Προς το περιεχόμενο

Νέο MacBook ανακοίνωσε η Apple με οθόνη 12 ιντσών και επεξεργαστές Intel Broadwell


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βεβαια το innovation της Apple στο macbook να καταφερνει να βγαζει απο μια θυρα, εικονα, ηχο, φορτιση, και δεδομενα(usb φαση) δεν το εχει δει κανεις...... ε ?

 

 

Yπαρχει καποια αλλη εταιρια που να το εχει κανει αυτο ? απο μια θυρα να μπορει να βγαζει ολα αυτα ?

 

 

:-)

 

Θέμα πρωτοκόλλου είναι, όχι εταιρείας. Αν το τάδε ή το δείνα πρωτόκολλο επιτρέπει τη διαμεταγωγή generic data, a/v και ρεύματος, θα μπορέσει να το υλοποιήσει τόσο η Apple, όσο και η Haldol Computers Ltd. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 349
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέμα πρωτοκόλλου είναι, όχι εταιρείας. Αν το τάδε ή το δείνα πρωτόκολλο επιτρέπει τη διαμεταγωγή generic data, a/v και ρεύματος, θα μπορέσει να το υλοποιήσει τόσο η Apple, όσο και η Haldol Computers Ltd. :P

 

Σωστος, αλλα το εχει κανει αλλη εταιρια μεχρι στιγμης ? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια το innovation της Apple στο macbook να καταφερνει να βγαζει απο μια θυρα, εικονα, ηχο, φορτιση, και δεδομενα(usb φαση) δεν το εχει δει κανεις...... ε ?

 

 

Yπαρχει καποια αλλη εταιρια που να το εχει κανει αυτο ? απο μια θυρα να μπορει να βγαζει ολα αυτα ?

 

 

:-)

 

Σε πολλα tablet, κινητα κλπ.

 

Σε λαπτοπ δεν χρειαστηκαν να κανουν τετοιους περιορισμους και να αναγκασουν τους χρηστες να αγοραζουν κ να κουβαλανε ανταπτορες(απλα για να συνδεσουν πχ ενα usb φλασακι), γιατι εχουν καταφερει να φτιαξουν λεπτοτερα λαπτοπ με ολες τις θυρες.

 

Δεν χρειαζεται να κανουμε τη ζωη μας δυσκολη με αχρειαστους ανταπτορες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι περιορισμος, αν σκεφτεις οτι πλεον ολα γινονται μεσω Cloud...... :-D

 

Και πιστευω οτι εκει απευθυνεται περισσοτερο το συγκεκριμενο macbook.

 

Εμενα με βολευει περισσοτερο να μην κουβαλαω φλασακια κλπ, και να τα εχω ολα στο Cloud, ανα πασα στιγμη σε ολοκληρο τον κοσμο. :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι περιορισμος, αν σκεφτεις οτι πλεον ολα γινονται μεσω Cloud...... :-D

 

Και πιστευω οτι εκει απευθυνεται περισσοτερο το συγκεκριμενο macbook.

 

Εμενα με βολευει περισσοτερο να μην κουβαλαω φλασακια κλπ, και να τα εχω ολα στο Cloud, ανα πασα στιγμη σε ολοκληρο τον κοσμο. :-)

Αρχικα , το φλασακι δεν το χρησιμοποιεις μονο εσυ, αλλα μπορει καποιος να θελει να σου δωσει πχ τις φωτογραφιες απο την φωτογραφικη του ή τα video απο την gopro του. Κλπ , κλπ...

 

Επισης, την εξωτερικη οθονη θα την συνδεεις και αυτην στο cloud? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να θελω να συνδεσω την οθονη οταν θα ειμαι μεσα στο αεροπλανο ???  (mobility ftw :-) )

 

Οσο για τα αλλα, που αναφερεις, σωστα, ΑΛΛΑ προσωπικα με οσους συναναστρεφομαι.we are cloud connected..... οποτε ειμαστε ολοι οκ.....

 

 

Εγω αυτο δεν θα το παρω, για να βγαζω δουλεια απο αυτο.... για δουλεια υπαρχει παντα το πιστο σκυλι, ΜB Pro 15''

 

λογικο ειναι..... αλλα για να ειμαι online on the go, για video conferences κλπ.....

 

Θα μου πεις υπαρχει και το ipad..... σωστα.... ΑΛΛΑ δεν εχει full size keyboard για γρηγορη συγγραφη email, ή οτιδιποτε αλλο.

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προϊόντα τα διαμορφώνουν και οι καταναλωτές. Αν μοσχοπουλήσει - που έτσι προβλέπεται- θα διαμορφωθεί ένα κοινό που δεν θα θέλει να συνδέει παλιά usb και θα ατενίζει το μέλλον ασύρματα και με iCloud . Τελειώνει η ιστορία ακόμη κι αν φάει το κράξιμο από τους ειδήμονες. Και θα διαμορφωθεί μια νέα σειρά με μία μόνο σύνδεση κατα τα πρότυπα iPod iPhone iPad. Αν δεν πουλήσει θα βάλουν όχι 1 usb αλλά 3 και HDMI μέχρι κι δισκέτα για τους πολύ vintage. Υπάρχει αμφίδρομη σχέση . Απλά στην apple ο καταναλωτής - πρόβατο είναι σε μεγαλύτερο ποσοστό . Οπότε προβλέπω σε λίγα χρόνια τα apple laptops να θέλουν jailbreak...

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να θελω να συνδεσω την οθονη οταν θα ειμαι μεσα στο αεροπλανο ???  (mobility ftw :-) )

 

Οσο για τα αλλα, που αναφερεις, σωστα, ΑΛΛΑ προσωπικα με οσους συναναστρεφομαι.we are cloud connected..... οποτε ειμαστε ολοι οκ.....

 

 

Εγω αυτο δεν θα το παρω, για να βγαζω δουλεια απο αυτο....

 

λογικο ειναι..... αλλα για να ειμαι online on the go, για video conferences κλπ.....

 

Απλα ειναι πολυ πιο αργο αυτο που λες.

Το να σου δινει καποιος video των 5gb μεσω cloud σε σχεση με το να σου τα δινει με usb.

 

Επισης, αν εχεις εσυ gopro ή μια φωτογραφικη, πως θα περασεις τα αρχεια στο macbook? Μονο με ανταπτορα...

Το ιδιο και με την οθονη.  Μονο με ανταπτορα.

Και φυσικα δεν μιλαμε για οθονη οταν εισαι στο αεροπλανο, αλλα οταν θα θελεις εξωτερικη οθονη.

 

Εβαλες αυτους τους περιορισμους, ενω αλλα λεπτοτερα λαπτοπ καταφεραν να μην τους εχουν παρολο που ειναι λεπτοτερα.

 

Καταλαβαινω οτι αυτο μπορει καποιους να τους ενοχλει και να προσπαθουν να βρουν δικαιολογιες οτι δεν χρειαζονται καθολου την usb , αλλα ταυτοχρονα να λενε οτι ειναι innovation οτι περναει απο εκει φορτιση,usb,hdmi .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Xανεις το point παλι:

δεν ειπωθηκε κατι για το μεταλλο κλπ, αλλα για το οτι λογω οτι ειναι 13.1mm δεν χωραει usb3.

 

Δεν ισχυει αυτο, σε λεπτοτερα λαπτοπ χωραει κανονικη usb3.

 

Εδω τι ειπωθηκε αρχικα:

 

και εσυ νομιζες οτι δεν αναφερομαι σε ΟΛΟ το παχος του λαπτοπ και οτι δεν χωραει usb3 σε 13mm:

 

Άσε οκ, στο έχω πει πως μεγάλωσα και δεν αντέχω πλεον τα ίδια και τα ίδια... :P

 

Το σασί από μόνο του δεν είναι ένδειξη ή πρότυπο για το τι χωράει και τι όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε οκ, στο έχω πει πως μεγάλωσα και δεν αντέχω πλεον τα ίδια και τα ίδια... :P

 

Το σασί από μόνο του δεν είναι ένδειξη ή πρώτυπο για το τι χωράει και τι όχι.

Για αυτο ηταν ακυρο οτι που αναφερες οτι "13mm ΟΛΟ το λαπτοπ" σαν δικαιολογια της ελλειψης usb3:

 

13mm είναι ΟΛΟ, μαζί με την οθόνη και στο χοντρότερο σημείο του στο πίσω μέρος...  :)

 

Eκει ηταν το point: σε 13mm χωραει usb3. Αλλοι κατασκευαστες χωρεσαν σε λεπτοτερα λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ειναι πολυ πιο αργο αυτο που λες.

Το να σου δινει καποιος video των 5gb μεσω cloud σε σχεση με το να σου τα δινει με usb.

 

Επισης, αν εχεις εσυ gopro ή μια φωτογραφικη, πως θα περασεις τα αρχεια στο macbook? Μονο με ανταπτορα...

Το ιδιο και με την οθονη.  Μονο με ανταπτορα.

Και φυσικα δεν μιλαμε για οθονη οταν εισαι στο αεροπλανο, αλλα οταν θα θελεις εξωτερικη οθονη.

 

Εβαλες αυτους τους περιορισμους, ενω αλλα λεπτοτερα λαπτοπ καταφεραν να μην τους εχουν παρολο που ειναι λεπτοτερα.

 

Καταλαβαινω οτι αυτο μπορει καποιους να τους ενοχλει και να προσπαθουν να βρουν δικαιολογιες οτι δεν χρειαζονται καθολου την usb , αλλα ταυτοχρονα να λενε οτι ειναι innovation οτι περναει απο εκει φορτιση,usb,hdmi .

 

''Εγω αυτο δεν θα το παρω, για να βγαζω δουλεια απο αυτο....''

 

 αυτο δεν το διαβασες πιο πανω ?  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα , το φλασακι δεν το χρησιμοποιεις μονο εσυ, αλλα μπορει καποιος να θελει να σου δωσει πχ τις φωτογραφιες απο την φωτογραφικη του ή τα video απο την gopro του. Κλπ , κλπ...

 

Επισης, την εξωτερικη οθονη θα την συνδεεις και αυτην στο cloud? ;)

Η με καρτα μνημης

 

Η με wifi που εχουν μερικες go pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η με καρτα μνημης

 

Η με wifi που εχουν μερικες go pro

Δεν εχει καρτα μνημης. 

Αλλα λεπτοτερα λαπτοπ εχουν κ καρτα μνημης και κανονικη usb3, το new macbook χρειαζεται ανταπτορα και για τα 2.

Μαλιστα για την καρτα μνημης χρειαζεται δυο εξαρτηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

Εβαλες αυτους τους περιορισμους, ενω αλλα λεπτοτερα λαπτοπ καταφεραν να μην τους εχουν παρολο που ειναι λεπτοτερα.

 

 

 

Αν τα άλλα laptop είχαν τις ίδιες διαστάσεις, το ίδιο βάρος και την ίδια αυτονομία, θα μπορούσαμε να τα συγκρίνουμε άμεσα. Αλλά δεν είναι έτσι. Οι σχεδιαστικές επιλογές της apple σε σχέση με τα ζητούμενα specs, αφαίρεσαν τις επιπλέον θύρες. Και για να σχεδιάσουν νέα mobo, νέες μπαταρίες, trackpad & keyboard, μάλλον είχαν κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό τους!

 

Οι διαστάσεις που έχει το νέο mb στις άκρες (με τις γωνίες που κάνει το μέταλλο), δεν χωράνε τις θύρες που λέμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει καρτα μνημης. 

Αλλα λεπτοτερα λαπτοπ εχουν κ καρτα μνημης και κανονικη usb3, το new macbook χρειαζεται ανταπτορα.

Α σορρυ δεν το προσεξα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...