Προς το περιεχόμενο

Έως 1300 ή έως 1600 κυβ.?


original911

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για να παει στη δουλεια του αντι για το 040 νομιζω μια χαρα ειναι και ανεξοδο... Μου ειχαν δώσει ενα φεγγαρι σε προηγούμενη δουλειά ενα (το 2007) για ενα τρίμηνο και ήταν μια χαρα...

Εκτος αν νομιζει κανεις μας οτι με κορολα του 97 ριχνει γκομενα, ενω με το παντα δε ριχνει... :P

καλητερα να παρει κανενα παλαιοτερο φιεστα στα χρηματα αυτα μου ειχαν δωσει και εμενα απο την αντιπροσωπεια ενα τετοιο για καμια εβδομαδα και απλα δεν ειχα οδηγησει χειροτερο αυτοκινητο,ισως να ηταν και μαμημενο αυτο που μου εδωσαν αλλα αυτην την εντυπωση μου εδωσε.

οσο για το θεμα της γκομενας αν το αυτοκινητο δεν σερνεται κατω να βγαζει σπιθες με νεον απλα δεν παιζει να ριξεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλητερα να παρει κανενα παλαιοτερο φιεστα στα χρηματα αυτα μου ειχαν δωσει και εμενα απο την αντιπροσωπεια ενα τετοιο για καμια εβδομαδα και απλα δεν ειχα οδηγησει χειροτερο αυτοκινητο,ισως να ηταν και μαμημενο αυτο που μου εδωσαν αλλα αυτην την εντυπωση μου εδωσε.

οσο για το θεμα της γκομενας αν το αυτοκινητο δεν σερνεται κατω να βγαζει σπιθες με νεον απλα δεν παιζει να ριξεις :P

 

 

αν εξαιρεσεις το οτι ειναι ελαφρυ δε μου εδωσε άλλη ασχημη αίσθηση (ισως λιγο το τιμονι στo city να ελεγα οτι ειναι γτπ αλλα αυτο το βαζεις μονο για να παρκαρεις, αν θες)..

 

Εμενα δε μου άφησε αρνητική εντύπωση και για 2800-3000€ που βλεπω οτι παιζουν αρκετά στο car το θεωρω καλη περίπτωση... Μη ξεχνάμε οτι ειναι δεκαετίας και τόσο ζητανε για καποια τογιοτα του 95-96 (οχι, δε τα αξιζει τα 2000 η καρινα ή ή κορολα του παππου μου και ας ειναι σκυλι μαυρο)...

 

κατα τα αλλα συμφωνουμε οτι με κανενα απο τα δυο-τρια που αναφερθηκαν δε κανεις "φορτωτική"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν ειναι να παιρνεις τοσο παλαιο αυτοκινητο πλεον καλητερα το panta και ας μην εχει καλη συμπεριφορα/ανεση  σε σχεση με τα παλαιοτερα απλα πρεπει να ξερεις οτι δεν κανει για πολλα πολλα ( ταξιδια-φορτωματα )κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν ειναι να παιρνεις τοσο παλαιο αυτοκινητο πλεον καλητερα το panta και ας μην εχει καλη συμπεριφορα/ανεση  σε σχεση με τα παλαιοτερα απλα πρεπει να ξερεις οτι δεν κανει για πολλα πολλα ( ταξιδια-φορτωματα )κτλ.

ποια ειναι ομως η αξιοπιστια του..?

Καλησπέρα στο φόρουμ.Είμαι στην αναζήτηση μεταχειρισμένου αμαξιού και έχω το δίλημμα του τίτλου.Το αμάξι το θέλω για μέσα στην πόλη(25χ/μ τη μέρα σίγουρα)και αν χρειαστεί για κάποιο ταξίδι.Αυτόν τον καιρό οδηγώ ένα starlet του 98 και για να πω την αλήθεια μου με έχει καραβολέψει.Επειδή τα λεφτά βγαίνουν δύσκολα όμως σκεφτόμουν μήπως πάρω κάτι μεγαλύτερο για να το κρατήσω περισσότερο συν ότι θα το έβρισκα με λιγότερα λεφτά.Το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι βαριά 2500 χιλ.Ναι ξέρω είναι υπεραρκετά! :P Τι θα κάνατε στην θέση μου?

κοιτα με αυτο το ποσο θα βρεις σχετικα σε καλη κατασταση(θελει ψαξιμο και να περιμενεις) corolla ή starlet χρονολογιες μεχρι το 97. Εγω με τα χρηματα που δινεις σου προτεινω αυτο http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6134156/Φαντασου την στρογγυλοφαναρη για να την βρεις σε αριστη κατασταση με λιγα χιλιομετρα(δυσκολο) θα δωσεις πανω απο 3000 ευρω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα κάνατε στην θέση μου?

Σε παρόμοια φάση με την δική σου πριν από λίγο καιρό, έστειλα το στάρλετ, και με το ίδιο budget σχεδόν ψάχνοντας διάφορα και κλίνοντας κυρίως σε Civic που δεν κατάφερα να βρω κανένα που να μη το έχουν ξεσκίσει, κατέληξα σε Golf MK4 (2003 1.6 16v ~110hp) αγνοώντας κακές γλώσσες που μου είπαν μη μπλέξεις.

 

Παπάρια αξιοπιστία μεν, αλλά διάολε, κλείνεις την πόρτα και καταλαβαίνεις πως μπήκες σε αμάξι.

Εξοπλισμός, στιβαρότητα, εμφάνιση (ειδικά στο εσωτερικό) και οδηγική συμπεριφορά που σε καμία περίπτωση δεν θυμίζουν αμάξι δεκαετίας +.

Τα βρήκα αρκετά σαν λόγους για να ξεχάσω τα πιθανά προβλήματα που μπορεί να βγάλει, και που εδώ που τα λέμε, οποιοδήποτε μεταχειρισμένο μπορεί να βγάλει.

 

Καλά και άγια τα corolla - yaris - accent - panda, αλλά δεν είναι μαλακία να μπαίνεις κάθε μέρα σε ένα αμάξι που απλά δεν σου αρέσει;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αυτοκινητο καει οσο το ζορισεις εσυ να καει,κατα κυριο λογω η καταναλωση παιζει στο εντος εκτος ενα αρκετα μικρο αμαξι καει αισθητα λιγοτερο εντος δηλαδη 6,5-8,* αλλα συνηθως καει τον κωλο του εκτος.Ενα μεγαλο 1600+ εκτος καει λιγο επειδη δεν ζοριζεται καθολου 7/100 αλλα εντος παει 10/100 και βαλε.

Αυτα σε γενικες γραμμες .Τωρα μπορει να βρεθει καποιος να σου πει "εμενα ρε φιλε καει πολυ λιγο εντος και ειναι μεγαλο" ή το αντιστροφο "εμενα και πολυ λιγο εκτος και ειναι μικρο",Αμα δωσεις στον παππου μου ενα δυλιτρο τουρμπο θα κανει καταναλωσεις πολυ χαμηλες γιατι πηγαινει πιο αργα και απο αμαξα με γαιδουρι αμα το δωσω σε εσενα απο την αλλη "λογικα" θα κανεις κανα 15-16/100 σιγουρα οποτε ακολουθα τον γενικο κανονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας!Όσο για το panda που προτάθηκε ναι μπορεί να είναι πιο καινούργιο αλλά δεν πάυει να είναι fiat.Γενικά τα ευρωπαικά σε μεταχειρισμένο  δεν τα πολυεμπιστεύομαι.Καλύτερα corolla του 97 και μαύρο σκυλί και ας βγάλει 1-2 προβλήματα παρά αμάξι 10ετίας που θα βγάλει προβλήματα σίγουρα :PΤι θέλω να πω.Έστω οτι βρίσκω μια corolla στα 2000χιλ. σχεδόν πένα αν χρειαστεί να ριξω 500-700 ευρώ μετέπειτα δεν θα με πειράξει τόσο.Άν αγοράσω π.χ το panda που πρότεινε ο φίλος στα 3000 και χρειαστεί να ρίξω μετέπειτα 500-700 ευρώ(τα ποσα είναι ενδεικτικά) θα χαλαστώ πολύ.Όσο για την κατανάλωση γνωρίζω ότι όσο το πατάς τόσο θα καίει,όμως,ένα πιο καινούργιο 1400 θα καίει το ίδιο με ένα 1300 5-6 χρόνων μεγαλύτερο?Συγγνώμη αν κούρασα ,ευχαριστώ και πάλι :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αυτοκινητο καει οσο το ζορισεις εσυ να καει,κατα κυριο λογω η καταναλωση παιζει στο εντος εκτος ενα αρκετα μικρο αμαξι καει αισθητα λιγοτερο εντος δηλαδη 6,5-8,* αλλα συνηθως καει τον κωλο του εκτος.Ενα μεγαλο 1600+ εκτος καει λιγο επειδη δεν ζοριζεται καθολου 7/100 αλλα εντος παει 10/100 και βαλε.

Δεν ισχυει αυτο οτι το μικρο καιει περισσοτερο απο το μεγαλο σε εκτος..

μπορει να καιει το ιδιο στα πολλα χιλιομετρα(μπορει και κατι λιγοτερο)

 

Στην πραξη σε δικο μου παραδειγμα: χιλιαρακι με 100χλμ/ωρα καιει 5.2λ/100xlm και ενα 1600 με τα ιδια δεδομενα καιει 6.2 με 6.5λ. Σε ταχυτητες ομως 140-150χλμ και τα δυο καψανε 8λ/100χλμ. Δηλαδη σε αυτα τα χλμ το χιλιαρακι εφτασε την καταναλωση του 1600χλμ.

Η συγκριση ειναι με ιαπωνικα αυτοκινητα τεχνολογιας vvti

 

Αρα υπο νορμαλ συνθηκες μεχρι τα 120χλμ το χιλιαρακι θα σου καψει λιγοτερο απο ενα με περισσοτερα κυβικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποψη μου είναι να πάρεις ένα κλιο 1.4 ή και 1.2 (πιο ακριβά πλέον) μκ2. Δε σπάει δε χαλάει και ότι και να πάθει αν πάθει φτιάχνεται οικονομικά.

Ακόμη και εργοστασιακό έχει συμπαθητικό κράτημα και καίει πραγματικά λίγο για τα χρόνια του.

 

Eνα πρόχειρο ας πούμε http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4774713/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυει αυτο οτι το μικρο καιει περισσοτερο απο το μεγαλο σε εκτος..

μπορει να καιει το ιδιο στα πολλα χιλιομετρα(μπορει και κατι λιγοτερο)

 

Στην πραξη σε δικο μου παραδειγμα: χιλιαρακι με 100χλμ/ωρα καιει 5.2λ/100xlm και ενα 1600 με τα ιδια δεδομενα καιει 6.2 με 6.5λ. Σε ταχυτητες ομως 140-150χλμ και τα δυο καψανε 8λ/100χλμ. Δηλαδη σε αυτα τα χλμ το χιλιαρακι εφτασε την καταναλωση του 1600χλμ.

Η συγκριση ειναι με ιαπωνικα αυτοκινητα τεχνολογιας vvti

 

Αρα υπο νορμαλ συνθηκες μεχρι τα 120χλμ το χιλιαρακι θα σου καψει λιγοτερο απο ενα με περισσοτερα κυβικα

εγω φορτωμενος ατομα βαλιτσες 140-150χλμ 7,5/100 (σταθερο γκαζι ομως οχι να πατα-αφησε-πατα-αφησε).Σε δρομο με αρκετη κληση (Καρδία) πανω απο 8 δεν γραφω(μονος).Κανε αυτο και πες μου ποσο θα καψεις.

Επισης για εμενα (προφανως δεν ειμαστε ολοι ιδιοι) δεν νοειται εθνικη οδο ή περιφεριακη με 100 χιλιομετρα την ωρα,απλα δεν αντεχω να πηγαινω τοσο αργα.

Ετυχε να παρω 2 φορες το 800αρακι της μητερας μου επειδη το δικο μου ηταν για service εκτος με 130(+-5) εκαψα 8,8 μετρηση με φουλαρισμα οχι τριπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...