζει, καθαρή δευτέρα καλή ώρα, που ο "14" είχε δέσει τον "γυιό" τυ με ένα σπάγγο και του έλεγε να ανεβαίνει στα επιπλα της σχολής για να πετάξει αετό .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Με κίνδυνο να χαρακτηριστώ αναίσθητος , "Bullying" σε ενήλικες ανθρώπους δε μπορώ να το καταλάβω. Δε λέω ότι δεν έγιναν ή καλώς έγιναν ότι έγιναν αλλά μιλάμε για κάτι άλλο.

 

 

Σε αυτο συμφωνω ε. Μιλαμε για ενηλικες ανθρωπους, οχι παιδια, δεν τους δινεται καν το ελαφρυντικο της ηλικιας...

 

 

Το αλλο που λες με την ντουλαπα ηταν συνηθες καψωνι στον ΜΛΑΤ μπδγ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α ώστε μοιάζουν με στρατιωτικά καψόνια ...

με αυτά και με αυτά μάθαμε αν τα παιδάκια αυτά ήταν μέλη κάποιας οργάνωσης?

3203156-9216965111-troll.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...