Προς το περιεχόμενο

Όροι συμπεριφοράς των πωλητών προς αγοραστες


tompravi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφόσον η φιλοξενία των Αγγελιών γίνετε δωρεάν από το σίτε η απαιτήσεις μας  θα πρέπει να είναι ελάχιστες και στα όρια της λογικής και όχι της παραλογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ποιος κλειδωσε ή απενεργοποιησε την συζητηση που ειχα με τον πωλητη ετσι ωστε να μη μπορω να επικοινωνησω μαζι του?

Νομιζω οτι οποιαδηπουε υποχωρητικοτητα σε τετοιες συμπεριφορες απλα τις ενθαρρυνει. Το αποτελεσμα θα ειναι να πολλαπλασιαστουν.

κανείς, απλά ο άλλος έφυγε από το "conversation"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι είναι δευτερεύουσα (αν όχι πιο κάτω) λειτουργία του, οπότε δεν έχει λόγο να πάρει αυστηρά μέτρα κτλπ...

 

Άμα ήταν δευτερεύουσα λειτουργία του και δεν "ενδιαφερόταν τόσο", θα ήταν όπως στο παρελθόν (και όπως τα υπόλοιπα φορουμ) όπου θα έπρεπε να έχεις έναν αριθμό ποστ για να μπορείς να βάλεις αγγελία (τα περι σπαμ τα ακούω βερεσε...λες και τώρα δεν υπάρχουν ανούσια ποστ/τρολλινγκ) ή και κάποιο διάστημα εγγραφής.

 

Υ.Γ.Παίζει και να υπάρχει πιο πολύ κίνηση στισ αγγελίες και να γράφονται πιο πολλά μέλη για αυτό (τουλάχιστον έτσι νομίζω)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν είναι λύση ο αριθμός των μηνυμάτων. Δοκιμάστηκε και απέτυχε. Δεν ξέρω για βερεσέ ή τοις μετρητοίς, όμως αυτή είναι η αλήθεια.

 

Ούτε είναι το ίδιο να ανοίγει ένα "ανούσιο" νήμα, με το να προσπαθούν 500 άτομα (τυχαίο νούμερο, παραπάνω θα είκαζα) που αποκλείονται ξαφνικά από τις αγγελίες να πιάσουν ταυτόχρονα το όριο.

 

Και, τέλος πάντων, παρότι δε μου πέφτει λόγος στο στήσιμο των αγγελιών, κι αυτά που γράφω εδώ ως χρήστης τα γράφω, πάρα πολύ θα ήθελα να δω ποιο site με αντίστοιχο μέγεθος με το insomnia, αντίστοιχη επισκεψιμότητα, και δωρεάν αγγελίες, τα καταφέρνει καλύτερα. Δε νομίζω πως θα δίσταζε η διεύθυνση να υιοθετήσει ένα ανώτερο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

k_Skidrow άστον.

 

Άλλος ένας που πιστεύει ότι έχει μόνο δικαιώματα και ότι οι κανόνες δεν ισχύουν για αυτόν. 

Ζητάει κανόνες που θα αφαιρούν δικαιώματα από άλλα μέλη για να εξυπηρετηθεί εκείνος,

και αναρωτιέται κιόλας. :P

 

Δεν καταλαβαίνει ότι στην πραγματική ζωή δεν θα μιλούσαμε καν σε τέτοιους. ;)

 

 

/sc

Ευγε φιλε μου δημοκρατη.Ευχομαι ολοψυχα να ψαχνεις απεγνωσμενα για ενα προιον,και μολις το 'κλεισεις',ο πωλητης χωρις προειδοποιηση να σε ακυρωσει και να το δωσει καπου αλλου.Εκει θελω να δω ποιον θα δικαιολογησεις.Νευριαζω με το τροπο που απαξιωνεις ετσι ενα μελος του φορουμ(εισαι και moderator,κριμα!),ασχετα με το αν εχει δικιο η αδικο.Τι να πω..

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς madsc,

 

«.......την 1η προειδοποίηση ποινής που πήρες τώρα λόγω "πολιτισμένης" συμπεριφοράς προς την διαχειριστική ομάδα. Την επόμενη που θα δώ flame post σου φεύγεις μόνιμα.»

 

  1. Νομιζω οτι εισαι υποχρεωμενος να μου εξηγησεις, δημοσια, και αναλυτικα γιατι το εκανες αυτο - προειδοποίηση ποινής !!! Δηλαδη δεν καταλαβαινω την αιτια : λόγω "πολιτισμένης" συμπεριφοράς.
  2. «Την επόμενη που θα δώ flame post σου φεύγεις μόνιμα». Υποθετω οτι εννοεις το οτι στην αξιολογηση πωλητη συμμετεχουν μονο αγοραστες. 
  3. Ειμαι τοσο τιποτενιος, ενα τιποτα δηλαδη χωρις καποια αξια σαν ανθρωπινο ον, που να αξιζω τετοιο τροπο συμπεριφορας απο την μερια σου?
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προς madsc,

 

«.......την 1η προειδοποίηση ποινής που πήρες τώρα λόγω "πολιτισμένης" συμπεριφοράς προς την διαχειριστική ομάδα. Την επόμενη που θα δώ flame post σου φεύγεις μόνιμα.»

 

  1. Νομιζω οτι εισαι υποχρεωμενος να μου εξηγησεις, δημοσια, και αναλυτικα γιατι το εκανες αυτο - προειδοποίηση ποινής !!! Δηλαδη δεν καταλαβαινω την αιτια : λόγω "πολιτισμένης" συμπεριφοράς.
  2. «Την επόμενη που θα δώ flame post σου φεύγεις μόνιμα». Υποθετω οτι εννοεις το οτι στην αξιολογηση πωλητη συμμετεχουν μονο αγοραστες. 
  3. Ειμαι τοσο τιποτενιος, ενα τιποτα δηλαδη χωρις καποια αξια σαν ανθρωπινο ον, που να αξιζω τετοιο τροπο συμπεριφορας απο την μερια σου?

 

θα ταν καλο να σταματησεις να εχεις αυτο το atitude... δεν προκειται περι δικαστηριου  και δεν υφισταται καμια υποχρεωση δεν ζημιωθηκες σε κατι ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
  • Νομιζω οτι εισαι υποχρεωμενος να μου εξηγησεις, δημοσια, και αναλυτικα γιατι το εκανες αυτο

not really...

 

"Ε. Τα μέλη οφείλουν να αποδέχονται την τελική κρίση των συντονιστών για θέματα σχετικά με τη διαχείριση του ιστότοπου. Δεν επιτρέπεται η προσπάθεια άσκησης συντονιστικών καθηκόντων, έστω και εμμέσως. Απορίες και σχόλια σχετικά με την εφαρμογή των παρόντων Όρων Χρήσης δεν επιτρέπεται να διατυπώνονται δημόσια αλλά με προσωπικό μήνυμα προς τον αρμόδιο συντονιστή ή συντονίστρια ή τον διαχειριστή."

 

 

http://www.insomnia.gr/forum-19/announcement-13-όροι-χρήσης/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το παραπανω link:

 

..............

Β. Τα μέλη οφείλουν να συμμετέχουν με ευπρέπεια και κατά τρόπο που σέβεται την ισχύουσα νομοθεσία, τα υπόλοιπα μέλη και την ομαλή λειτουργία του ιστότοπου, κατά την κρίση της ομάδας διαχείρισης, προκειμένου να διατηρούν το δικαίωμα της συμμετοχής στον ιστότοπο. Ιδιαίτερα, τα μέλη οφείλουν:

..................

Να σέβονται τους συνομιλητές τους, ιδίως όταν διαφωνούν με τις απόψεις τους, έχοντας υπ’ όψιν τους ότι είναι θεμιτή η κριτική στις ιδέες αλλά όχι στους ανθρώπους που τις εκφέρουν, αποφεύγοντας εκφράσεις που θίγουν σεξουαλικές, πολιτικές, αθλητικές ή άλλες προτιμήσεις του κάθε μέλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πωλητής πούλησε εκεί που θεωρούσε οτι τον συμφέρει. Από τη στιγμή που δεν έχεις δεσμεύσει το προιόν δεν τον υποχρεώνει κανείς να το πουλήσει σε εσένα ακόμα κι αν είχατε κατ'αρχήν συμφωνήσει. Πόσες σελίδες θες να πάει το thread για να το αντιληφθείς;

 

Επίσης το οτι κατά τη γνώμη σου δεν είναι ηθικό, ΙΣΩΣ να με βρίσκει σύμφωνο, αλλα σε καμία περίπτωση δεν σε δικαιοδοτεί να βάλεις αρνητική αξιολόγηση ή να ζητάς μέτρα εναντίον του. Θα είχες αυτό το δικαίωμα στην περίπτωση που είχες δεσμεύσει το προιόν. FYI το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων, δηλαδή τους παίρνεις τηλέφωνο , τους λες οτι θες ενα προιόν , αλλά αν εκείνη τη στιγμή το προιόν έχει ζήτηση (πχ αν τρέχει προσφορά) σου απαντάνε οτι δεν κάνουν κρατήσεις. Άλλοι ζητάνε να δώσεις όλο το ποσό για να σου κάνουν κράτηση, κι άλλοι κάποια προκαταβολή. Πώς γίνεται λοιπόν να περιμένεις και να απαιτείς από έναν ιδιώτη να σου παρέχει περισσότερες-ευνοικότερες υπηρεσίες σε σχέση με τους επαγγελματίες πωλητές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αν και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το κομμάτι των αγγελιών στο site. Έστω κι αν έχει 100% δίκιο ο ts, απορώ πως γίνεται να ξέρει το site τι έχει κάνει ο κάθε πωλητής ώστε να μπορεί είτε να το μπλοκάρει είτε να το δείχνει σε άλλα μέλη και να ενημερώνονται, π.χ βάζω εγώ να πουλήσω ένα pc και εκεί που έχω συμφωνήσει με κάποιον μέσω προσωπικής συνεννόησης να μου αγοράσει το pc ξαφνικά έτσι μου έρχεται και το δίνω σε άλλον αγοραστή ή αποφασίζω τελικά οτι δεν θέλω να το πουλήσω. Απλά αφαιρώ το προϊόν μου από την αγγελία και τέλος, το site δεν μπορεί να ξέρει ούτε τον σκοπό μου ούτε τον λόγο που αφαίρεσα την αγγελία. Τώρα ο κάθε αγοραστής μπορεί να είναι δυσαρεστημένος ή νευριασμένος όσο θέλει με τον εκάστοτε πωλητή αλλά το site δεν μπορεί να κάνει κάτι ούτε να μαντέψει τι θα κάνει ο άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε θα μπορούσε να συμβεί και το άλλο: εσύ να έλεγες ότι θα αγοράσεις το προϊόν και στο τέλος να μην το αγόραζες. Ο πωλητής θα περιμενε να δει το ποσό από μεριά σου, το οποίο θα ηταν αφαντο. Τότε ποιος θα είχε δίκιο; :) Ο πωλητής θα έπρεπε να είχε δικαιωμα να σου κάνει αρνητική, ή θα έπρεπε να μπορούσε να απαιτήσει να σε banαρουν. Θα το δεχόσουν αυτό;

 

Δυστυχώς, ακόμα και σε live συνθήκες έτσι λειτουργούν τα πράγματα. Δεν αρκεί η προφορική δεύσμεση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδια τι λεμε τωρα? Πουλαω ενα κινητο, μου λεει ο  Thresh πως το θελει. Στο μεταξυ το κινητο μου σπαει. ¨Η αποφασιζω να το κρατησω τελικα γιατι δε βγαινω να παρω καινουριο. Τοτε τι? Κατακριτεο?

 

Απο κει και περα, προφανως η νορμαλ συμπεριφορα ειναι να ενημερωσω τον Thresh πως η συσκευη εσπασε/κρατηθηκε/πουληθηκε αλλου. Εγω προσωπικα θα το εκανα καθαρα για λογους ευγενειας. Αλλα αν δεν το κανω δε στεκει να υπαρξει ποινη επειδη ειμαι γαιδουρι ξερωγω.

 

Αλλο σεναριο: Πουλαω το κινητο μου 300 ευρω. Ο Thresh (σορι μαν :P ) μου λεει πως το θελει κι εγω χαιρομαι. Καπακι ο Snoob που εχει την ιδια συσκευη με μενα την δινει 250 ευρω γιατι ετσι θελει. Αν ο Thresh το αγορασει απο τον Snoob θα ειναι ανηθικος και θα πρεπει να δεχθει ποινη?

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...