Προς το περιεχόμενο

5.1 Ήχος σε Chrome / Firefox Browser


lanc3lot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν είναι το ιδανικό forum αυτό, μου φαίνεται το πιο σχετικό αλλά αν κάποιος mod διαφωνεί, ας το μεταφέρει όπου πιστεύει πως είναι κατάλληλο.

 

Τα ηχεία μου είναι τα Logitech Z-5500 και η κάρτα ήχου μου είναι http://asia.creative.com/p/sound-blaster/sound-blaster-x-fi-titanium-fatal1ty-professional-series

 

Έχω συνδέσει τα ηχεία με Optical και effect DTS Digital. Όποτε βάζω να παίξει κάποιο τραγούδι από mp3 ή παιχνίδι, ακούω 5.1 ήχο.

 

Όποτε πηγαίνω να παίξω μουσική από Chrome / Firefox είτε σε σταθμούς που παίζουν ραδιόφωνο (πχ http://live24.gr/radio/menta.jsp)  ή Youtube, έχω το εξής παράδοξο:

 

Σε Chrome ο ήχος μου ακούγεται από τα 2 μπροστινά ηχεία, αλλά καθόλου από τα 2 πίσω ή το μεσαίο.

 

Σε Firefox ο ήχος μου ακούγεται από τα 2 μπροστινά ηχεία και από το μεσαίο και καθόλου από τα 2 πίσω!

 

Χωρίς να κάνω κάποια αλλαγή.

 

Τι μπορεί να συμβαίνει; Έχει κανείς κάποια ιδέα;

 

Ο στόχος μου είναι να ακούγεται 5.1 ανεξάρτητα browser φυσικά.

 


Επιπλέον να προσθέσω, πως στο Chrome έχω προσθέσει και αυτό:

 

 

Αλλά δεν ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχεις μπερδέψει λίγο 5.1 από μουσική YouTube δεν μπορείς να ακούσεις μόνο από ταινίες που είναι 5.1 και από κάποια games.

Για να ακούς όλα τα ηχεία να παίζουν κοίτα στις ρυθμίσεις της καρτας ήχου αν έχει επιλογή για συμπληρώσει ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο chrome δεν επιτρεπει να παιξεις 5.1 παρα μονο 2 καναλια. Αν παιξεις απο ie θα παιζεις κανονικα. Υπαρχει ενα κολπακι που φτιαχνεις ενα shortcut του chrome που του βαζεις στο target ενα switch. Δε το θυμαμαι αυτη τη στιγμη αλλα θα το βρω και θα το ποσταρω.

 

Ψαξτο στο γοογλε μηπως και το βρεις πρωτος και απαντησε. Αλλιως περιμενε με.

 

Δεν ειναι αυτο νομιζω που γραφει στο video.

 

 

 

Το βρηκα

 

--force-wave-audio

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 4 μήνες μετά...

Step1: Install flash player (Adobe® Flash® Player system plug-in)

OptionalStepForNoYoloTypeOfPeople: Make a backup of these two files.

C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\42.0.231­1.90\PepperFlash\pepflashplayer.dll

And

C:\Windows\SysWOW64\Macromed\Flash\NPSWF­32_17_0_0_169.dll

Step2: rename NPSWF32_17_0_0_169.dll to pepflashplayer.dll

Step3: copy and replace it to this location C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\42.0.231­1.90\PepperFlash

step4: install "Disable Youtube™ HTML5 Player" extension for chrome from this link: https://chrome.google.com/webstore/de...

step5: copy/paste this link in the url bar chrome://extensions/ and enable the newly installed "Disable Youtube™ HTML5 Player" extension

step5: copy/paste this link in the url bar chrome://plugins/ and make sure the adobe flash plugin is enabled "C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\42.0.231­1.90\PepperFlash\pepflashplayer.dll

 

+

γράφουμε το παρακάτω --try-supported-channel-layouts στο shortcut στο chrome

 

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...