Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικός φουρνάκος


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστώ για την εξήγηση cuspid, θα ήθελα όμως να φτάσω σε πραγματικά οικονομικά μεγέθη για να δούμε κατά πόσο είναι ανέφικτο κάτι τέτοιο. Oπότε γνωρίζει κανείς από τιμές ώστε να κοστολογήσουμε λίγο τα διάφορα υλικά -εντάξει δεν λέω με ακρίβεια αλλά να έχουμε μια τάξη μεγέθους- για να δούμε του λόγου το αληθές; (σε λάθος thread το προτείνω βέβαια)

 

Απεχθάνομαι την πυρηνική ενέργεια και το υγραέριο!

 

Κοίτα, χωρίς να είμαι ειδικός του χώρου, πριν 5 χρόνια ψαχνόμουν σαν εσένα:

Στα λέω πολύ περιλιπτικά.

Στην ουσία χρειάζεσαι φωτοβολταικά πάνελ, ανεμογεννήτριες, μπαταρίες και inverter για την μετατροπή σε εναλλασόμενο 220V.

Τότε οι πιο ασφαλείς και αποδοτικές (αλλά και ακριβές) μπαταρίες ήταν οι ιόντων λιθίου (σαν αυτές των κινητών).

Οι μπαταρίες για ένα "μεσαίο" σύστημα (σόρρυ, δεν θυμάμαι λεπτομέριες) τότε κόστιζαν γύρω στα 8000 Ευρώ, με εγγύηση 1 έτος και προβλεπόμενο κύκλο ζωής 4 εως 6 χρόνια (ανάλογα τις φορτίσεις - αποφορτίσεις).

Μιλάμε για θέρμανση με ξύλα, μαγείρεμα με υγραέριο και ηλιακό θερμοσίφωνα (και γεννήτρια back up)

 

Το worst case scenario, δηλαδή χειμωνιάτικο απόγευμα - βράδυ, θες να θερμάνεις με ηλεκτρικές θερμάστρες το σπίτι + να μαγειρέψεις σε ηλεκτρική κουζίνα + θερμοσίφωνα + φώτα, τηλεόραση, PC....

Απλά ξέχασέ το, δεν παίζει με τίποτα χωρίς γεννήτρια...

 

Τώρα για τις σαβουρο-ανεμογεννήτριες που έχει φτιάξει ο τύπος στην Κρήτη (και την απόδοση που αναφέρει στο βίντεο ότι έχουν), αλλά κυρίως για την γιγαντουπέρτατη μπαταρία του (υγρών στοιχείων !!! - με πλάκες που χύτευσε μόνος του!!!) δεν τολμώ να ανοίξω το στόμα μου γιατί θα δημιουργήσω flame, απλά μειδιώ πίσω από την οθόνη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 6 μήνες μετά...

Το θέμα ξέφυγε από αυτό που έψαχνα αρχικά... οκ το ρομποτάκι είναι μια καλή λύση αλλά... θέλω να ρωτήσω, επειδή φαίνεται πως είναι παλιάς τεχνολογίας από το look του, μπας και έχει βγεί κάτι πιό καινούργιο με την ίδια λογική στο ψήσιμο και λειτουργία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάζεις μέσα το ταψί, γυρνάς το κουμπί και ψήνει :)

Με αντίσταση και αέρα.

Bλέπω όμως πως μάλλον δεν έχουν αντιστάσεις αυτά αλλά λάμπα αλογόνου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πού το βλέπεις αυτό φίλε Ζόραν; Νομίζω ότι έχουν αντίσταση και φουρφούρι για να φυσάν ζεστο αέρα.

 

Και η λάμπα αλογόνου αντίσταση είναι βρε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και η λάμπα αλογόνου αντίσταση είναι βρε  :)

Αυτές τις λάμπες αλογόνου με τα αέρια κλπ. τα φοβάμαι. προτιμώ τις παραδοσιακές αντιστάσεις με το χοντρό σίδερο που πυρακτώνεται κλπ.

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ... πεθυμισα μπριτζολα με κοκαλο καλοψημενη ζουμερη και πατατουλες τραγανιστες με μια περιποιημενη σαλατα ροκα λιαστη ντοματα τριμενο τυρι απο πανω και μπαλσαμικο ξυδι 

και καπακι ενα μπραουνις αφρατο με ολοκληρα κοματια σοκολατας μμμμμμμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο το φουρνακι, το θεμα ειναι τι θα βαλεις μεσα

δεν εχουμε και κανα θειο στο χωριο να μας στειλει κανενα αρνι κανενα κατσικι  :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το θείο που λες εγώ τον έχω!  :-D

Με προβληματίζει μόνο το τί φαγητά δεν θα μπορώ να φτιάχνω εκεί. (Δε λέει και κανένας τίποτα από τους υπόλοιπους ρε γαμώτο! :mad:   :-D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ... πεθυμισα μπριτζολα με κοκαλο καλοψημενη ζουμερη και πατατουλες τραγανιστες με μια περιποιημενη σαλατα ροκα λιαστη ντοματα τριμενο τυρι απο πανω και μπαλσαμικο ξυδι 

και καπακι ενα μπραουνις αφρατο με ολοκληρα κοματια σοκολατας μμμμμμμ

 

Στο αντιφίτνες αυτά. 

 

 

Ω ρε πόστη, γεννημένος αδμήν είμαι ο πόστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...